Σελίδα 69 από 72 ΠρώτηΠρώτη ... 19596768697071 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 681 έως 690 από 716

Θέμα: Γραμμή Πειραιάς - Χανιά (Piraeus - Chania route)

  1. #681
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Και θα αφήσουν τις Μινωικές χωρίς απάντηση;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 03-09-2018 στις 17:49
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  2. #682
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    http://www.haniotika-nea.gr/allagi-s...kon-grammon-2/

    Εδώ γράφει αλλαγές από 20/10/18. Στο site των Μινωικών όμως τα δρομολόγια φαίνονται ότι εκτελούνται κανονικά.

    Επίσης στο θέμα των Μινωικών, o amorgos66 έχει βάλει το link:

    http://www.soudaships.com/2018/10/blog-post_31.html?m=1
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 31-10-2018 στις 22:01
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  3. #683
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Σήμερα προσπάθησα να κλείσω αυτοκίνητο από Πειραιά για Χανιά με Μινωικές και δεν υπήρχε θέση.
    (Στην φωτογραφία του Avatars είναι το αντιτορπιλικό Panthir2 d72. Την φωτογραφία την πήρα από την "Βικιπαιδεία" και προέρχεται από την Επίσημη Ιστοσελίδα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού - http://www.hellenicnavy.gr/panthir12_46.asp)

  4. #684
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Πριν μερικά χρόνια είχα γράψει σε ένα άλλο forum το shipfriends τις (έντονα) αντιρρήσεις μου για τον διαχωρισμό των ανθρώπων ανάλογα με την οικονομική τους επιφάνεια. Τότε είχα γράψει ότι θεωρώ απαράδεκτο να υπάρχει διαχωρισμός των ανθρώπων και να τους βάζουν να κάθονται σε όχι αξιοπρεπείς χώρους, μέσα σε εστιατόρια (την ώρα που έτρωγαν οι διπλανοί τους), αφού το σαλόνι του πλοίου το διέθεταν μόνο σε αυτούς που είχαν καμπίνα. Λες και αυτοί που δεν είχαν καμπίνα έπασχαν από μεταδοτικές ασθένειες ή ήταν υποχρεωμένοι μαζί με τον καφέ τους να μυρίζουν και τις μπριζόλες του διπλανού τους.
    Τότε οι υπεύθυνοι του shipfriends με διέγραψαν από το forum (έλλειψη ελευθερίας λόγου ή κριμμένα συμφέροντα ναυτιλιακών εταιρειών; ή κάτι άλλο που μου ξεφεύγει;-).

    Σήμερα έρχομαι να αντιδράσω πάλι σε κάποιο παρόμοιο θέμα.
    Το ίδιο σχεδόν πρόβλημα αντιμετώπισα με μια αεροπορική εταιρεία.
    Όσοι είχαν καθίσματα από το Νο 1 έως το 9 (περιελάμβανε και το δικό μου κάθισμα) τους κάλεσαν να μπουν πρώτοι στο λεωφορείο και τους έβαλαν πρώτους στο αεροπλάνο. Παρ όλο που και εγώ ήμουν από τους ευννοημένους θα μου επιτρέψετε να εκφράσω και πάλι την διαφωνία μου. Οι άνθρωποι είναι ίσοι μεταξύ τους και δεν τους αφήνουν να περιμένουν υποτιμητικά (κατά την άποψή μου) για να μπουν πρώτα κάποιοι άλλοι. Αν θέλουν να δώσουν κάποιες επιπλέον υπηρεσίες σε ορισμένους ας το κάνουν διακριτικά χωρίς να προσβάλουν τους υπόλοιπους.

    Γιατί τα έγραψα εδώ; Γιατί θυμήθηκα το ίδιο ακριβώς σενάριο που είχε γίνει πριν μερικά χρόνια σε πλοίο.
    Γιατί πρέπει οι εταιρείες (ναυτιλιακές, αεροπορικές κ.λ.π.) να ξανασκεφτούν αυτό που κάνουν και να το διορθώσουν. Όλοι οι άνθρωποι έχουμε την ίδια αξία.

    Υ. Γ. Ελπίζω να μη με διαγράψουν και από αυτό το forum για τις ιδέες μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panthiras1 : 12-05-2019 στις 14:27

  5. #685

    Προεπιλογή

    Τελείως μα τελείως άσχετες μεταξύ τους υποθέσεις!
    Στο θέμα του πλοίου έχεις απόλυτο δίκιο, στο αεροπλάνο είναι 100% θέμα αποτελεσματικότητας κι όχι διάκρισης επιβατών/ επιπλέον υπηρεσίες σε κάποιους. Έχει να κάνει με τα ντουλαπάκια και πώς αυτά γεμίζουν με τις χειραποσκευές.

  6. #686
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Και επιπλέον έχει να κάνει σε κάποιες περιπτώσεις και με την πολιτική μιας low-cost airline και τις χρεώσεις της. Εάν για παράδειγμα σου δίνει η χ αεροπορική ναυλο 20 ευρώ πήγαινε-έλα π.χ για Χανιά, είναι λογικό από εκεί και μετά να σου έχει έξτρα χρεώσεις, έαν θέλεις "πολυτέλειες" τύπου προτεραιότητα στο check in, συγκεκριμένη θέση στο αεροπλάνο ή κάποιον καφέ/σνακ.
    Για τα πλοία πάντως εννοείται πως είναι απαράδεκτο αυτό που αναφέρει ο φίλος panthiras. Κατανοώ το να μπορεί να χρησιμοποείται το σαλόνι διακεκριμένης θέσης από όσους έχουν καμπίνα και όσους έχουν πληρώσει Διακεκριμένη, και πάλι όμως σε πλοία τα οποία έχουν επαρκή αριθμό σαλονιών/bar και αρκετά αεροπορικά καθίσματα τα οποία θα μπορούσαν να εξυπηρετήσουν όσους δεν έχουν καμπίνα. Εάν δεν υπάρχουν επαρκείς τέτοιοι χώροι σε κάποιο πλοίο, σε περίοδο αιχμής (καλοκαίρι) καλό θα ήταν να ανοίγουν όλα τα σαλόνια για τους επιβάτες, ειδικά σε ημερήσια δρομολόγια

  7. #687
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    852

    Προεπιλογή

    Ακούστηκε ότι από το Φθινόπωρο θα αλλάξουν δρομολόγια μεταξύ τους το Μύκονος με το Φαιστός. Το μεταφέρω με επιφύλαξη επειδή η πηγή δεν είναι και πολύ ... έγκυρη.

  8. Προεπιλογή

    Ποιος θα μπορούσε να είναι ο λόγος?
    Υπάρχει αξιόλογη διαφορά στη χωρητικότητα γκαράζ ή κρεβατιών?

  9. #689
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Του Ηρακλείου έχουν περισσότερους κοινόχρηστους χώρους και περνούν περισσότερα Ι.Χ λόγω παταριων στο επάνω γκαράζ, σε σχέση με το Μύκονος που έχει λιγότερους κοινόχρηστους χώρους αλλά μεγαλύτερο γκαράζ για φορτηγά στο επάνω γκαράζ.
    Δεν πιστεύω ότι επιβατική κίνηση στα Χανιά είναι τέτοια που χρειάζεται η αλλαγή των πλοίων!
    Ελπίζω να μην ξανά κάνουν τη γραμμή Πειραιά - Σούδα- Ηράκλειο γιατί είναι πολύ απογοητευμένοι το επιβατικό κοινό του Ηρακλείου - Λασιθίου!

  10. #690
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Αναερόβιος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος θα μπορούσε να είναι ο λόγος?
    Υπάρχει αξιόλογη διαφορά στη χωρητικότητα γκαράζ ή κρεβατιών?
    Bέβαια κ υπάρχει.Αρκεί μιά ματιά στο άνω γκαράζ του ΜΠ.

Σελίδα 69 από 72 ΠρώτηΠρώτη ... 19596768697071 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας