Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 115 από 115

Θέμα: Παλετάδικα (Palletized Cargo Carriers)

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ανασκαφή έγινε και απέδωσε καρπούς... Από το τεύχος 7/98 του Εφοπλιστή. Κάτι παραπάνω δεν νομίζω να έχω.

Συνημμένο Αρχείο 197038
    Φωτογραφία ( και κείμενο?) απο το φίλο μας ΄Εσπερο !
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης

Προεπιλογή ΑΓΙΟΣ ΡΗΓΙΝΟΣ / ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Σ.

ΑΓΙΟΣ ΡΗΓΙΝΟΣ / ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Σ. (IMO 7720051).

Εμφανίστηκε άλλο ένα παλετάδικο από κατασκευής που δούλεψε στην Ελλάδα.

2 decks, Stern Ramp, Side Door, Refrigerated Space, 16 cars on upper deck, 1 X 6 tons (SWL) crane.
    Μηχανή : Wartsila-Wichmann 4AX, 980 BHP, 12 κόμβοι.

Κατασκευάστηκε το 1978 στο ναυπηγείο A/S Maritime Sveiseidustri στο Gjerdsvika της Νορβηγίας με αριθμό κατασκευής 9. Οι αρχικές του διαστάσεις ήταν 41,5 m X 9,5 m, 299 gt. Αρχικό όνομα FJORDLAST με νηολόγιο Stavanger 19246 για τη Νορβηγική Det Stavangerske D/S. Το 1985 πωλείται στη Saltens D/S A/S και επιμηκύνεται με νέες διαστάσεις 47,7 m X 9,5 m, 486 gt. Το 1995 περνάει στα χέρια της Skips Invest Torstein Christianson και μετονομάζεται σε MYKEN με ίδια λοιπά στοιχεία. Το 2001 αγοράζεται από Έλληνες και μετονομάζεται αρχικά σε AGIOS RIGINOS και την ίδια χρονιά σε ATHANASIOS S. με νηολόγιο Πειραιά 10889 (Β΄Κλάσης) και πλοιοκτήτρια εταιρία τη Skopelos Shipping. Το 2006 αγοράζεται από τη Seascape Management Co (Έλληνες και αυτοί) και μετονομάζεται σε JUNIOR με νηολόγιο Παναμά ενώ το 2011 αγοράζεται από την Finn Olsen Rederi A/S και νηολογείται στο Bodo (Νορβηγία) με το ίδιο όνομα. Το 2012 η εταιρεία του το μετονόμασε σε FJORDLAST II. Είναι ακόμα ενεργό έχοντας επιστέψει στα νερά της Νορβηγίας από όπου και ξεκίνησε.

Μπορείτε να το δείτε εδώ ενώ περισσότερες φωτογραφίες του μπορείτε να δείτε εδώ και εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 02-05-2020 στις 13:28

Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 196988Συνημμένο Αρχείο 196989Συνημμένο Αρχείο 196990Συνημμένο Αρχείο 196991Θ αμπορούσαμε και αυτά να τα περιλάβουμε στη συλλογή, ειδικά το SABRINA, αφου αναφέραμε και το ANAMCARA, όμοιό του .
    Το ARIADNI ξέρουμε σαν τι δούλεψε ? Είναι Ro-Ro Cargo από κατασκευής και ανήκε σε εταιρεία της Θεσσαλονίκης από ότι θυμάμαι. Με διάφορα ονόματα δούλευε σαν container feeder, αλλά δεν ξέρω σαν ARIADNI ποια ήταν η χρήση του. Το SABRINA το έχω βγάλει και εγώ το 2005 στην Πάτρα. Από ότι θυμάμαι δεν δούλεψε σαν παλετάδικο αλλά σαν οχηματαγωγό/feeder, κάνω λάθος ?

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ARIADNI ξέρουμε σαν τι δούλεψε ? Είναι Ro-Ro Cargo από κατασκευής και ανήκε σε εταιρεία της Θεσσαλονίκης από ότι θυμάμαι. Με διάφορα ονόματα δούλευε σαν container feeder, αλλά δεν ξέρω σαν ARIADNI ποια ήταν η χρήση του. Το SABRINA το έχω βγάλει και εγώ το 2005 στην Πάτρα. Από ότι θυμάμαι δεν δούλεψε σαν παλετάδικο αλλά σαν οχηματαγωγό/feeder, κάνω λάθος ?
    Μια χαρά θυμάσαι, ετσι είναι.
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2001 αγοράζεται από Έλληνες και μετονομάζεται αρχικά σε AGIOS RIGINOS και την ίδια χρονιά σε ATHANASIOS S. με νηολόγιο Πειραιά 10889 (Β΄Κλάσης) και πλοιοκτήτρια εταιρία τη Skopelos Shipping. Το 2006 αγοράζεται από τη Seascape Management Co (Έλληνες και αυτοί) και μετονομάζεται σε JUNIOR με νηολόγιο Παναμά ενώ το 2011 αγοράζεται από την Finn Olsen Rederi A/S και νηολογείται στο Bodo (Νορβηγία) με το ίδιο όνομα. Το 2012 η εταιρεία του το μετονόμασε σε FJORDLAST II. Είναι ακόμα ενεργό έχοντας επιστέψει στα νερά της Νορβηγίας από όπου και ξεκίνησε.
    Σαν ΆΓΙΟΣ ΡΙΓΙΝΟΣ είχε ξεκινήσει να δουλεύει στις Σποράδες. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση που "Άγιος Ρηγίνος" ονομαζόταν η εταιρία που έφερε μετά το άλλο παλετάδικο το ΣΠΟΡΑΔΕΣ ή αν ανήκαν στους ίδιους ιδιοκτήτες.
    Με το μέγεθος και τις δυνατότητες που έχει θα μπορούσε να δουλέψει άριστα σε γραμμές όπως Λήμνος-Αϊ Στράτης.

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας