Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 201 έως 210 από 229

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς - Ρέθυμνο (Piraeus - Rethymno route)

  1. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Thanasis89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεταφορικό έργο του Ρεθύμνου από την μέχρι τώρα εικόνα που έχω, έχει ως εξής : εισαγωγές μεγάλης ποσότητας ζωοτροφών (τριφύλλια, σιτηρά κλπ - όλα μεταφέρονται με Ε/Γ-Ο/Γ) μαζί με εκείνα που εισάγει κάθε πόλη αυτού του μεγέθους στην Ελλάδα για να ζήσει (αυτοκίνητα, τρόφιμα, υπηρεσίες κλπ). Επίσης εξάγει μικρή ποσότητα γεωργικών προιόντων [ξυλεία, οπωρολαχανικά, έτοιμα τροφίμα (Creta Farm)]. Επίσης εδρεύουν στο Ρέθυμνο ένας μικρός αριθμός μεταφορικών επιχειρήσεων με αρκετά μεγάλο μεταφορικό έργο. Σ' Αυτά να προσθέσουμε τον τουρισμό (5 μήνες τον χρόνο) και τους φοιτητές (όλο τον χρόνο).
    Σχετικά πάντως με τις μεταφορικές, δεν νομίζω ότι οι Ρεθυμνιώτες αλλάζουν μεταφορικές. Απλά αλλάζουν οι μεταφορικές λιμάνι... Βέβαια δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό...
    Στην περίπτωση των καταστημάτων δεν φταίει μόνο το ότι δεν υπάρχει καράβι. Θεωρώ ότι η έλλειψη πλοίου είναι ίσως ο τελευταίος τροχός της αμάξης στην συγκεκριμένη περίπτωση. Πιστεύω ότι ευθύνεται ο μεγάλος αριθμός τους και σε μεγάλο βαθμό η απουσία στοιχειώδους ποιότητας και συνέπειας προς τον πελάτη.
    Πάντως αυτό που με λειπεί είναι ότι ελάχιστα καταστήματα από αυτά που έχουν πληγεί έχουν συνησφέρει στην όποια προσπάθεια γίνεται για να έρθει πλοίο στο Ρέθυμνο. Προτάσεις το Επιμελητήριο Ρεθύμνης για την υποστήριξη της οποιασδήποτε προσπάθειας έπεσαν στο κενό. Δηλαδή, έχουν πληγωθεί από αυτή την κατάσταση αλλά δεν έχουν κάνει και τίποτα να κλείσουν την πληγή... Αντιφατικό ; Κι όμως συμβαίνει !

    Το εισητήριο για τις νταλίκες είναι μια περίεργη περίπτωση. Βρίσκεται σε άμεση εξάρτηση με τον τύπο του πλοίου. Είναι ένα θέμα που θέλει βαθιά εξέταση και προσοχή !

    Πάντως λύσεις υπάρχουν, ακόμα και τώρα... Απλά πρέπει να βγάλουμε τις παροπίδες και πετάξουμε από πάνω μας το κοντόφθαλμο μικροαστικό συμφέρον και να κοιτάξουμε μπροστά. Δεν θα πάψω να φωνάζω ότι η "κρίση" αυτή είναι ΕΥΚΑΙΡΙΑ και με βρίσκει ενάντιο όποιος υποστηρίζει ότι είναι λόγος για αναδίπλωση και δραστικό περιορισμό των επενδύσεων. Ο περιορισμός των επενδύσεων σε περιόδους κρίσεων είναι ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ !
    Τα τριφιλάδικα Θανάση είναι στάνταρ δύο συρόμενα στην γραμμή για Ρέθυμνο, που ούτως η άλως θα τα έχεις, διότι λόγω του εύφλεκτου δεν μπαίνουν πάνω από δύο σε ποστάλι και έτσι εγκλωβίζονται στον Πειραιά.
    Ο μικρός αριθμός μεταφορικών επιχειρήσεων, δεν είναι καθόλου μικρός. Για Ρέθυμνο τα γραφεία μεταφορών και μεμονωμένοι επαγγελματίες αυτοκινητιστές, είναι περίπου 25 επαγγελματίες. Ο αριθμός σε καρότσες που έχουν οι συγκεκριμένοι επαγγελματίες, είναι πάνω από 180. Αυτό βέβαια δεν συμένει ότι όλες ταξιδεύουν. Εξάλλου οι προδιαγραφές του πλοίου για Ρέθυμνο, είναι πιο μικρές από τα θηρία των γειτονικών λιμανιών.

    Αυτό για τους επαγγελματίες καταστηματάρχες, δεν θέλω εδώ να το σχολιάσω και δεν νομίζω να έπεσαν στο Ρέθυμνο όλοι οι κακοί επαγγελματίες!!!


    Ο τρόπος της προσπάθειας που γίνετε και εμένα δεν με πείθει. Η λέξη συνεταιρισμός και μόνο, με κάνει να έχω μεγάλες επιφυλάξεις (βόλεμα και καρέκλα σε ορισμένους- κομματικά οφέλη – γενικώς πολύ κακή διαχείριση) Αυτά λοιπόν που προσπαθούν να πουλήσουν ότι επέλεξαν ένα υγειές τρόπο ναυτιλιακού σχήματος δεν έπεισαν κανένα και αυτό αποδείχτηκε τώρα κοντά 2χρόνια. Μιά και μιλάμε για μή συμμετοχή Με πιο τρόπο λοιπόν στηρίζεις κάτι που το θεωρείς λάθος??? Ας μήν αναφερθώ παραπέρα και συγνώμη γιατι αυτό αφορά άλλο topic.

    Η κρίση θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι είναι η καλύτερη εποχή σήμερα για να γίνουν επενδύσεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη T.ΓΙΑΝΝΗΣ : 22-06-2010 στις 15:21

  2. #202
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    Και αν η ΝΕΛ βαλει βαπορι που ειναι 2 θεσεις δεξια απο το θεοφιλο βαμμενο ετοιμο με κυπριακη σημαια στη γραμμη και μαλιστα με προοπτικες να το κρατησει ολο το χειμωνα? παραμεινετε συντονισμενοι

  3. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από navielect Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν η ΝΕΛ βαλει βαπορι που ειναι 2 θεσεις δεξια απο το θεοφιλο βαμμενο ετοιμο με κυπριακη σημαια στη γραμμη και μαλιστα με προοπτικες να το κρατησει ολο το χειμωνα? παραμεινετε συντονισμενοι
    Αυτό να το πάρω σαν αίνιγμα η σαν πληροφορία ????

  4. #204
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Γιάννη δεν μ' αρέσουν οι γενικεύσεις γι' αυτό και δεν αναφέρθηκα στο σύνολο των επαγγελματιών. Υπάρχουν επαγγελματίες στο Ρέθυμνο αξιόλογοι που ξέρουν καλά την δουλειά τους και σίγουρα δεν αναφέρομαι σ' αυτούς. Δεν ξέρω ίσως να κρίνω και λάθος, που είναι πολύ πιθανόν.
    Στην περίπτωση των μεταφορικών η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα τον ακριβή αριθμό τους. Και σ' ευχαριστώ για την πληροφορία. Τουλάχιστον για μένα είναι πολύτιμη.

    Στην περίπτωση του Συνεταιρισμού δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου, συμπληρώνοντας όμως κάτι. Γενικά, στον αέρα γύρω από αυτή την συζήτηση υπάρχουν και οι μεν και οι δε απόψεις. Η δικιά μου άποψη πέφτει κάπου στην μέση και αμφιταλαντεύεται ανάλογα με τα όποια γεγονότα φτάνουν μέχρι τις αισθήσεις μου. Είναι ένα θέμα στο οποίο δεν μπορώ να απαντήσω, αλλά ήθελα την γνώμη σου και καλά έκανες και μας την είπες.

    Δεν ξέρω αν όντως εν τέλει είναι βόλεμα, γιατί μπήκαν σε μια μέγγενη, αυτοί που μπήκαν, η οποία τους πιέζει. ¶γγιξαν ένα πολύ ευαίσθητο θέμα και αν δεν το διαχειριστούν σωστά θα βγουν χαμένοι. Και νομίζω ότι θα συμφωνήσεις... Πάντως σχετικά με τον συνεταιρισμό όλα θα κριθούν σε 5 μέρες από τώρα. Θα δούμε πόσο πεπεισμένοι είναι και οι ίδιοι οι συνέταιροι για την δυνατότητά τους να αγοράσουν πλοίο !

    Θέλω όμως την αντιπρότασή σου πάνω σ' αυτή την κατάσταση. Αν όχι ο συνεταιρισμός, για σένα, τι τότε ; Τι θα λειτουργούσε καλύτερα με την ίδια μορφή (εταιρεία) ; Τι θα έπειθε τους Ρεθυμνιώτες που δεν το έκανε αυτή η εταιρεία ; Δηλαδή πως θα έκλεινε η πληγή και θα συμμετείχαν όλοι οι Ρεθυμνιώτες ;

    Και αν ποτέ ερχόταν πλοίο από αυτή την περίεργη κατάσταση του συνεταιρισμού, θα την αποδοκιμάζανε πιστεύεις ; Δηλαδή δεν θα έμπαινε ο κόσμος στο πλοίο του συνεταιρισμού ;

    Είναι απορίες που με ταλανίζουν καιρό καθώς παρακολουθώ, όσο μου επιτρέπει η θέση μου, τα τεκτενόμενα.

    Τώρα όσο για το τελευταίο μπαμ, έχω τις επιφυλάξεις μου ως ήθισται... ;-)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanasis89 : 22-06-2010 στις 15:47

  5. #205
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Chania-Athens-Kefallonia
    Μηνύματα
    3.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από navielect Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν η ΝΕΛ βαλει βαπορι που ειναι 2 θεσεις δεξια απο το θεοφιλο βαμμενο ετοιμο με κυπριακη σημαια στη γραμμη και μαλιστα με προοπτικες να το κρατησει ολο το χειμωνα? παραμεινετε συντονισμενοι
    Ξερεις κατι συγκεκριμενο η ειναι μια υποθεση αναλογη με εκεινη για τη βλαβη της αριστερης κυριας μηχανης του Horizon που τελικα ηταν η δεξια; Θελω να πω, ειναι πληροφορια που γνωριζεις απο καλη πηγη η μια λογικη υποθεση οπως τοτε με τη βλαβη;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Captain_Nionios : 22-06-2010 στις 15:47

  6. Προεπιλογή

    Επειδή θα αναφέρω την γνώμη μου για το συνεταιρισμό θα παρακαλούσα εάν είμαι εκτός topic μεταφέρεται το θέμα όπου χρειάζεται.
    Από την αρχή που άκουσα ότι αυτή η εταιρεία θα έχει τη μορφή συνεταιρισμού, (ένα πείραμα δηλαδή ούτε καν ναυτιλιακό σχήμα) διάβασα το καταστατικό, που είναι ένας σκέτος εγκλωβισμός, πολύ δυσκίνητος σε δύσκολες αποφάσεις, όπως και την τιμή της μερίδας, κατάλαβα ότι μερικοί το έφτιαξαν (ίσως κατευθυνόμενοι) στα μέτρα τους, για να είναι πάντα κυρίαρχοι της κατάστασης (βλέπε παράδειγμα άλλων συνεταιρισμών σε ξηρά) Το παράδειγμα ήταν η παγκρήτια συνεταιριστική τράπεζα. Ο μόνος συνεταιρισμός που πηγαίνει καλά βέβαια σε σχέση με άλλες τράπεζες στα πιο χαμηλά επίπεδα. (βλέπε ισολογισμούς τις) Καλά διάβασες Θανάση η τράπεζα που πουλάει χρήμα σε σύγκριση με ναυτιλιακή εταιρεία που αναζητά επιβάτες σε τεράστιο ανταγωνισμό. Φυσικά ήταν πολλή εύκολο μέσω των Μ.Μ.Ε. να προβάλουν οτι το σχήμα που επέλεξαν είναι το μόνο σίγουρο και οποιαδήποτε άλλη μορφή σε εταιρεία είναι επικίνδυνη για το μέλλον. (Εάν ήταν έτσι θα ήταν όλοι συνεταιρισμοί και δεν θα υπήρχαν εταιρείες.) Η πραγματικότητα όμως έδειξε ότι ο Ρεθυμνιώτης δεν είναι τελικά και τόσο ευκολόπιστος. Δεν το πίστεψε. Απέχει και απαξιοί κάτι που δεν του αρέσει.
    Μερικοί Θανάση συμφωνώ ότι μπήκαν σε μία μέγγενη και εγκλωβίστηκαν δίστιχος, παρόλο που είχαν καλή πρόθεση. Ήταν πιο ρομαντικοί, και παρασύρθηκαν πιστεύοντας τα όλα αυτά και λέγοντας, ας γίνει κάτι και όπως θέλει να γίνει.
    Εμένα η γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να γίνει ένα ναυτικό η ναυτιλιακό σχήμα είτε λαϊκής βάσης είτε να στηριχτεί καθαρά σε επιχειρηματίες Ρεθυμνιώτες. Αυτοί ήταν που θα έβαζαν το χρήμα και επιπλέων θα υπήρχε υγεία στην εταιρεία και μην μου πει κανένας πάλι το παραμύθι ότι θα είχε την κατάληξη της Ρεθυμνιακής, που το βρήκαν καραμέλα και το μασάνε για δικαιολογία. Υπάρχουν χίλιοι τρόποι να διαφυλάξεις την εταιρεία από ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Εν πας περιπτώσει το πιο απλό πράγμα που μπορούσαν να κάνουν, ήταν να δουν με πιο τρόπο κατάφεραν και χάλασαν την Ρεθυμνιακή, για να φράξουν πρώτα αυτό το παράθυρο στο καταστατικό. Υπάρχουν και δημοσιεύσεις και καταγγελίες από το 1995. Δεν μπήκαν καν στον κόπο όμως να το κάνουν, παρά προτίμησαν την οδό που τους βόλευε . Έτσι θα ερχόταν τα οι πόροι για την αγορά πλωτού μέσου. Και όχι με τον τρόπο που έχουν επιλέξει ΄΄ βάλε εσύ χρήματα να κάνω πάντα εγώ κουμάντο γιατί έχω τους ψήφους ΄΄. Βέβαια αυτό σήμερα δεν γίνεται να αλλάξει γιατί το καταστατικό το απαγορεύει κατηγορηματικά και δεν γίνεται ούτε τους βολεύει να βγουν ψεύτες σε αυτά που στήριζαν .
    Τώρα Θανάση αυτό που πιστεύω ότι αν αγόραζε πλοίο ο συνεταιρισμός σίγουρα δεν θα το αποδοκίμαζε κανένας αντίθετος θα το χειροκροτούσαν όλοι. Όμως δεν θα υπήρχε ποτέ η υγεία σε ένα τέτοιο σχήμα να κρατηθεί για πολλά χρόνια. Θα χρεωνόταν από κακή διαχείριση όπως συμβαίνει πάντα. Αυτός ο συνεταιρισμός δεν θα αποτελούσε καμία διαφορά από κανένα άλλο συνεταιρισμό στην Ελλάδα.. Ας το ξαναπούμε μία ακόμα φορά ότι εδώ έχομε να κάνομε με θάλασσα και είναι διαφορετικοί οι κανόνες του παιχνιδιού. Συγνώμη αν σας κούρασα.

  7. #207
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Λες το σωστό πράγμα, στο σωστό μέρος και στο σωστό χρόνο. ;-)
    Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σε όλα ! Μα σε όλα... Θεωρώ την ναυτιλία ως ένα τομέα που κάθε λεπτό που χάνεται είναι πολύτιμο. Και σ' αυτό αδυνατεί να ανταπεξέλθει μια εταιρεία μ' αυτή την μορφή. Συμβουλία, παρασυμβούλια αποφάσεις κλπ. Είσαι απολύτως σωστός. Ο χρόνος θα δείξει αν θα τα καταφέρει πρώτα να φέρει πλοίο και έπειτα να το συντηρήσει.

    Τώρα σχετικά με τον αν θα φέρουν πλοίο, πραγματικά δεν το γνωρίζω και από το επόμενο χρόνο δεν θα με νοιάζει εμένα προσωπικά. Θα με νοιάζει το ότι η πόλη που πέρασα 4 χρόνια της ζωής μου και αγάπησα όσο καμιά θα βρεθεί σε ένα δρόμο χωρίς επιστροφή.
    Περιέργως η έλλειψη πλοίου έχει εγήρει πολλά θέματα ακόμα και τον λόγο ύπαρξης του πανεπιστημίου στην πόλη. Πρέπει να καταλάβει ο κάθε Ρεθεμνιώτης ότι η κατάσταση είναι οριακή, αν δεν το έχει καταλάβει ήδη.

    Απλά ελπίζω για το καλό αυτού του τόπου και ας ενοχλεί μερικούς το ότι ελπίζω. Δεν ξέρουν εκείνοι όμως ότι ελπίζω γενικά, σε μια λύση. Δεν ελπίζω ούτε μόνο από τον συνεταιρισμό ούτε μόνο από την Blue Star και όπως αλλιώς μπορεί να λέγεται αυτή.
    Για μένα αν οι Ρεθυμνιώτες - ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ - δεν δώσουν μόνοι τους λύση στο πρόβλημά τους δεν θα τους την δώσει κανείς. Αυτό πρέπει να το καταλάβουν ! Ας πάρουν αποφάσεις όσο είναι νωρίς, γιατί ο χρόνος που απομένει είναι λίγος.

    Εύχομαι το καλύτερο για το Ρεθυμνάκι !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanasis89 : 23-06-2010 στις 00:34

  8. Προεπιλογή

    Ακριβώς έτσι Θανάση είναι τα πράγματα όπως τα λες . Αν δεν πάρουν οι ίδιοι οι Ρεθυμνιώτες το πρόβλημα στα χέρια τους δεν θα γίνει ποτέ τίποτα. Για αυτό το λόγω είπα και το στηρίζω να είναι υγειές σε επιχειρηματική βάση, γιατί κάποιος που θα βάλει χρήματα θα τα πονέσει. Δυστυχώς από ότι βλέπεις Θανάση ούτε Νομάρχης ούτε Δήμαρχος ενδιαφέρεται για το θέμα. Αντιθέτως μπορώ να πω το ακτοπλοϊκό, το θάβουν όσο πιο βαθιά γίνεται.
    Ο μόνος λόγος που θα ενδιαφερθεί κάποιος άρχοντας του τόπου είναι καθαρά και μόνο για να πιάσει τον ευαίσθητο πολίτη σε ένα τέτοιο καυτό θέμα και να πουν ΄΄ Να αυτός ο κομματικά υποψήφιος δεν είναι που είχε ενδιαφερθεί για καράβι μίλησε στα Μ.Μ.Ε.΄΄ π.χ. για το πρόβλημα ΄΄ μόνο λόγια πολιτικά λοιπόν και τίποτα άλλο. Κανένας δεν θέλει να συγκρουστεί με κανένα.
    Αυτή είναι η ανάπτυξη του τόπου και η στήριξη της περήφανης Ελληνικής Ναυτιλίας!!!!!
    Όσο λέμε ότι βρεχόμαστε από Θάλασσα πρέπει να προσεγγίζουν και καράβια!!!
    Δυστυχώς και λυπάμαι πολύ για αυτό που λέω αλλά αυτοί είμαστε !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!

  9. #209
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Ωρωπός - Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    3.081

    Προεπιλογή

    Κάθε ένας έχει τον δικό του σκοπό σ' αυτή την ζωή. Δεν μπορεί όμως για τον δικό του σκοπό να κρατά πίσω μια ολόκληρη κοινωνία. Δεν θα ήθελα να πω κάτι παραπάνω ο νοών νοήτω.

    Όπως ορθώς λες ο μόνος λόγος για να ενδιαθερθεί είναι για να εισπράξει μια Α διαφήμιση. Έγινε κάτι πρόσφατο... Ελπίζω να το θυμάσε... Αλλά δεν μπήκα καν στον κόπο να το σχολιάσω.

    Στην περίπτωση της ναυτιλίας και των διάφορων πολιτικών, μου αρκεί το Δελτίο Τύπου του Ανωμερίτη προέδρου του ΟΛΠ για τα Ro-Ro της ΝΕΛ. Τα οποία πρέπει να μετακινηθούν στο Λαύριο ή στην Ελευσίνα για να μπορέσουν να φορτώσουν καθώς εμποδίζουν στην Καρβουνόσκαλα. Κι όχι μόνο εμποδίζουν τα πλοία στην καρβουνόσκαλα εμποδίζουν και τα φορτηγά την κίνηση πέριξ του Ικονίου, η οποία κίνηση για να λυθεί το πρόβλημα της και να μην εμποδίζουν τα φορτηγά έκαναν ένα μεγάλο έργο το οποίο συνδέει τον Πειραιά με το Ικόνιο σε χρόνο μηδέν και λένε ότι εμποδίζουν την κίνηση. Δηλαδή και ο πιο ηλίθιος ακόμα θα καταλάβενε το προφανές. Λοιπόν τι τα ψάχνεις ; Η πίτα είναι καλά μοιρασμένη και τους βολεύει όλους !

    Δεν μένει τίποτα άλλο από το να περιμένουμε... Να δούμε που θα φτάσει το πράγμα !



  10. Προεπιλογή

    Δυστυχώς Θανάση είναι έτσι τα πράγματα όπως τα λες. Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά φοβάμαι ότι όπια νεοσύστατη εταιρεία μπει από εδώ και στο εξής στο ναυτιλιακό παιχνίδι, θα την στέλνουν στο Λαύριο.

Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 111920212223 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας