Σελίδα 7 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 567891757107 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 61 έως 70 από 1086

Θέμα: Κύδων Παλάς [Φαιστός Παλάς (1) - Kydon Palace, Festos Palace]

  1. #61
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίες φώτο ! Και εσείς το ίδον καιρό είχατε... Μπορεί να πάω μια βόλτα στην Σούδα την Τρίτη για να αποθανατήσω το palace...

  2. #62
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Α ξεχασα.Βεβαιως οποιος τις θελει σε μεγαλο μεγεθος μπορει να μου το πει με pm.

  3. #63
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Piraeus Port
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Μια επιβλητικη, μεγαλη και πανεμορφη πλωρη
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  4. #64
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    340

    Προεπιλογή

    Το ΦΑΙΣΤΟΣ ΠΑΛΛΑΣκατα την αφιξη του σημερα το μεσημερι στην Σουδα
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  5. #65
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ωραίο! Grimaldi is comming!

  6. #66

    Προεπιλογή

    καλησπέρα σε όλους . Πολύ ωραίο και ενδιαφέρον φορουμ .

    Ας κάνω λοιπόν μερικές ερωτήσεις, ( ελπίζω να μην είναι εκτός τοπικ ) ,
    τα βαπόρια αυτής της κλάσης θεωρητικά ταξιδεύουν με όσα μπορόρ κι αν ανεβάσει ο καιρός ?
    είναι αλήθεια ότι έχουν τη δυνατότητα να αναπτύξουν κάποια πλαινά πτερύγια σταθεροποίησης ?
    εαν ναι , υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει ένα από τα δύο , πως συμπεριφέρεται το πλοίο ?
    και τέλος εαν για κάποιο λόγο ταξιδεύανε με το max των κινητήρων σε πόση ώρα θα εκτελούσαν το δρομολόγιο Πειραιάς - Ηράκλειο ?

  7. #67

    Προεπιλογή

    Νομίζω στα ημερσήσια μέχρι πολύ πρόσφατα ανέπτυσαν την μέγιστη ταχύτηταή πολύ κοντά σε αυτή... ΠΙστεύω λοιπόν οτι σε 5,5 ώρες το δρομολόγιο το έχουν...
    Όντως έχουν πτερύγια ευσταθείας όπως άλλωστε όλα τα σύγχρονα πλοία.
    Κι να μπλοκάρει το ένα δεν χάθηκε ο κόσμος, προφανώς χρειάζεται προσοχή αλλά θα επιζήσουν...
    Όπως δεν υπάρχει αβύθιστο πλοίο έτσι δεν σημαίνει οτι μπορεί να πάει με όσα μποφορ και αν γίνουν... Ίδίως ως επιβατηγό που είναι δεν του φταίνε σε τίποτα οι επιβάτες... Αλλα με καλό "οδήγημα" αντέχει σε πολλά, και πάντως πολύ πάνω από τα 8. Θυμάμαι μια φορα με το Βενιζέλος όπου είχαμε πέσει σε μια από τις κρουαζιέρες του σε πάνω από 11 μποφόρ... Παίδι τότε ήταν η πρώτη φορά που κατάλαβα οτι η κλίμακα δεν είναι τα 10 αλλά οτι πάει και πιο πέρα

  8. #68

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει - εκτός αν είναι ιδέα μου - ότι και με 6 πάλι κουνάει αρκετά η συγκεκριμένη κλάση ιδιαίρερα όταν φυσάει πλάγιους ανέμους. Ειχα ακούσει κάποτε το χαρακτηρισμό ποταμόπλια για τα εν λόγω σκάφη, άραγε να ισχύει ?

  9. #69
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Βαπόρια 220 μέτρα με 25 μίλια, stabilizer και να κουνάνε σε 6άρη παίζουν 2 περιπτώσεις:
    1. Να μήν ήταν απλα 6αρη και να είχε και πολύ swell (αποθαλασσία)
    2. Αυτός που είχε την εμπειρία του 6αριού με το Παλάς να μήν είχε μπεί ποτέ του σε καράβι!

  10. #70

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαπόρια 220 μέτρα με 25 μίλια, stabilizer και να κουνάνε σε 6άρη παίζουν 2 περιπτώσεις:
    1. Να μήν ήταν απλα 6αρη και να είχε και πολύ swell (αποθαλασσία)
    2. Αυτός που είχε την εμπειρία του 6αριού με το Παλάς να μήν είχε μπεί ποτέ του σε καράβι!
    κοίτα απόστολε , δεν είμαι ναυτικός :???: , αλλά λόγω αναγκών κάνω το ταξίδι συχνά με τα παλάς .
    έτσι λοιπόν μου κάνει εντύπωση όταν με 6 άλλες φορές το πλοίο κουνάει τρελλά ενώ άλλες φορές με 7 ίσως και 7+ συμπεριφέρεται σαν σε 5άρι...

    Υ.Γ. Τι σημαίνει αποθαλασσία ?

Σελίδα 7 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 567891757107 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας