Σελίδα 4 από 72 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 716

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς - Χανιά (Piraeus - Chania route)

  1. #31
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν επιστρέψει η ΑΡΙΑΔΝΗ στα Χανιά, δεν θα φύγει από την γραμμή το CHAMPION (είναι θέμα γοήτρου ή αν θέλετε επίδειξη δύναμης για την γραμμή των Χανίων).
    Tις αποφάσεις για το αν θα μείνει το CHAMPION και για το αν θα έρθει το ΑΡΙΑΔΝΗ τις πέρνει ο ίδιος άνθρωπος, δηλαδή ο Βαρδινογιάννης. Τώρα τα περί κύρους δεν μετριούνται με Ευρώ και ο κάθε μεγαλομέτοχος κοιτάει μόνο την τσέπη του.

    Προσωπική μου άποψη οτι η ΑΝΕΚ/HELLENIC δεν χρειάζονται 3 πλοία στη γραμμή. Δεν θα μου κάνει εντύπωση να μείνει ένα από τα ΛΑΤΩ/ΛΙΣΣΟΣ για να προσφέρει μια εναλλακτική λύση σε όσους δεν βολεύονται απο το ωράριο του ΑΡΙΑΔΝΗ και για να αποσυμφορίσει τα φορτία του καλοκαιριού.

  2. #32
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Μα αφού τώρα δυστηχώς ή ευτηχώς ΑΝΕΚ και ΗΕΛΛΕΝΙΚ είναι ίδια εταιρεία δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχουμε μάχη ΑΡΙΑΔΝΗ - ΤΣΑΜΠΙΟΝ.
    Δεν συμφέρει κανέναν για πολλούς λόγους.
    Τώρα πάλι μου φαίνεται πράξενο και αντιαισθητικό να φορέσει τα σινιάλα της ΑΝΕΚ αλλά άμα το κρίνει κερδοφόρο ο Βαρδινογιάνης μπορεί και να το δούμε κι αυτό.
    Πάντως με την ενοποίηση των τριών εταιρειών κάπου έχει γίνει ξενέροτο το πράγμα.
    Είχαμε μπει σε ένα ρυθμό πριν και τώρα ξαφνικά όλα αντράπηκαν.
    Δεν ξέρουμε τι μας γίνατε.
    Ακόμα και ΑΡΙΑΔΝΗ με ΑΝΕΚ μπορεί να δούμε.
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  3. #33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...με το Λατώ και το Λισσός τα οποία ως γνωστόν ανήκουν στην ΑΝΕΚ, και συνεχίσουν να μποικοτάρουν την Αριάδνη που ως γνωστόν και αυτή (πλέον) ανήκει στην ...ΑΝΕΚ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από elybero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την ακρίβεια και οι δύο έχουν ως μεγαλομέτοχο τη Sea Star...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην οποία Sea Star βεβαίως-βεβαίως τυγχάνει να είναι μεγαλομέτοχος, ο ...μεγαλομέτοχος της ΑΝΕΚ. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας παιδιά ...............
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Tις αποφάσεις για το αν θα μείνει το CHAMPION και για το αν θα έρθει το ΑΡΙΑΔΝΗ τις πέρνει ο ίδιος άνθρωπος, δηλαδή ο Βαρδινογιάννης...
    Αυτό είπα και εγώ ο ...φουκαράς φίλε μου Ellinis. Νομίζω ότι συμφωνούμε απόλυτα.

  4. #34
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Μην ξεχνάμε ότι:
    1. Υπάρχουν 3 διαφορετικές εταιρίες, οι: ΑΝΕΚ, ΜΙΝΟΑΝ και HSW
    2. Μπορεί αυτές οι εταιρίες να έχουν ίδιο βασικό μέτοχο, αλλά έχουν και άλλους μικρότερους μετόχους.
    3. Έχουν 3 διαφορετικές διοικήσεις που μπορεί να επηρεάζονται σημαντικά από τον βασικό μετόχο
    (μεγαλομέτοχο) αλλά πρέπει να κρατούν και τους τύπους για τους άλλους μικρότερους.
    4. Πρέπει να ικανοποιούνται οι όροι περί ανταγωνισμού και δεν μπορεί να υπάρξει ανταγωνισμός με μία
    εταιρία.
    5. Μπορεί όμως να υπάρξει μιά στενή συνεργασία σε επίπεδα εφοδιασμού, καθορισμού τιμής εισιτηρίων
    (δυστυχώς για μας) κ.λ.π.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 08-02-2008 στις 21:43

  5. #35
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    834

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panthiras1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    , [/U]καθορισμού τιμής εισιτηρίων
    (δυστυχώς για μας) κ.λ.π.

    Αυτό δεν σημαίνει αυτ'όματα και παύση ανταγωνισμού? επομένως εάν η διαφορά
    από μια εταιρεία σε άλλα είναι ο ανταγωνισμός δεν εννοποιήτε ρε παιδιά.?
    Εκτός από αυτό και καράβια ανταλάσωνται και αν όχι αγορλαζονται ναυλώνονται σίγουρα επομένως εκτός από την τυπική διαφοροποίηση ουσιαστικά είναι μία εταιρία.
    Και το πιο σημαντικό,όταν ο μεγαλομέτοχος θέλει κάτι το παιρνάει πιστεύω εγώ
    · Δυο μάτια. Πράσινο το ΅να, σμαραγδί. ΤΆ άλλο κόκκινο, ρουμπινί. Τα λενε πλευρικά. Φώτα γραμμής. Είναι μάτια. Τα καράβια δεν τα πάμε, μας πάνε

  6. #36
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Piraeus Port
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Eιναι αληθεια οτι το ARIADNE στη γραμμη Πειραια χανια, Δεν θα εχει την τυχη ποτε να συναγωνιστει καποιο πλοιο της ΑΝΕΚ, οποιο και αν ειναι αυτο, η ΑΝΕΚ πιστευω πως τουλαχιστον για τους ντοποιους, ειναι πλεον παραδοση

  7. #37

    Προεπιλογή

    Άμα ίσχυε αυτό φίλε μου, η ΑΝΕΚ δεν θα έφερνε το Champion στα Χανιά, ούτε θα κατέβαζε κατά 40% τις τιμές. O επιβάτης σταθμίζει παρεχόμενες υπηρεσίες και τιμές και με αυτά τα κριτήρια επιλέγει το πλοίο του.

  8. #38
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Tsentzos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eιναι αληθεια οτι το ARIADNE στη γραμμη Πειραια χανια, Δεν θα εχει την τυχη ποτε να συναγωνιστει καποιο πλοιο της ΑΝΕΚ, οποιο και αν ειναι αυτο, η ΑΝΕΚ πιστευω πως τουλαχιστον για τους ντοποιους, ειναι πλεον παραδοση
    αγαπημενε μου φιλε.εαν κοιταξεις σε παλαιοτερες αναφορες μας πιστευω πως το εχουμε καλυψει το θεμα αυτο.η ΑΝΕΚ ειναι και θα ειναι η αγαπη του Ν.Χανιων.

  9. #39
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Aθηνα
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Paralia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ¶μα ίσχυε αυτό φίλε μου, η ΑΝΕΚ δεν θα έφερνε το Champion στα Χανιά, ούτε θα κατέβαζε κατά 40% τις τιμές. O επιβάτης σταθμίζει παρεχόμενες υπηρεσίες και τιμές και με αυτά τα κριτήρια επιλέγει το πλοίο του.
    δεν νομιζω φιλε παραλια να παιζει κατι τετοιο.πιο χαρακτηριστικα παραδειγματα αγαπημενων διδυμων απο nel-κατοικοι μυτιληνης και anek-κατοικοι χανιων δεν υπαρχει.κολλητοι

  10. #40
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    Piraeus Port
    Μηνύματα
    1.153

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Paralia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα ίσχυε αυτό φίλε μου, η ΑΝΕΚ δεν θα έφερνε το Champion στα Χανιά, ούτε θα κατέβαζε κατά 40% τις τιμές. O επιβάτης σταθμίζει παρεχόμενες υπηρεσίες και τιμές και με αυτά τα κριτήρια επιλέγει το πλοίο του.
    Πιστευω η ANEK Στην γραμμη της Κρητης δεν θα βρει ποτε Δυνατο Αντιπαλο,

Σελίδα 4 από 72 ΠρώτηΠρώτη ... 234561454 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας