Σελίδα 11 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 386

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη (Piraeus - Chios - Mytilene route)

  1. #101
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ndimitr93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη αλλά άποψη μπορεί να έχει ο καθένας σε αυτό το forum. Όσο για το καλό που πάει να γίνει σκάρτο...η εταιρεία έχει σκοπό αυτό τον τρόπο δρομολόγησης του πλοίου. Και είναι σοβαρή αναβάθμιση...δεν λες έτσι στο καθισιό σου "Βρε δεν ρίχνουμε μια Σύρο και μετά μια Μύκονο για κανα καφε και συνεχίζουμε μετά;".Έχει κάποιο σκοπό η εταιρεία. Και κάποτε φοβόσαστάν οτι θα φύγει...δε φτάνει που μένει..παραπονιέστε!!!.-
    ¶λλο έκφραση αποψης και άλλο να μιλάς με τέτοιο έντονο ύφος για θέμα που δεν γνωρίζεις τόσο καλα φίλε μου κ διαβάζεις απλά απ το forum...Επίσης σε απάντηση για τα συρο κλπ... θέλω να δω τον καλό σας έλυρο να πηγαίνει χανία μέσω σύρου και μυκόνου που είπε και ο rocinante...Η ακόμα καλύτερα με τη φοβερή αναβάθμιση Λισσός που διώξατε άρρον άρρον....

  2. #102
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    να σου πω φίλε μήπως οι μυτιληνιοί πρέπει να πουν και ευχαριστώ που το χιος εκεί που πήγαινε σε 8,5 ώρες θα πηγαίνει σε 12 και θα έχει πιο ακριβό εισητήριο καλύτερα να λέγανε πως δεν θα πηγαίνει καθόλου μυτιλήνη,γιατί αυτό που πάει να γίνει τώρα είναι εμφανής κοροιδία και μη προσπαθείς να το υποβαθμίσεις με φράσεις του τύπου δεν φτάνει που θα έρχεται παραπονιέστε κιόλας,ήθελα να σε δώ τι θα έλεγες αν άυριο έλεγαν πως το έλυρος θα πηγαίνει χανιά μέσω ίου σαντορίνης,φυσικά λοιπόν και έχουμε δικαίωμα να παραπονιόμαστε γιατι η μυτιλήνη και η χίος δεν είναι άγονη γραμμή είναι γραμμή που ανέκαθεν είχε απαυθείας σύνδεση και πότε μέσω κυκλάδων
    Οσο για το Λισσός να το έχετε να το χαίρεστε το καμάρι σας αλλά εγώ θεωρώ το θεόφιλο καλύτερο βαπόρι,γουστάρω να ταξιδέυω με ΝΕΛ και όσο θα υπάρχει με αυτή θα ταξιδεύω,στην ΑΝΕΚ η μυτιλήνη δεν χρωστάει χάρη για το Λισσός γιατί απλά το έβαλε επειδή μυρίστηκε χρήμα,ευχαριστώ στην ΑΝΕΚ θα λέγαμε αν έβαζε ένα καινούργιο πλοίο τύπου έλυρου και εφάρμοζε τιμολογιακή πολιτική παρόμοια με αυτή που εφαρμόζει στη Κρήτη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νaval22 : 26-10-2008 στις 23:05
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  3. #103
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Πες τα ρε Στέφανε...

  4. #104
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Μηνύματα
    639

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από stefanosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σου πω φίλε μήπως οι μυτιληνιοί πρέπει να πουν και ευχαριστώ που το χιος εκεί που πήγαινε σε 8,5 ώρες θα πηγαίνει σε 12 και θα έχει πιο ακριβό εισητήριο καλύτερα να λέγανε πως δεν θα πηγαίνει καθόλου μυτιλήνη,γιατί αυτό που πάει να γίνει τώρα είναι εμφανής κοροιδία και μη προσπαθείς να το υποβαθμίσεις με φράσεις του τύπου δεν φτάνει που θα έρχεται παραπονιέστε κιόλας,φυσικά και έχουμε δικαίωμα να παραπονιόμαστε γιατι η μυτιλήνη και η χίος δεν είναι άγονη γραμμή είναι γραμμή που ανέκαθεν είχε απαυθείας σύνδεση και πότε μέσω κυκλάδων
    Οσο για το Λισσός να το έχετε να το χαίρεστε το καμάρι σας αλλά εγώ θεωρώ το θεόφιλο καλύτερο βαπόρι,γουστάρω να ταξιδέυω με ΝΕΛ όσο θα υπάρχει και με αυτή θα ταξιδεύω,στην ΑΝΕΚ η μυτιλήνη δεν χρωστάει χάρη για το Λισσός γιατί απλά το έβαλε επειδή μυρίστηκε χρήμα,ευχαριστώ στην ΑΝΕΚ θα λέγαμε αν έβαζε ένα καινούργιο πλοίο τύπου έλυρου και εφάρμοζε τιμολογιακή πολιτική παρόμοια με αυτή που εφαρμόζει στη Κρήτη
    Στην γραμμή Χίος-Μυτιλήνη η Νελ πρέπει να έχει απευθείας σύνδεση και το Nissos chios ανήκει σε άλλη εταιρεία.Και σίγουρα το Λισσός είναι καλύτερο από τον Θεόφιλο αν θυμάστε έδεσε για λίγο στο Πέραμα και βγήκε σε πληστηριασμό για πώληση και η Ανέκ το έβαλε στην γραμμή για να καλυφθεί το κενό του Θεόφιλου και η Νελ δεν ενδιαφέρθηκε να το φτιάξει αμέσως αλλά το έδεσε για μήνες στην Σαλαμίνα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kastro : 27-10-2008 στις 15:06

  5. #105
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    2.270

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kastro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σίγουρα το Λισσός είναι καλύτερο από τον Θεόφιλο αν θυμάστε έδεσε για λίγο στο Πέραμα και βγήκε σε πληστηριασμό για πώληση και η Ανέκ το έβαλε στην γραμμή για να καλυφθεί το κενό του Θεόφιλου και η Νελ δεν ενδιαφέρθηκε να το φτιάξει αμέσως αλλά το έδεσε για μήνες στην Σαλαμίνα.

    1ον Από που προκύπτει ότι το Λισσός είναι σίγουρα καλύτερο???
    2ον τι σχέση έχει αν η ΝΕΛ γενικώς κάνει μ.... και δεν ξέρει τι της γίνεται?

  6. #106
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Μηνύματα
    1.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από kastro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην γραμμή Χίος-Μυτιλήνη η Νελ πρέπει να έχει απευθείας σύνδεση και το Nissos chios ανήκει σε άλλη εταιρεία.Και σίγουρα το Λισσός είναι καλύτερο από τον Θεόφιλο αν θυμάστε έδεσε για λίγο στο Πέραμα και βγήκε σε πληστηριασμό για πώληση και η Ανέκ το έβαλε στην γραμμή για να καλυφθεί το κενό του Θεόφιλου και η Νελ δεν ενδιαφέρθηκε να το φτιάξει αμέσως αλλά το έδεσε για μήνες στην Σαλαμίνα.

    Μην βγούμε άλλο εκτός θέμετος εδώ γράφουμε για το Nissos chios.
    ακόμα και αν η ΝΕΛ ήθελε να φτιάξει κατευθείαν το θεόφιλο δεν θα μπορούσε να το κάνει γιατί υπήρχαν ένα σωρό θέματα που έπρεπε να μεσολαβήσουν

    άκου κόσμε το λισσός είναι καλύτερο απο το θεόφιλος επειδή έδεσε για λίγο στο πέραμα και βγήκε σε πληστηριασμό,τι μαθαίνει κανείς

    αλλά ας μη ξεφύγουμε άλλο γιατί ο kastro σήμερα εκτελεί και χρέη moderator και μπορεί να μας ρίξει και κανένα ban
    [B][COLOR=navy]Ένα μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι γεμάτοι προβληματισμούς[/COLOR][/B]

  7. #107

    Προεπιλογή

    Στέφανε μαζί σου.... Εγώ πιστεύω πως ο μόνος σκοπός της HSW σε αυτή της την κίνηση είναι να αποσύρει το Χίος από την Μυτιλήνη απλά με έμμεσο τρόπο... Γιατί κανένας Μυτιληνιός δεν θα προτιμήσει να ταξιδέψει 12 ώρες με το Χίος για να φτάσει στις 4.30 το χάραμα στην Μυτιλήνη όταν μπορεί με την ΝΕΛ/ΑΝΕΚ να βρίσκετε στο νησί σε περίπου ίδιο χρόνο, με καμπίνα και κατά τις 7 - 7.30 το πρωί που είναι μια πολύ πιο λογική ώρα άφιξης από όποια σκοπιά και να το δεις.... Ακόμα, δεν ξέρω εάν το Χίος θα παραμείνει στην Χίο, θέλω να ελπίζω πως ναι αλλά επιτρέψτε μου να διατηρώ της αμφιβολίες μου...

    Σίγουρα η δρομολόγηση του Χίος μέσω Σύρου - Μύκονου αποτελεί υποβάθμιση για την γραμμή γιατί, όπως πολύ καλά αναφέρθηκε παραπάνω, η Χίος - Μυτιλήνη δεν είναι άγονη γραμμή ' μην ξεχνάτε πως μιλάμε για τα 5ο(Χίος) και 3ο(Μυτιλήνη) μεγαλύτερα νησιά της Ελλάδας και δεν μπορώ να πιστέψω πως ξαφνικά το Χίος δεν βγαίνει στην γραμμή.... Θα μιλάγαμε για αναβάθμιση εάν η σύνδεση γινόταν μόνο δύο - τρείς φορές την εβδομάδα...

    Ο Theo είναι ανώτερος του Λισσός από κάθε άποψη, μην ξεχνάμε πως κατασκευάστηκε το 1975 έναντι του 1972 που κατασκευάστηκε το Λισσός και μετασκευάστηκε το 1995 έναντι του 1987 που μετασκευάστηκε το Λισσός...

    Το Νήσος Χίος μπορεί να ανήκει σε άλλη εταιρεία αλλά: ΝΕΛ-ΑΝΕΚ-HSW είναι συνδεδεμένες εταιρείες μέσω της Sea Star και αυτό νομίζω τα λέει όλα...

    Επίσης, πιστεύω πως η ΑΝΕΚ έκανε ακριβώς αυτό που θα έκανε και ο κάθε καλός επιχειρηματίας: εκμεταλλεύτηκε το κενό που δημιουργήθηκε στην γραμμή μας και έσπευσε να το καλύψει με ότι της περίσσευε… Θα μιλούσαμε για αναβάθμιση από την ΑΝΕΚ εάν το Λισσός ήταν αντίστοιχο του Έλυρου, της Αριάδνης ή του Blue Star 1/2, τώρα η κατάσταση παραμένει όπως ήταν και πριν την HSW. Σαφώς και δεν λέω πως η ΝΕΛ έχει νεότευκτα αλλά δεν θα φτάσω στο άλλο άκρο ώστε να λέω πως αναβαθμίζεται η γραμμή με την μεταδρομολόγησει του Χίος και την έλευση του Λισσός!!! Όσο για την HSW που πρέπει να λέμε «πάλι καλά» που συνεχίζει το Νήσος Χίος για Χίο και Μυτιλήνη ένα θα πω (εκφράζοντας προσωπική μου άποψη): Ας το πάρει τελείως εάν μας κάνει χάρη που μένει στην γραμμή… Είμαι σίγουρος πως αφού έχει αποδειχτεί βιώσιμη η γραμμή μας για την δρομολόγηση ενός τέτοιου πλοίο όλο και κάποια εταιρεία θα βρεθεί (ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε ) για να δρομολογήσει κάτι αντίστοιχο του Χίος ….

    Τέλος, ας προσπαθήσουν οι φίλοι Χανιώτες να φανταστούν ένα δρομολόγιο για την Κρήτη μέσω άλλων δύο νησιών και για το πώς θα ένιωθαν εκείνοι για κάτι τέτοιο και ύστερα νομίζω πως θα μας κατανοήσουν πλήρως….
    Πάντα Φιλικά….
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cpt_Hiotis : 26-10-2008 στις 23:41
    [I][B]To boldly go where no man has gone before...[/B][/I] ;-)

  8. #108

    Προεπιλογή

    μου φαινετε οτι ανοιξατε τοπικιστικο πολεμο ....δεν σχολιαζω τπτ απο οτι εχετε πει διοτι θα παρεκτραπω και δεν το θελω...

  9. #109
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.479

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από moutsokwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν φτανουν τα πλοια της νελ και το λισσος στη χιο τα ξημερωματα ειναι καλα για τη μυτιληνη. τωρα που θα το αποκτησει αυτο και η μυτιληνη, τωρα σας ξυνισε! εχετε μαθει στην καλοπεραση...και την πιτα ολοκληρη και το σκυλι χορτατο. θελετε ταχυτητα, τον κεντερη τον βγαλατε απο τα καλοκαιριινα δρομολογια, σηκωνε κυμα και επαιρνε η θαλασσα τα πραγματα των κυραδων στη μυτιληνη. οταν μπηκε το μυκονος κανατε αμαν και πως να το βγαλετε αχρηστο για τη μυτιληνη. οταν ειπαν το καλοκαιρι να αποσυρουν το χιος απο τη γραμμη κανατε τα παντα για να το κρατησετε. το λισσος που σας εβαλαν σας ξυνιζει κι αυτο! δε λετε παλι καλα που βρεθηκε αυτο στη θεση του θεοφιλου. η νελ εχει βαλτωσει μεχρι στιγμης και κανουμε θεμα για το αν θα φτανει ξημερωματα. εδω αλλα νησια κανουν βδομαδες να δουν πλοιο κι εσεις στη μυτιληνη παλι διαμαρτυρεστε. οριστε λοιπον, αγοραστε καραβι στη νελ και βαλτε το στη γραμμη να σς εξυπηρετει οπως εσεις θελετε τοσα χρονια. τι να πει και ηλημνος που δεν εχει καραβι? γιατι δεν βαζετε τον κεντερη στη γραμμη? καλο ειναι να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους, αν σας βασταει, γυριστε το στο μονοπωλειο!
    Ρε παιδιά αυτος τα ''πήρε'' άσχημα

  10. #110
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Το θέμα το κουράσαμε.. αρκετά. Ας δούμε όταν και αν ξεκινήσει τι θα γίνει και σχολιάζουμε το αποτέλεσμα. Μην το γυρίζουμε σιγά σιγά σε τοπικισμούς. Ας μείνουμε εδώ χωρίς περισσότερα σχόλια παρακαλώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leo : 26-10-2008 στις 23:59

Σελίδα 11 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας