Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 30

Θέμα: Ταξίδι στη Βαλτική - Σεπτέμβριος 2019

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή Ταξίδι στη Βαλτική - Σεπτέμβριος 2019

    Χαιρετώ το φόρουμ και σε αυτό το νήμα, μέσω του οποίου θα ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου από το ταξίδι που έκανα πριν λίγες μέρες στη Βαλτική.
    Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι ναυτικός και ότι οι γνώσεις μου περί των ναυτικών θεμάτων, ορολογιών, κλπ, κρίνονται από μέτριες έως ανεπαρκείς και καταλήγουν ανύπαρκτες. Δηλώνω όμως, καραβολάτρης και αυτό δεν απαιτεί τίποτα από τα παραπάνω. Μόνο λίγο μεράκι, σαν κι αυτό που με ώθησε να κάνω για δεύτερη συνεχή χρονιά σχεδόν το ίδιο ταξίδι, χρησιμοποιώντας διαφορετικά πλοία, έτσι για τη γεύση. Και η γεύση είναι υπέροχη.

    Θα προσπαθήσω να καταγράψω το οδοιπορικό σε κάμποσες συνέχειες, για να βάλω και εγώ σε τάξη όσα είδα και -κυρίως- φωτογράφησα και για να μην κουραστεί όποιος από τους συμφορουμίτες του ρίξει μια ματιά.

    9 Σεπτεμβρίου, μετά από μια ήσυχη πτήση για Ελσίνκι, πήρα το τρένο για το Τουρκού, όπου και διανυκτέρευσα στο πλοίο-ξενοδοχείο Bore, (και Kristina Regina, κάποια στιγμή), ένα υπέροχο σουηδικό σκαρί του 1960, που, σαν ξενοδοχείο δεν έλεγε και πολλά πράγματα, αλλά μύριζε καραβίλα, να το πω έτσι αδόκιμα. Κοιμήθηκα στο deck 2 και έβλεπα τον έξω κόσμο από ένα φινιστρίνι, προσπαθώντας να φανταστώ μια άλλη εποχή. Δεν τα καλοκατάφερα, αλλά δεν παραπονιέμαι.

    BORE 001.jpgBORE 002.jpg

    Έτσι κι αλλιώς, ξύπνησα ξημερώματα, καθώς ξεκίναγα το ταξίδι για το αγαπημένο μου Mάριεχαμν,
    με το επιβλητικό Galaxy, που με περίμενε (όπως και πολλούς άλλους} στον επιβατηγό σταθμό του Τουρκού.
    GALAXY 01.jpgGALAXY 02.jpg

    (συνεχίζεται)

  2. #2
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Xτισμένο το 2006, με μήκος 212,1 μέτρα και πλάτος 29, επιβλητικό με το έντονο γαλάζιο χρώμα στα ψηλά καταστρώματα και με χώρους άγνωστους, για όσους ταξιδεύουν στα ελληνικά νησιά για διάφορους λόγους. Επιβίβαση από τη φυσούνα στο κατάστρωμα 5. Οι κοινόχρηστοι χώροι εκτείνονται κυρίως στα καταστρώματα 6 και 7, ενώ στα 5, 8 και 9 είναι οι (πάρα πολλές) καμπίνες.
    GALAXY 371.jpg GALAXY 372.jpg

    Μια "ανισορροπία" στο χτίσιμο του είναι στο κατάστρωμα 10, όπου από την αριστερή πλευρά έχει περατζάδα πρύμα-πλώρα, ενώ από την αριστερή το αντίστοιχο κομμάτι είναι κλειστό για το κοινό και χτισμένο σχεδόν έως τη γέφυρα (μάλλον χώροι ενδιαίτησης).

    GALAXY 06.jpgGALAXY 345.jpg
    Περιττό να αναφέρουμε την άπλα και την άνεση που έχουν όλοι οι χώροι σε όλα τα πλοία με τα οποία ταξίδεψα. Στην Ελλάδα μόνο στο Έλυρος ένιωσα άνετα, καθώς και στο Νήσος Σάμος, κυρίως όμως επειδή είχε λίγους επιβάτες. Δεν έχω ταξιδέψει με μινωικές, το ομολογώ.
    Τι μου έκανε εντύπωση; Πρώτα απ΄όλα ότι κατάφερα να κοιμηθώ σε εξωτερικό παγκάκι για κάνα μισάωρο. Δεν μου έχει ξανατύχει. Πέρα από το αστείο του πράγματος, πάντως, εντυπωσιακοί οι εσωτερικοί χώροι, που απευθύνονται σε πελάτες και όχι σε επιβάτες. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα πλοία της περιοχής, βέβαια.. Όλα είναι επί πληρωμή, αλλά τίποτα δεν είναι μέτριο. Λεφτά να έχει κάποιος να δίνει. Δεν είχα.

    Έτσι κι εγώ, έφαγα το πρωινό μου στο πλοίο (δεκάευρος μπουφές), τράβηξα τις φωτογραφίες μου, έριξα τον υπνάκο μου και βόλταρα ατελείωτα στο πλοίο. Κάπως έτσι, μετά τα νησάκια του Τουρκού, φτάσαμε στα Άλαντ (προφέρονται και Όλαντ) και σε πέντε ώρες και ένα τέταρτο μπήκαμε στο πανέμορφο λιμάνι του Μάριεχαμν.

    (συνεχίζεται)

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  3. #3
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Μάριεχαμν. Μια πόλη που αναπτύχθηκε μετά τα μέσα του 19ου αιώνα, λόγω των ψαράδων και έγινε εμπορικό κέντρο της περιοχής. Έχει τουρισμό το καλοκαίρι και είναι κέντρο της διαδρομής μεταξύ Στοκχόλμης και Φινλανδίας (έχει δρομολόγια για Τουρκού -τα περισσότερα-, αλλά και για Ταλίν, Ελσίνκι και όλο και κάτι θα μου έχει ξεφύγει.
    BB 2285.jpg BB 5491.jpg

    11 Σεπτεμβρίου και αφιέρωσα το πρωινό μου σε φωτογραφίες και επίσκεψη στο ναυτικό μουσείο του Μάριεχαμν. Εξαιρετικό για την ιστορία της περιοχής των νησιών Άλαντ (ή Όλαντ) και τη σχετικά πρόσφατη, αλλά απόλυτα συνδεδεμένη, μοίρα τους με τη θάλασσα. Το αποκορύφωμα του μουσείου είναι το 116 ετών iron-hulled sailing ship, POMMERN, ένα αριστούργημα ναυπηγικής, που οι ντόπιοι το έχουν αναδείξει σαν μουσείο (μη μπούμε πάλι σε συγκρίσεις, η εμπορική εκμετάλλευση του ΑΒΕΡΩΦ έπρεπε να έχει εξαλείψει το μισό χρέος της χώρας). Οι χώροι του είναι επισκέψιμοι σε μεγάλο μέρος τους και η ατμόσφαιρα που αναδίδουν, βάζουν τον επισκέπτη στο κλίμα της εποχής. Βοηθάνε σε αυτό και οι ήχοι που αναπαράγονται σε κάθε χώρο (στην πλώρη ακούγονται οι άγκυρες που ανεβαίνουν, στις καμπίνες ροχαλητά, στα αμπάρια ο ήχος και οι εικόνες τρικυμισμένης θάλασσας). Τέλος πάντων, ότι και να λέμε είναι λίγο. Μου έκανε εντύπωση, το πόσο πολύς κόσμος, αναλογικά με το μέγεθος της πόλης και την εποχή, επισκεπτόταν το πλοίο.
    ZZZZ 79552.jpgZZZZ 84228.jpgZZZZ 84264.jpg

    Επίσης να τονιστεί, ότι υπάρχει διάδρομος περιμετρικά του πλοίου, που είναι προσβάσιμος εκτός μουσείου, όλες τις ώρες της ημέρας. Άλλος κόσμος...

    (συνεχίζεται)


  4. #4
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    12 Σεπτεμβρίου και είχα κανονίσει ένα ταξίδι εξπρές στο Κάπελσκαρ (KapellskΓ¤r) με την Rosella, το μεγαλύτερο σε ηλικία πλοίο της περιοχής (έτος ναυπήγησης 1980), που εξυπηρετεί τη γραμμή αυτή με χαμηλές ταχύτητες 14-15 κόμβων και με δύο έως τρία δρομολόγια την ημέρα, όπου και πηγαίνει με πιο υψηλές ταχύτητες, για να βγουν τα δρομολόγια. Το Κάπελσκαρ είναι ένα λιμάνι και μόνο. Έχει επιβατηγό σταθμό, λιμενικές εγκαταστάσεις, τελωνείο και άπλετους χώρους. Είναι κόμβος για roro και εκεί ήταν αραγμένα το Finnfellow και το Liverpool Seaways, που συνδέουν την Σουηδία με την Λιθουανία και την Λετονία, τουλάχιστον εκείνη την περίοδο. Από εδώ διοχετεύεται μεγάλος όγκος οχημάτων και μικρότερος όγκος επιβατών με λεωφορεία από και προς τη σουηδική ενδοχώρα. Ταξίδι με πολύ λίγο κόσμο, αλλά με πολλά οχήματα.
    LIVERPOOL SEAWAYS 040.jpg
    FINNFELLOW 065.jpg

    Η Rosella είναι μικρή για τα δεδομένα της περιοχής (136 μέτρα), αλλά μέσα δείχνει και αυτή πολύ άνετη. Καταστρώματα ανοιχτά, πρύμα και πλάγια, έχει και περατζάδα κάτω από τη γέφυρα και ανοιχτές βαρδιόλες (το μοναδικό πλοίο που έχει), πράγμα που την έκανε ακόμα πιο ερωτεύσιμη. Δείχνει και είναι παλιό, αλλά όχι ξεχασμένο από την εταιρία. Εδώ έχει καμπίνες μόνο στο 4, όπου και η είσοδος από τη φυσούνα, κοινόχρηστους χώρους στο 5 και στο 6 και πολύ λιγότερους χώρους για το κοινό στα 7 και 8. Χαρακτηριστικό, ένας χώρος με 40 περίπου airseats, που πρέπει να ψάξεις για να τον βρεις. Πλοίο-χαρά του καραβολάτρη, με γωνίες άλλων εποχών, που διεγείρουν τις αισθήσεις.
    ROSELLA 038.jpgROSELLA 069.jpgROSELLA 083.jpg
    Με το ίδιο πλοίο επέστρεψα στο Μάριεχαμν δύο ώρες αργότερα. Τώρα ο κόσμος ήταν σαφώς περισσότερος. Εντύπωση μου έκανε στην επιστροφή, ότι είχε, στο μεγάλο χώρο στην πρύμνη, live, έστω και αν πρόκειται για ταξίδι 2μιση μόλις ωρών. Ο κόσμος διασκεδάζει όλες τις ώρες της μέρας.
    Επίσης ο καπετάνιος δεν φοβάται να πέσει με το ζωνάρι πάνω στα προστατευτικά των λιμανιών, κατά την πρόσδεση, ενώ στο Κάπελσκαρ, ακριβώς δίπλα στο δεμένο πλοίο ήταν πέτρες, χωρίς να εμποδίζουν σε τίποτα τη μανούβρα.

    Την Rosella την αγάπησα από πέρσι που την πρωτοείδα δεμένη στο Μάριεχαμν. Έκανα το ημερήσιο ταξίδι προς έναν -ανύπαρκτο- προορισμό, μόνο και μόνο για να ταξιδέψω μαζί της. Δεν το μετάνιωσα. Υπέροχη, αρχοντική..

    (η συνέχεια αύριο)

  5. #5
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων

    11 Σεπτεμβρίου και αφιέρωσα το πρωινό μου σε φωτογραφίες και επίσκεψη στο ναυτικό μουσείο του Μάριεχαμν. Εξαιρετικό για την ιστορία της περιοχής των νησιών Άλαντ (ή Όλαντ) και τη σχετικά πρόσφατη, αλλά απόλυτα συνδεδεμένη, μοίρα τους με τη θάλασσα. Το αποκορύφωμα του μουσείου είναι το 116 ετών iron-hulled sailing ship, POMMERN, ένα αριστούργημα ναυπηγικής, που οι ντόπιοι το έχουν αναδείξει σαν μουσείο (μη μπούμε πάλι σε συγκρίσεις, η εμπορική εκμετάλλευση του ΑΒΕΡΩΦ έπρεπε να έχει εξαλείψει το μισό χρέος της χώρας). Οι χώροι του είναι επισκέψιμοι σε μεγάλο μέρος τους και η ατμόσφαιρα που αναδίδουν, βάζουν τον επισκέπτη στο κλίμα της εποχής. Βοηθάνε σε αυτό και οι ήχοι που αναπαράγονται σε κάθε χώρο (στην πλώρη ακούγονται οι άγκυρες που ανεβαίνουν, στις καμπίνες ροχαλητά, στα αμπάρια ο ήχος και οι εικόνες τρικυμισμένης θάλασσας). Τέλος πάντων, ότι και να λέμε είναι λίγο. Μου έκανε εντύπωση, το πόσο πολύς κόσμος, αναλογικά με το μέγεθος της πόλης και την εποχή, επισκεπτόταν το πλοίο.
    ZZZZ 79552.jpgZZZZ 84228.jpgZZZZ 84264.jpg

    Πολύ ωραίες οι εικόνες από το ταξίδι σου φίλε threstox και ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες μαζί μας. Για το κόσμημα POMMERN να προσθέσω κάτι που δεν αναφέρεται στο ιστορικό του, το ότι μετά το τέλος του Α' Παγκοσμίου και καθότι τότε ήταν γερμανικό, συμπεριλήφθηκε στις πολεμικές επανορθώσεις προς την... Ελλάδα! Δεν γνωρίζω το τι ακολούθησε αλλά πάντως το πλοίο παρέμεινε στις χώρες του βορά. Ίσως να αντικαταστάθηκε από κάτι πιο δόκιμο για τις δικές μας ανάγκες.
    Μια άλλη μικρή "ελληνική σύνδεση" είναι μια φωτογραφία στην έκθεση που φιλοξενεί (ίσως ακόμη) στο αμπάρι του που δείχνει μια κοπέλα καβάλα σε ένα γαϊδουράκι με λεζάντα "Κανάρια νησιά", ένα από τα μέρη που επισκεπτόταν στα ταξίδια του. Μόνο που η κοπέλα είναι η Αλίκη Βουγιουκλάκη, νομίζω στη Μύκονο.

  6. #6
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Smile

    [QUOTE=threshtox;618224]Χαιρετώ το φόρουμ και σε αυτό το νήμα, μέσω του οποίου θα ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου από το ταξίδι που έκανα πριν λίγες μέρες στη Βαλτική.
    Να διευκρινίσω ότι δεν είμαι ναυτικός και ότι οι γνώσεις μου περί των ναυτικών θεμάτων, ορολογιών, κλπ, κρίνονται από μέτριες έως ανεπαρκείς και καταλήγουν ανύπαρκτες. Δηλώνω όμως, καραβολάτρης και αυτό δεν απαιτεί τίποτα από τα παραπάνω. Μόνο λίγο μεράκι, σαν κι αυτό που με ώθησε να κάνω για δεύτερη συνεχή χρονιά σχεδόν το ίδιο ταξίδι, χρησιμοποιώντας διαφορετικά πλοία, έτσι για τη γεύση. Και η γεύση είναι υπέροχη.

    Θα προσπαθήσω να καταγράψω το οδοιπορικό σε κάμποσες συνέχειες, για να βάλω και εγώ σε τάξη όσα είδα και -κυρίως- φωτογράφησα και για να μην κουραστεί όποιος από τους συμφορουμίτες του ρίξει μια ματιά.


    Πάρα πολύ ωραία και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η παρουσίαση του οδοιπορικού (ή μάλλον..."θαλασσοποροικού") σου φίλε threshtox! Και με αφορμή την εισαγωγή σου (αλλά και ό,τι ακολουθεί), πόσο λείπουν (αλλά και ξεχωρίζουν) τέτοιες παρουσιάσεις στο forum μας! Όαση στις συνεχώς επαναλαμβανόμενες αναφορές του στυλ πότε και αν κάποια παντόφλα έφυγε π.χ. απ' την Κούλουρη και πήγε εκατό μέτρα παραπέρα στα Παλούκια, οι οποίες μας κατακλύζουν, αλλά και όαση ο τρόπος γραφής σου, με σεμνότητα και ουσία, χωρίς τις συνήθεις μεγαλοστομίες επιπέδου διαφήμισης σοκολάτας ή απορρυπαντικού που συχνά παρατηρούμε από κυνηγούς post του forum. Και φυσικά οι φωτογραφίες δικές σου, καλής ποιότητας, όχι σταλμένες από κινητά γνωστών σου, έτσι για να γεμίζουμε τα threads. Πάνω απ' όλα όμως, χάρηκα με ένα μέλος που παρουσιάζει αυτά που παρουσιάζει, γιατί έχει πραγματικά να πει και να δείξει κάτι που του άφησε αναμνήσεις, τον εντυπωσίασε και θέλει να το μοιραστεί (και που στο κάτω - κάτω είναι και κάτι πολύ διαφορετικό)....Μακάρι να το κάνανε με αυτά τα κριτήρια πιο πολλοί συνφορουμίτες. Συγνώμη για την πολυλογία, αλλά μετά από καιρό ένιωσα την ανάγκη να σχολιάσω κάτι αξιόλογο.

    Υ.Γ.1: Αναμένουμε με ενδιαφέρον τη συνέχεια!
    Υ.Γ.2: Το Rosella είναι αδερφό του Rigel III της Ventouris Ferries.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkeos : 13-10-2019 στις 23:38

  7. #7

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικά ενδιαφέροντα τα γραφόμενα σου αγαπητέ .Ένα πολύ ωραίο δικό σου ταξίδι που μας παίρνει και εμας μαζί του .Σε αναμονή για την σηνεχια .Πολλά τα μπράβο και οι ευχαριστίες .Προσωπικά με ταξιδεψες

  8. #8
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Φίλε threshtox πολύ ενδιαφέρουσα η περιγραφή του ταξιδιού σου. Να προσθέσω ότι τα νησιά Ώλαντ είναι φινλανδικά αλλά εχουν ιδιαίτερο καθεστώς αυτονομίας.

  9. #9
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προσθέσω ότι τα νησιά Ώλαντ είναι φινλανδικά αλλά εχουν ιδιαίτερο καθεστώς αυτονομίας.
    Και γι' αυτό (κυρίως) τον λόγο καθίσταται "υποχρεωτική" η προσέγγιση στο Mariehamn, προκειμένου να πουλάνε αφορολόγητα στα τεράστια καταστήματα - εμπορικά κέντρα - σουπερμάρκετ των βαποριών που κάνουν Σουηδία - Φινλανδία.

  10. #10
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Αυτό ακριβώς ήθελα να κάνω. Να μοιραστώ μαζί σας, όσο είναι δυνατόν, αυτά που είδα.

    Συνεχίζω λοιπόν..

    13 Σεπτεμβρίου και πρωί πρωί, αναχώρηση για Στοκχόλμη, σύμφωνα με το πρόγραμμα (μου). Και το όνομα αυτής, CINDERELLA. Κανονικά το όνομα είναι Viking Cinderella, αλλά δεν μπορώ να το πω έτσι, συγγνώμη. Ένας βάπορας 30 ετών και 190 μέτρων, φινλανδικής κατασκευής που στο περσινό μου ταξίδι στην περιοχή (όχι με αυτό το πλοίο), μου δόθηκε την εντύπωση, ότι η εταιρεία το διαφήμιζε σαν δυνατό χαρτί. Μπαίνοντας μέσα, διαπίστωσα το γιατί.
    CINDERELLA 111.jpgCINDERELLA 114.jpg
    Απίστευτα άνετοι χώροι, που, αν και κάπου έδειχναν την ηλικία τους, ήταν εντυπωσιακοί για τα δεδομένα της ηλικίας του πλοίου. Εδώ η είσοδος από το κατάστρωμα 7, και τα μπαλκόνια μόνο στο 10 στην πρύμνη, καθώς και στο 11 (αρκετά ψηλά), όπου ήταν και οι βάρκες. Στο δε κατάστρωμα 12, ο χώρος ήταν ανοιχτός για το κοινό, αν και είναι το ελικοδρόμιο και η τσιμινιέρα. Η βροχή δε βοήθησε τη φωτογράφηση γενικά, αλλά δεν παραπονιέμαι. Εντύπωση κι εδώ ότι μετά το μεσημέρι κυκλοφόρησε πάρα πολύς κόσμος, ενώ είχε ταυτόχρονα τρεις καλλιτεχνικές δραστηριότητες σε διάφορα μέρη του πλοίου. Από τα πιο πολυτελή, υστερεί (από όσα έχω ταξιδέψει) μόνο απέναντι στο Viking Grace, που όμως είναι 6 ετών βαπόρι. Σημειωτέον ότι, όλο το ταξίδι το έκανε στους 12-13 κόμβους και έκανε περίπου επτάμιση ώρες για τη Στοκχόλμη, ενώ στην επιστροφή για Μάριεχαμν ταξιδεύει με ακόμα χαμηλότερες ταχύτητες, ώστε να φτάσει στον προορισμό του ξημερώματα. Το ταξίδι αυτό έχει τη μορφή κρουαζιέρας περισσότερο από κάθε άλλο στην περιοχή. Ομολογώ ότι δεν ξέρω τι κάνουν τα πλοία της Birka Cruises, πιθανολογώ ότι κάτι ανάλογο κάνουν και αυτά.


    CINDERELLA 082.jpgCINDERELLA 145.jpgCINDERELLA 122.jpg

    (συνεχίζεται)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας