Σελίδα 4 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 386

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς - Χίος - Μυτιλήνη (Piraeus - Chios - Mytilene route)

  1. #31
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    αρχικα καποιος Moderator να μεταφερει το θεμα καπου αλλου κι οχι στο thread της αριαδνης.δευτερον!δεν ειναι δυνατον να υπαρξει πλοιο που θα φαει τους επιβατες της νελ για μυτιληνη.δεν ειναι μονο το ωραριο αλλα ειναι κι οτι η νελ βασιζεται στη λαικη βαση του νησιου.οι περισσοτερες μετοχες τη εταιριας ανηκουν σε κατοικους της μυτιληνης που δεν θ αφησουν ποτε να μπει καποιος αλλος στη γραμμη και να υπερτερησει.εσυ θα αφηνες το σπιτι σου για να πας να μεινεις καπου αλλου?απο την εισοδο της seaways στη γραμμη αυτη ,η νελ πιστευω οτι εχασε κοσμο μονο απο τη χιο ,γιατι αυτοι ειχαν μεγαλο παραπονο που εφτανε το πλοιο στις 4 το πρωι.οσον αφορα τη γραμμη των χανιων,οι χανιωτες ειναι αλλη φαρα.και μονο να δεις τα καλοκαιρινα δρομολογια της γραμμης θα εβλεπε κανεις οτι πρωτα γεμιζαν τα πλοια της ανεκ και μετα τα υπολοιπα.

  2. #32
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι να προσθέσω εδώ ότι η ΝΕΛ έκανε ...ακριβώς το αντίθετο, το μόνο πλοίο που θα μπορούσε να συναγωνιστεί τα Nήσος, το Αίολος Κεντέρης, αρχικά το έβγαλε από τη γραμμή και τέλος το πούλησε. Το μόνο πλεονέκτημα που υπάρχει στη NΕΛ είναι τα ωράρια (όχι η διάρκεια) μιας και φεύγοντας απόγευμα φθάνεις την άλλη μέρα πρωί, είτε Πειραιά είτε Μυτιλήνη, κάτι που έχει σημασία για κάποιους.
    Δεν έχεις άδικο, αλλά υπάρχουν ορισμένες ενστάσεις:

    1) το Νήσος Χίος φτάνει και αυτό πρώί στον Πειραιά.
    2) Οκ, ίσως η αναχώρησή του από Πειραιά δεν εξυπηρετεί πολύ όσους θέλουν να έρθουν για μία ημέρα στην Αθήνα (πρωί και να φύγουν το βράδυ), αλλά τουλάχιστον για τους Χιώτες το να φτάνουν 3.30 - 4.00 τα ξημερώματα στο λιμάνι της Χίου είναι σκότωμα.
    [B]ignoramus et ignorabimus[/B]

  3. #33
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Athnes
    Μηνύματα
    395

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από captain 83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά έχουν ακουστεί φίλε 2nd mate (χωρίς να έχω διάθεση να σε διαψεύσω) για τον ΤΑΞΙΑΡΧΗ για την μετά το Πάσχα επιστροφή του.
    Έχεις ταξιδέψει ποτέ με τον Tαξιάρχη ως επιβάτης και τότε πες μου ;
    Ο Ξενοφώντας:
    [B][I]« Σωστό και χρήσιμο είναι να τιμώνται οι καπεταναίοι και έμποροι με το να κάθονται στα πρώτα καθίσματα στο θέατρο και στους αγώνες.»[/I][/B]

  4. #34
    navigation Guest

    Προεπιλογή

    Τι μυρίζει.....τι μυρίζει....Λισσός μου μυρίζει εμένα.....

  5. #35
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.957

    Smile

    Φιλε navigation απο την ωρα που εγινε το ατυχημα στο Θεοφιλος αυτο λεω κι εγω! Ισως ειναι και το μονο διαθεσιμο αυτη τη στιγμη!

  6. #36

    Προεπιλογή ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΛΙΣΣΟΣ

    Και πολύ σωστά σας μυριζει και λέτε...θεωρητικά ξεκινά την Πέμπτη μέχρι Σέπτεμβρη. Ιδωμεν!

  7. #37
    navigation Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Jonnie P. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πολύ σωστά σας μυριζει και λέτε...θεωρητικά ξεκινά την Πέμπτη μέχρι Σέπτεμβρη. Ιδωμεν!
    κάτι ξέρεις....κάτι ξέρεις........σωστος!!!!!!!!!!!

  8. #38
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Είδα λίγο τις διαστάσεις του πλοίου. 165 μέτρα θα μπορούν εύκολα να μανουβράρουν και να δέσουν στην Χίο?
    [B]ignoramus et ignorabimus[/B]

  9. #39
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    913

    Προεπιλογή

    Μόλις είδα και το post του navigation στο thread του Λισσός. Το πλοίο δεν έχει thruster? Αν ισχύει το βλέπω χλωμό να τα καταφέρει. Ο Θεόφιλος που έχει thruster (εντάξει δεν δίνουν πολύ καλές δυνατότητες ελιγμού, αλλά δεν παύει να παίζουν ρόλο) χρειάζεται περί τα 3/4 του λιμανιού για να στρίψει και με όπισθενα να δέσει στην προβλήτα.
    [B]ignoramus et ignorabimus[/B]

  10. #40

    Προεπιλογή

    Ίσως υπάρξει θέμα μανούβρας (αν και μεγαλύτερα πλοία τα έχουν καταφέρει μια χαρά) αλλά σε περίπτωση μεγάλης αποχης του Τεο οπότε η αντικατάστασή του είναι αναγκαία (προφανώς θεωρούμε πως ο Ταξιάρχης (μεγάλη η χάρη του) είναι ανεπαρκής), νομίζω οι διαθέσιμες επιλογές δεν είναι και παρα πολλές. Σχεδόν μονόδρομος μου φαίνεται εμένα.

Σελίδα 4 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας