Σελίδα 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 71 έως 80 από 129

Θέμα: Παλετάδικα (Palletized Cargo Carriers)

  1. #71
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με container δούλεψε καθόλου εδώ;;
    Από ότι θυμάμαι όχι, στο Ηράκλειο πάντως ερχόταν πάντα σαν παλετάδικο.

    Και μια ερώτηση για τους παλιούς. Θυμάται κανείς αν τα πολυεργαλεία Ro-Ro cargo/Container που είχε ο Σαρλής είχαν δουλέψει ποτέ σαν παλετάδικα ? Στο Ηράκλειο ερχόταν πάντα σαν container feeders. Που θεωρείτε ότι ταιριάζουν καλύτερα ? Επίσης, το ίδιο για τα Ro-Ro του Μαρκαντωνάκη. Θυμάστε αν δούλεψαν ποτέ με παλέτες ?

  2. #72
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι θυμάμαι όχι, στο Ηράκλειο πάντως ερχόταν πάντα σαν παλετάδικο.

    Και μια ερώτηση για τους παλιούς. Θυμάται κανείς αν τα πολυεργαλεία Ro-Ro cargo/Container που είχε ο Σαρλής είχαν δουλέψει ποτέ σαν παλετάδικα ? Στο Ηράκλειο ερχόταν πάντα σαν container feeders. Που θεωρείτε ότι ταιριάζουν καλύτερα ? Επίσης, το ίδιο για τα Ro-Ro του Μαρκαντωνάκη. Θυμάστε αν δούλεψαν ποτέ με παλέτες ?
    Τα PEL του Σαρλή και τα MARC του Μαρκαντωνάκη, τα θυμάμαι κυρίως στο ΝΜΔ και το Πέραμα, σε επισκευές. Εχω φωτογραφίες τους, θα ανεβάσω άμα την επιστροφή μου στη βάση μου (απαγορευση μετακινήσεων σε άλλες πολεις) . Για παλέτες δεν μπορώ να γνωρίζω αλλά δεν είναι απίθανο, αφού μετέφεραν σχεδόν τα πάντα.
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  3. #73
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Και για τα 4 Ro-Ro Cargo με ονόματα ANAMCARA (1, 2, 3, 4) ? Θυμάται κανείς ποιος τα είχε ? Έχει έρθει σαν παλετάδικο στο Ηράκλειο το 2 αλλά δεν ξέρω γενικά σαν τι δουλεύανε... Μήπως γνωρίζει κανείς ?

  4. #74
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για τα 4 Ro-Ro Cargo με ονόματα ANAMCARA (1, 2, 3, 4) ? Θυμάται κανείς ποιος τα είχε ? Έχει έρθει σαν παλετάδικο στο Ηράκλειο το 2 αλλά δεν ξέρω γενικά σαν τι δουλεύανε... Μήπως γνωρίζει κανείς ?
    Βρίσκω μιά σειρά από πλοιοκτήτριες κ φαίνεται ότι τα καραβάκια δούλευαν με χρονοναύλωση:
    ANAMCARA Nautical Spirit Nav. ANAMCARA 2 Nova Spirit ναυλωτής το 09-10 Sudcargos ANAMCARA 3 Flame Spirit

  5. #75
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι θυμάμαι όχι, στο Ηράκλειο πάντως ερχόταν πάντα σαν παλετάδικο.

    Και μια ερώτηση για τους παλιούς. Θυμάται κανείς αν τα πολυεργαλεία Ro-Ro cargo/Container που είχε ο Σαρλής είχαν δουλέψει ποτέ σαν παλετάδικα ? Στο Ηράκλειο ερχόταν πάντα σαν container feeders. Που θεωρείτε ότι ταιριάζουν καλύτερα ? Επίσης, το ίδιο για τα Ro-Ro του Μαρκαντωνάκη. Θυμάστε αν δούλεψαν ποτέ με παλέτες ?
    Noμίζω μόνο τα ροράκια εσωτερικού δούλευαν ως παλετάδικα.Του Σαρλή με containers όπως είπες.Του Μαρκαντωνάκη containers κ trailers.Δλδ δεν υπήρχε συστηματική μεταφορά παλετών.

  6. #76
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Αυτό θυμάμαι και εγώ από τους Μαρκαντωνάκη και Σαρλή. Για τα ANAMCARA, όπως είπα, ειδικά το 2 έχει δούλέψει σαν παλετάδικο, το έχω στο Ηράκλειο με παλέτες, και υπάρχει και το εσωτερικό του στη Rijeka εδώ :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=1022830
    και εδώ
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=1022095
    όπου φαίνεται ότι δούλεψε σαν παλετάδικο.

    Για τα υπόλοιπα 3 ANAMCARA δεν είμαι σίγουρος, δεν τα είδα ποτέ από κοντά και από τις φωτογραφίες τους στο shipspotting δείχνουν να απασχολούνται σαν feeders. Δεν ξέρω και τον πλοιοκτήτη τους.

    Στο θέμα των παλετάδικων νομίζω ταιριάζουν και 2 κλασικά φορτηγά χωρίς καταπέλτη που κυκλοφορούν ακόμα, τα ΜΙΧΑΛΗΣ K. (IMO 7707487) και ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. (IMO 6616796) που δούλεψαν σε μεγάλο βαθμό σαν παλετάδικα στη χώρα μας (ελάχιστες φορές τα πέτυχα να μην έχουν για φορτίο παλέτες). Εσείς τι θυμάστε από αυτά ? Αξίζει να τα προσθέσω ?

    Επίσης, τα Ro-Ro cargo/container των Σαρλή/Μαρκαντωνάκη που να τα βάλουμε ? Θα ήθελα τη γνώμη σας. Να φτιάξουμε μήπως θέμα "πολυεργαλείων" ? Ή να τα βάλουμε στα Ro-Ro Cargo ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 26-03-2020 στις 21:15

  7. #77
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θυμάμαι και εγώ από τους Μαρκαντωνάκη και Σαρλή. Για τα ANAMCARA, όπως είπα, ειδικά το 2 έχει δούλέψει σαν παλετάδικο, το έχω στο Ηράκλειο με παλέτες, και υπάρχει και το εσωτερικό του στη Rijeka εδώ :
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=1022830
    και εδώ
    http://www.shipspotting.com/gallery/...hp?lid=1022095
    όπου φαίνεται ότι δούλεψε σαν παλετάδικο.

    Για τα υπόλοιπα 3 ANAMCARA δεν είμαι σίγουρος, δεν τα είδα ποτέ από κοντά και από τις φωτογραφίες τους στο shipspotting δείχνουν να απασχολούνται σαν feeders. Δεν ξέρω και τον πλοιοκτήτη τους.

    Στο θέμα των παλετάδικων νομίζω ταιριάζουν και 2 κλασικά φορτηγά χωρίς καταπέλτη που κυκλοφορούν ακόμα, τα ΜΙΧΑΛΗΣ K. (IMO 7707487) και ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. (IMO 6616796) που δούλεψαν σε μεγάλο βαθμό σαν παλετάδικα στη χώρα μας (ελάχιστες φορές τα πέτυχα να μην έχουν για φορτίο παλέτες). Εσείς τι θυμάστε από αυτά ? Αξίζει να τα προσθέσω ?

    Επίσης, τα Ro-Ro cargo/container των Σαρλή/Μαρκαντωνάκη που να τα βάλουμε ? Θα ήθελα τη γνώμη σας. Να φτιάξουμε μήπως θέμα "πολυεργαλείων" ? Ή να τα βάλουμε στα Ro-Ro Cargo ?
    Tα ΑNAMCARA όπως έχω πει δεν έιναι καθαρόαιμα ρορό,έιναι κ heavy lift.
    Tου Σαρλη ηταν conro που λέμε σήμερα.Του Μαρκαντωνακη το μεν MARC SPYROS βασικά ήταν νταλικατζιδικο,το δε ΜARC ISLAND λιγο από όλα.

  8. #78
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΜΙΧΑΛΗΣ Κ.

    Στο θέμα των παλετάδικων μπορούν να συμπεριληφθούν και 2 κανονικά φορτηγά τα οποία όμως κατά 95% κουβαλούσαν φορτία με παλέτες, οπότε κυρίως δούλεψαν σαν παλετάδικα.

    Το πρώτο είναι το ΜΙΧΑΛΗΣ Κ. (IMO 7707487).

    2 decks, 2 holds, 1 hatches, 45 TEU, Container, Lashing Points, 62,92 m X 11,21 m.
    Μηχανή : Oil 2SA 9 cyl. 990 BHP Alpha Diesel A/S (Alpha 409-26VO), 11,3 κόμβοι.

    Φορτηγό. Ξεκίνησε να κατασκευάζεται το 1977 στο ναυπηγείο Carl B. Hoffmanns MF στο Esbjerg της Δανίας με αριθμό κατασκευής 17, αλλά αποπερατώθηκε τον ίδιο χρόνο από το ναυπηγείο Soren Larsen, Nykobing Mors με αριθμό κατασκευής 138 για τη Δανέζικη P/R Clipper III με όνομα METTE CLIPPER και νηολόγιο Esbjerg (Δανία). Αρχική χωρητικότητα 399 gt. Το 2003 μετονομάζεται σε ESBJERG και γίνεται ανακαταμέτρηση στη χωρητικότητα του (1105 gt), ενώ το 2006 πωλείται σε Έλληνες (Τσούμπας Ναυτική Εταιρεία, Αμπελάκια Σαλαμίνας - Γεώργιος Κρουστάλλης), μετονομάζεται σε ΜΙΧΑΛΗΣ Κ. και νηολογείται στον Πειραιά με αριθμό νηολογίου 11541 (Β' Κλάση) και ΔΔΣ SY7349. Είναι ακόμα ενεργό.

    Και μια φωτογραφία του στο Ηράκλειο στις 12-1-2013 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad)
    P1110636.jpg
    Μπορείτε να δείτε εδώ περισσότερες φωτογραφίες του.

  9. #79
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΜΙΧΑΛΗΣ Τ.

    Το δεύτερο φορτηγό που δούλεψε κυρίως σαν παλετάδικο είναι το ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. (IMO 6616796).

    2 decks, 1 hold, 2 hatches, Ice strengthened, 68,13 m X 10,83 m. Μηχανή : Oil 4SA 6 cyl. 1001 BHP, Kloeckner Humboldt Deutz (Deutz RBV6M545), 12 κόμβοι.

    Κατασκευάστηκε το 1966 στο ναυπηγείο Unterweser στο Bremerhaven της Γερμανίας με αριθμό κατασκευής 456, για τη Γερμανική Bremer Reederei Bruno Bischoff & Co GmbH, με όνομα BREMER MERCUR και νηολόγιο Βρέμης. Αρχική χωρητικότητα 498 gt. Το 1984 πωλείται στη Σουηδική Rederi Harthon A. Hermansson, μετονομάζεται σε BLEKING και νηολογείται στο Hallevik (Σουηδία). To 1987 η εταιρεία του ονομάζεται σε Rederi A/B Bleking κρατώντας ίδια τα λοιπά στοιχεία, ενώ το 2001 πωλείται στην Otech Marine A/B (Σουηδική) και διατηρεί τη Σουηδική σημαία αλλά μετανηολογείται στο Grastorp. Γίνεται ανακαταμέτρηση και η χωρητικότητα μεταβάλλεται σε 1210 gt. Το 2003 πωλείται, μετονομάζεται σε UNIQUE και νηολογείται στην Phnom-Penh (Καμπότζη), ενώ το 2004 πωλείται στην Primal Management SA και μετονομάζεται σε OLGA με σημαία Βόρειας Κορέας. Τον ίδιο χρόνο αγοράζεται από Έλληνες (Μιχάλης Τ. Ναυτική Εταιρεία, Αμπελάκια Σαλαμίνας - Γεώργιος Κρουστάλλης), μετονομάζεται σε ΜΙΧΑΛΗΣ Τ. και νηολογείται στον Πειραιά με αριθμό 11298 (Β΄Κλάση) και ΔΔΣ SX4340. Είναι ακόμα ενεργό.

    Φωτογραφία του στο Ηράκλειο στις 21-10-2011 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad).
    P1090178.jpg
    Μπορέιτε να δείτε εδώ περισσότερες φωτογραφίες του.

  10. #80
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Κοιτάζοντας τις χρονολογίες που αγοράστηκαν και δούλεψαν τα πλοία αυτά στη χώρα μας, παρατηρούμε ότι τα πρώτα που δούλεψαν σαν παλετάδικα αγοράστηκαν γύρω στο 90-91 (ΑΒΑΝΤΙΣ, ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ I), έγινε ένα μεγάλο "μπαμ" από το 1995 και μετά με νέες αγορές πλοίων και δούλευαν μέχρι και περίπου το 2011-2012 που τα "χτύπησε" η κρίση (η καθίζηση της οικοδομής κατά κύριο λόγο) και σήμερα είναι ενεργά μόνο τα ΜΙΧΑΛΗΣ και ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ και τα δύο φορτηγά ΜΙΧΑΛΗΣ Κ. και ΜΙΧΑΛΗΣ Τ.

Σελίδα 8 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας