Σελίδα 54 από 58 ΠρώτηΠρώτη ... 4445253545556 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 531 έως 540 από 580

Θέμα: ΕΓ/ΟΓ Ρίου - Αντιρίου (Ferries in Rio - Antirio route)

  1. #531

    Προεπιλογή

    Δεν εξετάζω το "καλοκαίρι ή χειμώνα". Λέγοντας "Καλά κρατεί η ιστορική γραμμή" αναφέρομαι στο γεγονός πως κάπου δεκαπέντε χρονιά μετά την έναρξη λειτουργίας της γέφυρας, η γραμμή συνεχίζει να λειτουργεί με δεκατρία πλοία, εκ των οποίων τα πέντε αμφίπλωρα. Υποθέτω πως αν πριν την κατασκευή της γέφυρας έλεγες σε κάποιον ότι η γραμμή θα συνεχίσει να υφίσταται και δεκαπέντε χρόνια μετά και μάλιστα με δεκατρία πλοία, θα σε αποκαλούσε παλαβό (τουλάχιστον).

    Αλήθεια, και για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, γνωρίζει κανείς πριν την γέφυρα πόσα πλοία δουλεύανε στο Ρίο ??? Για παράδειγμα την "χρυσή" δεκαετία του '90.

  2. #532
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Εγώ Γιώργο να σου πω μέχρι το 2004 για να συμπεριλάβω και τα 5-6 αμφιπλωρα που ήρθαν κάπου στο 2000 ήταν πάνω από 35 τα πλοία(30+ ήταν μόνο οι παντόφλες ).

  3. #533
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sotiris97 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ Γιώργο να σου πω μέχρι το 2004 για να συμπεριλάβω και τα 5-6 αμφιπλωρα που ήρθαν κάπου στο 2000 ήταν πάνω από 35 τα πλοία(30+ ήταν μόνο οι παντόφλες ).
    Σαράντα δυο παρακαλώ ήταν τα πλοία στη γραμμή κάποτε

  4. #534

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apost Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαράντα δυο παρακαλώ ήταν τα πλοία στη γραμμή κάποτε
    Μόλις διάβασα το "σαράντα δύο" φίλε μου apost, σκέφτηκα πως δεν είναι δυνατόν. Κι όμως, αν καθήσεις και τα μετρήσεις ένα - ένα πράγματι κάπου εκεί βγαίνουν !!!

  5. #535

    Προεπιλογή

    Έφτασε πριν από λίγη ώρα στο Ρίο το ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ XIV. Τα πλοία που ήταν 12 στο σύνολο τώρα γίνονται 13. Πλέον το Ρίο-Αντίρριο έχει 5 Αμφίδρομα και 8 παντόφλες. Αμφίδρομα: ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΟΦΙΑ Κ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΑΤΟΥΛΑ Κ ΘΕΟΤΟΚΟΣ και ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΣ XIV. Παντόφλες: ΝΙΚΟΛΑΟΣ Α ΚΑΠΤΑΝ ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΝΑΡΗΣ ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑ ΜΕΛΙΝΑ ΙΙ ΘΕΟΛΟΓΟΣ ΕΛΕΝΗ ΖΕΥΣ και ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΑΒΟΥΝΙΩΤΙΣΣΑ

  6. #536

    Προεπιλογή

    Στο ebay ανέβηκαν προς πώληση παλιά εισιτήρια της γραμμής Ρίου - Αντιρίου (ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ, ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Ν) αλλά και της γραμμής Αγίου Νικολάου - Αιγίου (ΠΑΝΑΓΙΑ Τ ΙΙ), από την δεκαετία του '80. Η έκπληξη (τουλάχιστον για μένα) βρίσκεται στο εισιτήριο του ΧΡΗΣΤΟΣ Τ (σημερινό ΜΕΛΙΝΑ ΙΙ), για το οποίο είχα την εντύπωση ότι τα πρώτα τουλάχιστον χρόνια του δούλευε στην γραμμή Αγίας Μαρίνας - Στύρων, δεν γνώριζα ότι είχε περάσει τόσο νωρίς και από την γραμμή του Ρίου.

  7. #537
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Περιοχή
    Ναυπακτος
    Μηνύματα
    262

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ebay ανέβηκαν προς πώληση παλιά εισιτήρια της γραμμής Ρίου - Αντιρίου (ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑ, ΑΓΙΟΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ Ν) αλλά και της γραμμής Αγίου Νικολάου - Αιγίου (ΠΑΝΑΓΙΑ Τ ΙΙ), από την δεκαετία του '80. Η έκπληξη (τουλάχιστον για μένα) βρίσκεται στο εισιτήριο του ΧΡΗΣΤΟΣ Τ (σημερινό ΜΕΛΙΝΑ ΙΙ), για το οποίο είχα την εντύπωση ότι τα πρώτα τουλάχιστον χρόνια του δούλευε στην γραμμή Αγίας Μαρίνας - Στύρων, δεν γνώριζα ότι είχε περάσει τόσο νωρίς και από την γραμμή του Ρίου.
    Γιώργο απο το 1985 εως το 1989 περίπου γιατί ήταν ο πατέρας μου μηχανοδηγος εκεί!!!

  8. #538

    Προεπιλογή Χειμερινή_περίοδος_Ριο

    Καλημέρα παιδιά!
    Γνωρίζει κανείς αν θα έρθουν άλλα ferry για τη χειμερινή περίοδο(αν και είναι νωρίς ακόμα)? Αν δεν έρθουν η γραμμή θα υπολειτουργεί με 4!

  9. #539

    Προεπιλογή

    Γιατί φίλε μου να έρθουν άλλα ferry για τη χειμερινή περίοδο, και για ποιό λόγο -αν δεν έρθουν- η γραμμή θα υπολειτουργεί μόνο με τέσσερα ??? Αυτήν την στιγμή στο Ρίο δουλεύουν δεκατρία (13) πλοία. Θα .....φύγουν τα εννέα (!!!) και θα μείνουν τέσσερα ??? Και που θα πάνε αυτά τα εννέα ???

    Πολύ με μπέρδεψες Δευτεριάτικα (και δεν έχω πιει και καφέ ακόμα !!!)

  10. #540
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Nafpaktos
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Γιώργο νομίζω ότι ο φίλος Nikos p εννοεί ότι παράλληλα με την επιστροφή των 5 αμφιπλωρων στην βάση τους στην Σαλαμίνα από τις παντόφλες θα αποχωρήσουν τα:
    ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΑΒΟΥΝΙΩΤΙΣΣΑ το οποίο ειναι δηλωμένο από 1η Νοέμβρη στις γραμμές του Νότιου Ευβοϊκού
    ΠΑΝΤΑΝΑΣΣΑ το οποίο ναυλώθηκε από την ΑΝΕΣ για την γραμμή ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΟΥΒΑΛΑ από 1η Νοέμβρη
    ΚΑΠΤΑΝ ΣΤΑΥΡΟΣ δηλωμένο επίσης από 1η Νοέμβρη στην γραμμή Φανερωμένης-Ν Πέραμος
    και επίσης πληροφορήθηκα εχτές από ένα κάλο φίλο που ρώτησε έναν ναυτικό από το ΜΑΤΟΥΛΑ αν δεν κάνω λάθος, ότι μπορεί το Μελίνα ΙΙ να ασχοληθεί μόνιμα με ναύλα στο Αιγαίο όπως επίσης άκουσα και για το Ζευς το ίδιο.....Ίδωμεν

Σελίδα 54 από 58 ΠρώτηΠρώτη ... 4445253545556 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας