Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 100

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς -Δωδεκάνησα (Piraeus - Dodecanese route)

  1. #31
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΠΑΛΑΙΑ ΦΩΚΑΙΑ-ΚΥΘΝΟΣ-ΙΚΑΡΙΑ
    Μηνύματα
    288

    Προεπιλογή

    παισιά τι γίνεται με την κάλυμνο..?? άκουσα πως οι τοπικές αρχές κάνουν ενέργειες για να βάλουν ένα πλοίο μόνιμο στην γραμμή Πειραιάς - Κάλυμνος, ισχύει?

  2. #32
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από erenShip Εμφάνιση μηνυμάτων
    παισιά τι γίνεται με την κάλυμνο..?? άκουσα πως οι τοπικές αρχές κάνουν ενέργειες για να βάλουν ένα πλοίο μόνιμο στην γραμμή Πειραιάς - Κάλυμνος, ισχύει?
    Πολλά ακούγονται.. Αλλά τίποτα δεν έχει γίνει προς το παρόν! Αυτή τι στιγμή η σύνδεση του νησιού με τον Πειραιά είναι με 5 δρομολόγια, 3 με την blue star ferries και 2 με την ΑΝΕΚ.
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  3. #33
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από mike_rodos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλά ακούγονται.. Αλλά τίποτα δεν έχει γίνει προς το παρόν! Αυτή τι στιγμή η σύνδεση του νησιού με τον Πειραιά είναι με 5 δρομολόγια, 3 με την blue star ferries και 2 με την ΑΝΕΚ.
    Που το καλοκαίρι θα γίνουν δυστυχώς πάλι 4 (2 με BSF και 2 με ΑΝΕΚ), δεδομένου ότι ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ θα έχει το ένα του δρομολόγιο από Θεσ/νίκη. Απαράδεκτη η σύνδεση του νησιού και δυστυχώς παρά τα όσα ακούγονται δεν βλέπω και κάτι να γίνεται

  4. #34
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς - Λειψοί
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Εγώ παιδιά πιστεύω ότι η άλυμνος είναι από τα πιο αδικημένα νησιά της Ελληνικής ακτοπλοίας. Δεν λογίζεται η Κάλυμνος να μην έχεικάθε μέρα συγκοινωνία. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που κατέβαινε τις μισές μέρες το Ανθή-Μαρίνα που δεν έμπαινε μέσα και τις άλλες τα Blue Star. Κουράγιο στους συντοπίτες μου....

  5. #35
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Μηνύματα
    597

    Προεπιλογή

    και καθε κυριακη το μπλου σταρ 1/2 στις 19,00 για σαντορινη-καλυμνο-κω-ροδο
    http://www.bluestarferries.com/site/...?sel=624&loc=1

  6. #36
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Μηνύματα
    560

    Προεπιλογή

    θα ηθελα να μοιραστω μια σκεψη μου που αφορα τη συγκεκριμενη γραμμη, και με δεδομενο αυτα που ακουω απο συνομιληκους και μεγαλυτερους ανθρωπους, και αφορα τη γραμμη Πειραιας-Ροδος..Ολοι ακουνε τα καλυτερα για το νησι , αλλα δεν τολμουν να τ επισκευτουν λογω των πολλων ωρων που κανει το πλοιο..Εγω εχω παει μια φορα σε πενθημερη εκδρομη με ναυλωμενα τα festos k knossos των Μινωικων και καναμε το δρομολογιο περιπου 8μισι ωρες..
    Θα ηθελα να ρωτησω θα υπηρχε προοπτικη ανταποκρισης και προσελκυσης του επιβατικου κοινου αν εμπαινε ταχυπλοο σκαφος με προοπτικη καλυψης του δρομολογιου κατω απο 7 ωρες?Για παραδειγμα το Highspeed 6 που ειναι υψηλης ταχυτητας και μεγαλου μεγεθους θα μπορουσε να ανταποκριθει σε ενα τετοιο δρομολογιο ή σε περιπτωση που η φημολογια για το επερχομενο (milenium tres) επαληθεφτει και ερθει τελικα στην ελλαδα θα μπορουσε να μπει στη συγκεκριμενη γραμμη?

  7. #37
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    H απάντηση είναι δυστηχώς ΟΧΙ, ο λόγος είναι ότι το είχε δοκιμάσει και η ΝΕΛ (2002 και 2003) με τον ΑΙΟΛΟ ΚΕΝΤΕΡΗ στο δρομολόγιο Πειραιάς - Κάλυμνος - Κω - Ρόδο, το αποτέλεσμα ήταν να καλύβει το δρομολόγιο μέχρι την Ρόδο σε 8 ώρες, όταν τα υπόλοιπα πλοία ήθελαν 12 ώρες+ (είχε ο ΔΙΑΓΟΡΑΣ, απευθείας δρομολόγιο Πειραιά - Ρόδο). Αλλά το αρνητικό δεν ήταν στις ώρες φυσικά αλλά στην τιμή του εισητήριου, παράδειγμα με το ΚΕΝΤΕΡΗΣ το εισητήριο ήταν 66,00 ευρώ, όπου 65,00 ευρώ ήταν με το ΔΙΑΓΟΡΑΣ η καμπίνα ΑΒ4. Διαλέγεις και πέρνεις... Το κατάστρωμα στο ΔΙΑΓΟΡΑΣ πρέπει να ήταν περίπου στα 35,00 ευρώ (αν θυμάμαι καλά)... Μεγάλη απόσταση φίλε μου, σχεδόν 250 ν.μ.
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  8. #38
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Μηνύματα
    560

    Προεπιλογή

    εχεις δικιο φιλε μου οτι ειναι μεγαλη πολυ η αποσταση!Απλα ξερεις τι αναρωτιεμαι?Αν πχ υπηρχε ενα δρομολογιο στις 7 μιση το πρωι με ωρα αφιξης γυρω στις 2μισι , θα ηταν ημερισιο και θα εδινε τη δυνατοτητα ακομα και για λιγες ημερες στο επιβατικο κοινο να επισκεφτει το νησι και για ημερισιο δρομολογιο δεν θα το σκεφτοταν τοσο για καμπινα..
    η πχ θα μπορουσε να μπαινει ταχυπλοο μονο παρασκευοσαββατοκυριακα..Τα λεω ολα αυτα γτ ειναι παρα πολλες οι ωρες που κανουν τα βαπορια που πανε στη Ροδο και αποτρεπουν πολυ κοσμο που δεν εχει λεφτα για αεροπλανο , να επισκευτουν τη Ροδο

  9. #39
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    χανια-πατρα
    Μηνύματα
    1.223

    Προεπιλογή

    Καλα ολα αυτα αλλα να σκεφτουμε και τη θεση των εταιρειων.εδω κοψανε το ταχυπλοο απο τα χανια που πηγαινοερχοταν γεματο και τα μιλια σε σχεση με τη Ροδο ειναι και κατα πολυ λιγοτερα λογω του οτι μπαινανε μεσα απο τα καυσιμα και θα το εβαζε καποιος πλοιοκτητης με στοιχειωδη λογικη στο πειραιας-δωδεκανησα και ειδικα αυτη την περιοδο..?αλλωστε το πειραμα(αιολος κεντερης)εγινε,απετυχε αρα φιλε highspeed 4 ουδεις λογος να επαναληφθει..
    [LEFT][FONT=Arial Black][SIZE=5][COLOR=black][B][COLOR=darkgreen][SIZE=2][COLOR=#000000][SIGPIC][/SIGPIC][/COLOR][/SIZE][/COLOR][/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

  10. #40
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Μηνύματα
    560

    Προεπιλογή

    φιλε Μιλτιαδη το ταχυπλοο στα χανια απ οτι μου εχουν πει εμενα βγηκε γιατι αλλαξε η διοικηση της hsw και απο τη στιγμη μου εγινε σαν θυγατρικη της Ανεκ , δεν θεωρησαν σκοπιμο να υπαρχουν 2 πλοια στα χανια που ουσιαστικα ανηκουν στην ιδια εταιρια..Τα λεφτα του τα εβγαζε και με το Παραπανο το highspeed στα Χανια..Ηταν το μοναδικο χαισπιντ που ηταν καθημερινο δρομολογιο μεχρι 31 οκτωμβριου καθε χρονο

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας