Σελίδα 83 από 83 ΠρώτηΠρώτη ... 3373818283
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 821 έως 830 από 830

Θέμα: Cruise Smeralda [Ikarus Palace, Ίκαρος]

  1. #821
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    1.562

    Προεπιλογή

    Φωτογραφίες με τα νέα του σινιάλα.

    https://www.instagram.com/p/BGJuVxiNogt/


    https://www.facebook.com

    navimania.net

  2. #822
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Όποια σινιάλα και να έχει αυτή η θεσπέσια ομορφιά του δεν χάνεται!!!!

  3. #823
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BOBKING Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποια σινιάλα και να έχει αυτή η θεσπέσια ομορφιά του δεν χάνεται!!!!
    Εγώ πάλι έχω την αίσθηση πως τα σινιάλα του GRIMALDI του πάνε και λίγο περισσότερο

  4. #824
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    IKARUS PALACE.jpg 26-10-08

    Oρίστε το βαπόρι στον Πειραιά σε κάποια σκάντζα.

  5. #825
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    IKARUS PALACE a.jpg

    Άλλη μιά την ίδια μέρα.

  6. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BOBKING Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποια σινιάλα και να έχει αυτή η θεσπέσια ομορφιά του δεν χάνεται!!!!
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι έχω την αίσθηση πως τα σινιάλα του GRIMALDI του πάνε και λίγο περισσότερο
    Προσωπικά το ξεχωρίζω για την απλότητα στο σχεδιασμό του. Πιο λιτή και συνάμα πιο ελαφριά κατασκευή σε σχέση με τα υπόλοιπα συνομήλικα που χτίστηκαν τότε ή λίγο πιο μετά από όλες τις εταιρείες. Δεν θυμάμαι αν αυτό μεταφραζόταν τότε και σε ικανοποιητικές αποδόσεις (αναλογίες κόστους κατασκευής, ταχύτητας, κατανάλωσης κλπ). Αν ίσχυε θα μπορούσα να πω ότι ήταν το απόλυτο "εργαλείο" που "το φαγε" και αυτό η τότε τάση της εποχής για ολοένα πιο εντυπωσιακά πλοία...

  7. #827
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθήνα,Κρήτη και Βιέννη(Αυστρία)
    Μηνύματα
    590

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VASILIS CRETA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά το ξεχωρίζω για την απλότητα στο σχεδιασμό του. Πιο λιτή και συνάμα πιο ελαφριά κατασκευή σε σχέση με τα υπόλοιπα συνομήλικα που χτίστηκαν τότε ή λίγο πιο μετά από όλες τις εταιρείες. Δεν θυμάμαι αν αυτό μεταφραζόταν τότε και σε ικανοποιητικές αποδόσεις (αναλογίες κόστους κατασκευής, ταχύτητας, κατανάλωσης κλπ). Αν ίσχυε θα μπορούσα να πω ότι ήταν το απόλυτο "εργαλείο" που "το φαγε" και αυτό η τότε τάση της εποχής για ολοένα πιο εντυπωσιακά πλοία...
    Τι μου θύμησες Αθήνα 1997 - 1999 εποχές που οι εταιρίες ήταν στο αποκορύφωμα τους και ήθελαν κι' άλλο και άλλο χρήμα δόξα δύναμη...Και κατασκεύαζαν ατελείωτα πλοία η μια παραγγελία πίσω από την άλλη σαν ''εξάρτηση'' και ένας σκοπός πολλούς μετόχους = χρήμα (δόξα επεκτατικές κινήσεις). Και τι κατάλαβαν έφαγαν το κεφάλι τους ''γιατί το ποτήρι δεν ξαναγεμίζει και αν το αφήσεις να ξεχειλίσει και δεν έχει επιστροφή''. Έτσι και το Ίκαρος αλλά και το Πασιφάη ήταν ένα από τα πολλά θύματα που χρησιμοποιήθηκαν για να φτιαχτούν και άλλα πλοία σε αμέτρητους ρυθμούς. Και έχεις απόλυτο δίκιο έτσι έλεγαν όσο πιο απλό στον σχεδιασμό τόσο πιο καλό στην απόδοση από όλες τις πλευρές. Το Ίκαρος με το Πασιφάη ήταν πράγματι εξαιρετικά εργαλεία για όλες τις γραμμές

  8. #828

    Προεπιλογή

    Στην Ηγουμενίτσα τον Νοέμβριο 2008. Αναχώρηση και συνάντηση με το EUROPA PALACE.

    IMG_0440.jpg__IMG_0456.jpg
    Ηγουμενίτσα - Νοέμβριος 2008

  9. Προεπιλογή

    Φοβερές φωτό. Το εργαλείο και ο άρχοντας στη δεύτερη. Καταπληκτικό θέαμα με τα χρώματα των μινωικών λίγο πριν αρχίσει η αποκαθήλωση (και) των πλοίων. Κρίμα.....

  10. #830
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    ΙΚΑΡΟΣ. Από το φίλο μου στο fb Georges Pop με λεζάντα: Iκαρος – Ikaros (Minoan Lines) - Πάτρα – Port of Patras. Kαλοκαίρι – Summer 1998

    ΙΚΑΡΟΣ-Georges-Pop-Iκαρος-–-Ikaros-(Minoan-Lines)---Πάτρα-–-Port-of-Patras.-Kαλοκαίρ.jpg

Σελίδα 83 από 83 ΠρώτηΠρώτη ... 3373818283

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας