Σελίδα 1 από 54 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 531

Θέμα: La Galera [Νεφέλη, Mukogawa]

  1. #1

    Προεπιλογή La Galera [Νεφέλη, Mukogawa]

    Δύο φωτογραφίες του πλοίου που συμπαθώ ιδιαίτερα, χωρίς κάποιον ιδιαίτερο λόγο, απλά μου αρέσουν οι γραμμές του και το ...όνομα του.

    Η πρώτη τον εφετινό Αύγουστο κατά την αναχώρηση του από Αίγινα, και η δεύτερη σήμερα κατά την άφιξη του στον Πειραιά.

    NEFELI 1.jpg

    NEFELI 2.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 09-02-2008 στις 19:05

  2. #2
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κιατο
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Εγω να δεις συμπαθεια που του εχω,αφου ημουν μεσα στην παραλαβη απο την Ιαπωνια...............................το 1999.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Φίλε gioannis13, ήσουν στην παραλαβή του πλοίου και το λες τόσο απλά, και τόσο σύντομα ???

    Δεν έχεις κάποιες αναμνήσεις - εμπειρίες να μοιραστείς μαζί μας, από την παραλαβή του πλοίου, ή από τυχόν ταξίδια που έκανες μαζί του? Ή και καμμία φωτογραφία του ?

  4. #4
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Κιατο
    Μηνύματα
    210

    Προεπιλογή

    Οχι δυστυχως , διοτι δεν ειχα μηχανη τοτε.Απο εμπιρειες με το συγκεκριμενο πλοιο..........................................................ΟΛΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ μια Ε Μ Π Ε Ι Ρ Ι Α.Το μεγαλο κακο του ηταν πως ειχε και πλωρα καταπελτη και δεν ειναι οτι καλυτερο να βγεις στον Ινδικο και ειδικα Μαιο δλδ προ Μουσωνια εποχη με καταπελτη και να τον κροσαρεις.Μεγαλο του ατου τα 4 Κυρια Μηχανακια του Daihatsou αν θυμαμαι καλα,και φυσικα ο Στεφανος ο Βουρακης και ο Κος Λεφακης και η υποστιρηξη και ο τροπος που μας φερθηκαν.

  5. #5
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Για να το θυμηθούμε και στα νιάτα του!
    Αυτό που συμπαθούσα σ' αυτό το πλοίο ήταν τα ξυλινα deck του (ισως τα τελευταία που εχω περπατήσει)... Δυστηχώς ή εταιρία του έκρινα ότι ειναι ασύμφορα στην συντήρηση και τα ξήλωσανnauro_1985_1.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 02-12-2007 στις 21:49

  6. #6

    Προεπιλογή ΝΕΦΕΛΗ

    Ενα μικρό λάθος!Αυτό είναι το Nauro και νύν Marmari Express.

  7. #7

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο φίλε Γιάννη. Το πλοίο που έχει βάλει φώτο πιο πάνω ο Απόστολος δεν είναι το Νεφέλη αλλά το Μαρμάρι Εξπρές.

    Δικαιολογείται βέβαια ο Απόστολος μιας και πρόκειται για αδελφάκια (σχεδόν ολόιδια) και έχουν ναυπηγηθεί στο ίδιο ναυπηγείο στην Ιαπωνία.

    Εδώ λοιπόν το M/S MUKOGAWA, μετέπειτα ΝΕΦΕΛΗ.

    MUKOGAWA.jpg

  8. #8
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Η πιο εντυπωσιακή μετασκευή τελικά σε σχέση με ταΜΑΡΜΑΡΙ,ΑΡΤΕΜΙΣΙΑ,ΝΕΦΕΛΗ είναι το ΝΕΦΕΛΗ.
    Συμφωνήτε?
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  9. #9

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από JASON12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο εντυπωσιακή μετασκευή τελικά σε σχέση με ταΜΑΡΜΑΡΙ,ΑΡΤΕΜΙΣΙΑ,ΝΕΦΕΛΗ είναι το ΝΕΦΕΛΗ.
    Συμφωνήτε?
    Συμφωνώ μαζί σου φίλε JASON. Πράγματι (τουλάχιστον οπτικά) είναι πιο εντυπωσιακή.

  10. #10
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Σόρυ για το λάθος! Ακόμα δέν έμαθα Ιαπωνέζικα! Νομίζω όμως ότι η σημερινή μορφή είναι πολύ καλύτερη απο την παλαιά! Όχι για να μήν βρίζουμε τους Έλληνες ναυπηγούς!

Σελίδα 1 από 54 1231151 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας