Σελίδα 12 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 129

Θέμα: Παλετάδικα (Palletized Cargo Carriers)

  1. #111
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    H ανασκαφή έγινε και απέδωσε καρπούς... Από το τεύχος 7/98 του Εφοπλιστή. Κάτι παραπάνω δεν νομίζω να έχω.

    Συνημμένο Αρχείο 197038
    Φωτογραφία ( και κείμενο?) απο το φίλο μας ΄Εσπερο !
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  2. #112
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΑΓΙΟΣ ΡΗΓΙΝΟΣ / ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Σ.

    ΑΓΙΟΣ ΡΗΓΙΝΟΣ / ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Σ. (IMO 7720051).

    Εμφανίστηκε άλλο ένα παλετάδικο από κατασκευής που δούλεψε στην Ελλάδα.

    2 decks, Stern Ramp, Side Door, Refrigerated Space, 16 cars on upper deck, 1 X 6 tons (SWL) crane.
    Μηχανή : Wartsila-Wichmann 4AX, 980 BHP, 12 κόμβοι.

    Κατασκευάστηκε το 1978 στο ναυπηγείο A/S Maritime Sveiseidustri στο Gjerdsvika της Νορβηγίας με αριθμό κατασκευής 9. Οι αρχικές του διαστάσεις ήταν 41,5 m X 9,5 m, 299 gt. Αρχικό όνομα FJORDLAST με νηολόγιο Stavanger 19246 για τη Νορβηγική Det Stavangerske D/S. Το 1985 πωλείται στη Saltens D/S A/S και επιμηκύνεται με νέες διαστάσεις 47,7 m X 9,5 m, 486 gt. Το 1995 περνάει στα χέρια της Skips Invest Torstein Christianson και μετονομάζεται σε MYKEN με ίδια λοιπά στοιχεία. Το 2001 αγοράζεται από Έλληνες και μετονομάζεται αρχικά σε AGIOS RIGINOS και την ίδια χρονιά σε ATHANASIOS S. με νηολόγιο Πειραιά 10889 (Β΄Κλάσης) και πλοιοκτήτρια εταιρία τη Skopelos Shipping. Το 2006 αγοράζεται από τη Seascape Management Co (Έλληνες και αυτοί) και μετονομάζεται σε JUNIOR με νηολόγιο Παναμά ενώ το 2011 αγοράζεται από την Finn Olsen Rederi A/S και νηολογείται στο Bodo (Νορβηγία) με το ίδιο όνομα. Το 2012 η εταιρεία του το μετονόμασε σε FJORDLAST II. Είναι ακόμα ενεργό έχοντας επιστέψει στα νερά της Νορβηγίας από όπου και ξεκίνησε.

    Μπορείτε να το δείτε εδώ ενώ περισσότερες φωτογραφίες του μπορείτε να δείτε εδώ και εδώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη npapad : 02-05-2020 στις 13:28

  3. #113
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 196988Συνημμένο Αρχείο 196989Συνημμένο Αρχείο 196990Συνημμένο Αρχείο 196991Θ αμπορούσαμε και αυτά να τα περιλάβουμε στη συλλογή, ειδικά το SABRINA, αφου αναφέραμε και το ANAMCARA, όμοιό του .
    Το ARIADNI ξέρουμε σαν τι δούλεψε ? Είναι Ro-Ro Cargo από κατασκευής και ανήκε σε εταιρεία της Θεσσαλονίκης από ότι θυμάμαι. Με διάφορα ονόματα δούλευε σαν container feeder, αλλά δεν ξέρω σαν ARIADNI ποια ήταν η χρήση του. Το SABRINA το έχω βγάλει και εγώ το 2005 στην Πάτρα. Από ότι θυμάμαι δεν δούλεψε σαν παλετάδικο αλλά σαν οχηματαγωγό/feeder, κάνω λάθος ?

  4. #114
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ARIADNI ξέρουμε σαν τι δούλεψε ? Είναι Ro-Ro Cargo από κατασκευής και ανήκε σε εταιρεία της Θεσσαλονίκης από ότι θυμάμαι. Με διάφορα ονόματα δούλευε σαν container feeder, αλλά δεν ξέρω σαν ARIADNI ποια ήταν η χρήση του. Το SABRINA το έχω βγάλει και εγώ το 2005 στην Πάτρα. Από ότι θυμάμαι δεν δούλεψε σαν παλετάδικο αλλά σαν οχηματαγωγό/feeder, κάνω λάθος ?
    Μια χαρά θυμάσαι, ετσι είναι.
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  5. #115
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 2001 αγοράζεται από Έλληνες και μετονομάζεται αρχικά σε AGIOS RIGINOS και την ίδια χρονιά σε ATHANASIOS S. με νηολόγιο Πειραιά 10889 (Β΄Κλάσης) και πλοιοκτήτρια εταιρία τη Skopelos Shipping. Το 2006 αγοράζεται από τη Seascape Management Co (Έλληνες και αυτοί) και μετονομάζεται σε JUNIOR με νηολόγιο Παναμά ενώ το 2011 αγοράζεται από την Finn Olsen Rederi A/S και νηολογείται στο Bodo (Νορβηγία) με το ίδιο όνομα. Το 2012 η εταιρεία του το μετονόμασε σε FJORDLAST II. Είναι ακόμα ενεργό έχοντας επιστέψει στα νερά της Νορβηγίας από όπου και ξεκίνησε.
    Σαν ΆΓΙΟΣ ΡΙΓΙΝΟΣ είχε ξεκινήσει να δουλεύει στις Σποράδες. Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση που "Άγιος Ρηγίνος" ονομαζόταν η εταιρία που έφερε μετά το άλλο παλετάδικο το ΣΠΟΡΑΔΕΣ ή αν ανήκαν στους ίδιους ιδιοκτήτες.
    Με το μέγεθος και τις δυνατότητες που έχει θα μπορούσε να δουλέψει άριστα σε γραμμές όπως Λήμνος-Αϊ Στράτης.

  6. #116
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Keratsini
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Μεγάλο λάθος

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινάω ένα νέο θέμα για να οργανώσουμε λίγο τα "παλετάδικα" που δούλεψαν στα Ελληνικά νερά. Είναι μια κατηγορία πλοίου που έχει σχεδόν εκλείψει τα τελευταία χρόνια. Στην πραγματικότητα τα περισσότερα ήταν μικρά Ro-Ro ή μετασκευασμένα φορτηγά που τους τοποθετούσαν πλευρική πόρτα/καταπέλτη (side door) ενώ υπήρχαν και μερικά (λίγα) που ήταν παλετάδικα από κατασκευής.

    Ξεκινάμε με ένα από κατασκευής παλετάδικο :

    Κατασκευάστηκε για τη Νορβηγική εταιρεία A/S Nordlandslinjen, με όνομα TORE HUND, σημαία Νορβηγίας και νηολόγιο Harstad (off. no 19181) στο ναυπηγείο Sterkoder M/V A/S στο Kristiansund της Νορβηγίας με αριθμό κατασκευής 65. Αρχικά οι διαστάσεις του ήταν 70,7 m X 13,52 m. Το 1982 πουλήθηκε στην επίσης Νορβηγική K/S Nord-Poolen και υπέστη επιμήκυνση με αποτέλεσμα να μεγαλώσει σχεδόν 20 μέτρα (86,9 m X 13,52 m) ενώ κράτησε το ίδιο όνομα και νηολόγιο έως το 1995 που πουλήθηκε στην Δωδεκανησιακή Ναυτική Εταιρεία του κ. Αντ. Φαρμακίδη και μετονομάστηκε ΒΑΛΕΡΙΟΣ με τα ακόλουθα στοιχεία :

    ΒΑΛΕΡΙΟΣ (ΙΜΟ 7638363), νηολόγιο Πειραιά 10357 (Β' Κλάση), ΔΔΣ SXSG, κατασκευής 1978, 2503 gt. Αγοράστηκε το 1995, νηολογήθηκε στις 18-12-1995 και διαγράφηκε από το νηολόγιο στις 14-5-1998 λόγω πώλησης σε αλλοδαπούς.

    Πουλήθηκε το 1998 στην Portline Star SA και ύψωσε σημαία Παναμά με νέο όνομα FLORINDA. To 2006 πουλήθηκε στην Luanda Logistics Pty Ltd και μετονομάστηκε MARANJOS χωρίς να αλλάξει νηολόγιο. Το 2013 πωλείται στην Auden Trading Inc και πήγε για διάλυση στην Alang στις 27-11-2013. Διαλύθηκε τελικά στις 2-1-2014.

    Μερικά τεχνικά στοιχεία. Μονάμπαρο (1 hold, 2 hatches, 3 decks) με θέσεις για 50 TEU (και με container lashing points), 2 Γερανούς (SWL 1 X 4000 kg & 1 X 3000 Kg) και μηχανή Bergen Normo KVM-16, Vee Oil 4SA 16 cyl. 3000 BHP, 15 κόμβοι.

    Και μια φωτογραφία του σαν ΒΑΛΕΡΙΟΣ στο Ηράκλειο Κρήτης στις 9-12-1996 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad)
    Συνημμένο Αρχείο 196705
    Εδώ μπορείτε να δείτε περισσότερες φωτογραφίες του με όλα του τα ονόματα.



    Αγαπητέ φίλε μου , συγνώμη αλλά κάνεις ένα μεγάλο λάθος για το ΒΑΛΕΡΙΟΣ .
    Ο ιδιοκτήτης λεγόταν ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΦΑΡΜΑΚΙΔΗΣ και ο συγχωρεμένος ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΟΥΤΛΑΚΗΣ και όχι ο Αντώνης Φαρμακίδης.
    Ο Αντώνης δεν είχε ΟΥΤΕ ΜΙΑ μετοχή μέσα στο ΒΑΛΕΡΙΟΣ.

    Σηκώνει παρεξήγηση επάνω σε
    Αυτή την μικρή λεπτομέρεια Για εσάς γιατί τα δυο αδέρφια δεν τα είχαν στα καλά και υπήρξαν μεγάλες διαμάχες .

    Τα ξέρω καλύτερα από εσάς γιατί είμαι ο γιος του Στυλιανού Φαρμακίδη και θα σας παρακαλούσα να το διορθώσετε .

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

  7. #117
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από farmakidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ φίλε μου , συγνώμη αλλά κάνεις ένα μεγάλο λάθος για το ΒΑΛΕΡΙΟΣ .
    Ο ιδιοκτήτης λεγόταν ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΦΑΡΜΑΚΙΔΗΣ και ο συγχωρεμένος ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΟΥΤΛΑΚΗΣ και όχι ο Αντώνης Φαρμακίδης.
    Ο Αντώνης δεν είχε ΟΥΤΕ ΜΙΑ μετοχή μέσα στο ΒΑΛΕΡΙΟΣ.

    Σηκώνει παρεξήγηση επάνω σε
    Αυτή την μικρή λεπτομέρεια Για εσάς γιατί τα δυο αδέρφια δεν τα είχαν στα καλά και υπήρξαν μεγάλες διαμάχες .

    Τα ξέρω καλύτερα από εσάς γιατί είμαι ο γιος του Στυλιανού Φαρμακίδη και θα σας παρακαλούσα να το διορθώσετε .

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Σας ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση. Καμιά φορά στις καταχωρήσεις από τα νηολόγια και στις μεταγραφές από αυτά μπορεί κάτι να μεταφερθεί λάθος. Το συγκεκριμένο ήταν έτσι καταχωρημένο στις λίστες από τα νηολόγια του συγχωρεμένου του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη, οπότε το ανέφερα όπως το βρήκα. Άρα το σωστό είναι ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΦΑΡΜΑΚΙΔΗΣ & ΜΙΧΑΗΛ ΚΟΥΤΛΑΚΗΣ από όσο αναφέρετε. Επειδή κάπου βρίσκουμε ότι το πλοίο είχε κάποια σχέση και με τη ΔΑΝΕ μπορείτε μήπως να μας το ξεκαθαρίσετε και αυτό (αν ήταν ναυλωμένο στη ΔΑΝΕ) ? Επίσης, ο ΜΙΧΑΗΛ ΚΟΥΤΛΑΚΗΣ τι ποσοστό είχε ? Ήταν 50-50 το πλοίο ?
    Και πάλι σας ευχαριστώ για τη διόρθωση και αν έχετε οποιαδήποτε παραπάνω στοιχεία είναι ευπρόσδεκτα !

  8. #118
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Keratsini
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Valerios

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ για τη διόρθωση. Καμιά φορά στις καταχωρήσεις από τα νηολόγια και στις μεταγραφές από αυτά μπορεί κάτι να μεταφερθεί λάθος. Το συγκεκριμένο ήταν έτσι καταχωρημένο στις λίστες από τα νηολόγια του συγχωρεμένου του αδελφού μου Εμμανουήλ Παπαδάκη, οπότε το ανέφερα όπως το βρήκα. Άρα το σωστό είναι ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΦΑΡΜΑΚΙΔΗΣ & ΜΙΧΑΗΛ ΚΟΥΤΛΑΚΗΣ από όσο αναφέρετε. Επειδή κάπου βρίσκουμε ότι το πλοίο είχε κάποια σχέση και με τη ΔΑΝΕ μπορείτε μήπως να μας το ξεκαθαρίσετε και αυτό (αν ήταν ναυλωμένο στη ΔΑΝΕ) ? Επίσης, ο ΜΙΧΑΗΛ ΚΟΥΤΛΑΚΗΣ τι ποσοστό είχε ? Ήταν 50-50 το πλοίο ?
    Και πάλι σας ευχαριστώ για τη διόρθωση και αν έχετε οποιαδήποτε παραπάνω στοιχεία είναι ευπρόσδεκτα !

    Δεν ναυλωνόταν ποτέ απο την ΔΑΝΕ . Μήπως μπερδεύεστε επειδή την εταιρεία την έλεγαν Δωδεκανησιακή Ν.Ε
    ( λόγω της καταγωγής των πλοιοκτητών Κάρπαθο & Κάσο ).


    Η ναύλωση γινόταν απο τους ίδιους τους πλοιοκτήτες , κυρίως απο τον Στυλιανού Φαρμακίδη που είχε την εμπειρία απο τo 1969 στα General Cargo γιατι όπως γνωστόν ο συγχωρεμένος Καπτ. Μιχάλης Κουτλάκης ασχολιόταν με τα δεξαμενόπλοια , τα ιστορικά VASILIOS . Η συνεργασία των δυο πλοιοκτητών ήταν ΑΨΟΓΗ .

    Το Βαλέριος ήταν μια επανάσταση στην Ελληνική αγορά , με αποτέλεσμα να αποκτήσει πολλούς ανταγωνιστές. Δεν έμεινε ποτέ απο ναύλα . Τον ασταμάτητο είχε !!! Οι λόγοι που πουλήθηκε είναι τελείως καθαρά προσωπικοί .

    Κύριε Παπαδάκη, ειλικρινά δεν πιστεύω να νοιάζει το κοινό πόσες μετοχές είχε ο καθένας .

  9. #119
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Keratsini
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Valerios

    Σας επισυνάπτω κάποια particulars απο το αρχείο του πατέρα μου.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #120
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Πολύ ενδιαφέροντα τα τεχνικά στοιχεία. Ευχαριστούμε!!!

    ΜΦΧ

Σελίδα 12 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 210111213 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας