Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 129

Θέμα: Παλετάδικα (Palletized Cargo Carriers)

  1. #1
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή Παλετάδικα (Palletized Cargo Carriers)

    Ξεκινάω ένα νέο θέμα για να οργανώσουμε λίγο τα "παλετάδικα" που δούλεψαν στα Ελληνικά νερά. Είναι μια κατηγορία πλοίου που έχει σχεδόν εκλείψει τα τελευταία χρόνια. Στην πραγματικότητα τα περισσότερα ήταν μικρά Ro-Ro ή μετασκευασμένα φορτηγά που τους τοποθετούσαν πλευρική πόρτα/καταπέλτη (side door) ενώ υπήρχαν και μερικά (λίγα) που ήταν παλετάδικα από κατασκευής.

    Ξεκινάμε με ένα από κατασκευής παλετάδικο :

    Κατασκευάστηκε για τη Νορβηγική εταιρεία A/S Nordlandslinjen, με όνομα TORE HUND, σημαία Νορβηγίας και νηολόγιο Harstad (off. no 19181) στο ναυπηγείο Sterkoder M/V A/S στο Kristiansund της Νορβηγίας με αριθμό κατασκευής 65. Αρχικά οι διαστάσεις του ήταν 70,7 m X 13,52 m. Το 1982 πουλήθηκε στην επίσης Νορβηγική K/S Nord-Poolen και υπέστη επιμήκυνση με αποτέλεσμα να μεγαλώσει σχεδόν 20 μέτρα (86,9 m X 13,52 m) ενώ κράτησε το ίδιο όνομα και νηολόγιο έως το 1995 που πουλήθηκε στην Δωδεκανησιακή Ναυτική Εταιρεία του κ. Αντ. Φαρμακίδη και μετονομάστηκε ΒΑΛΕΡΙΟΣ με τα ακόλουθα στοιχεία :

    ΒΑΛΕΡΙΟΣ (ΙΜΟ 7638363), νηολόγιο Πειραιά 10357 (Β' Κλάση), ΔΔΣ SXSG, κατασκευής 1978, 2503 gt. Αγοράστηκε το 1995, νηολογήθηκε στις 18-12-1995 και διαγράφηκε από το νηολόγιο στις 14-5-1998 λόγω πώλησης σε αλλοδαπούς.

    Πουλήθηκε το 1998 στην Portline Star SA και ύψωσε σημαία Παναμά με νέο όνομα FLORINDA. To 2006 πουλήθηκε στην Luanda Logistics Pty Ltd και μετονομάστηκε MARANJOS χωρίς να αλλάξει νηολόγιο. Το 2013 πωλείται στην Auden Trading Inc και πήγε για διάλυση στην Alang στις 27-11-2013. Διαλύθηκε τελικά στις 2-1-2014.

    Μερικά τεχνικά στοιχεία. Μονάμπαρο (1 hold, 2 hatches, 3 decks) με θέσεις για 50 TEU (και με container lashing points), 2 Γερανούς (SWL 1 X 4000 kg & 1 X 3000 Kg) και μηχανή Bergen Normo KVM-16, Vee Oil 4SA 16 cyl. 3000 BHP, 15 κόμβοι.

    Και μια φωτογραφία του σαν ΒΑΛΕΡΙΟΣ στο Ηράκλειο Κρήτης στις 9-12-1996 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad)
    VALERIOS (9-12-1996).jpg
    Εδώ μπορείτε να δείτε περισσότερες φωτογραφίες του με όλα του τα ονόματα.

  2. #2
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΜΑΡΙΝΑ I

    Συνεχίζουμε με το μικρό Ro/Ro Cargo ΜΑΡΙΝΑ I (IMO 6826157), 1542 gt.
    Μηχανή : Oil 4SA 12 Cyl 1440 BHP MAN, 12,5 κόμβοι

    Κατασκευασμένο το 1968 με το όνομα LYNN, Γερμανική σημαία και νηολόγιο Βρέμης στο ναυπηγείο Schulte & Bruns (Emden, Γερμανία) με αριθμό κατασκευής 251, 67,19 m X 12,5 m. Αρχικός ιδιοκτήτης ήταν το ίδιο το ναυπηγείο. Το 1978 πωλείται στον Henry Stahl GmbH & Co και μετανηολογείται στο Αμβούργο. Το 1990 περνάει στα χέρια της εταιρείας Perth Shipping Corp. και μετονομάζεται DORADO με σημαία Παναμά. Το 1994 αγοράζεται από την Baltic Amber Shipping Corp. και μετονομάζεται MARINA III με το ίδιο νηολόγιο. Το 1995 αγοράζεται από την ΣΚΟΡΠΙΟΣ ΝΑΥΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ του κ. Ανδρέα Χατζηγιαννίδη από τη Θεσσαλονίκη και ξεκινάει η Ελληνική καριέρα του :

    ΜΑΡΙΝΑ I (Ελληνική σημαία, Νηολόγιο Αμβούργου - ΠΝΕ), 17-11-1995 έως 13-12-1995.
    ΜΑΡΙΝΑ I, νηολόγιο Θεσσαλονίκης 223 (Β΄Κλάση) από 12-12-1995 έως 7-9-1999.
    ΔΔΣ : SV7234.
    Πουλήθηκε σε αλλοδαπούς το 1999.

    Αγοράζεται το 1999 από την εταιρεία Seabound Nav. Ltd και μετονομάζεται MARINA με νηολόγιο Phnom-Penh (Καμπότζη). Το 2001 περνάει στα χέρια της εταιρείας Avenue Nav Corpκ και μετονομάζεται ξανά LYNN με το ίδιο νηολόγιο. Βυθίστηκε ενώ το ρυμουλκούσαν στις 7-9-2001 σε στίγμα 34.49N/32.08E σε ταξίδι από Βασιλικό Κύπρου για Σουσσάκι με φορτίο χαλκό.

    Και μια φωτογραφία του στο Ηράκλειο στις 28-3-1996 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad)
    MARINA I (28-3-1996).jpg
    Εδώ μπορείτε να δείτε περισσότερες φωτογραφίες του με διάφορα ονόματα.

  3. #3
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Φίλε καλά έκανες κ άνοιξες θέμα γιά αυτή τον ίδιαίτερο τύπο πλοίων.
    Να επισημάνω ότι το θέμα των ρο-ρό είναι λίγο αχταρμάς αφού πρέπει να ξεχωρίσουν τα ΦΓ/ΟΓ από τα αυτοκινητάδικα.

    Κάτι άλλο,θυμάται κανείς αν το ΒΑΛΕΡΙΟΣ είχε ναυλωθεί στην ΔΑΝΕ;;;

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε καλά έκανες κ άνοιξες θέμα γιά αυτή τον ίδιαίτερο τύπο πλοίων.
    Να επισημάνω ότι το θέμα των ρο-ρό είναι λίγο αχταρμάς αφού πρέπει να ξεχωρίσουν τα ΦΓ/ΟΓ από τα αυτοκινητάδικα.

    Κάτι άλλο,θυμάται κανείς αν το ΒΑΛΕΡΙΟΣ είχε ναυλωθεί στην ΔΑΝΕ;;;
    Δια χειρός Ellinis 12/6/2014 απο ανάρτηση στο topic της ΔΑΝΕ.

    Επίσης η εταιρία έφερε το 1995 ένα palette carrier που μάλλον ήταν αψυχολόγητη αγορά. Λεγόταν ΒΑΛΕΡΙΟΣ και πρέπει να το κράτησε τρία χρόνια. Mπορείς να το δεις εδώ (http://www.shipspotting.com/gallery/...id=1454361)και εδώ (http://nok-schiffsbilder.de/modules/...58&cid=12)αυτό το αριστούργημα ναυπηγικής... Μάλιστα πήγε για σκραπ στο Αλανγκ πρόσφατα, προσαράχτηκε στις 2 Γενάρη φέτος.
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  5. #5
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε καλά έκανες κ άνοιξες θέμα γιά αυτή τον ίδιαίτερο τύπο πλοίων.
    Να επισημάνω ότι το θέμα των ρο-ρό είναι λίγο αχταρμάς αφού πρέπει να ξεχωρίσουν τα ΦΓ/ΟΓ από τα αυτοκινητάδικα.

    Κάτι άλλο,θυμάται κανείς αν το ΒΑΛΕΡΙΟΣ είχε ναυλωθεί στην ΔΑΝΕ;;;
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δια χειρός Ellinis 12/6/2014 απο ανάρτηση στο topic της ΔΑΝΕ.

    Επίσης η εταιρία έφερε το 1995 ένα palette carrier που μάλλον ήταν αψυχολόγητη αγορά. Λεγόταν ΒΑΛΕΡΙΟΣ και πρέπει να το κράτησε τρία χρόνια. Mπορείς να το δεις εδώ (http://www.shipspotting.com/gallery/...id=1454361)και εδώ (http://nok-schiffsbilder.de/modules/...58&cid=12)αυτό το αριστούργημα ναυπηγικής... Μάλιστα πήγε για σκραπ στο Αλανγκ πρόσφατα, προσαράχτηκε στις 2 Γενάρη φέτος.
    Από την έρευνα μου πρέπει να είναι λάθος η πληροφορία περί ναύλωσης στη ΔΑΝΕ. Πιθανότατα μπερδεύτηκαν οι πληροφορίες για τις δύο εταιρείες, μια και η εταιρεία του ιδιοκτήτη του ΒΑΛΕΡΙΟΣ κ. Φαρμακίδη έχει παρόμοιο όνομα. Δεν πρέπει να είχε να κάνει με τη ΔΑΝΕ το ΒΑΛΕΡΙΟΣ.

  6. #6
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    φίλε Νεκτάριε, εγώ στις σημειώσεις μου έχω οτι το πήρε η ΔΑΝΕ το ΒΑΛΕΡΙΟΣ (ex TORE HUND) και οτι έκανε πλόες κυρίως προς Δωδεκάνησα. Μήπως το είχε ναυλώσει για ένα διάστημα;
    Δεν το είδα ποτέ με τα μάτια μου απόσο θυμάμαι...
    Ήταν τότε που η εταιρία είχε ναυλώσει και τα PARKHAVEN, RIJNHAVEN. Δεν της βγήκαν σε καλό αυτά και άλλα διάφορα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ellinis : 12-03-2020 στις 22:07

  7. #7
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήταν τότε που η εταιρία είχε ναυλώσει και τα PARKHAVEN, RIJNHAVEN. Δεν της βγήκαν σε καλό αυτά και άλλα διάφορα.
    Aυτή η κίνηση κ τότε μου ήταν αδιανόητη.Βαπόρια που δεν απασχολήθηκαν στην Ελλάδα ή τα πέριξ κ υποναυλώθηκαν στον Ολλανδό τον Van Uden.Eίχα δει τουλάχιστον ΄1 από αυτά στην ΝΕΖ Περάματος.Το πρώτο κατέληξε σε εκείνον τον Γεωργούλη ως STROFADES II.

  8. #8
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε Νεκτάριε, εγώ στις σημειώσεις μου έχω οτι το πήρε η ΔΑΝΕ το ΒΑΛΕΡΙΟΣ (ex TORE HUND) και οτι έκανε πλόες κυρίως προς Δωδεκάνησα. Μήπως το είχε ναυλώσει για ένα διάστημα;
    Δεν το είδα ποτέ με τα μάτια μου απόσο θυμάμαι...
    Ήταν τότε που η εταιρία είχε ναυλώσει και τα PARKHAVEN, RIJNHAVEN. Δεν της βγήκαν σε καλό αυτά και άλλα διάφορα.
    Αγορά από τη ΔΑΝΕ σίγουρα δεν ήταν καθώς δεν επιβεβαιώνεται ούτε από τα στοιχεία νηολογίου, ούτε από τις βάσεις που έχω στη διάθεση μου (Skolarikos Maritime Databank, Greek Shipping Directory, Lloyd's Register, Miramar). Ούτε για ναύλωση από το Φαρμακίδη στη ΔΑΝΕ μπορώ να επιβεβαιώσω καθώς δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικό στο αρχείο μου. Φίλε Άρη, μήπως έχεις σημειώσει που βρήκες αυτή την πληροφορία μήπως βγάλουμε άκρη ?

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Πρέπει να είναι από τεύχος εποχής του "Εφοπλιστή". Για να το βρω, πρέπει να κάνω ανασκαφή... ίσως το σ/κ

  10. #10
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτή η κίνηση κ τότε μου ήταν αδιανόητη.Βαπόρια που δεν απασχολήθηκαν στην Ελλάδα ή τα πέριξ κ υποναυλώθηκαν στον Ολλανδό τον Van Uden.Eίχα δει τουλάχιστον ΄1 από αυτά στην ΝΕΖ Περάματος.Το πρώτο κατέληξε σε εκείνον τον Γεωργούλη ως STROFADES II.
    Strofades II.jpgΣτη ΝΕΖ .
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

Σελίδα 1 από 13 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας