Σελίδα 104 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 45494102103104105106 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.031 έως 1.040 από 1086

Θέμα: Κύδων Παλάς [Φαιστός Παλάς (1) - Kydon Palace, Festos Palace]

  1. #1031
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    «
    να τα πηγαίνουν "κομμένα"
    δλδ να σέρνονται
    » σημαίνει με πολύ χαμηλή ταχύτητα; Στις σταθερές μηχανές (ηλεκτροπαραγωγής) δεν έχει τέτοια επιλογή, και στο ελάχιστο φορτίο οι εκπομπές πρέπει να είναι κάτω του ορίου.
    'Eχει ακουστεί κ αυτό,να τα πηγαίνουν πολύ οικονομικά.Διαφορετικά πρέπει να αυξηθούν τα εισιτήρια.
    Σε κάθε περίπτωση δλδ θα την "πληρώσει" ο επιβάτης.
    Από την άλλη βλέπουμε ότι γίνονται αγορές πλοίων ~25ετίας.Να ελπίζουν σε κάποια παράταση κ πόσο;

  2. #1032
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    'Eχει ακουστεί κ αυτό,να τα πηγαίνουν πολύ οικονομικά.
    Η οικονομική ταχύτητα είναι η υπηρεσιακή συνήθως 70-80% των στροφών, αν την μειώσουν η κατανάλωση και οι ρύποι θα αυξηθούν. Κάτι μου διαφεύγει.
    Διαφορετικά πρέπει να αυξηθούν τα εισιτήρια.
    Υποθέτω λόγω χρήσεως καυσίμου χαμηλού θείου ή αγοράς δικαιωμάτων εκπομπής ρυπων. Από την άλλη για να αυξηθούν οι τιμές πρέπει να μην δραστηριοποιούνται στη γραμμή πλοία χαμηλών ρύπων.
    Σε κάθε περίπτωση δλδ θα την "πληρώσει" ο επιβάτης.
    και έχουν την αναίδεια να αποκαλούν αυτή την τακτική «ο τρώσας και ιάσεται». Ο αντίλογος είναι βέβαια ότι ένα πλοίο χαμηλων ρύπων παρέχει καλύτερο προϊόν και είναι λογικό να έχει ακριβότερο εισιτήριο.
    Από την άλλη βλέπουμε ότι γίνονται αγορές πλοίων ~25ετίας.Να ελπίζουν σε κάποια παράταση κ πόσο;
    Τα KNOSSOS/FESTOS PALACE είναι του 2000/2001 είναι πια 20 ετών. Ίσως σκέπτονται να λειτουργήσουν τα πλοία 25ετίας με χαμηλού θείου ή να τοποθετήσουν αποθείωση.

  3. #1033
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Απο κουβέντα που είχα κάνει με μέλος του πληρώματος, ήξερα πώς τα συγκεκριμένα καράβια (KNOSSOS / FESTOS) έκαιγαν αργό κατα τη διάρκεια του ταξιδιού, ενώ έκαιγαν Diesel κατά τον απόπλου/κατάπλου προκειμένου να έχει
    και περισσότερη σπιρτάδα στις μανούβρες.
    (Συγχωρέστε με για λάθη τυχόν ορολογίας, δεν έχω σχέση με τη ναυτιλία, απλός καραβολάτρης είμαι...)

  4. #1034
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως σκέπτονται να λειτουργήσουν τα πλοία 25ετίας με χαμηλού θείου ή να τοποθετήσουν αποθείωση.

    Aναγκαστικά με χαμηλού θείου,τα scrubbers κοστίζουν.

  5. #1035
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Chosen_12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο κουβέντα που είχα κάνει με μέλος του πληρώματος, ήξερα πώς τα συγκεκριμένα καράβια (KNOSSOS / FESTOS) έκαιγαν αργό κατα τη διάρκεια του ταξιδιού, ενώ έκαιγαν Diesel κατά τον απόπλου/κατάπλου προκειμένου να έχει και περισσότερη σπιρτάδα στις μανούβρες.
    Δεν ξέρω πόσο βάσιμο είναι το θέμα σπιρτάδας, αλλά η χρήση ντήζελ στα λιμάνια επιβάλλεται από τους κανονισμούς για μείωση των ρύπων και ελέγχεται από τα λιμεναρχεία (με έκτακτους ελέγχους). Δεν ξέρω αν αυτό αφορά μόνο τα επιβατικά ή και τα φορτηγά. Τα ταχύπλοα, εξ όσων γνωρίζω, χρησιμοποιούν πάντα ντήζελ.

  6. #1036
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πόσο βάσιμο είναι το θέμα σπιρτάδας, αλλά η χρήση ντήζελ στα λιμάνια επιβάλλεται από τους κανονισμούς για μείωση των ρύπων και ελέγχεται από τα λιμεναρχεία (με έκτακτους ελέγχους). Δεν ξέρω αν αυτό αφορά μόνο τα επιβατικά ή και τα φορτηγά. Τα ταχύπλοα, εξ όσων γνωρίζω, χρησιμοποιούν πάντα ντήζελ.
    Τα συμβατικά όλων των τύπων αλλάζουν από fuel σε diesel γιά να κάνουν μανούβρες.Αυτό είναι από παλιά,τότε που δεν υπήρχαν ευαισθησίες γιά το περιβάλλον.

  7. #1037
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.147

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα συμβατικά όλων των τύπων αλλάζουν από fuel σε diesel γιά να κάνουν μανούβρες.Αυτό είναι από παλιά,τότε που δεν υπήρχαν ευαισθησίες γιά το περιβάλλον.
    Και όλα έχουν να κάνουν με την λειτουργία της μηχανής στις "κινήσεις" Αν μπορεί κατασκευαστικά να δουλέψει με fuel η όχι, όταν έχεις πολλά πρόσω - κρατει -ανάποδα , και αυτό για τις τουμπαριστές μηχανές . Για τις καινούργιες των επιβατικών δεν νομίζω ότι έχουν πρόβλημα γιατί δουλεύουν συνέχεια (ελέω picth) και σταματούν μόνο όταν έχουν πολύωρη ακινησία πχ διανυκτέρευση σε λιμάνι .Σε αυτή την περίπτωση θα το έχεις γυρίσει υποχρεωτικά σε diesel πρίν σβήσεις την μηχανη.
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  8. #1038
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από roussosf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όλα έχουν να κάνουν με την λειτουργία της μηχανής στις "κινήσεις" Αν μπορεί κατασκευαστικά να δουλέψει με fuel η όχι, όταν έχεις πολλά πρόσω - κρατει -ανάποδα , και αυτό για τις τουμπαριστές μηχανές . Για τις καινούργιες των επιβατικών δεν νομίζω ότι έχουν πρόβλημα γιατί δουλεύουν συνέχεια (ελέω picth) και σταματούν μόνο όταν έχουν πολύωρη ακινησία πχ διανυκτέρευση σε λιμάνι .Σε αυτή την περίπτωση θα το έχεις γυρίσει υποχρεωτικά σε diesel πρίν σβήσεις την μηχανη.
    Έχω παρατηρήσει ότι με τα scrubbers το ΚΝΩΣΟΣ ΠΑΛΑΣ στις κινήσεις καπνίζει πιό πολύ.
    Πάντως κληρούχα ευχαριστούμε γιά τα φώτα σου.

  9. #1039
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    121

    Προεπιλογή

    Επομένως, τα πλοία που δεν θα κάνουν την εγκατάσταση scrubbers, θα καίνε υποχρεωτικά Diesel καθ' όλη τη διάρκεια του ταξιδιού από το 2020 ???
    Γιατί αν αφορά μόνο στον κατάπλου/απόπλου, αυτό η χρήση diesel ήταν έτσι κι αλλιώς υποχρεωτική..

  10. #1040
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    508

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Chosen_12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως, τα πλοία που δεν θα κάνουν την εγκατάσταση scrubbers, θα καίνε υποχρεωτικά Diesel καθ' όλη τη διάρκεια του ταξιδιού από το 2020 ???
    Γιατί αν αφορά μόνο στον κατάπλου/απόπλου, αυτό η χρήση diesel ήταν έτσι κι αλλιώς υποχρεωτική..
    Νομίζω ότι υπάρχει και low sulfur heavy fuel.
    Όπως μου έλεγε ένας πρώτος μηχανικός συμβατικού επιβατικού, κατά τον κατάπλου/απόπλου η χρήση diesel είναι υποχρεωτική ακόμη και με χρήση low sulfur hfo παρά το ότι έχει την ίδια περιεκτοκότητα σε θείο με το diesel. Δεν ξέρω τι ισχύει με τα scrubbers.
    Προσθέτω ότι το low sulfur heavy fuel είναι πιο πυκνόρευστο και χρειάζεται προθέρμανση κατά την εκφόρτωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OfTheHighSeas : 12-06-2019 στις 15:15

Σελίδα 104 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 45494102103104105106 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας