Σελίδα 5 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 129

Θέμα: Παλετάδικα (Palletized Cargo Carriers)

  1. #41
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Νεκτάριε, καλημέρα ομάδα του Ναυτιλία ! Το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξες εδώ και λίγες ημέρες με ανέβασμα φωτογραφιών αλλά κυρίως αναλυτικών στοιχείων αυτών των εξειδικευμένων πλοίων, με έχει χαροποιήσει πολύ, και λόγω της αναλυτικής παρουσίασης αλλά και γιατί ο συγκεκριμένος τύπος πλοίου είναι από τους "αγαπημένους μου. Δυστυχώς είμαι εκτός εδρας , όπου υπάρχει αρχείο & pc, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα συνεισφέρω τον "οβολό" μου στο όμορφο αυτό θέμα. Καλή συνέχεια και καλή δύναμη σε όλους.
    [FONT=Palatino Linotype][SIZE=3][I]Mal du depart.[/I][/SIZE][/FONT]

  2. #42
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από a.molos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Νεκτάριε, καλημέρα ομάδα του Ναυτιλία ! Το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξες εδώ και λίγες ημέρες με ανέβασμα φωτογραφιών αλλά κυρίως αναλυτικών στοιχείων αυτών των εξειδικευμένων πλοίων, με έχει χαροποιήσει πολύ, και λόγω της αναλυτικής παρουσίασης αλλά και γιατί ο συγκεκριμένος τύπος πλοίου είναι από τους "αγαπημένους μου. Δυστυχώς είμαι εκτός εδρας , όπου υπάρχει αρχείο & pc, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα συνεισφέρω τον "οβολό" μου στο όμορφο αυτό θέμα. Καλή συνέχεια και καλή δύναμη σε όλους.
    Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη, έχω ακόμα αρκετά να ανεβάσω και θα βάλω όση πληροφορία μπορώ. Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τις δικές σου φωτογραφίες !
    Καλή συνέχεια σε όλους και ελπίζω όλοι να παραμείνουμε virus free !

  3. #43
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΥΤΟΝΓΚ I

    ΥΤΟΝΓΚ I (ΙΜΟ 7349651).

    144 TEU, 2 decks, 1 hold, 1 hatch, Ice Strengthened. Μηχανή Vee Oil 4SA 12 cyl. 1440 (Kloeckner Humboldt Deutz - RSBA12M528, 12,5 κόμβοι.

    Ro-Ro Cargo από κατασκευής. Κατασκευάστηκε το 1973 στο νηυπηγείο Schulte & Bruns στο Emden (Γερμανία) με αριθμό κατασκευής 274 για τη Γερμανική Henry Stahl, με όνομα HENRY STAHL και νηολογήθηκε στο Αμβούργο. Οι αρχικές του διαστάσεις ήταν 67,2 m X 12,8 m και η χωρητικότητα του 499 gt. Το 1975 η εταιρεία του το επιμήκυνε και πλέον εμφανίζεται με διαστάσεις 79,41 m X 12,63 m και χωρητικότητα 734 gt.

    To 1995 πωλείται σε Έλληνες (Drake Nav. Co.) και νηολογείται στο Bridgetown (Barbados) με όνομα YTONG I για την ομώνυμη εταιρεία με τα οικοδομικά υλικά. Μετά από ανακαταμέτρηση, η χωρητικότητα του αλλάζει σε 2332 gt. Το 1999 υψώνει τη Γαλανόλευκη σαν ΥΤΟΝΓΚ I και μετανηολογείται στον Πειραιά με αριθμό νηολογίου 10640 (Β΄Κλάση) και ΔΔΣ SYET. Νηολογήθηκε στις 20-5-1999 και διαγράφηκε από το νηολόγιο στις 1-2-2005 λόγω πώλησης σε αλλοδαπούς.

    Το πλοίο είχε ένα σοβαρό ατύχημα στις 14-10-2000 όταν υπέστη μετατόπιση φορτίου και παραλίγο να βουλιάξει με μοναδική απώλεια το μάγειρα του πλοίου. Αυτό ξεκίνησε μια "κατάρα" των παλετάδικων στην Ελλάδα σε σχέση με τους μάγειρες τους καθώς και σε δύο ακόμα βυθίσεις αργότερα του ΑΒΑΝΤΙΣ III και του ΚΑΠΤΑΙΝ ΜΙΧΑΛΗΣ που θα δούμε αμέσως μετά, η μοναδική απώλεια ήταν ο μάγειρας... Περιγραφή του ατυχήματος εδώ.

    Πωλείται το 2005 στη Shega-Trans Shipping SA (Αλβανία) και υψώνει σημαία Παναμά με νέο όνομα ESTER I. Σαν ESTER I δούλεψε και σαν container feeder αν κρίνω από τις φωτογραφίες που έχω δει. Το 2010 πωλείται στο Saud Shehatha Alanzi μετασκευάζεται σε "Ζωάδικο" (Livestock Carrier) και μετανηολογείται στη Ζανζιβάρη (Τανζανία) με όνομα MALAK 1.

    Τελευταίο του στίγμα τον Νοέμβριο του 2019 σηκωμένο στην ξηρά στο λιμάνι Digna του Σουδάν. Δείτε εδώ.

    Φωτογραφία του σαν ΥΤΟΝΓΚ I στο Ηράκλειο στις 6-6-1999 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad)
    YTONG I (6-6-1999).jpg
    και μία από εμένα σαν ESTER I στη ράδα του Πειραιά στις 16-8-2006
    ESTER I (16-8-2006).jpg
    Μπορείτε εδώ να δείτε περισσότερες του φωτογραφίες με διάφορα ονόματα.

  4. #44
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΚΑΠΤΑΙΝ ΜΙΧΑΛΗΣ (ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ)

    ΚΑΠΤΑΙΝ ΜΙΧΑΛΗΣ (στις βάσεις δεδομένων) / ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ (στο νηολόγιο) (ΙΜΟ 7226639)

    Ro-Ro Cargo από κατασκευής, αδελφάκι του ΡΟΥΜΠΙΝΙ I που είδαμε παραπάνω και με συνεχόμενο αριθμό κατασκευής που σημαίνει ότι κατασκευαζόταν μαζί. Κατασκευάστηκε το ναυπηγείο Denizcilik Anonim Sirketi Beykoz (Τουρκία) με αριθμό κατασκευής 24. Στις βάσεις βρίσκω σαν επιπλέον υποσημείωση για το ναυπηγείο "Kremer Sohn, Elmshorn #1149" (Γερμανία) το οποίο με κάνει να πισκεύω ότι είχε μείνει ημιτελές στην Τουρκία και αποπερατώθηκε στο Kremer. Θα το ψάξω και θα επανέλθω. Αρχικό τονάζ 965 gt.

    80,4 m X 12,83 m, 115 TEU, 2 decks, 1 hold, 1 hatch, Ice Stregthened.
    Μηχανή : Oil 4SA 16 cyl. 2000 BHP Alpha Diesel A/S (16V23L-VO), 13 κόμβοι.

    Αρχικό όνομα DONAR με Γερμανική σημαία για την εταιρεία Container-u.Paketholz-Reederei Beutelrock KG. To 1975 πωλείται στην Estonian Shipping Co της ΕΣΣΔ και μετανηολογείται στο Tallinn με όνομα SUURLAID. Το 1992 υψώνει σημαία Εστονίας με το ίδιο νηολόγιο. Το 1998 αγοράζεται από τη Νορβηγική A/S Eigeroy, μετονομάζεται σε NORDIC FROST και υψώνει σημαία Νορβηγίας. Μετά από ανακαταμέτρηση έχει νέα χωρητικότητα 2317 gt. Το 2004 αγοράζεται από την A/S Ocean Transport και μετονομάζεται σε OCEAN CAROLINE με ίδια λοιπά στοιχεία.

    Το 2007 αγοράζεται από Ελληνες (Elefsis Shipping Co - Γ. ΜΠΟΥΛΟΥΚΑΣ), μετονομάζεται ΚΑΠΕΤΑΝ ΓΙΑΝΝΗΣ (σύμφωνα με το νηολόγιο) ή ΚΑΠΤΑΙΝ ΓΙΑΝΝΗΣ (σύμφωνα με τις βάσεις) και νηολογείται στις 9-5-2007 στον Πειραιά με αριθμό νηολογίου 11606 (Β΄Κλάση) και ΔΔΣ SXBM.

    Βυθίστηκε στις 4-10-2009 μετά από σύγκρουση με το πλοίο SANTANA. Η μοναδική απώλεια ήταν ο μάγειρας του πλοίου. Πληροφορίες για το ατύχημα εδώ.

    Και μια φωτογραφία του στο Ηράκλειο στις 8-11-2007 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad).
    CAPTAIN MICHALIS (8-11-2007).jpg
    Μπορείτε να δείτε εδώ περισσότερες φωτογραφίες του με διάφορα ονόματα.

  5. #45
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή ΑΒΑΝΤΙΣ III

    ΑΒΑΝΤΙΣ III (IMO 7608722).

    Παλετάδικο από κατασκευής, Μηχανή : Vee Oil 4SA 12 cyl. 2250 BHP (Normo - Bergens Mek. Verksteder), 12 κόμβοι.

    Κατασκευάστηκε στο ναυπηγείο Tronderverftet A/S στο Hommelvik της Νορβηγίας με αριθμό κατασκευής 35, με όνομα AKERSHUS και νηολόγιο Stavanger 18957 (Νορβηγία) για τη Νορβηγική εταιρεία Det Stavangerske D/S. Αρχικές διαστάσεις 64,6 m X 12,76 m, 495 gt. Το 1982 επιμηκύνθηκε από την εταιρεία του με νέες διαστάσεις 79,05 m X 12,76 m, 635 gt. Το 1991 περνάει στην Akershus Shipping K/S με ίδια λοιπά στοιχεία ενώ το 1999, αλλάζει εταιρεία (Bergenhus A/S) και γίνεται ανακαταμέτρηση στη χωρητοκότητα του οπότε πλέον είναι 2362 gt.

    Το 2002 αγοράζεται από τη Lamari Maritime Co (Αντ. Αγραφιώτης) και μετονομάζεται σε ΑΒΑΝΤΙΣ III, ενώ μετανηολογείται στον Πειραιά με αριθμό νηολογίου 11057 (Β΄Κλάση) και ΔΔΣ SWEY.

    Βυθίστηκε μετά από πρόσκρουση σε υφάλους σε στίγμα 37.40N/23.18E στις 19-11-2004 με μοναδική απώλεια το μάγειρα... Περισσότερα για το ατύχημα εδώ και βίντεο από το ναυάγιο εδώ.

    Και φωτογραφία του σαν ΑΒΑΝΤΙΣ III στο Ηράκλειο στις 6-12-2002 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad).
    AVANTIS III (6-12-2002).jpg
    Μπορείτε να δείτε εδώ περισσότερες φωτογραφίες του σαν AKERSHUS.

  6. #46
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΤΟΝΓΚ I (ΙΜΟ 7349651).

    144 TEU, 2 decks, 1 hold, 1 hatch, Ice Strengthened. Μηχανή Vee Oil 4SA 12 cyl. 1440 (Kloeckner Humboldt Deutz - RSBA12M528, 12,5 κόμβοι.

    Ro-Ro Cargo από κατασκευής.
    Πολύ εμπεριστατωμένη παρουσίαση από τον φίλο npapad ως συνήθως.
    Ro-ro από μετασκευή δεν υπήρχαν στην Ευρώπη με εξαίρεση Ελλάδα κ Ιταλία, αλλού δεν έχω υπ' όψη μου.
    Μέχρι στιγμής από αυτά τα ρορουδάκια του 60-70 δεν έχουμε δει δείγματα της κλασικής χρήσης τους όπως την ξέρουμε σήμερα δλδ μεταφορά οχημάτων.

  7. #47
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΠΤΑΙΝ ΜΙΧΑΛΗΣ (στις βάσεις δεδομένων) / ΚΑΠΕΤΑΝ ΜΙΧΑΛΗΣ (στο νηολόγιο) (ΙΜΟ 7226639)

    Ro-Ro Cargo από κατασκευής, αδελφάκι του ΡΟΥΜΠΙΝΙ I που είδαμε παραπάνω και με συνεχόμενο αριθμό κατασκευής που σημαίνει ότι κατασκευαζόταν μαζί. Κατασκευάστηκε το ναυπηγείο Denizcilik Anonim Sirketi Beykoz (Τουρκία) με αριθμό κατασκευής 24. Στις βάσεις βρίσκω σαν επιπλέον υποσημείωση για το ναυπηγείο "Kremer Sohn, Elmshorn #1149" (Γερμανία) το οποίο με κάνει να πισκεύω ότι είχε μείνει ημιτελές στην Τουρκία και αποπερατώθηκε στο Kremer. Θα το ψάξω και θα επανέλθω. Αρχικό τονάζ 965 gt.

    80,4 m X 12,83 m, 115 TEU, 2 decks, 1 hold, 1 hatch, Ice Stregthened.
    Μηχανή : Oil 4SA 16 cyl. 2000 BHP Alpha Diesel A/S (16V23L-VO), 13 κόμβοι.

    Αρχικό όνομα DONAR με Γερμανική σημαία για την εταιρεία Container-u.Paketholz-Reederei Beutelrock KG. To 1975 πωλείται στην Estonian Shipping Co της ΕΣΣΔ και μετανηολογείται στο Tallinn με όνομα SUURLAID. Το 1992 υψώνει σημαία Εστονίας με το ίδιο νηολόγιο. Το 1998 αγοράζεται από τη Νορβηγική A/S Eigeroy, μετονομάζεται σε NORDIC FROST και υψώνει σημαία Νορβηγίας. Μετά από ανακαταμέτρηση έχει νέα χωρητικότητα 2317 gt. Το 2004 αγοράζεται από την A/S Ocean Transport και μετονομάζεται σε OCEAN CAROLINE με ίδια λοιπά στοιχεία.

    Το 2007 αγοράζεται από Ελληνες (Elefsis Shipping Co - Γ. ΜΠΟΥΛΟΥΚΑΣ), μετονομάζεται ΚΑΠΕΤΑΝ ΓΙΑΝΝΗΣ (σύμφωνα με το νηολόγιο) ή ΚΑΠΤΑΙΝ ΓΙΑΝΝΗΣ (σύμφωνα με τις βάσεις) και νηολογείται στις 9-5-2007 στον Πειραιά με αριθμό νηολογίου 11606 (Β΄Κλάση) και ΔΔΣ SXBM.

    Βυθίστηκε στις 4-10-2009 μετά από σύγκρουση με το πλοίο SANTANA. Η μοναδική απώλεια ήταν ο μάγειρας του πλοίου. Πληροφορίες για το ατύχημα εδώ.

    Και μια φωτογραφία του στο Ηράκλειο στις 8-11-2007 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad).
    CAPTAIN MICHALIS (8-11-2007).jpg
    Μπορείτε να δείτε εδώ περισσότερες φωτογραφίες του με διάφορα ονόματα.
    Υπάρχουν κάποια ζωνάρια σαν παρατροπίδια στην μάσκα.Προσπαθώ να αντιληφθώ την χρησιμότητά τους .Ζωνάρια στις πάντες κ σε διάφορα ύψη βάζουν εκεί που έχει παλίρροια.
    Παρατηρώ ότι αυτά τα καραβάκια πολλές φορές πλαγιοδετούσαν γιά φορτοεκφόρτωση του αμπαριού/γκαράζ μιάς κ διέθεταν κάλυμμα hatch cover δλδ λειτουργούσαν ως lo-lo/ro-ro.
    Eπίσης λόγω του ενιαίου αμπαριού/γκαράζ κ μικρού μεγέθους είχαν ροπή στην μετατόπιση φορτίου με ενδεχόμενο την βύθιση του πλοίου.

  8. #48
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΒΑΝΤΙΣ III (IMO 7608722).

    Παλετάδικο από κατασκευής, Μηχανή : Vee Oil 4SA 12 cyl. 2250 BHP (Normo - Bergens Mek. Verksteder), 12 κόμβοι.

    Κατασκευάστηκε στο ναυπηγείο Tronderverftet A/S στο Hommelvik της Νορβηγίας με αριθμό κατασκευής 35, με όνομα AKERSHUS και νηολόγιο Stavanger 18957 (Νορβηγία) για τη Νορβηγική εταιρεία Det Stavangerske D/S. Αρχικές διαστάσεις 64,6 m X 12,76 m, 495 gt. Το 1982 επιμηκύνθηκε από την εταιρεία του με νέες διαστάσεις 79,05 m X 12,76 m, 635 gt. Το 1991 περνάει στην Akershus Shipping K/S με ίδια λοιπά στοιχεία ενώ το 1999, αλλάζει εταιρεία (Bergenhus A/S) και γίνεται ανακαταμέτρηση στη χωρητοκότητα του οπότε πλέον είναι 2362 gt.

    Το 2002 αγοράζεται από τη Lamari Maritime Co (Αντ. Αγραφιώτης) και μετονομάζεται σε ΑΒΑΝΤΙΣ III, ενώ μετανηολογείται στον Πειραιά με αριθμό νηολογίου 11057 (Β΄Κλάση) και ΔΔΣ SWEY.

    Βυθίστηκε μετά από πρόσκρουση σε υφάλους σε στίγμα 37.40N/23.18E στις 19-11-2004 με μοναδική απώλεια το μάγειρα... Περισσότερα για το ατύχημα εδώ και βίντεο από το ναυάγιο εδώ.

    Και φωτογραφία του σαν ΑΒΑΝΤΙΣ III στο Ηράκλειο στις 6-12-2002 από τον αδελφό μου Εμμανουήλ Παπαδάκη (emmpapad).
    AVANTIS III (6-12-2002).jpg
    Μπορείτε να δείτε εδώ περισσότερες φωτογραφίες του σαν AKERSHUS.
    Απ' όσο έχω δει τα παλετάδικα από κατασκευής στην Ελλάδα δεν χρησιμοποιούσαν την μπίγα ή τα κρένια κ φορτοεκφόρτωση γίνονταν από τον πλευρικό καταπέλτη.Εδώ να διευκρινίσουμε ότι αν κ τυπικά ήταν ρο-ρό δεν είχαν πιστοποιηθεί ως τέτοια.
    Αυτά τα καραβάκια ευδοκίμησαν κ υπάρχουν σε Νορβηγία,Ισλανδία,Φερόες όπου η πρόσβαση λόγω του ορεινού εδάφους στα φιόρδ κ τα νησιά είναι δύσκολη.Κοντολογής είναι σκανδιναβικό "φρούτο".Οι παρόμοιες συνθήκες στο ελληνικό αρχιπέλαγος εξηγούν την εδώ παρουσία τους γιά κάποιο χρονικό διάστημα.

  9. #49
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Π
    Ro-ro από μετασκευή δεν υπήρχαν στην Ευρώπη με εξαίρεση Ελλάδα κ Ιταλία, αλλού δεν έχω υπ' όψη μου.
    Φίλε εκτός από εμάς και τους Ιταλούς, υπήρχε και το CELTIC FERRY που έχεις και εσύ αναφέρεις εδώ αλλά και η απίθανη μετασκευή του AUTOCARRIER που μετέφερε 24 φορτηγά ή τρέιλερ.

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από npapad Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ Κ., Εληνική σημαία, νηολόγιο Λονδίνου (ΠΝΕ) από 20-5-1996 έως 14-6-1996. ΔΔΣ SWIM
    ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ Κ., νηολόγιο Πειραιά 10409 (Β΄κλάση) από 14-6-1996 έως 2-2-2007.
    Το 2006 εμφανίζεται με το ανεπίσημο όνομα ΚΛΕΙΩ το οποίο γράφτηκε και πάνω στο σκάφος αλλά δεν καταχωρήθηκε στο νηολόγιο.
    Πλοιοκτήτρια εταιρεία, σαν ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ Κ. / ΚΛΕΙΩ : Ιονική Ναυτική Εταιρεία Αλκίνοος (δεν μπορώ να βρω το όνομα του πλοιοκτήτη).
    Στο όμορφο θέμα που άνοιξε ο Νεκτάριος δεν έχω και πολλές φωτογραφίες να συνεισφέρω. Εδώ μια μακρινή και μερική άποψη του ΑΓ. ΣΠΥΡΙΔΩΝ Κ. (στην άκρη αριστερά) το 2003 δίπλα στο ρο-ρο ΝΕΜΟΣ. Νομίζω οτι το είχα βγάλει και κοντινή αλλά δεν τη βρήκα παρά την ανασκαφή...

    nemos - ag spyridonas 2003.jpg

  10. #50
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    1.187

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε εκτός από εμάς και τους Ιταλούς, υπήρχε και το CELTIC FERRY που έχεις και εσύ αναφέρεις εδώ αλλά και η απίθανη μετασκευή του AUTOCARRIER που μετέφερε 24 φορτηγά ή τρέιλερ.


    Στο όμορφο θέμα που άνοιξε ο Νεκτάριος δεν έχω και πολλές φωτογραφίες να συνεισφέρω. Εδώ μια μακρινή και μερική άποψη του ΑΓ. ΣΠΥΡΙΔΩΝ Κ. (στην άκρη αριστερά) το 2003 δίπλα στο ρο-ρο ΝΕΜΟΣ. Νομίζω οτι το είχα βγάλει και κοντινή αλλά δεν τη βρήκα παρά την ανασκαφή...

    nemos - ag spyridonas 2003.jpg
    Το ΝΕΜΟΣ ήταν και αυτό παλετάδικο, με πρόλαβες, το προετοίμαζα για το επόμενο post. Το ΝΕΜΟΣ μάλιστα ήταν ιδιοκτησίας Καλογρίτσα (του γνωστού !)

Σελίδα 5 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας