Σελίδα 4 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454104 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 1086

Θέμα: Κύδων Παλάς [Φαιστός Παλάς (1) - Kydon Palace, Festos Palace]

  1. #31
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Ίσως βιαστικό το σχόλιο μου πριν αλλά πιστεύω άργησε να βάλει ((τα τόυρμπο)) του.Τώρα όλα οκ.
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  2. #32

    Προεπιλογή

    Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό που αναφέρεις φίλε Jason.Το παράξενο είναι ότι βγαίνει από το λιμάνι και το Κνωσσός και το Φαιστός με περίπου 10 μίλια, ίσως και λίγο περισσότερο, και μετά η ταχύτητα του πέφτει.Σαν να σταματά.Το έχω παρατηρήσει και στα 2 πλοία και από το ais αλλά και όταν ταξιδεύω με αυτά και δεν συμβαίνει πάντα.Το να ανοίγουν σιγά σιγά ίσως στο να οφείλεται στο γεγονός ότι οι μηχανές τους ανεβάζουν με αργό ρυθμό στροφές που είναι φυσιολογικό σε πολλά καινούργια πλοία.

  3. #33
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό που αναφέρεις φίλε Jason.Το παράξενο είναι ότι βγαίνει από το λιμάνι και το Κνωσσός και το Φαιστός με περίπου 10 μίλια, ίσως και λίγο περισσότερο, και μετά η ταχύτητα του πέφτει.Σαν να σταματά.Το έχω παρατηρήσει και στα 2 πλοία και από το ais αλλά και όταν ταξιδεύω με αυτά και δεν συμβαίνει πάντα.Το να ανοίγουν σιγά σιγά ίσως στο να οφείλεται στο γεγονός ότι οι μηχανές τους ανεβάζουν με αργό ρυθμό στροφές που είναι φυσιολογικό σε πολλά καινούργια πλοία.
    Στην αρχή να σου πω τρόμαξα μήπως έχουν κάτι.Καμιά βλάβη τίποτα γιατί το Βενιζέλος είχε φύγει αρκετά πιο μετά και είναι και πιο αργό.
    Μετά ανακάμπτει όμως και νομίζω εχθές προσπέρασε και το ΛΑΤΟ ή το ισοφάρισε στο Ηρακλειο.(φτασαν μαζί)
    Θα το κοιτάξω και σήμερα με το Κνοσσος ή και άλλο καινούργιο πλοίο.
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  4. #34
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    340

    Προεπιλογή

    Το πλοιο στο stand-by κανει χειρισμους και με τις 4 μηχανες του,μολις βγει απο το λιμανι κοβει στροφες για να ξεκομπλαρει τις 2 απο τους αξονες και να τις σβησει και να συνεχισει μα ανεβαζει τις αλλες 2. Γι΄αυτο κοβει δρομο για λιγο και ανεβαινει το πρωι.
    Το ιδιο γινεται και το πρωι πριν την αφιξη.
    Μου εχουν πει οτι αυτη την στιγμη του μπλοκαρισματος το πρωι και του ξεμπλοκαρισματος το βραδυ και για μερικα λεπτα εχει τρομερο βαιπρεσιον η πρυμνη που σπαει τα νευρα.

  5. #35

    Προεπιλογή

    Το πρωί είναι γεγονός ότι έχει 2 τραντάγματα αλλά όχι τίποτα το ανησυχητικό ή το πολύ παράξενο.Όταν αναχωρεί όμως δεν κάνει καθόλου vibration.Δηλαδή το ταξίδια τα βραδινά τα εκτελεί με 2 μηχανές;Λίγο παράξενο μου φαίνεται να αποσυνδέει τις 2 μηχανές απο τους άξονες.Πάντως έχει τύχη και στα 2 πλοία να σταματούν για λίγο εν πλώ (μακριά από λιμάνι) και μετά να συνεχίζουν κανονικά.

  6. #36
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    340

    Προεπιλογή

    Δεν γινεται να κανει χειρησμους με δυο μηχανες γιατι εχει μεγαλο ογκο το πλοιο και θα τις ζορισει αρκετα, οποτε το πρωι πριν φτασει βαζει τις αλλες δυο και δεν εχει προβλημα.
    Τα βραδυνα ταξιδια τα κανει σιγουρα με 2 μηχανες γι αυτο και οι χαμηλες ταχυτητες 20-21 κομβους

  7. #37
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από jumpman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο παράξενο μου φαίνεται να αποσυνδέει τις 2 μηχανές απο τους άξονες.Πάντως έχει τύχη και στα 2 πλοία να σταματούν για λίγο εν πλώ (μακριά από λιμάνι) και μετά να συνεχίζουν κανονικά.
    οι μηχανές στα παλλάς πρέπει συνδέονται ανα δύο σε κοινό μειωτήρα οποτε δεν είναι είναι τόσο δύσκολο να τις απεμπλέξει
    Μήπως το vibration πρόερχεται απο το ότι μπαίνει σε stand by τρίτη ηλεκτρογεννήτρια?όταν φτάνει στο λιμάνι γιατί απο ότι έχω ακούσει τα φορτιά εν πλώ τα σηκώνουν οι δυο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νaval22 : 07-04-2008 στις 21:43

  8. #38
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή Κραδασμοί,

    Δεν είμαι ειδήμων και τα παρκάτω ειναι η γνώμη μου μόνο. Κατά την αύξηση ή μείωση των στροφών (στα βαπόρια αυτό γίνεται σταδιακά είτε χειρκίνητα είτε αυτόματα - accelerator) δεν είναι "μπαρφ" πατάμε μια γκαζιά και φτάσαμε τα 100 σε χρόνο 0. Υπάρχουν διαδικασίες (περνάει τα σαράντα κύματα - άσχετο) που πρέπει να τηρηθούν για να ανέβουν οι στροφές μέχρι το sea speed, οι μηχανικοι φωνάζουν σιγά σιγά ενώ οι γεφυριάρηδες (κατραμόκωλοι) όλο και γαργαλάνε τη ρόδα. Σ αυτή την διαδικασία την κατάσταση σώζει το accelerator :shock:.
    Στο θέμα μας όμως το vibration μπορεί να δημιοργηθεί από συγχρονισμό κατά την διάρκεια αύξησης ή μείωσεις στροφών με επιλέον επιδείνωση από:
    - την έναρξη λειτουργείας άλλων βοηθητικών μηχανημάτων,
    - απότομες και μεγάλες αλλαγές της γωνίας του πηδαλίου,
    - συνδιασμό ταχύτητας, αβαθών, κυματισμού, κατάστασης φόρτου κλπ ή πιθανόν άλλους παράγοντες που μπορεί να μου διαφεύγουν αυτή την προχωρημένη ώρα (τό έσωσα ).

    Άρα λοιπόν είναι όλα πιθανά για τους κραδασμούς και δεν έιναι ένα απο τα ανωτέρω, ο μόνος λόγος... Επαναλαμβάνω δεν είμαι ο ειδικός γαι τις παραμέτρους του μηχανοστασίου με 1 και 2 και 3 και 4 μηχανές. Σ αυτό ας μιλησουν οι αρμόδιοι.

  9. #39
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Πληροφορίες για το ship vibration μπορείται να βρείτε παρακάτω σημειώσεις ΤΕΙ-Α Κ.Μπελιμπασάκης
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

  10. #40

    Προεπιλογή

    19/04/08 To Festos Palace exi ektato dromologio apo Heraklio gia Chania kai Pirea. Kseri kanis giati mprokete???? mallon gia epistrofes mathitikon egdromon pistevo. pantos opios mporesi na to bagli fotografia stin Souda.
    [SIZE=5][/SIZE]

Σελίδα 4 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454104 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας