Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 20

Θέμα: Daleela [Grand Peace, New Akashi]

  1. #1
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή Daleela [Grand Peace, New Akashi]

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sv1xv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολοκληρώθηκε ο διαγωνισμός για την ακτοπλοϊκή σύνδεση Ελλάδας-Κύπρου, με ανάδοχο την Scandro Holding LTD. Θα δρομολογηθεί το Ro-Ro Daleela (IMO 9001306), σημαία Κύπρου, ναυπήγησης 1991, το οποίο τώρα βρίσκεται στην Ερυθρά Θάλασσα. Τα δρομολόγια θα διαρκέσουν από 19/6 - 16/9.
    Να ανοίξουμε και ένα νέο θέμα για την γιαπωνέζα που θα έρθει προς τα μέρη μας.
    Ναυπηγημένη το 1991 στα Kanda Zoshen για την Hankyu Ferry ως NEW AKASHI, έχει μήκος 185 μέτρα και πλάτος 26. Mαζί με το αδελφό του, το NEW NAGATO, έκαναν τη γραμμή Kobe-Shinmoji. Το 2009 βγήκε για πώληση όπως είχε γράψει ο Απόστολος εδώ. Τελικά πουλήθηκε στην Κίνα και ταξίδευε μεταξύ Κίνας-N.Κορέας ως GRAND PEACE μέχρι που το 2019 αγοράστηκε από την ιορδανική Arab Ship Management Ltd και μετονομάστηκε DALEELA.

  2. #2
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    DALEELA.jpg
    Aπό το site της Scandro ως GRAND PEACE κατά τη γνώμη μου το τέλειο photoshop.To σινιάλο είναι παραλλαγή της Ηankyu Ferry.
    Επιτέλους να δούμε κ κάτι το διαφορετικό στο λιμάνι του Πειραιά.
    Kατά το shippax παίρνει 1066 επιβάτες κ έχει 351 κλίνες σε 109 καμπίνες.Γκαράζ 1530 γραμμικά.
    Ερώτημα είναι η κατάσταση στην οποία ευρίσκεται δεδομένης της ηλικίας,οι Απωανατολίτεςκ οι Άραβες δεν κάνουν μετασκευές/εκσυγχρονισμούς,προέρχεται από την Ερυθρά κ τέλος δεν έχει πατήσει ξανά σε χώρα της ΕΕ.Είναι εναρμονισμένο;Μήπως το port state control το περιμένει κ καλά θα κάνει,γιά να το ξετινάξει;;;
    Μένει να δούμε αν το εγχείρημα θα έχει συνέχεια κ αν το κατά τα άλλα πανέμορφο σκαρί δεν θα είναι ένας κομήτης γιά τα μέρη μας.

  3. #3
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Αφού υπάρχει επιδότηση, λογικά θα φέρουν το καράβι στα αναγκαία τουλάχιστον στάνταρτς.
    Ειχε ταξιδεψει στην Ερυθρά ή ήταν δεμένο όσο το είχαν οι Άραβες;
    Το πλοιο θα ταξιδεύει για τη Scandro Holding που είναι μία κοινοπραξία κυπριακων εταιρειών, της διαχειριστριας πλοίων Acheon Akti και της tour operator Top Kinisis, η οποία κοινοπραξια ιδρύθηκε με αποκλειστικό στόχο την ελληνοκυπριακή θαλάσσια σύνδεση.

  4. #4
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού υπάρχει επιδότηση, λογικά θα φέρουν το καράβι στα αναγκαία τουλάχιστον στάνταρτς.
    Ειχε ταξιδεψει στην Ερυθρά ή ήταν δεμένο όσο το είχαν οι Άραβες;
    Το πλοιο θα ταξιδεύει για τη Scandro Holding που είναι μία κοινοπραξία κυπριακων εταιρειών, της διαχειριστριας πλοίων Acheon Akti και της tour operator Top Kinisis, η οποία κοινοπραξια ιδρύθηκε με αποκλειστικό στόχο την ελληνοκυπριακή θαλάσσια σύνδεση.
    Γιά να εναρμονιστεί το πλοίο δεν αρκεί ένας δεξαμενισμός (στο Σουέζ απ΄όσο είδα),απαιτούνται κατασκευαστικές αλλαγές κάτι που παίρνει χρόνο.Εκτός κ αν ποντάρουν στην ανοχή των αρχών.
    Έχει αγοραστεί από Ιορδανούς εδώ κ ~ 2,5 χρόνια κ φαίνεται πρόσφατο ταξίδι στο ΑΙS Σουέζ-Ντούμπα,Σ.Αραβία.

  5. #5
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    1ον: Μου αρέσει πολύ αισθητικά, και μου δημιουργείται η εντύπωση ότι "ξεφεύγει" αρκετά από τα κλασικά γιαπωνέζικα σουλούπια (όχι ότι και αυτά δε μου αρέσουν πολύ)
    2ον: Αυτό το όνομα (Scandro Hondings) δεν είναι τέρμα αντι-ποσταλίσιο για εταιρεία (ειδικά η λέξη "Holdings"), αν τελικά είναι το TM και όχι απλά το registered;
    3ον: Στο άρθρο -δημοσίευση -διαφήμιση, και μόνο που βάζουν το m/v, παραπέμπει σε ποντοπόρα (ως ορολογία)

    Καλά να πάει το βαπόρι, καλή αρχή και να στεριώσει

  6. #6
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον: Μου αρέσει πολύ αισθητικά, και μου δημιουργείται η εντύπωση ότι "ξεφεύγει" αρκετά από τα κλασικά γιαπωνέζικα σουλούπια (όχι ότι και αυτά δε μου αρέσουν πολύ)
    2ον: Αυτό το όνομα (Scandro Hondings) δεν είναι τέρμα αντι-ποσταλίσιο για εταιρεία (ειδικά η λέξη "Holdings"), αν τελικά είναι το TM και όχι απλά το registered;
    3ον: Στο άρθρο -δημοσίευση -διαφήμιση, και μόνο που βάζουν το m/v, παραπέμπει σε ποντοπόρα (ως ορολογία)

    Καλά να πάει το βαπόρι, καλή αρχή και να στεριώσει
    Δεν νομίζω ότι ξεφεύγει από τα γιαπωνέζικα της γενιάς του.Απλώς κάθε εταιρεία έχει τα σουλούπια της.
    Πάντως στο photoshop στις πάντες του πλοίου αυτό γράφουν.
    Το M/V συνηθιζόταν πολύ στα ε/γ παλίά όπως κ το αντίστοιχο ελληνικό Δ/Π. Μάλλον το βάζουν γιατί ασχολούνται με τη διαχείριση φορτηγών.

  7. #7
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Σαν σουλούπι μου αρέσει αρκετά. Και η τιμολογιακή πολιτική της εταιρείας για τα επικείμενα δρομολόγια του πλοίου μου αρέσει- με βάση αυτό που βλέπω εδώ
    https://www.ertnews.gr/eidiseis/diet...esos-peiraias/

    Μακάρι το εγχείρημα να πάει καλά. Μια απορία: το κυπριακό υπουργείο μιλούσε για διασύνδεση Πειραιά-Λεμεσού σε ετήσια βάση (έστω και με λιγότερα δρομολόγια το χειμώνα), Όμως με βάση το ανακοινωθέν του υπουργείου, φαίνεται το τελευταίο δρομολόγιο για Κύπρο να εκτελείται στις 16 Σεπτεμβρίου! Επιδοτείται δηλαδή για 10 με 12 δρομολόγια?

  8. #8
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Σε λίγες ώρες το παρθενικό δρομολόγιο του daleela φτάνε Πειραιά με πολλούς επίσημους από Κύπρο. Ξέρουμε αν θα γίνει κάποια δεξίωση ή έστω κάποιας μορφής τελετή?

  9. #9
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Και πράγματι κατέπλευσε στον Πειραιά, επιβλητικό όπως μας έχουν συνηθείσει οι "Ιάπωνες" της εποχής του. Το μόνο που με ξενίζει οτι οι ναυλωτές δεν άλλαξαν το αραβικό Aletehad Line από τα πλευρά του και από το φουγάρο όπου το σινιάλο περιλαμβάνει και ένα σχέδιο της σειράς Via Ligure.
    Καλοτάξιδο να είναι!

  10. #10
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πράγματι κατέπλευσε στον Πειραιά, επιβλητικό όπως μας έχουν συνηθείσει οι "Ιάπωνες" της εποχής του. Το μόνο που με ξενίζει οτι οι ναυλωτές δεν άλλαξαν το αραβικό Aletehad Line από τα πλευρά του και από το φουγάρο όπου το σινιάλο περιλαμβάνει και ένα σχέδιο της σειράς Via Ligure.
    Καλοτάξιδο να είναι!
    Πάντα είναι επιβλητικοί οι Ιάπωνες.Περίμενα κ εγώ ότι θα έσβηναν την επιγραφή αυτή με αντικατάσταση ίσως από κάποια άλλη.Μάλλον δεν ήθελαν να μπουν στον κόπο να την ξαναβάφουν όταν μετά τον Σεπτέμβρη θα ξανακατεβεί Ερυθρά.
    Πάντως είναι πολύ σπάνιο το μπλε σκαρί γιά μη ελληνικό πλοίο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας