Σελίδα 51 από 58 ΠρώτηΠρώτη ... 414950515253 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 501 έως 510 από 580

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Ρίου - Αντιρίου (Ferries in Rio - Antirio route)

  1. #501
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Κάποιες πληροφορίες που μου ήρθαν......λένε ότι από τη νέα σεζόν δεν θα πάει κανένα αμφίπλωρο από τη Σαλαμίνα, γιατί τα φορτηγά έφυγαν με την προηγούμενη στάση των αμφιπλώρων. Να δώ όταν θα γυρίσουν αυτά από το Ρίο και τα υπόλοιπα που ετοιμάζονται......που θα δένουν.

  2. #502

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από pantelis2009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιες πληροφορίες που μου ήρθαν......λένε ότι από τη νέα σεζόν δεν θα πάει κανένα αμφίπλωρο από τη Σαλαμίνα, γιατί τα φορτηγά έφυγαν με την προηγούμενη στάση των αμφιπλώρων.
    Αν και με καθυστέρηση, να σχολιάσω. Παντελή δεν αμφισβητώ ότι πράγματι αυτό άκουσες (γνωρίζω τις αστείρευτες πηγές σου), ωστόσο μου ακούγεται παράξενα. Όχι το ότι "από τη νέα σεζόν δεν θα πάει κανένα αμφίπλωρο από τη Σαλαμίνα" αλλά ο λόγος που θα γίνει κάτι τέτοιο. Τι πάει να πει "έφυγαν τα φορτηγά", που πήγαν, μετανάστευσαν .....ομαδικώς στο εξωτερικό ή μήπως οι φορτηγατζήδες το μικρό διάστημα που δεν υπήρχαν αμφίπλωρα στο Ρίο δυσαρεστήθηκαν με τις ....πτωχές παντόφλες και κάνανε αποκλειστική συμφωνία με την γέφυρα ???

    Κατά την γνώμη μου αν συμβεί πράγματι τέτοιο, αλλού θα οφείλεται και όχι στους .....άφαντους φορτηγατζήδες !!!

  3. #503

    Προεπιλογή

    Ισχύει ο,τι λέει ο Παντελής , Γιωργο(σωστα δε λεω?) , πριν 1 μηνα ειχα παει Μεσολογγι μεσω της γεφυρας και περιμενοντας ,ειδα ενα φιλο μου που δουλευει στο Αντιρριο και μου ανεφερε πως οι φορτηγατζηδες τα βρηκαν με τη γεφυρα και εχουν μειωσει τις τιμες λογω συνεχων περασματων.

  4. #504
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Orpheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει ο,τι λέει ο Παντελής , Γιωργο(σωστα δε λεω?) , πριν 1 μηνα ειχα παει Μεσολογγι μεσω της γεφυρας και περιμενοντας ,ειδα ενα φιλο μου που δουλευει στο Αντιρριο και μου ανεφερε πως οι φορτηγατζηδες τα βρηκαν με τη γεφυρα και εχουν μειωσει τις τιμες λογω συνεχων περασματων.
    Οταν ομως τελειώσουν οι προσφορες τοτε ισως να ειναι αργα για το πορθμειο

  5. #505

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Orpheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει ο,τι λέει ο Παντελής , Γιωργο(σωστα δε λεω?) , πριν 1 μηνα ειχα παει Μεσολογγι μεσω της γεφυρας και περιμενοντας ,ειδα ενα φιλο μου που δουλευει στο Αντιρριο και μου ανεφερε πως οι φορτηγατζηδες τα βρηκαν με τη γεφυρα και εχουν μειωσει τις τιμες λογω συνεχων περασματων.
    Κατ' αρχάς, καλά τα λες, Γιώργος εδώ.

    Κατόπιν το να υπάρξει συμφωνία ανάμεσα στην γέφυρα και τους φορτηγατζήδες για φθηνότερη διέλευση, ήταν κάτι το αναμενόμενο (για να πω μαθηματικά βέβαιο) ότι κάποια στιγμή θα συνέβαινε, είτε κανένα, είτε δέκα, είτε είκοσι αμφίπλωρα βρισκόντουσαν στην γραμμή. Εμένα αυτό που με παραξένεψε ήταν η αναφορά ότι "τα φορτηγά έφυγαν με την προηγούμενη στάση των αμφιπλώρων" η οποία στάση - διακοπή είχε συμβεί τον περασμένο Νοέμβριο, και ενώ μέχρι σήμερα που το μάθαμε είχε μεσολαβήσει τον Μάρτιο η επαναδρομολόγηση τριών και λίγο αργότερα ενός ακόμα μεγάλων και πολυτελών αμφίπλωρων. Άρα, για μένα, ο λόγος που φύγανε οι φορτηγατζήδες δεν ήταν η προσωρινή έλλειψη αμφίπλωρων και οι ...πτωχές παντόφλες που είχαν απομείνει στην γραμμή για λίγους μήνες, αλλά η σύναψη μίας συμφέρουσας συμφωνίας με την γέφυρα.

  6. #506

    Προεπιλογή

    Από την άλλη πέραν των φορτηγατζήδων , υπάρχουν και οι γιωταχήδες . Εδώ πλέον με την ολοκλήρωση της Ιονίας , για πολλούς ταξιδιώτες το να κάνουν 3-4 ώρες ταξίδι χωρίς διακοπή , είναι μια ιδανική διαδικασία να κόψουν την διαδρομή , πηγαίνοντας με το πλοίο και να κερδίσουν και 7 σχεδόν ευρώ . Για το φορτηγό , το κόστος και ο χρόνος έχουν την μεγαλύτερη σημασία . Γιά τον ταξιδιώτη ή άνεση στο ταξίδι είναι το πιό σημαντικό .

  7. #507

    Προεπιλογή

    Έτσι είναι φίλε basi, όπως τα λες.

    Επειδή όμως από την άλλη, τίποτα δεν μπορεί να θεωρείται ως δεδομένο και μόνιμο, καλό θα είναι τώρα που οι φορτηγατζήδες θα έχουν περισσότερο διαθέσιμο "ελεύθερο" χρόνο στο ταξίδι τους, να σταματάνε και σε κανένα ξωκλήσι να ανάβουν ένα κεράκι για την συνέχιση λειτουργίας της πορθμειακής γραμμής !!! Διότι στην -έστω και κάπως απίθανη- περίπτωση που η γραμμή κριθεί ως ασύμφορη από τους πλοιοκτήτες και κλείσει, θα εκλείψει το "αντίπαλο δέος" για την γέφυρα η οποία θα είναι πλέον εντελώς ελεύθερη όχι μόνο να επαναφέρει τις προηγούμενες τιμές αλλά και να τις διπλασιάσει ακόμα (και σ' όποιον αρέσει !!!). Τότε....... δεν θα νοσταλγήσουν απλά την καλή "παλιά εποχή" των χλιδάτων και υπεράνετων αμφίπλωρων, αλλά και θα πουν την παντόφλα "παντοφλίτσα" !!!

  8. #508
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αγρίνιο
    Μηνύματα
    445

    Προεπιλογή

    Σημερινές πληροφορίες από άνθρωπο της γραμμής αναφέρουν ότι με την αναχώρηση των αμφίπλωρων για τη Σαλαμίνα τον άλλο μήνα, υπάρχει το ενδεχόμενο να κατέβουν από τις γραμμές της Εύβοιας 2 μονόπλωρα. Το ποια και από ποια ή ποιες γραμμές δεν γνώριζε. Επίσης το Ζευς θα σας έρθει πάλι στα πέριξ του Πειραιά και της Σαλαμίνας (το που ακριβώς το αφήνω στους ειδικούς της σελίδας μας) για επιμήκυνση αυτή τη φορά!
    Τέλος, δυστυχώς σήμερα που χρησιμοποίησα τη γραμμή δεν υπήρχε ούτε μια νταλίκα! Σε αντίθεση με την γέφυρα που περνούσαν συνεχώς...

  9. #509
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Μηνύματα
    179

    Προεπιλογή

    Λογικα μπορει να κατεβουν και τα δυο τα πλοια απο την αιδηψο γιατι υπαρχει ποιο ποικιλια σε αντιθεση με τα στυρα αλλα μπορει να παει ενα και ενα .Ενα απο αιδηψο και ενα απο στυρα

  10. #510

    Προεπιλογή

    Μετά την αναχώρηση των τριών αμφίπλωρων, ΠΑΡΑΛΟΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Σ και ΣΠΥΡΙΔΩΝ Σ, στην γραμμή πλέον μόνο παντόφλες.

    ΜΕΛΙΝΑ ΙΙ, ΝΙΚΟΛΑΟΣ Α, ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑ, ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΕΛΕΝΗ, ΖΕΥΣ, ΚΑΝΑΡΗΣ σε δρομολόγια και ΚΑΠΤΑΝ ΣΤΑΥΡΟΣ στο Πέραμα για εργασίες συντήρησης.

Σελίδα 51 από 58 ΠρώτηΠρώτη ... 414950515253 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας