Σελίδα 11 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 229

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς - Ρέθυμνο (Piraeus - Rethymno route)

  1. #101
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Εδώ και μέρες ασχολείστε με την δρομολόγηση και με το δρομολόγιο ενός μέχρι στιγμής ανύπαρκτου πλοίου, από όλες τις προσφερόμενες εταιρείες για την γραμμή του Ρεθύμνου. Δεν έχουμε ούτε μία βάσιμη και σοβαρή πληροφορία στα χέρια μας και στηριζόμαστε απλά σε εικασίες ! Και όχι μόνο αυτό, αντιδικούμε για μαλλί ξένης γούνας λες και είμαστε εχθροί και έχουμε τόσα να χωρίσουμε. Όταν και όποτε έρθει καράβι (και πιστέψτε είμαι ο πρώτος που θέλει να το δει στο Ρέθυμνο - αυτή μου την επιθυμία γνωρίζουν πολλά μέλη) τότε ας ανοίξουμε μια σοβαρότατη και καρποφόρα συζήτηση. Το μόνο που κάνουμε τώρα είναι να κουράζουμε εμάς τους ίδιους και τους αναγνώστες. Λοιπόν ας περιμένουμε απλά τις εξελίξεις. Τα πράγματα κινούνται πολύ γρήγορα και σε λίγο καιρό θα έχουμε τα πρώτα νέα.

    Δεν στοχεύω κανένα. Ευχαριστώ !

  2. #102

    Προεπιλογή

    Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα, γιατί νομίζω ότι πολύ έχουν μπερδευτεί!!!

    Η Ρεθυμνιακή με τα δύο της καράβια (Αρκάδι - Πρέβελη) εξυπηρετούσε χρόνια το Ρέθυμνο. Η εταιρία δεν είχε βέβαια σημαντικά καθαρά κέρδη (δλδ. κέρδη μετά τη φορολόγηση) και για να είμαστε ΑΠΟΛΥΤΑ ειλικρινής, τα σχετικά μεγάλα κέρδη που εμφάνιζε (και που λέγονται) ήταν αποτέλεσμα όμορφων "λογιστικών τερτιπιών". Ομως ήταν μία εταιρία βιώσιμη και το κυριότερο... υποστηριζόταν από τους Ρεθυμνιώτες που την αγαπούσαν και δεν έβαζαν ΚΑΝΕΝΑ καράβι πάνω ακόμα και από το απελπιστικά αργό "Αρκάδι μας".

    Το ότι η Ρεθυμνιακή απορροφήθηκε με "γλυκό" τρόπο από την ΑΝΕΚ αποκλειστικά υπαίτιοι ήταν οι καρεκλοκένταυροι της εταιρίας και η προσωπική τους ανάγκη για "χρηματοοικονομική ανάδειξη". Σε αυτό που φταίνε οι Ρεθυμνιώτες ήταν ότι δεν τους λιντσάρανε όταν έπρεπε :twisted: αλλά ακόμα και σήμερα τους έχουν "κορώνα στο κεφάλι τους".

    Οταν ήρθε η ΑΝΕΚ, μετά από μικρό χρονικό διάστημα, έδιωξε τον Πρέβελη πηγαίνοντάς τον στα Δωδεκάνησα και πούλησε το Αρκάδι.
    Αν ήθελε να υποστηρίξει το νομό, η ΑΝΕΚ θα κρατούσε τουλάχιστον το Αρκάδι, γιατί ούτε γέρικο καράβι ήταν και οι καταναλώσεις του ήταν "ποδηλατικές"! Ομως ξέρετε τί καλά ακούγονται στους χρηματιστηριακούς κύκλους τα έσοδα που εμφανίζονται στους ισολογισμούς από την πώληση ενός καραβιού;;;;
    Αν ήθελε να υποστηρίξει το νομό, θα άφηνε και τον Πρέβελη. Γιατί να κάνεις αλλαγές σε μια ομάδα που νικάει (έστω και με 1-0 στην παράταση!) εκτός και αν έχεις άλλα "σχέδια" στο μυαλό σου.
    Ομως τί να έκανε με τα Κάντια και Ρέθυμνο που πλέον δεν στεκόντουσαν πουθενά... είχαν ακόμα μερικά χρόνια ζωής μπροστά τους και ήταν απλά και μόνο λίγο πιο γρήγορα από το Αρκαδάκι; Τα έβαλε στο Ρέθυμνο, γιατί εκεί "ότι και να βάλεις"...
    Εκείνη την περίοδο άρχισε και η μεταφορά του επιβατικού όγκου προς τα Χανιά. Γιατί... το κακό με τα Κάντια και Ρέθυμνο ήταν ότι το ξενοδοχείο τους είχε μείνει στη δεκαετία του '70 που πρωτοήρθαν στην Κρήτη! Σε αυτή τη μεταφορά συνηγόρησε και η ύπαρξη του Blue Star στα Χανιά που πρόσφερε το δέλεαρ του "χλιδάτου" ταξιδιού σε 5,5 ώρες. Οποιος ταξίδευε εκείνη την εποχή με το Blue Star, θα έβλεπε ξεκάθαρα (φαινόταν και από τα νούμερα και τα λεωφορεία του ΚΤΕΛ που περίμεναν κόσμο για να τον πάνε στο Ρέθυμνο) ότι είχε απορροφήσει περισσότερο κόσμο από το Ρέθυμνο, παρά από τα Χανιά!
    Σε αυτό δεν είναι άμοιροι των ευθυνών τους και οι Ρεθυμνιώτες, γιατί... όταν βλέπεις ότι πάει να πάρει φωτιά το σπίτι σου δεν πας να δεις τηλεόραση στη σαλονάρα του γείτονα!!! Το μόνο κακό ήταν ότι δεν το έπαιρναν όλοι χαμπάρι (για τη φωτιά εννοώ!) όμως σε αυτό θα επανέλθω παρακάτω.

    Ο Πρέβελης ξαναήρθε στο Ρέθυμνο ως μοναδικό πλέον καράβι της γραμμής, μετά το ναυάγιο του Σάμαινα. Εκείνη την εποχή συνέπεσαν τόσο η αλλαγή στην Ελληνική ναυτιλιακή νομοθεσία (λόγω του ναυαγίου) όσο και με τις καταλυτικές ημ/νίες συμμόρφωσης των καραβιών με την ευρωπαϊκή νομοθεσία. Εκείνη την εποχή έχασαν τη δυνατότητα τα Κάντια και Ρέθυμνο να εκτελούν πλόες Β' κατηγορίας και έφυγαν από το Ρέθυμνο φέρνοντας και πάλι στη γραμμή τον Πρέβελη. (σε αυτό το σημείο δε θυμάμαι πολύ καλά τα γεγονότα που αφορούν τη νομοθεσία και τις ημ/νίες και έχω μια γενική εικόνα. Οποιος θέλει ας με συμπληρώσει).

    Φτάσαμε στο καλοκαίρι του 2007. Τότε η ΝΕΛ αποφασίζει να κατεβάσει ταχύπλοο στο Ρέθυμνο, που έτσι ή αλλιώς δυσκολευόταν να τα εντάξει σε ένα άλλο "δρομολόγιο - φιλέτο". Αυτό όμως έγινε μετά από προτροπή της ένωσης τουριστικών πρακτόρων Ρεθύμνου. Οι άνθρωποι είχαν βγει παγανιά από το Φλεβάρη του 2007 και παρακάλαγαν τις εταιρίες για ταχύπλοο (εδώ ίσως είναι και το λάθος τους). Βρήκαν συμπαραστάση τη ΝΕΛ που όπως είπα είχε πρόβλημα στη δρομολόγηση των ταχυπλόοων της, τα οποία εκείνη την εποχή άλλαζαν μηχανές μετά από δικαστική (και όχι μόνο) μάχη με την κατασκευάστρια εταιρία των Αίολων, για τα μηχανικά προβλήματα που παρουσίασαν από την αρχή της εκμετάλευσης των συγκεκριμένων καραβιών. Ταυτόχρονα, η ΝΕΛ, που αναδιοργανωνόταν εκείνη την εποχή, κάτω από την αλλαγή του καθεστώτως της με τον Βεντούρη, βρήκε από εκεί που δεν τον περίμενε, μέσω του Ρεθύμνου, πάτημα για τη φιλετάρα του Αιγαίου... την Κρήτη. Εξ'άλλου τί είχε να χάσει;;; Ετσι ή αλλιώς δυσκολευόταν να βρει δρομολόγια για τους Αίολους. Είχε την Κρήτη, που η παρουσία της HSW με τα HS4 ή HS5 τα 2 προηγούμενα χρόνια στα Χανιά είχε δείξει ότι υπήρχαν προοπτικές. Δεν είχε (ως ταχύπλοο) το ρίσκο του χειμώνα, αφού μέχρι το τέλος Οκτώβρη σύμφωνα με τη νομοθεσία θα έπρεπε να δέσει. Ολα φαίνονταν καλά, αλλά...
    Τον Σεπτέμβρη του 2007 το καράβι, έφυγε άρον-άρον από τη γραμμή, με (αν θυμάμαι καλά) 60.000 ευρώ κέρδη (επίσης δε θυμάμαι αν ήταν προ φόρων). Κέρδη στα οποία συνυπολογίζονται και τα έσοδα από από το catering του καραβιού!! Και καλά έκανε... εδώ που τα λέμε... Οταν έχεις αυτά τα κέρδη έχοντας φάει όλη την υψηλή περίοδο και σου μένουν τα ζόρια τί θα κάνεις;;; Οταν έχεις ένα καράβι που στοιχίζει... πόσο;;; 20.000.000 ευρώ;;; και θέλεις ν'αποσβέσεις και να βγάλεις ένα αξιοπρεπες κέρδος σε πόσα;;; σε 30-35 χρόνια;;; τί κέρδος θα πρέπει να έχεις κάθε χρονιά;;; απλά μαθηματικά είναι...
    Στο ότι δεν πήγε καλά ο Αίολος έφταιγαν πολλά. Θα αναφέρω 3 λόγους που μου έρχονται στο μυαλό. Πρώτον ότι ταυτόχρονα στη γραμμή υπήρχε και ο Πρέβελης αρχικά που αντικαταστάθηκε από το Ιεράπετρα της ΛΑΝΕ λίγο αργότερα. Οτι τα εισιτήρια, σύμφωνα με τους Ρεθυμνιώτες ήταν ακριβά. Ομως.... τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους... Γι'αυτό ανέφερα παραπάνω ότι ίσως το λάθος των πρακτόρων του Ρεθύμνου ήταν ότι ζήτησαν ταχύπλοο. Τρίτον ότι το πρωϊνό δρομολόγιο Πειραιάς-Ρέθυμνο (8:30 το πρωί) ήταν άβολο.

    Ομως το 2007, αφού έφυγε ο Αίολος, επανήλθε για το φθινόπωρο-χειμώνα ο Πρέβελης. Μέχρι που φτάνουμε τα τέλη του χειμώνα του 2008 οπότε και αποφασίζεται από την ΑΝΕΚ η δρομολόγηση του Πρέβελη στο απογευματινό της Σαντορίνης και η δρομολόγηση από την άνοιξη και μετά του HS4 ή HS5 στο Ρέθυμνο (θεωρώ μετά από προτροπές του Βαρδινογιάννη). Τα HS μπήκαν στη γραμμή καλύπτοντας το νομό 2-3 φορές την εβδομάδα αρχικά και καθημερινά από τον Ιούλιο και μετά.
    Δυστυχώς δεν είμαι ενήμερος για τις πληρότηρες και τα κέρδη της γραμμής, όμως για να φύγει και πάλι το ταχύπλοο από το Ρέθυμνο το Σεπτέμβρη, σημαίνει ότι απλά δεν έβγαινε. Για αυτό όμως που είμαι σίγουρος, είναι ότι οι Ρεθυμνιώτες δεν άδραξαν της τελευταίας ευκαιρίας που τους δινόταν. Θεωρώντας ότι ο ναύλος ήταν ακριβός (όχι ότι δεν ήταν!!) δεν υποστήριζαν όπως θα έπρεπε το καράβι της γραμμής αλλά προτιμούσαν να ταξιδεύουν μέσω Χανίων που το καλοκαίρι δινόταν "η μάχη της Κρήτης" με τις καραβάρες Champion της ANEK και Αριάδνη της HSW. Δεν ήταν λίγες οι φορές που ενώ υπήρχε καράβι στο Ρέθυμνο, κοβόντουσαν από Ρεθυμνιώτικα πρακτορεία περισσότερα εισιτήρια από Χανιά, παρά από Ρέθυμνο. Και για μαντέψτε τί προτιμούσαν;;; Olympic Champion της ΑΝΕΚ και όχι Αριάδνη της HSW!!! Γι'αυτό παραπάνω ανέφερα για τη φωτιά!!!
    Οταν το Σεπτέμβρη έφυγε το ταχύπλοο (που σημειωτέον... ότι ήταν το μοναδικό ταχύπλοο της Κρήτης), οι Ρεθυμνιώτες προτίμησαν να πηγαίνουν σχεδόν αποκλειστικά στον Πειραιά, με ΑΝΕΚ μέσω Χανίων. Εγώ προσωπικά κράτησα "βεντέτα" και δεν ξαναμπήκα σε ΑΝΕΚ, αλλά πάντα προτιμούσα τα "παλάτια" των Μινωϊκών από το Ηράκλειο. Αυτό περίμενα να κάνουν και οι άλλοι Ρεθυμνιώτες ή έστω σ'ένα ισομεγέθες ποσοστό. Δεχόμουν την ταλαιπωρία του 45λεπτου (με ΚΤΕΛ) μεγαλύτερου χρόνου ταξιδιού, αλλά ναύλο στην ΑΝΕΚ δεν ξανάδωσα. Ομως... "αγώνες" δε δίνονται χωρίς απώλειες και ένα 45λεπτο δεν είναι μεγάλη απώλεια!!!

    Εδώ που τα λέμε... αν ήμουν η ΑΝΕΚ και έβλεπα ότι αυτοί που έβλαψα με τις επιλογές μου, έρχονται σ'εμένα πάλι το ίδιο θα έκανα. Θα προτιμούσα δλδ. να έχω ένα καράβι που να πηγαίνει με μεγάλες πληρότητες παρά να έχω δύο με μέτριες ή κακές. Γιατί κακά τα ψέμματα... Τις καθημερινές του χειμώνα το Ρέθυμνο, επί εποχής Πρέβελη, με το ζόρι έβαζε 150, max 200 άτομα στο καράβι!

    Και φτάνοντας στο τέλος (ουφ), μακάρι να ιδρυθεί εταιρία λαϊκής βάσης που να καταφέρει να φέρει καράβι στο Ρέθυμνο. Ομως με αυτά που ακούω και διαβάζω για φαγωμάρες (ντροπή) νιώθω ότι η "καρέκλα της εταιρίας" έχει αρχίσει ήδη να πριονίζεται και μάλλον είναι θέμα χρόνο να πέσει και να σπάσει.

    Ελπίζω να ξεκαθάρισα όσο γνώριζα και μπορούσαν το θέμα και ελπίζω κάποιος που να θυμάται περισσότερα ή/και καλύτερα να με διορθώσει/συμπληρώσει.

    PS. Στο Ρέθυμνο μένω μόνιμα (τουλάχιστον για 8 μήνες το χρόνο).

  3. #103
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cretan_sea Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ φίλε ndimitr93, (Αν μου επιτρέπεις το φίλε γιατί έμεινε αναπάντητο εχθές και ....
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από cretan_sea Εμφάνιση μηνυμάτων

    Οσόν αφορά το φίλο Villy (αν μου επιτρέπει και αυτός ), σαν δημοσιογράφος Ρεθύμνου ψάξου λίγο παραπάνω και θυμήσου ποιοί επισκέφτηκαν τον υφυπουργό ναυτιλίας , ποιός εφοπλιστής ήταν παρών στη συνάντηση αυτή και τι εκπροσώπούσε ακριβώς, τι συζητήθηκε και τι έρχεται στο ορίζοντα;;;.Δυστηχώς ο λιθοβολισμός στην Ελλάδα απαγορεύεται.Ο νοών νοήτο. Τα έχουν υπολογίσει όλα εκτός απο το ιδιωτικό outsider....Καλύτερα όσο πιό πολύ υποτιμάς τον αντίπαλο τόσο πιο επικίνδηνος γίνεται. Ευχαριστώ και συγνώμη που υποστηρίζω την αλήθεια.
    Aγαπητέ Cretan Sea. Σαν δημοσιογράφος που έχω ασχοληθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό με το θέμα Καράβι-Ρέθυμνο, γνωρίζω ακριβώς τι έγινε στο meeting με τον Π.Καμένο.

    Ο Εφοπλιστής ήταν ο κ. Γ. Βαρδινογιάννης της ΑΝΕΚ. Προσπαθησε να εξυπητερήσει τα συμφέροντά του και περασε μηνύματα στην συνάντηση κατά του Ρεθύμνου. Εκεί πρωτοτέθηκε και το θέμα Ρέθυμνο-Αγονος!

    Χθες πήρα αποκλειστική συνέντευξη του Νομάρχη Ρεθύμνου κου Γιώργη Παπαδάκη.

    Η συνάντηση κράτησε 3,5 ώρες, αριθμό ρεκόρ για συνέντευξη με Νομάρχη!

    Όμως η αντζέντα των ερωτήσεων ήταν μεγάλη και άκρως ενδιαφέρουσα κατα τον Νομάρχη.

    Του έθεσα ευθέως το ερώτημα, τι γύρευε ο κος Βαρδινιγιάννης σε μια συνάντηση θεσμικών εκπροσώπων (αντιπροσωπεία) του Νομού μας με τον Υφυπουργό Εμπορικής Ναυτιλίας.
    Μάλιστα του ανέφερα το γεγονός ότι αν στην συνάντηση ήταν και εκπρόσωποι της ΜΙΝΟΑΝ ή ακόμα και άλλων ναυτ. εταιριών ίσως να μην υπήρχε πρόβλημα λόγω αδέκαστης και απονήρευτης πολυφωνίας.
    Αλλά το γεγονός ότι μόνο ΕΝΑΣ επιχειρηματίας έκανε την εμφάνισή του σε μια "κλειστή" συζήτηση θεσμικών έγειρε στο λαό του Ρεθύμνου πολλά ερωτηματικά και ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα, ενώ δεν ήταν λίγοι αυτοί που έκαναν λόγο για δόλο και έκριναν ότι ο Νομάρχης κ. Γ.Παπαδάκης & η Βουλετής κα Ο.Κεφαλογιάννη, εξυπηρετούν συγκεκριμένα επιχειρηματικά συμφέροντα.
    Ετσι ακριβώς όπως το διαβάζετε του το έθεσα του κ. Νομάρχη.
    Η απάντησή του ήταν ότι... "Κε Κασιμάτη εμείς ως εκπρόσωποι του Ρεθύμνου δεν γνωρίζαμε για την συμμετοχή του κου Βαρδινογιάννη στην εν λόγω συνάντηση. Βρεθήκαμε προ εκπλήξεως...".
    Αυτά θα τα διαβάσετε και επισήμως στο άρθρο που σχηματίζω για την συνέντευξη με το Νομάρχη που έγινε με θεματολογία "εφ'όλης της ύλης".
    Βέβαια το ζήτημα της Ακτοπλοϊκής σύνδεσης του Ρεθύμνου είχε τη "μερίδα του Λέοντος". Αρκετά τα ενδιαφέροντα που θα αναφερθούν στο άρθρο που θα διαβάσετε (μάλλον αύριο) στο www.agorapress.gr

    Επειδή είσαστε οι πρώτοι που διαβάζετε κάτι που είναι ακόμα αμοντάριστο, παρακαλώ το προσεκτικό σας σχολιασμό για να μην πολιτικοποιηθεί η συζήτηση προ της δημοσίευσης του ρεπορτάζ.







    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινώντας, θα πρέπει να πω ότι το Ρέθυμνο πρέπει και επιβάλλεται να έχει την δική του ακτοπλοϊκή σύνδεση με τον Πειραιά, αλλά και με άλλα λιμάνια.




    Ας συνοψίσουμε όμως τα πράγματα: (αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με)
    * Το Ρέθυμνο δεν είχε ακτοπλοϊκή σύνδεση.
    * Το κενό αυτό καλύπτει μονοπωλιακά η ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΗ στην αρχή με ένα πλοίο το "Αρκάδι" και στη συνέχεια με δύο το "Αρκάδι" και το "Πρέβελη".
    * Η ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΗ κάποια χρονική στιγμή εξαγοράζεται και απορροφάται από την ΑΝΕΚ.
    * Η ΑΝΕΚ συνεχίζει για ένα χρονικό διάστημα τα δρομολόγια με τα δύο πλοία και στην συνέχεια πουλά το "Αρκάδι" και συνεχίζει μόνο με το "Πρέβελης".
    * Το Καλοκαίρι του 2007 η ΑΝΕΚ αποσύρει προσωρινά το "Πρέβελης" από το Ρέθυμνο.
    Oλα καλά μέχρι εδώ!!


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    * Το κενό καλύπτουν η ΛΑΝΕ με ένα συμβατικό πλοίο και η ΝΕΛ με ένα ταχύπλοο. Για κάποιο λόγο όμως και αυτές εγκαταλείπουν την γραμμή?

    Διαβάσε το στο ποστ νο 41. Τα λέω.
    Εφαγαν εκβιασμό από τον Όμιλο Βαρδ. για να φύγουν αλλιώς η ΑΝΕΚ θα έμπαινε Μυτιλήνη και θα τους έσπαγε το μονοπώλιο. Τ'άχουμε γράψει και στις εφημερίδες. Είναι πλέον κοινό μυστικό αυτό. Καλά μέχρι εδώ?

    * Το περασμένο Καλοκαίρι, την γραμμή καλύπτει ένα ταχύπλοο της HSW. Και αυτό όμως εγκαταλείπει την γραμμή.
    το High speed ήταν στάχτη στα μάτια των Ρεθυμνιωτών.
    Ο Όμιλος έβαλε ένα πλωτό το οποίο είχε κατανάλωση 35 τόνους καύσιμο, ενώ ένα συμβατικό εκτελεί το ίδιο δρομολόγιο με μόνο 12 τόνους!! Το High Speed 4 δε παίρνει φορτηγά! σας λέει κάτι αυτό?
    Εβαλαν όμως το συγκεκριμένο μέσο αφενός για να μην ξανακαλομάθουν μεταφορείς & φορτηγά να ταξιδεύουν από Ρέθυμνο και αφετέρου για να το βγάλουν ασύμφορο στη πορεία χρησιμοποιώντας το στοιχείο αργότερα για να μας πουν και καλά ... να η γραμμή δεν αφήνει.
    Μα πως να αφήσει κέρδος ένα πλωτό που καταναλώνει 35 τόνους και φθάνει στο Λιμάνι του Πειραιά στις 03.30 !!!!!!!!!! Ποιός θέλει να φθάνει στο Πειραιά στη μέση ακριβώς της νύχτας?
    Μα ποιόν νομίζουν ότι κοροϊδεύουν? Κάποιους από τα βουνά ίσως. Εμάς σίγουρα όχι!

    * Η ΑΝΕΚ άποσύρει οριστικά το "Πρέβελης".

    * Πρόσφατα η γραμμή κηρύχθηκε "'άγονη", θα δρομολογηθεί πλοίο που θα επιχορηγηθεί από το Ελληνικό Δημόσιο.

    Και εδώ μπαίνουν δύο ερωτήματα:

    1) Την γραμμή προσπάθησαν να καλύψουν 5 ναυτιλιακές εταιρείες. Γιατί όλες εγκατέλειψαν την γραμμή;

    Το ερώτημα απαντήθηκε παραπάνω καθολικά .

    2) Ακόμη και σήμερα η γραμμή παραμένει ορφανή, χωρίς να υπάρχει ενδιαφέρον από άλλες ναυτιλιακές εταιρείες, ούτε καν να την μονοπωλήσουν. Αντίθετα, οι ναυτιλιακές εταιρείες προσπαθούν να βάλουν πλοία στα λιμάνια Ηρακλείου και Χανίων με συνθήκες ανταγωνισμού. Γιατί;
    Τόχουμε ξαναπεί τόσες φορές που νομίζω ότι για αυτούς που πραγματικά παρακολουθούν ίσως γίνομαι και κουραστικός.
    Μείωση εξόδων για το ίδιο ακριβώς έσοδο.
    Το ίδιο έσοδο αποκομίζει τώρα η ΑΝΕΚ αλλά με μείωση κατά 33,3% των εξόδων της.
    Γιατί να έξυπητερήσει από 3 λιμάνια όταν κάνει τη δουλειά της από 2?
    Το κατάλαβες τώρα.
    Οταν όμως δουν "ανεξάρτητους" καταπέλτες στο λιμάνι του Ρεθύμνου να δεις ότι ξαφνικά θα θυμηθούν το λιμάνι μας διάφοροι προύχοντες!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη villy : 29-01-2009 στις 20:09
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

  4. #104
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sylver23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν μπορω να καταλαβω καποια πραγματα.το δημοσιευμα λεει οτι η ανεκ εφερε καραβι για να εξυπηρετησει να δικα της συμφεροντα--τινος δηλ τα συμφεροντα επρεπε να εξυπηρετησει??
    η ανεκ ειναι επιχειρηση.και δουλευει συμφωνα με την λογικη που δουλευει μια επιχειρηση.αμα η καθε επιχειρηση κοιταζε τα συμφεροντα αλλων τοτε την εβαψε.
    το ρεθυμνο εμεινε χωρις καραβι.ποιος φταιει??η ανεκ.? και παλι ομως λεω το ιδιο.δεν την συνεφερε η γραμμη αρα εφυγε.απλο μου ακουγεται.
    και ενα τριτο ζητημα .αναφερεται στο αρθρο οτι εσπασε τα μπλοκα των αγροτων με αυτην την κινηση.προφανως της ζητηθηκε απο τους αυτοκινητιστες.γιατι τοτε τα βαζουμε με την ανεκ και οχι με αυτους?
    δεν υποστηριζω την ανεκ ουτε εχω καποιο συμφερον απο αυτην .απλα αυτη ειναι η γνωμη μου.μπορει να ναι και λαθος


    Βρε παιδιά, κατάντησε ολόκληρη η ιστοσελίδα να αποτελεί βήμα για να λέει ο κ. Κασιμάτης αυτά που θέλει? Έλεος πια! Αν νομίζει ότι απευθύνεται σε αστοιχείωτους κάνει λάθος. Αν νομίζει ότι κάποιοι δεν διαθέτουν "ιστορική μνήμη" ώστε να ενθυμούνται ακόμα τι ρόλο έπαιξε στα ναυτιλιακά τεκταινόμενα του Ρεθύμνου κάποιος άλλος εκδότης τοπικής εφημερίδας, κάνει λάθος. Αν νομίζει ακόμα ότι μπορεί να τρομοκρατήσει τον κόσμο και να μην εκφράζει αυτά που πιστεύει, μπροστά στον΄κίνδυνο μιας πιθανής "διαπόμπευσής" του από το έντυπο που εκδίδει, κάνει τραγικό λάθος! Σε μια ευνομούμενη πολιτεία τέτοιες πρακτικές δεν περνάνε πλέον... Και, για να τελειώνω με αυτό τον κύριο που ούτε γνωρίζω, αλλά ούτε και έχω την επιθυμία να γνωρίσω, ο καθένας έχει την ιστορία του και κάποια στιγμή θα καταλάβει ότι δεν μπορεί να διασύρει ονόματα, οικογένειες, ιστοριες, βιογραφικά, επιτεύγματα.... Και ίσως η καλύτερη αντιμετώπιση του είναι η σιωπή των πολλών, νοήμονων που έχουν κάνει και κάποια πράγματα στη ζωή τους και δεν προσπαθούν να ευτελίζουν βουλευτές, οικογενειάρχες, πλοιάρχους κλπ.

    Δεν θα επανέλθω, συγχωρέστε με, και αν αυτό καποιοι το εκλάβουνως αδυναμία δική μου αυτό να είστε σίγουροι ότι μάλλον θα αποτελέσει τίτλο τιμής για μένα..

    Και να σκεφτείτε οτι κατά το ήμισυ είμαι Ρεθεμνιώτης.. Δεν πάει άλλο όμως.............

  5. #105
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Τέτοια λεκτική επίθεση από συνφορουμίτη που αποδεδειγμένα δεν έχει ανανιχθεί ξανά με Κρητικό τόπικ και ξαφνικά "σφήνωσε" σε Κρητική συζητήση μπορώ να πω ότι με τιμά. Αλλωστε οι σχέσεις μου με το Nautilia.gr έχουν να κάνουν μόνο με Κρητικά threads. Συνεπώς η κατηγορία...

    από GREEN ARROW
    κατάντησε ολόκληρη η ιστοσελίδα να αποτελεί βήμα για να λέει ο κ. Κασιμάτης αυτά που θέλει?

    ... είναι εντελώς άστοχη και ανυπόστατη.



    Αποδεικνύει ο κατά τα άλλα συνφορουμίτης μας, ότι οι γραφές μας ως εφημερίδα έχουν "ενοχλήσει" τόσο, που προσλήφθησαν και συνφορουμίτες σε "διατεταγμένη υπηρεσία" από τα "μεγαλοσυμφέροντα".

    Νάσαι καλά.
    Και μιας και προτρέπει με ανυπόστατες λασπολογίες, τους συνφορουμίτες να θεωρήσουν απαξιωτική την ειδησεογραφία που η Ρ.Α. παραθέτει θα του κάνω τη χάρη να του καταθέσω φωτογραφία που δείχνει την εκ των Forum και μόνο, επισκεψιμότητα του agorapress.gr και μόνο της τελευταίας εβδομάδας.
    Οσοι μάλιστα γνωρίζουν από αυτά θα αναγνωρίσουν ότι η συγκεκριμένη πλατφόρμα είναι από τα Google.com/Analytics που δεν επιδέχονται κανένα απολύτως ιντερνετικό "πείραγμα"!




    Θα διαπιστώσει λοιπόν ότι 1352 (1087+265=1352) επισκέπτες συνφορουμίτες μας όλοι, από το Nautilia.gr έχουν διαβάσει θέματα του agorapress.gr σε ένα σύνολο αρκετών χιλιάδων επισκεπτών από forum και μόνο, γενικότερα τη τελευταία εβδομάδα 22/01/09 έως σήμερα.


    Εάν λοιπόν νομίζει ότι κάποιοι ενοχλούνται να τον πληροφορήσουμε ότι σφάλει. Ας θεωρήσει δε, τη παρακάτω φωτό ως... Τάπα!!





    από GREEN ARROW
    Αν νομίζει ακόμα ότι μπορεί να τρομοκρατήσει τον κόσμο και να μην εκφράζει αυτά που πιστεύει, μπροστά στον΄κίνδυνο μιας πιθανής "διαπόμπευσής" του από το έντυπο που εκδίδει, κάνει τραγικό λάθος!
    Από αυτό ομολογουμένως προσπάθησα να βγάλω νόημα αλλά δε τα κατάφερα. Ζήτησα και τη "βοήθεια του Κοινού" αλλά καμία τύχη.

    Μήπως ετοιμάζομαι να απολύσω/διαποπεύσω τον ευατό μου και δεν το γνώριζα.



    από GREEN ARROW
    Και ίσως η καλύτερη αντιμετώπιση του είναι η σιωπή των πολλών, νοήμονων που έχουν κάνει και κάποια πράγματα στη ζωή τους και δεν προσπαθούν να ευτελίζουν βουλευτές, οικογενειάρχες, πλοιάρχους
    Προφανώς με αυτό ο ποιητής εδώ θέλει να μας πει ότι οι έγκριτοι δημοσιογράφοι πρέπει να το βουλώνουμε όταν ακούμε θεσμικά ή επιχειρηματικά μεγαλονόματα/τζάκια. Αυτό ούτε στε πιο τρελά του όνειρα!

    Μήπως όμως εδώ ο ποιητής έχει ξεχαστεί ... ότι δεν βρισκόμαστε στην επταετία 1967-1974 που προφανώς θα ήθελε να ανήκει και ότι τώρα έχουμε δημοκρατικό 2009!

    από GREEN ARROW
    Αν νομίζει ότι κάποιοι δεν διαθέτουν "ιστορική μνήμη" ώστε να ενθυμούνται ακόμα τι ρόλο έπαιξε στα ναυτιλιακά τεκταινόμενα του Ρεθύμνου κάποιος άλλος εκδότης τοπικής εφημερίδας, κάνει λάθος.

    Οσο για τους άλλους εκδότες δημοσιογράφους που αναφέρει προφανώς έχει να κάνει με φαντάσματα του παρελθόντος και καλά κάνει λόγο για Ιστορική μνήμη.



    Στο Ρέθυμνο εκδίδονται σε τακτική βάση 4 εφημερίδες και μόνο!

    ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΑ ΝΕΑ (εκδότης / ιδιοκτήτης: Γ.Εμμ.Χαλκιαδάκης)

    ΡΕΘΕΜΝΟΣ (εκδότης / ιδιοκτήτης : Νικόλαος Καραγιαννάκης)

    ΚΡΗΤΙΚΗ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ (εκδότης / ιδιοκτήτης: Ιωάννης Καλαϊτζάκης)

    ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ (εκδότης / ιδιοκτήτης: Βασίλης Κασιμάτης)

    Κανείς εκ των ανωτέρω δεν είναι στο απυρόβλητο αλλά και ουδέποτε η εφημερίδα μας είχε οποιαδήποτε άλλη σχέση, πέραν της φιλικής με κανέναν εκ των ανωτέρω
    από GREEN ARROW

    Και να σκεφτείτε οτι κατά το ήμισυ είμαι Ρεθεμνιώτης..
    Ασε λοιπόν εμάς τους κατά το ... ολόκληρο Ρεθυμνιώτες να κοπιάσουν καινα κρίνουν τι είναι καλύτερο για τη πόλη τους.


    Και για να το κλείσω. Παραθέτώ ένα από τα πολλά παρόμοιου τύπου ποστ του εν λόγω συνφορουμίτη ο οποίος τελικά δεν διακρίνεται για το ήθος τους και δημιουργεί παρόμοια προβλήματα και σε άλλα threads

    από GREEN ARROW στο θέμα Μυρτιδιώτισσα
    Εισαγγελέας σίγουρα χρειάζεται, δεν είμαι όμως σίγουρος αν θα επισκεφτεί τον πλοίαρχο κ. Γιάννη Κουτσουπάκη και την ΑΝΕΝ / ΑΝΕΚ ή κάποιους από εδώ μέσα που μάλλον γράφουν διάφορα χωρίς να έχουν επίγνωση του γεγονότος ότι τους διαβάζουν πολλοί, αρκετά ώριμοι και μορφωμένοι, και σίγουρα διαφορετικού επιπέδου από το δικό τους. Μην μπει στον κόπο να μου απαντήσει κανένας διότι δεν θα απαντήσω, ξέρω πότε και πού μπορώ να ανοίγω διάλογο.
    Μετά από όλα αυτά δε μπορώ παρά να θεωρήσω τον άγνωστο συνφουμίτη Green Arrow - "φαντάρο" συγκεκριμένων κέντρων και ζητώ ευγενικά από τους συντελεστές το forum να λάβουν θέση και μέτρα κατά της ανυπόστατης λασπολογίας και μένους εναντίον μελών του παρόντος forum για να αποφύγουμε στο μέλλον τέτοια "καιρικά" φαινόμενα.


    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη villy : 29-01-2009 στις 22:15
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

  6. #106

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από villy Εμφάνιση μηνυμάτων


    Προφανώς με αυτό ο ποιητής εδώ θέλει να μας πει ότι οι έγκριτοι δημοσιογράφοι πρέπει να το βουλώνουμε όταν ακούμε θεσμικά ή επιχειρηματικά μεγαλονόματα/τζάκια. Αυτό ούτε στε πιο τρελά του όνειρα!

    Έγκριτος:

    1. διακεκριμένος
    2. διαπρεπής
    3. εκλεκτός
    4. εξαίρετος

    Λίγη μετριοπάθεια....

    Ας ηρεμήσουμε όμως... Δεν αξίζει να τσακώνεστε

  7. #107
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marioskef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγκριτος
    1. διακεκριμένος
    2. διαπρεπής
    3. εκλεκτός
    4. εξαίρετος
    Λίγη μετριοπάθεια....
    Ας ηρεμήσουμε όμως... Δεν αξίζει να τσακώνεστε

    marioskef βλέπεις το δένδρο και χάνεις το δάσος. Από όλο το κείμενο κράτησες μόνο το έγκριτος? Με εκπλήσσεις!
    Ας λείπουν καλύτερα οι υποδείξεις για το ποιος τσακώνεται.
    Εγώ προσωπικά αλλοίμονο να έκανα τη χάρη σε κάποιον να τσακωθώ.
    Σαφώς δεν μου ήταν ευχάριστο να γυρίσω σήμερα σπίτι μου ύστερα από μια πολύ κουραστική και σημαντική ημέρα και να εμπλακώ και αναγκαστώ να γράψω μια απάντηση προς έναν άνθρωπο (greenarrow) που δεν γνωρίζω και που επειδή κρύβεται πίσω από ένα nickname, νόμιζε ότι μπορεί να γράφει ότι θέλει και να εξοστρακίζει αδέσποτες επί παντός επιστητού.
    Θα μπορούσα και εγώ να γράψω με ψευδώνυμο εδω μέσα όπως και αλλού.
    Δεν το κάνω όμως.
    και πρέπει τέλος πάντων να καταλάβουμε όλοι ότι το πληκτρολόγιο ενός υπολογιστή δεν πρέπει να γίνεται εργαλείο ξεκατινιάσματος σε forumιστικό επίπεδο.
    Λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει.
    Μη χάνεσαι λοιπόν Μάριε και κρατάς από ένα ολόκληρο κείμενο τη λέξη έγκριτος.
    Αν δε σου κάνει, πέτα τη και συνέχισε να διαβάζεις παρακάτω.
    Ξέρεις πόσες λέξεις δε μου αρέσουν εμένα και πολλών άλλων εδώ μέσα.
    Τι θα έπρεπε δηλαδή. Να αρχίζουμε και να πετάμε μπηχτές ο ένας στον άλλο?
    Δεν θα ήταν forum τότε αλλά Ρωμαϊκή αρένα.
    Για αυτό ... με όλο το σεβασμό φίλοι μου... εγκράτεια !
    Ας κρατήσουμε λοιπόν το επίπεδο σε αυτό το τόπικ (Ρέθυμνο-Γραμμή) και να μην αφήνουμε παρείσακτους να μας χαλάνε τη διάθεση.

    Και για να γυρίζουμε στην πραγματική ουσία του θέματος και στην ομαλότητα... Καράβι έρχεται.... πολύ σύντομα!
    Το Ρέθυμνο είναι έτοιμο να λάμψει! Και όσοι πιστοί προσέλθετε.
    Οι υπόλοιποι που χαλιέστε από αυτό το Ρεθμνιώτικο ιδεώδες, δε πειράζει... ξυδάκι!
    Με τσι γειές μας
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη villy : 30-01-2009 στις 01:50
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

  8. #108

    Προεπιλογή

    H προτροπή να μην τσακώνεστε δεν πηγαινε προσωπικά σε εσένα...
    Απλως υπάρχει μια ένταση σε αυτό το thread....

  9. #109
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.957

    Προεπιλογή

    Που εχει αρχισει και κουραζει...

  10. #110
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marioskef Εμφάνιση μηνυμάτων
    H προτροπή να μην τσακώνεστε δεν πηγαινε προσωπικά σε εσένα...
    Δεκτό!
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marioskef Εμφάνιση μηνυμάτων

    Απλως υπάρχει μια ένταση σε αυτό το thread....
    Η ένταση Μάριε και σου μιλώ με πολύ φιλικά, είναι δικαιολογημένη.
    Εμπλέκονται τα συμφέροντα από ολόκληρες πόλεις, χιλιάδες ανθρώπους, μικρές ή μεγάλες εταιρίες και ολόκληρους επαγγελματικούς κλάδους.
    Ηταν αναμενόμενο να δημιουργηθούν εντάσεις.
    Από αυτό όμως μέχρι το σημείο να το εκμεταλεύονται κάποιοι παρείσακτοι και να το χρησιμοποιούν για να βγάζουν τα εσώψυχά τους, απέχει.
    Εχει ομολογουμένως ενοχλήσει ότι στο Ρέθυμνο ετοιμάζεται μια νέα τάξη πραγμάτων. Τέλος εποχής για το δικομματισμό ή να πω καλύτερα για το διπολικό της Κρητικής ναυτιλίας.
    Αλλά μαθαίνεται απο εμάς τους δημοσιογράφους και άλλα μαθαίνουμε εμείς από εσάς. Αυτό τουλάχιστον εγώ το έχω παραδεχτεί και δημόσια... εδώ!
    Ας το χωνέψουν αυτό λοιπόν οι "απέναντι" και πάρα πολύ σύντομα θα είμαι σε θέση να σας ανακοινώσω τα δικά μας ευχάριστα και θάστε πάλι εσείς πρώτοι που θα τα μάθετε!!!
    Καληνύχτα
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

Σελίδα 11 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας