Σελίδα 22 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 1220212223 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 211 έως 220 από 229

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς - Ρέθυμνο (Piraeus - Rethymno route)

  1. #211
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Heraklion
    Μηνύματα
    298

    Προεπιλογή Βύθισμα;

    Επειδή το θέμα έχει πολλές σελίδες δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά το Ρέθυμνο έχει μία δυσκολία-Βύθισμα. Ήταν θέμα συζήτησης παλαιότερα και δεν ξέρω αν έχει λυθεί πλέον.
    Η σύνδεση ΄Ρέθυμνο -Πειραίας, ενδέχεται αν βοηθ΄θηκε από το Blue star. Η σούδα είναι πιο κοντά με το ρεθυμνο απ΄ότι το ΗράΚΛειο και η ώρα ανχώρησης (όχι όμψς και άφιξης στον πειραιά) η ίδια.
    Αυτό δε σημαίνει ότι μία πόλη σαν το ρέθυμνο πρέπει να μένειο χωρίς τακτική συγκοινωνία. Το ηράκλειο -ρέθυμνο και το Χανιά _ρέθυμνο είναι φουλ στα πρωινά λεωφορεία.
    Ο ΚΟΡΝΑΡΟΣ νομίζω ότι είναι πολύ κατάλληλο βαπόρι για το Ρέθυμνο αρκεί να απεμπλακεί από την περιπέτεια του στα Κύθηρα (κοινώς άλλο πλοίο εκεί). Ένας συνδυασμός μέρα παρά μέρα δρομολόγιο και με 1 φορά την εβδομάδα συνδυασμό με νησί (Σίφνο, όπως παλιότερα θα έδινε το ατού σύνδεση Κρήτης με το νησί αυτό,σημειώστε ότι η Δυτική Κρήτη δεν έχει πρόσβαση σε νησί με δρομολόγια, συχνότερα δρομολόγια για ρέθυμνο και ικανοποιητικό μέγεθος πλοίου.
    μΑκάρι να βελτιωθεί η πρόσβαση για Ρέθυμνο γιατί προς το παρόν (ας δούμε τι θα γίνει και με τον Καλικράτη στην Παιδεία) έχει πολλούς φοιτητές αλλά και διδάσκοντες που πηγαινοέρχονται...
    kapote gnwrisa mia limni pou thele na nai thalassa!!

  2. #212
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σαντορινη-Ν.Σμυρνη
    Μηνύματα
    1.419

    Προεπιλογή

    Δυστηχως αυτη γραμμη φαινεται να μενει και ΘΑ μεινει ορφανη για παρα πολυ καιρο.Μονο αν γινει επιδοτουμενο το Ρεθυμνο θα ενδιαφερθουν καποιοι αλλα ειναι λυπηρο να φτασει σε τετοιο σημειο.Πλεον ολες οι εταιριες κοιτανε το σιγουρο κερδος και στο τελος θα σβησουν και αλλες γραμμες.Παντως ενα πλοιο που μου ερχεται στο μυαλο για την γραμμη θα ηταν το ΔΙΑΓΟΡΑΣ που ειναι οτι πρεπει ,αλλα οι σκεψεις και αποψεις μας απεχουν απο την σκληρη πραγματικοτητα.
    [B][I][COLOR=navy] RODANTHI[/COLOR][/I][/B]
    [SIGPIC][/SIGPIC] [COLOR=DarkGreen][/COLOR]

  3. #213

    Προεπιλογή

    Πριν από μερικές μέρες το θέμα είχε πάρει φωτιά. Διάβαζα με προσοχή τι γραφόταν αλλά κάποια σενάρια μου φαίνονταν πολύ τραβηγμένα. Όπως το να μπει το BS Paros/Naxos στη γραμμή, ένα πλοίο που είναι ιδανικό για Κυκλάδες και έχει βρει τον κόσμο του.

    Τα δεδομένα λοιπόν στα οποία συμφωνούν οι περισσότεροι που εξέφρασαν γνώμη στις προηγούμενες σελίδες είναι:
    • η Κρήτη έχει ήδη πολλά πλοία με συνολικά υπερεπαρκή μεταφορική ικανότητα
    • κάποια από τις ήδη υπάρχουσες εταιρίες είναι δύσκολο να βάλει κι άλλο πλοίο, επειδή θα είναι σαν να ανταγωνίζεται τον εαυτό της
    • καινούριος παίκτης θα αργήσει να μπει και ΑΝ προσπαθήσει να μπει θα πολεμηθεί με όλα τα διαθέσιμα μέσα


    Από την άλλη με παραξένεψε που ο Βγενόπουλος συνάντησε τους Ρεθυμνιώτες. Αν δεν υπήρχε καν η σκέψη για εξυπηρέτηση του Ρεθύμνου πιστεύω ότι ως πρόεδρος του ομίλου θα τους παρέπεμπε σε κάποιον παράγοντα τις Attica. Από την άλλη ο Ορίζοντας δεν έχει την ταχύτητα να εξυπηρετήσει και το Ρέθυμνο και να μπει άλλο ένα πλοίο για Κρήτη δύσκολο...

    Το μόνο πιθανό σενάριο που βλέπω εγώ εφικτό (όχι απαραίτητα συμφέρον/εφαρμόσιμο) είναι για 3 δρομολόγια την εβδομαδα να γίνεται σκάτζα ο Ορίζοντας με κάποιο μεγάλο Blue Star, οπότε με τις ίδιες ώρες αναχώρησης και άφιξης στον Πειραιά, να προσεγγίζεται και το Ρέθυμνο. Αυτό το σενάριο έχει το πλεονέκτημα οτι ο Βγενό το παίζει ευεργέτης, η BS συνδέει όλα τα λιμάνια της Κρήτης με τον Πειραιά (τέλειο marketing) και δεν υπάρχει επιπλέον κόστος για ξεχωριστό πλοίο. Το μειονέκτημα είναι ότι αποδυναμώνεται η γραμμή των Δωδεκανήσων (υπάρχει και αντίπαλον δέος πλέον), χωρίς τίποτα τραγικό όμως. +2 ώρες στα δρομολόγια 3 φορές τη βδομάδα.

    Πως σας φαίνονται τα σενάρια που βγάζω βραδιάτικα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnny7b : 04-07-2010 στις 00:15 Αιτία: αλλαγή μορφοποίησης για να γίνει πιο ευκολοδιάβαστο

  4. #214

    Προεπιλογή

    Πάρα πολύ καλό το σενάριο σου, αλλά η δική μου γνώμη είναι ότι κανείς απο αυτούς δεν θα ασχοληθεί περαιτέρω. Ειδικά ο κ. Βγενόπουλος απλά ήθελε να καλοπιάσει με κόλπα πολιτικής φύσης τους αδικημένους ρεθυμιώτες μπάς και τους πιάσει πελάτες.. Εν μέρει το κατάφερε, όμως στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους όλοι κρατάνε το γεγονός πως η ΑΝΕΚ θα είναι πάντα εκεί έστω στα Χανιά ενώ όλοι οι άλλοι ερχονται και φεύγουν (ή μπορέι να φύγουν).. Πέρα αυτού εγώ προσωπικά θεωρώ ότι το Ρέθυμνο έχει αδικηθεί απίστευτα και απροκάλυπτα πολύ.. Τουλάχιστον η ΑΝΕΚ έπρεπε να έχει αγοράσει ένα 130μετρο γιαπωνεζάκι τι θα της κόστιζε; Και ας το έβαζε 3 φορές εκεί και τις υπόλοιπες κάπου αλλού (πχ και Κίσσαμο-ΚΥΘΗΡΑ-Πειραιά) και θα ήταν και ευεργέτες και η <<δική μας κρητική εταιρεία>> που πλασάρει και στη διαφήμιση της στα τοπικά κανάλια που ο κρητικός παππούς δείχνει την κληρονομία στο εγγόνι του, το ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ..(τυχερό το πιτσιρίκι). Νομίζω είναι πολύ εύκολο και λογικό ανάμεσα σε μύρια άλλα παράδοξα όπως πχ το δρομολόγιο του Β. ΚΟΡΝΑΡΟΣ που δε ξέρω για πόσο αφελείς περνούν το κόσμο που έπρεπε να ήταν και ικανοποιημένοι για το Πειραιάς-Ρέθυμνο μέσω ΓΟΥΑΤΕΜΑΛΑΣ. Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία λένε, αλλά τα ισχυρά συμφέροντα του νομού Χανίων και η εγωκαταστροφική αδυναμία του νομού Ρεθύμνου τελικά την σκότωσαν νωρίτερα..

    Το Ρέθυμνο παλιά το λέγαν Ρύθημνα, δε θα ήταν ωραίο όνομα για πλοίο;

  5. #215

    Προεπιλογή

    Πολύ καλό όνομα! Τώρα μόνο μένει να βρούμε πλοίο για να το δώσουμε.

    Πάντως δυστυχώς τα πράγματα έχουν όπως τα περιγράφεις και δε διαφαίνεται ελπίδα να μπει πλοίο στο εγγύς μέλλον. Αλλά με τόσα σενάρια που τους έχουμε βρει σε αυτό το φόρουμ, αν μας διαβάζουν, δεν ξέρεις, μπορεί σε κάποιαν εταιρία να αρέσει ένα και να γινει η δουλειά. :shock:
    Μπαααααααααα

  6. #216
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Ρεθυμνο
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από VILLY
    Είναι το Αλέξανδρος!
    Συνέντευξη του κοινοτάρχη Γαύδου και του εφοπλιστή κ. Γαζή.
    http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=3540
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από T.ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο αυτές είναι πραγματικές λύσεις σε προβλήματα όπως στην περίπτωση της Γαύδου. Είναι άξιοι που ενδιαφέρονται για τον ανάπτυξη του τόπου τους. Αυτή είναι η πραγματική ανάπτυξη η άμεση λύση του προβλήματος!!!
    Θα συμφωνήσω στο απόλυτο και μακάρι να το δουν (ξεστραβωθούν) ομοίως το θέμα και στις άλλες περιοχές όπως του Ρεθύμνου, οι φορείς και αρμόδιοι.
    [URL="http://www.agorapress.gr"][SIGPIC][/SIGPIC][/URL]

  7. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από villy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω στο απόλυτο και μακάρι να το δουν (ξεστραβωθούν) ομοίως το θέμα και στις άλλες περιοχές όπως του Ρεθύμνου, οι φορείς και αρμόδιοι.
    Δυστυχώς στο Ρέθυμνο δεν έχομε ΑΞΙΟΥΣ αρμόδιους, Κανένας από τους Κυρίους που ασχολούνται με τα κοινά δεν πρόκειται ποτέ να πάει κόντρα σε μεγαλύτερα συμφέροντα, ποτέ εδώ και αρκετά χρόνια δεν είδαμε κανένα άρχοντα του τόπου να έρθει σε σύγκρουση για το καλό του Ρεθύμνου, θα τους δούμε μόνο σε πανηγύρια και χαρές. Αυτό το βλέπομαι καθημερινά εδώ και αρκετά χρόνια. Όποιος πάει κόντρα στο σύστημα τον πετάει δια μαγείας αυτόματα εκτός.
    Παράδειγμα 1. Γαύδος ΄ μέσα σε μόλις 12 μέρες λύθηκε η ακτοπλοϊκή απομόνωση της Γαύδου, Οι αρμόδιοι προσπαθούσαν καθημερινά, μέχρι που βρέθηκε η λύση του προβλήματος σε ελάχιστο χρόνο.
    Παράδειγμα 2 Ρέθυμνο ΄ μετά από 5 χρόνια σταδιακής απομόνωσης (και τα τελευταία 3 χρόνια μόνιμης απομόνωσης) του νομού προσπαθούν να μας πείσουν ότι είμαστε σε πλεονεκτική θέση που δεν έχομε, ρύπους και όχλο από πλοία στο λιμάνι, τα δέχονται οι γείτονες νομοί, και τι είναι η απόσταση?? είναι μηδενική σε γειτονικά λιμάνια, να κουβεντιάζομε για να υπάρχει καράβι και στο λιμάνι του Ρεθύμνου…

  8. #218
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Δεν είναι οι ίδιες συνθήκες σε Ρέθυμνο και Γαύδο. Στη μία περίπτωση το νησί λέγεται ΚΡΗΤΗ και στην άλλη περίπτωση λέγεται ΓΑΥΔΟΣ. Η ΚΡΗΤΗ είχε και έχει συγκοινωνία, η ΓΑΥΔΟΣ δεν είχε και έπρεπε να αποκτήσει για να μην υπάρξει αποκλισμός.

    Τα πιό πάνω βέβαια δεν σημαίνουν ότι δεν θα πρέπει να βρεθεί λύση και για το Ρέθυμνο. Εύχομαι σύντομα να λυθεί και το θέμα "απ' ευθείας σύνδεση του Ρεθύμνου με τον Πειραιά και όχι μόνο ..."
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  9. Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι οι ίδιες συνθήκες σε Ρέθυμνο και Γαύδο. Στη μία περίπτωση το νησί λέγεται ΚΡΗΤΗ και στην άλλη περίπτωση λέγεται ΓΑΥΔΟΣ. Η ΚΡΗΤΗ είχε και έχει συγκοινωνία, η ΓΑΥΔΟΣ δεν είχε και έπρεπε να αποκτήσει για να μην υπάρξει αποκλισμός.

    Τα πιό πάνω βέβαια δεν σημαίνουν ότι δεν θα πρέπει να βρεθεί λύση και για το Ρέθυμνο. Εύχομαι σύντομα να λυθεί και το θέμα "απ' ευθείας σύνδεση του Ρεθύμνου με τον Πειραιά και όχι μόνο ..."
    Αν διάβασες και κατάλαβες καλά τα γραφόμενα μου αναφέρομαι στους τοπικούς άρχοντες που δεν θέλουν να έρθει βαπόρι στο Ρέθυμνο!!!!!

  10. #220
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Θέλω να πω ότι δεν υπάρχουν ίδια κίνητρα για να αγωνιστεί κάποιος (π.χ. τοπικός άρχοντας) να μπεί πλοίο στο Ρέθυμνο ή στη Γαύδο. Είναι άλλο πράγμα να μην βολεύεσαι με τα διπλανά πλοία και άλλο πράγμα να είσαι αποκλεισμένος.

    Από T.ΓΙΑΝΝΗΣ: Αν διάβασες και κατάλαβες καλά τα γραφόμενα μου αναφέρομαι στους τοπικούς άρχοντες που δεν θέλουν να έρθει βαπόρι στο Ρέθυμνο!!!!!
    Εντάξυ, το κατάλαβα αυτό.


    Υ.Γ. Τι έγινε ρε παιδιά; Μόλις ανακάλυψα ότι πήρα προαγωγή. Τώρα είμαι ναύτης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 13-07-2010 στις 16:13
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

Σελίδα 22 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 1220212223 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας