Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 100

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς -Δωδεκάνησα (Piraeus - Dodecanese route)

  1. #41
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    χανια-πατρα
    Μηνύματα
    1.223

    Προεπιλογή

    Λαθος,η αγορα μετοχων της hsw απο την ανεκ εγινε αρκετα αργοτερα λιγο πριν την αποχωρηση του ΑΡΙΑΔΝΗ δεν ειχε καμια σχεση με την αποχωρηση των Highspeed τα οποια εφυγαν για τον λογο που προανεφερα και για το οτι δεν μπορουσαν να ταξιδεψουν στο κρητικο πελαγος οταν ειχε πανω απο 6 μποφωρ.(αλλα ας αφησουμε το off topic καλυτερα!)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MILTIADIS : 06-09-2010 στις 17:01
    [LEFT][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=black][B][COLOR=darkgreen][SIZE=2][COLOR=#000000][SIGPIC][/SIGPIC][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

  2. #42
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Μηνύματα
    560

    Προεπιλογή

    φιλε μου το Χαιπσπιντ 5 ηταν μεχρι το καλοκαιρι- Ιουλιο του 2007 στα χανια, μετα μπηκε το νησος χιος και μετα το Αριαδνη..Το επομενο καλοκαιρι και συγκεκριμενα απο μαρτιο 2008 το highspeed πηγε Ρεθυμνο..οποτε παλι μπηκε χαισπιντ στην κρητη..Απο τοτε δεν ξαναεβαλαν...τοτε συντελλεστηκε η αγορα των μετοχων και απο τοτε δεν ξανα μπηκε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HIGHSPEED 4 : 06-09-2010 στις 17:08

  3. #43
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HIGHSPEED 4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα ηθελα να μοιραστω μια σκεψη μου που αφορα τη συγκεκριμενη γραμμη, και με δεδομενο αυτα που ακουω απο συνομιληκους και μεγαλυτερους ανθρωπους, και αφορα τη γραμμη Πειραιας-Ροδος..Ολοι ακουνε τα καλυτερα για το νησι , αλλα δεν τολμουν να τ επισκευτουν λογω των πολλων ωρων που κανει το πλοιο..Εγω εχω παει μια φορα σε πενθημερη εκδρομη με ναυλωμενα τα festos k knossos των Μινωικων και καναμε το δρομολογιο περιπου 8μισι ωρες..
    Θα ηθελα να ρωτησω θα υπηρχε προοπτικη ανταποκρισης και προσελκυσης του επιβατικου κοινου αν εμπαινε ταχυπλοο σκαφος με προοπτικη καλυψης του δρομολογιου κατω απο 7 ωρες?Για παραδειγμα το Highspeed 6 που ειναι υψηλης ταχυτητας και μεγαλου μεγεθους θα μπορουσε να ανταποκριθει σε ενα τετοιο δρομολογιο ή σε περιπτωση που η φημολογια για το επερχομενο (milenium tres) επαληθεφτει και ερθει τελικα στην ελλαδα θα μπορουσε να μπει στη συγκεκριμενη γραμμη?
    Νομίζω φίλε μου πως η καλύτερη λύση για τα Δωδεκάνησα θα ήταν αυτή με την οποία ταξίδεψες: Γρήγορα συμβατικά πλοία δηλαδή με την χωρητικότητα μεν των μεγάλων Blue star, αλλά με την ταχύτητα των Knossos/Festos Palace, γύρω δηλαδή στα 30-31 μίλια που θα μπορούσαν να καλύψουν το Πειραιάς-Κως σε κάτι λιγότερα από 7 ώρες και το Πειραιάς-Ρόδος το πολύ σε 9 ώρες, γιατί όχι και με πρωινά δρομολόγια. Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο τέτοιο πλοίο στην παγκόσμια θαλασσαγορά προς πώληση, νομίζω πάντως πως εάν υπάρχει θα ήταν μια καλή σκέψη από μέρους των εταιριών για αυτή τη γραμμή

  4. #44
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από HIGHSPEED 4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πχ θα μπορουσε να μπαινει ταχυπλοο μονο παρασκευοσαββατοκυριακα..Τα λεω ολα αυτα γτ ειναι παρα πολλες οι ωρες που κανουν τα βαπορια που πανε στη Ροδο και αποτρεπουν πολυ κοσμο που δεν εχει λεφτα για αεροπλανο , να επισκευτουν τη Ροδο
    Φίλε μου, ένα ταχύπλοο σ' αυτή τη γραμμή για να είναι κερδοφόρο, θα έπρεπε να έχει εισητήριο παρόμοιο ίσως και παραπάνω σε πολλές περιπτώσεις ακόμη και από τα αεροπλάνα... Αν σκεφτεί κανείς ότι το αεροπορικό εισητήριο κοστίζει αυτή τη χρονική στιγμή από 45,00 έως 120,00 ευρώ. Εγώ πχ ταξιδεύω με αεροπλάνο, το πλοίο δεν συμφέρει.!

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω φίλε μου πως η καλύτερη λύση για τα Δωδεκάνησα θα ήταν αυτή με την οποία ταξίδεψες: Γρήγορα συμβατικά πλοία δηλαδή με την χωρητικότητα μεν των μεγάλων Blue star, αλλά με την ταχύτητα των Knossos/Festos Palace, γύρω δηλαδή στα 30-31 μίλια που θα μπορούσαν να καλύψουν το Πειραιάς-Κως σε κάτι λιγότερα από 7 ώρες και το Πειραιάς-Ρόδος το πολύ σε 9 ώρες, γιατί όχι και με πρωινά δρομολόγια. Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο τέτοιο πλοίο στην παγκόσμια θαλασσαγορά προς πώληση, νομίζω πάντως πως εάν υπάρχει θα ήταν μια καλή σκέψη από μέρους των εταιριών για αυτή τη γραμμή
    Ένα πλοίο με χωρητικότητα festos/knossos palace σε μία γραμμή όπως την δική μας είναι αυτοκτονία... Η blue star ferries αν δεν είχε την Σαντορίνη στο ενδιάμεσο ήδη θα μας είχε χερετήσει το ένα καράβι. Η ΗSW αν δεν είχε την Πάρο το πλοίο μπορεί και να μην συνέχιζε τα δρομολόγια του το χειμώνα. Ο χρόνος και πάλι στις 9 ώρες είναι απαγορευτικός για ένα ταξιδιώτη που βλέπει το πλοίο βουνό και το ταξίδι ένα ολόκληρο χρόνο.! Πιστεύω πως η γραμμή της Δωδεκανήσου με τα 3 επιδοτούμενα πλοία (ΠΡΕΒΕΛΗΣ, ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ, ΔΙΑΓΟΡΑΣ), με τα BLUE STAR 1 - 2 και το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ ότι είμαστε υπερπλήρης, με 17 αναχωρήσεις το χειμώνα ανά εβδομάδα....! Με σύνδεση σχεδόν με όλα τα νησιά της Δωδεκανήσου, με σύνδεση με Κυκλάδες (Πάρο, Σύρο, Σαντορίνη, Ανάφη, Μύλο και Αμοργό το καλοκαίρι), με σύνδεση με την Κρήτη, σύνδεση το καλοκαίρι με ανατολικό Αιγαίο και Σαλόνικα.! Πιστεύω πως η γραμμή μας δεν θέλει κάτι παράπανω...
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  5. #45
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω φίλε μου πως η καλύτερη λύση για τα Δωδεκάνησα θα ήταν αυτή με την οποία ταξίδεψες: Γρήγορα συμβατικά πλοία δηλαδή με την χωρητικότητα μεν των μεγάλων Blue star, αλλά με την ταχύτητα των Knossos/Festos Palace, γύρω δηλαδή στα 30-31 μίλια που θα μπορούσαν να καλύψουν το Πειραιάς-Κως σε κάτι λιγότερα από 7 ώρες και το Πειραιάς-Ρόδος το πολύ σε 9 ώρες, γιατί όχι και με πρωινά δρομολόγια. Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο τέτοιο πλοίο στην παγκόσμια θαλασσαγορά προς πώληση, νομίζω πάντως πως εάν υπάρχει θα ήταν μια καλή σκέψη από μέρους των εταιριών για αυτή τη γραμμή
    Βασικά στο προηγούμενό μου post ανέφερα με την χωρητικότητα των μεγάλων blue star και την ταχύτητα των festos/knossos palace. Φυσικά mike η χωρητικότητα festos/knossos palace θα ήταν αυτοκτονία για οποιαδήποτε εταιρία σε αυτή τη γραμμή. Αν και η γραμμή της Δωδεκανήσου αυτή τη στιγμή είναι υπερπλήρης. Θα έχει ενδιαφέρον πάντως να δούμε πώς θα είναι ο προγραμματισμός των δρομολογίων μετά το 2012 με την έλευση του Blue star Patmos και πώς θα "μοιραστεί η πίτα" από εκεί και μετά!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanos75 : 07-09-2010 στις 20:29

  6. #46
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    ¶νω Κυψέλη/Αγ.Θαλάιλεος Νάξου
    Μηνύματα
    576

    Προεπιλογή

    Τα Akashia και Hamanasu θα ήταν λουκουμάκι.......
    [SIGPIC][/SIGPIC]
    [B]ΟΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΓΛΕΝΤΑ, ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΞΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ, ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΑΠ' ΤΗ ΖΩΗ, ΧΑΜΕΝΟ ΘΕ ΝΑ ΠΑΕΙ....!!![/B][COLOR=DarkOrange][B] We Love NAXOS


    [/B][/COLOR]

  7. #47
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Akashia και Hamanasu θα ήταν λουκουμάκι.......
    Υπάρχει κάποιο site για φωτογραφίες και τεχνικά χαρακτηριστικά τους?

  8. #48
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο site για φωτογραφίες και τεχνικά χαρακτηριστικά τους?

    http://www.snf.jp/pdf/english.pdf

    http://www.snf.jp/ship/ship_akashia.html

    http://www.snf.jp/ship/ship_suzuran.html



    Και πανάκριβα στην αγορά έστω και μεταχείρο !!! δεν νομίζω να πουληθούν...σε καμιά δεκαετία ίσως...

  9. #49
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Joyrider Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.snf.jp/pdf/english.pdf

    http://www.snf.jp/ship/ship_akashia.html

    http://www.snf.jp/ship/ship_suzuran.html



    Και πανάκριβα στην αγορά έστω και μεταχείρο !!! δεν νομίζω να πουληθούν...σε καμιά δεκαετία ίσως...
    Σ' ευχαριστώ φίλε μου για τα links. Ειδικά το Akashia - με τα 30.5. μίλια του- θα ήταν όντως λουκουμάκι για τη συγκεκριμένη γραμμή. Επιπλέον, εάν πωλούνταν δε νομίζω ότι θα χρειζόντουσαν και ιδιαίτερες μετασκευές εδώ- ένα έξτρα οικονομικό όφελος. Βέβαια όπως είπες πανάκριβα... ειδικά στη φάση που είναι η Blue Star με τις επικείμενες παραλάβές πλοίων...

  10. #50
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ' ευχαριστώ φίλε μου για τα links. Ειδικά το Akashia - με τα 30.5. μίλια του- θα ήταν όντως λουκουμάκι για τη συγκεκριμένη γραμμή. Επιπλέον, εάν πωλούνταν δε νομίζω ότι θα χρειζόντουσαν και ιδιαίτερες μετασκευές εδώ- ένα έξτρα οικονομικό όφελος. Βέβαια όπως είπες πανάκριβα... ειδικά στη φάση που είναι η Blue Star με τις επικείμενες παραλάβές πλοίων...

    Παρακαλώ.Οπως έγραψε και ο Mike πιο πάνω ίσως η γραμμή να είναι και λίγο κορεσμένη με 17 δρομολόγια, ένα τέτοιο πλοίο θα ήταν αυτοκτονία.Συμφωνώ ότι ίσως δεν χρειαστεί και μεγάλη μετασκευή, αλλά...


    Να ρωτήσω κάτι που μου διαφεύγει ; Τα BS κάνουν τον παλιό κορμό που έκανε και η ΔΑΝΕ ; Το Νήσος Ρόδος δεν μπορεί να πάρει άδεια να προσεγγίσει και άλλα λιμάνια στα δωδεκάνησα, εκτός και αν δεν χωράει βέβαια...Η υπηρεσία μου πάντως σταμάτησε τη συνεργασία με τα BS και ξεκίνησε με HSW για Κω γιατί έρχεται πιο φθηνά.

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας