Σελίδα 64 από 72 ΠρώτηΠρώτη ... 14546263646566 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 631 έως 640 από 716

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς - Χανιά (Piraeus - Chania route)

  1. #631

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Takerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσθεσε το μετρό και το ταξί..........
    Βάλε όμως φίλε ότι και 8-9 ώρες στο πλοίο υπάρχει περίπτωση να χαλάσεις πάνω απο 40ευρώ για 3 άτομα(σε καφέδες,φαγητό,τσιγάρα,περιοδικά κλπ)

    Προσωπικά όσο κι άν μ'αρέσει το ταξίδι στο πλοίο,όταν η μετάβαση με το αεροπλάνο πλησιάζει η ξεπερνά ελάχιστα το συνολικό τίμημα των εισητηρίων του πλοίου,συμφέρει απο πολλές πλευρές(χρόνου,κόστους,ταλαιπωρίας,καθυστερήσεων)ε ιδικά το καλοκαίρι που τα πλοία ταξιδεύουν με πολύ κόσμο.

  2. #632
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Joyrider, εφ΄ όσον το κάνεις κατέγραψε την εμπειρία σου και τα έξοδα που θα κάνεις και σύγκρινέ τα με τα έξοδα του πλοίου.
    Την εμπειρία σου δημοσίευσέ την στο forum για να ενημερωθούμε όλοι μας. Πρέπει να σου πω ότι αυτό που πας να κάνεις μου έχει περάσει και εμένα από το μυαλό μου. Για τον Χειμώνα όμως. Το Καλοκαίρι, όταν ταξιδεύω μόνος μου, προτιμώ να ταξιδεύω με τα ημερήσια δρομολόγια των πλοίων. Θεωρώ ότι είναι μια ευκαιρία για εμένα να χαλαρώσω λίγες ώρες στο σαλόνι διαβάζοντας ένα ευχάριστο βιβλίο και απολαμβάνοντας ένα ... καφέ.
    Το αναφέρω αυτό για να τονίσω ότι το ταξίδι είναι προσωπική υπόθεση του καθένα μας. Διαλέγεις το μεταφορικό σου μέσο, ανάλογα με το τι ζητάς και τι σε ευχαριστεί περισσότερο.

    Σίγουρα πάντως ένα από τα μεγάλα προβλήματα των ναυτιλιακών εταιρειών είναι οι χαμηλές τιμές των αεροπορικών εισιτηρίων. Ευτυχώς για εμάς. Ειδικά στα Χανιά με την Ryanair .... και τις άλλες αεροπορικές που λόγω ανταγωνισμού είναι υποχρεωμένες να ακολουθήσουν.


    Υ.Γ. Αγαπητέ Psarianos συμφωνώ μαζί σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 01-06-2015 στις 18:39
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  3. #633
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Φίλε Ψαριανέ όταν τίθεται θέμα χρόνου χωρίς κουβέντα η επιλογή είναι μια και είναι αεροπλάνο. Χρειάστηκε να πάω Μυτιλήνη για κάτι έκτακτο τον χειμώνα την μία μέρα και την άλλη έπρεπε να είμαι πίσω και πήγα με το αεροπλάνο. Τώρα για το θέμα της ταλαιπωρίας είναι προσωπικό θέμα του καθενός.
    Εγώ προσωπικά πχ το χάραμα στο βαπόρι με τον καφέ και το τσιγάρο (προπαντός στο "Μυτιλήνη" με το πλωριό μπαλκόνι, όταν πήγαινε...) δεν το αλλάζω για κανένα αεροπλάνο. Μια χρονιά που πήγα Ρόδο, παρόλο που είχα καμπίνα, έμεινα ξάγρυπνος να βλέπω τα ενδιάμεσα λιμάνια μέχρι την Ρόδο. Όπως είπα είναι προσωπικό θέμα του καθενός και δεν μπαίνει στη λογική η δική μου άποψη είναι σωστή και η δική σου λάθος. Όπως το αισθάνεται ο καθένας.

    Φιλικά.

  4. #634
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Αν όμως Takerman κλείσεις την τελευταία στιγμή εισιτήριο .... θα το βρεις φτηνό; Όχι πάντα και όχι σύμφωνα με το δικό σου πρόγραμμα. Θα πρέπει να προσαρμόσεις το ταξίδι σου σύμφωνα με το πια ημέρα και ώρα θα βρεις οικονομικό εισιτήριο.

    Υ.Γ. Για να είναι ανταγωνιστικό το καράβι, η τιμή εισιτηρίου πρέπει να είναι κάτω των 20 ευρώ. Σήμερα με το αεροπλάνο μπορείς να βρεις εισιτήριο και 26 ή 27 ευρώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 01-06-2015 στις 18:58
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  5. #635
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Εννοείς για το καράβι φίλε Panthiras1?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Takerman : 01-06-2015 στις 19:15

  6. #636
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Αν και απαγορεύεται το chat στο forum θα πέσω και εγώ στην ¨παγίδα " να σχολιάσω το θέμα
    Η σύγκριση που γίνετε είναι στο χρηματικό κόστος (€υρα) μεταξύ μετακίνησης πλοίου η αεροπλάνου
    Δεν είναι μόνο το χρηματικό κόστος
    Ο φίλος που ξεκίνησε την συζήτηση , μίλησε για την μετακίνηση τριών ατόμων με μηχανή , και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί του απλά γιατί έχει την δυνατότητα να το κάνει. Μένει δίπλα η πολύ κοντά στον Πειραιά , τον εξυπηρετεί και το Μετρό η ο Προαστιακός για αεροδρόμιο και όλα είναι βολικά , δεν έχει και το πρόβλημα βάρους αποσκευών που έχουν τα φτηνά αεροπορικά
    Αν όμως μένεις στην Κυψέλη πχ η στήν Πετρούπολη η στην Παλλήνη , πρέπει να πας την μηχανή η το αυτοκίνητο στον Πειραιά και να γυρίσεις και το άλλο πρωί να πας αεροδρόμιο για να φύγεις,και μόλις φτασεις στα Χανιά να πάς στην Σούδα για να τα πάρεις και και και .......αν υπολογήσεις αυτό το χρόνο πλακα-πλακα με το βαπόρι είσαι ήδη στην Μήλο
    Καί άν εχεις και οικογένεια και πρέπει να κουβαλάς και όλα τα σχετικά των καλοκαιρινών διακοπών......άστο καλύτερα....βαποράκι και μόνο βαποράκι
    και νομίζω ότι καλό είναι να το σταματήσουμε
    ο τρόπος ταξιδιού είναι προσωπική υπόθεση του καθενός
    άλλος βαριέται το πλοίο και άλλος φοβάται το αεροπλάνο
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  7. #637
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Μηνύματα
    564

    Προεπιλογή

    Θα πω κάτι τελευταίο που είναι η άποψή μου και δεν έχω καμία πρόθεση να την επιβάλω σε κανένα και κλείνει εδώ για μένα.
    Το κόστος μερικά ποστ πιο πίσω αποδεδειγμένα είναι σχεδόν ίδιο. Δε νομίζω να σωθούμε οικονομικά για 10 και 20€ υπέρ της μιας ή της άλλης επιλογής.
    Με την λογική όμως της ταλαιπωρίας και του ίδιου κόστους βαποριού-αεροπλάνου ή έστω του φθηνότερου αεροπλάνου, δεν πρόκειται να ξαναμπούμε σε βαπόρι. Ας τα βλέπουμε τότε στις φωτογραφίες και ας πηγαίνουμε και καμιά βόλτα στον Πειραιά να τα χαζεύουμε από το λιμάνι.
    Υποτίθεται ότι είμαστε σε ένα καραβολατρικό φόρουμ και όσοι είμαστε εδώ, άλλος πολύ, άλλος λίγο, έχουμε μια "λόξα" με τα καράβια.


    ΥΓ: Ζητώ συγνώμη από τους διαχειριστές για την κατάχρηση των off topic.

  8. #638
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Κώδικας HTML:
    Από panthiras1: Υ.Γ. Για να είναι ανταγωνιστικό το καράβι, η τιμή εισιτηρίου πρέπει να είναι κάτω των 20 ευρώ. Σήμερα με το αεροπλάνο μπορείς να βρεις εισιτήριο και 26 ή 27 ευρώ.
    Κώδικας HTML:
    Από Takerman:Εννοείς για το καράβι φίλε Panthiras1?
    Ναι φίλε Takerman. Εννοώ ότι για να γίνει οικονομικά ανταγωνιστικό το πλοίο σε σχέση με το αεροπλάνο, η τιμή του πλοίου πρέπει να πέσει κάτω από 20 ευρώ.
    Οι ναυτιλιακές εταιρείες αν θέλουν να ανταγωνιστούν τα αεροπλάνα, θα πρέπει να απαντήσουν με το ίδιο νόμισμα.
    Οικονομικά εισιτήρια με δικαίωμα μιας χειραποσκευής όπως κάνουν τα αεροπλάνα.

    Βέβαια όπως αναφέρει και ο roussosf ο τρόπος ταξιδιού είναι προσωπική υπόθεση του καθενός μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 02-06-2015 στις 18:54
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  9. #639
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Ημερήσια δρομολόγια Χανίων - Καλοκαίρι 2015.

    http://web.anek.gr/anek_prod/pdf/Bro...011_el_v22.pdf
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  10. #640
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Από panthiras1: Ναι φίλε Takerman. Εννοώ ότι για να γίνει οικονομικά ανταγωνιστικό το πλοίο σε σχέση με το αεροπλάνο, η τιμή του πλοίου πρέπει να πέσει κάτω από 20 ευρώ.
    Οι ναυτιλιακές εταιρείες αν θέλουν να ανταγωνιστούν τα αεροπλάνα, θα πρέπει να απαντήσουν με το ίδιο νόμισμα.
    Οικονομικά εισιτήρια με δικαίωμα μιας χειραποσκευής όπως κάνουν τα αεροπλάνα.
    H ANEK ανταποκρίθηκε (;). Δημιούργησε νέες κατηγορίες εισιτηρίων. Τις SAVER και SUPER SAVER. Η SUPER SAVER έχει 20 ευρώ, αλλά προσοχή στις προϋποθέσεις.

    Πιο πολλά:

    http://web.anek.gr/portal/page/porta...rs#offid_11399
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

Σελίδα 64 από 72 ΠρώτηΠρώτη ... 14546263646566 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας