Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 5 από 5

Θέμα: Equality [Somerset, Afroditi, Zaher V]

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή Equality [Somerset, Afroditi, Zaher V]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Ellinis να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω ως προς το αδελφάκι του ΣΗΤΕΙΑ που δεν ήταν το ΑΝΝΑ V, αλλά ένα άλλο που κατάντησε ζωάδικο. Στην Ελλάδα δε εμφανίστηκε με το όνομα ΑΦΡΟΔΙΤΗ.
    Και όμως μιλάμε για το ίδιο πλοίο. Το ζωάδικο που αναφέρεις ως αδελφάκι του πέρασε για λίγο ως ΑΦΡΟΔΙΤΗ από τα νερά μας.

    To SOMERSET το έφερε η Olympic Mediterranean Cruises Shipping στην Ελλάδα το 1988 και το έδεσε σε ντάνα στην Ελευσίνα με το όνομα ΑΦΡΟΔΙΤΗ. Μάλιστα έχω δει και μια σχετική φωτογραφία. Κάποια στιγμή αργότερα περιήλθε στην Jay Shipping (που τώρα έχει το REGENT SKY) και τελικά κατέληξε να γίνει ζωάδικο για Άραβες.

    Χωρίς να ξέρω υποθέτω οτι το έφεραν για να μετετραπεί σε κρουαζιερόπλοιο κάτι που τελικά δεν προχώρησε.

  2. #2

    Προεπιλογή

    Πολυ σωστος ο φιλτατος Ellinis σχετικα με το Somerset. Μαλιστα το πλοιο επισκεφθηκε με το ονομα Zaher V τη μεγαλη δεξαμενη Βασιλειαδη τον Οκτωβριο του 2005.

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως μιλάμε για το ίδιο πλοίο. Το ζωάδικο που αναφέρεις ως αδελφάκι του πέρασε για λίγο ως ΑΦΡΟΔΙΤΗ από τα νερά μας.

    To SOMERSET το έφερε η Olympic Mediterranean Cruises Shipping στην Ελλάδα το 1988 και το έδεσε σε ντάνα στην Ελευσίνα με το όνομα ΑΦΡΟΔΙΤΗ. Μάλιστα έχω δει και μια σχετική φωτογραφία. Κάποια στιγμή αργότερα περιήλθε στην Jay Shipping (που τώρα έχει το REGENT SKY) και τελικά κατέληξε να γίνει ζωάδικο για ¶ραβες.

    Χωρίς να ξέρω υποθέτω οτι το έφεραν για να μετετραπεί σε κρουαζιερόπλοιο κάτι που τελικά δεν προχώρησε.
    Εντόπισα εδώ τη φωτογραφία του ΑΦΡΟΔΙΤΗ (του Nils Cronholm απο το Fakta om fartyg).
    Φαίνεται δεμένο κάπου γύρω στο 1991-94 δίπλα στα ΟΡΙΩΝ, ΠΗΓΑΣΟΣ και τα δύο καραβια της Vergina που αργότερα κάηκαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 06-01-2018 στις 22:48

  4. #4
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Για να δούμε το Zaher ως ζωάδικον στο αγκυροβόλιο του Πειραιά μας

    zaher.JPG

  5. #5
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Το Somerset ως ΑΦΡΟΔΙΤΗ (όνομα για ζωάδικο!) στο Κερατσίνι, πριν χρόνια πολλά.

    afroditi.png
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 27-01-2020 στις 14:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας