Σελίδα 3 από 35 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 341

Θέμα: Διάφορα παλαιά υπερωκεάνια και Μεσογειακά [Various old ocean and Med liners]

  1. #21
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Σε αυτο ισως εχεις δικιο. Τα Αγγλικα ηταν πιο συντηρητικα στις γραμμες τους. Οι Ιταλοι παντα ηταν λιγο μπροστα.
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  2. #22
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Σωστός! Καλά και τα Αγγλικά και τα Σκανδιναβικά αλλά σαν γραμμές ξεχώριζαν.

  3. #23
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Κατά τη γνώμη μου ο Λεονάρδος ήταν ο πιο όμορφος όλων.

    Όσο για τον Μιχαήλ και το Ραφαέλλο, κρίμα που τα πήρε τότε ο σάχης και χαθήκανε πρόωρα. Όταν τα πουλούσανε τα είχαν τσεκάρει τόσο ο Χανδρής όσο και η Carnival αλλά δεν τα πήρανε γιατί -νομίζω έτσι είχα διαβάσει κάπου- τα εσωτερικά τους ήταν δαιδαλώδη και θα χρειαζόντουσαν ριζική ανακατασκευή για να γίνουν κρουαζιερόπλοια.
    Κρίμα πάντως γιατί θα μπορούσαν να είχαν αντέξει ως τις μέρες μας.

  4. #24
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Έσπερε, οι εικόνες σου είναι θησαυρός! Πλοία στολίδια που δεν βαριέσαι να τα χαζεύεις. Τα Michelangelo και Raffaello ξεπερνάνε σχεδιαστικά πολλές πλωτές κούτες της εποχής μας. Οι τσιμινιέρες τους είναι αξεπέραστες!
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  5. #25

    Προεπιλογή

    Οι Ιταλοι παντα ηταν μπροστα σε θεματα σχεδιασης και φινετσας, απο πλοια και αυτοκινητα, μεχρι ρουχα και αξεσουαρ. Ειδικα την εποχη εκεινη στη ναυπηγικη κανανε θαυματα. Ενα μοντελο του Cristoforo Colombo θυμαμαι οτι το ειχα δει καποτε στη βιτρινα ενος τουριστικου πρακτορειου μεταξυ Συνταγματος και Ομονοιας.

  6. #26

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός! Καλά και τα Αγγλικά και τα Σκανδιναβικά αλλά σαν γραμμές (τα ιταλικά) ξεχώριζαν.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..Οι Ιταλοι παντα ηταν μπροστα σε θεματα σχεδιασης και φινετσας, απο πλοια και αυτοκινητα, μεχρι ρουχα και αξεσουαρ..
    Τώρα αν τα παραπάνω σχόλια τα κάνουν δύο μέλη σαν τον esperos και τον nautikos τι παραπάνω θα μπορούσα να προσθέσω εγώ ???

    Τίποτα, μόνο να σας παραθέσω και μία φώτο από το ομορφότερο πλοίο που πέρασε ποτέ από την χώρα μας , και το οποίο εκλάμπρυνε -εεεεεε εκλάμπρυνε βεβαίως βεβαίως- δια της παρουσίας του τις θάλασσες μας !!!!! :shock:

  7. #27
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Aγαπητέ μου Espresso Venezia, να είσαι βέβαιος ότι και το πλοίο, του οποίου έχεις την τιμή να φέρεις το όνομα του ως nickname είναι από τα ωραιότερα αφού μπορώ να σου πώ ότι στην Ιταλία η σειρά αυτή των Ε/Γ-Ο/Γ είχε χαρακτηριστεί πετυχημένη. Να είσαι δε περήφανος γιατί τα πλοία αυτά ήταν παραγγελία ενός Έλληνα της Ιταλίας του Κεφαλλωνίτη την καταγωγή αειμνήστου Σπύρου Μαγκλιβέρα που είχα την τύχη να γνωρίσω προσωπικά στην Γένοβα της Ιταλίας.
    Χαίρομαι δε σήμερα που τα τρία από τα τέσσερα περιήλθαν σε Ελληνικά χέρια αν και τα δύο από αυτά είναι ξενητεμένα και βρίσκονται σε άλλες θάλασσες.

  8. #28
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Pireaus
    Μηνύματα
    1.157

    Προεπιλογή

    Καλα ηταν, αλλα εγω προτιμω πιο κλασικουρες απο τα Ιταλικα. Ισως το Αndrea Doria & τα συγγενη, μαζι με Guglielmo Marconi-Galileo Galilei με τραβανε καπως!
    [FONT=Arial][SIZE=4]FINNPARTNER (1966) OY Wartsila AB, Helsinki #380[/SIZE][/FONT]

  9. #29
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Ιάλυσε, ξέρω την αλλεργία σου αλλά είσαι μειοψηφία

  10. #30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από esperos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aγαπητέ μου Espresso Venezia, να είσαι βέβαιος ότι και το πλοίο, του οποίου έχεις την τιμή να φέρεις το όνομα του ως nickname είναι από τα ωραιότερα................
    Καλέ μου φίλε Έσπερε (αλήθεια, τιμή μου να μπορώ να σε αποκαλώ φίλο), φαντάζομαι πως το παραπάνω σχόλιο σου που έχω παραθέσει έχει φιλολογική αξία και απευθύνεται σε ...''έτερα μη ευήκοα ώτα''. Μιας και γνωρίζεις ότι ο Πήγασος (μπούρδες το ''Εξπρές'') είναι το δεύτερο αγαπημένο μου πλοίο (το πρώτο είναι ένα φτωχό και ...καταφρονεμένο ops και σίγουρα άλλωστε δεν διάλεξα στην τύχη το πρώτο του όνομα ως nickname μου.

    Για να επανέλθουμε όμως στο θέμα μας (Παλαιά Liners) θα ήθελα να πω ότι τα πλοία που μας παρέθεσες από την παλιά ναυπηγική Ιταλική σχολή, τα θεωρώ ως ορισμό της ομορφιάς (μιλάω βέβαια για την εξωτερική εμφάνιση). Ο απόλυτος ορισμός του πλοίου, η απόλυτη καραβίσια ομορφιά.

    Σε ευχαριστούμε και για τις φωτογραφίες, αλλά και για το ότι είσαι στην παρέα μας.

Σελίδα 3 από 35 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας