Σελίδα 30 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 20282930313240 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 291 έως 300 από 430

Θέμα: Γραμμή Θεσσαλονίκης-Κυκλάδων-Κρήτης (Thessaloniki-Cyclades-Crete route)

  1. #291

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από meco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα σύγχρονο γρήγορο πλοίο όμως δεν θα προσέλκυε περισσότερο κόσμο στη γραμμή; Αν για παράδειγμα το Ηράκλειο > Θεσσαλονίκη γινόταν σε 16ώρες δεν θα μάζευε και περισσότερες νταλίκες και γενικότερα κόσμο από τη Κρήτη για τη βόρεια Ελλάδα και το ανάποδο;
    Χώρια που η επιδότηση σε αυτή την περίπτωση έχει και άμεσα οικονομικά και όχι μόνο αποτελέσματα. Όπως αποσυμφόρηση του οδικού άξονα Αθήνα Θεσσαλονίκη, βελτίωση των εμπορικών δραστηριωτήτων ανάμεσα σε βόρεια Ελλάδα Κυκλάδες και Κρήτη κ.λ.π.
    Συμφωνώ απόλυτα!!!!Φίλε μου meco την εποχή που ήταν ο ΔΑΙΔΑΛΟΣ στην γραμμή ειδικά το καλοκαίρι για να ταξιδέψεις έπρεπε να κάνεις κράτηση πριν μέρες..επομένως καταλαβαίνεις!Η γραμμή έχει ψωμί!!!!

  2. #292
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    1.057

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από artmios sintihakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι έπεσε η επιβατική κίνηση κ η κίνηση στα φορτηγα το είπα κ πριν...οφείλεται καθαρά στο γεγονος οτι απο το 2005 που πωλήθηκε ο ΔΑΙΑΔΑΛΟΣ την γραμμή την ανέλαβε ο Αγούδημος....το είπα κ πριν 33 ωρες μεχρι Σαλονικα είναι παρα πολλές....κ γι αυτο μειώθηκε η επιβατικη κίνηση κ μόνο.Γιατι τόσα χρόνια η γράμμη δεν είχε σταματήσει καθόλου?Κ αν θυμάσαι γιάννη το καλοκαίρια είχε κάθε μερα.....κτ ον χειμώνα δυο φορες την εβδομάδα!Τα έχουμε ξανα πει....
    Αρτεμη, καμια γραμμη δεν εχει την κινηση που ειχε πριν 5 χρονια... συμφωνω οτι η γραμμη χρειαζεται ενα πλοιο τυπου ΔΑΙΔΑΛΟΣ και το ζηταω ακομη κι εγω, αλλα να εχει την κινηση που ειχε και τοτε! βλεπεις οτι οι νταλικες εχουν μειωθει κατα 70% σε σχεση με 3 χρονια πριν ακομη και στην γραμμη του πειραια..
    και σου ξανα-λεω, δεν φταιει απολυτα ο καπτα Μακης για την γραμμη, εφοσον δεν υπαρχουν δουλειες, δεν θα υπαρχουν μεταφορες! δεν ρεει το χρημα!
    τι να μπει το ''καλο'' καραβι στη γραμμη εαν δεν εχει δουλεια? ενα πλοιο τυπου ΡΟΔΑΝΘΗ(?), ΔΙΑΓΟΡΑΣ(?), ειναι ικανο για τη γραμμη αυτη την περιοδο με τα προβληματα που υπαρχουν για συνδεση χειμωνα και καλοκαιρι.

  3. #293
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    1.057

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από meco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα σύγχρονο γρήγορο πλοίο όμως δεν θα προσέλκυε περισσότερο κόσμο στη γραμμή; Αν για παράδειγμα το Ηράκλειο > Θεσσαλονίκη γινόταν σε 16ώρες δεν θα μάζευε και περισσότερες νταλίκες και γενικότερα κόσμο από τη Κρήτη για τη βόρεια Ελλάδα και το ανάποδο;
    Χώρια που η επιδότηση σε αυτή την περίπτωση έχει και άμεσα οικονομικά και όχι μόνο αποτελέσματα. Όπως αποσυμφόρηση του οδικού άξονα Αθήνα Θεσσαλονίκη, βελτίωση των εμπορικών δραστηριωτήτων ανάμεσα σε βόρεια Ελλάδα Κυκλάδες και Κρήτη κ.λ.π.
    το προβλημα δεν ειναι η συνδεση ηρακλειο-θεσ/νικη! ειναι και οι ενδιαμεσοι σταθμοι. καλλιστα θα μπορουσε να μπει ενα ''μεγαλο'' καραβι για την γραμμη αν ηταν απ' ευθειας, αλλα σε 16 ωρες δεν βγαινει η γραμμη με ενα πλοιο που πιανει τουλαχιστον 8 λιμανια.. οπως ειπε ο αρτεμης, τα πλοια τυπου ΔΑΙΔΑΛΟΣ, ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ, ηταν καταλληλα για την γραμμη, ομως εφυγαν!

    για να λυθει το προβλημα της γραμμης υπαρχουν 2 επιλογες.

    1. να ιδρυθει κρατικη εταιρια που να λυθει το προβλημα για αυτη τη γραμμη και αλλες 2-3.

    2. να επιλεξει το υπουργειο μια εταιρια ελληνικη, να μπορεσει να την ''δεσει'' στην γραμμη με ευνοηκες συνθικες (πχ καλες επιδοτησεις) για τουλαχιστον 7-8 χρονια, αλλα με ορους που θα βαζει το ΥΕΝ (πλοιο με τις προυποθεσεις που ζηταμε ολοι κλπ).

  4. #294
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Προεπιλογή

    Γιατί κάτι μου λέει ότι το αργότερο μέχρι το Πάσχα θα έχουμε εξελίξεις στη Γραμμή??

  5. #295

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί κάτι μου λέει ότι το αργότερο μέχρι το Πάσχα θα έχουμε εξελίξεις στη Γραμμή??
    Έχεις ακούσει κάτι?Εγώ πάντως δεν νομίζω να υπάρξει κάτι.....

  6. #296
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από artmios sintihakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ακούσει κάτι?Εγώ πάντως δεν νομίζω να υπάρξει κάτι.....
    Aπό το καλοκαίρι υπάρχουν πολλά σενάρια...
    Είδωμεν...

  7. #297

    Προεπιλογή

    Για τον Οραιζον εχει ακουστει κάτι αλλα βλέπουμε.....θα ερθει κ η ωρα αυτου του θεματος..κάτσε να βρεθεί το βαπόρι πρώτα κ μετά το ξανα συζητάμε!!

  8. #298

    Προεπιλογή

    Να προτεινω και κατι αλλο..εκτος απο τα ενδιαμεσα λιμανια, θα μπορουσε να κανει και μια οπως Θεσ/νικη - Ραφηνα - Ηρακλειο. Πρωτον θα αποσυμφορησει το οδικο αξονα Θεσ/νικης Αθηνων και δευτερον, οι κατοικοι των βορειων προαστιων αντι να διανυσουν μια ολοκληρη διαδρομη να πανε Πειραια να παρουν το καραβι για Κρητη, μπορουν να πανε απο Ραφηνα. Πιστευω οτι αυτη η νεα γραμμη εχει μεγαλες προοπτικες.

  9. #299
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nippon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να προτεινω και κατι αλλο..εκτος απο τα ενδιαμεσα λιμανια, θα μπορουσε να κανει και μια οπως Θεσ/νικη - Ραφηνα - Ηρακλειο. Πρωτον θα αποσυμφορησει το οδικο αξονα Θεσ/νικης Αθηνων και δευτερον, οι κατοικοι των βορειων προαστιων αντι να διανυσουν μια ολοκληρη διαδρομη να πανε Πειραια να παρουν το καραβι για Κρητη, μπορουν να πανε απο Ραφηνα. Πιστευω οτι αυτη η νεα γραμμη εχει μεγαλες προοπτικες.
    Καλή ιδέα δεν λέω, αλλά η Ραφήνα δεν είναι και το πλέον εύκολο λιμάνι για ένα πλοίο μεγαλύτερο σε μέγεθος από αυτά που τώρα δουλεύουν εκεί. Μόνο πλοίο μεγάλων ελικτικών ικανοτήτων θα μπορούσε να κάνει τέτοια γραμμή (προσέγγιση στη Ραφήνα). Ακόμη και ο Διαγόρας μπορεί να μην τα καταφέρνει με άγριους βοριάδες και άλλα πλοία ελλιμενισμένα στη Ραφήνα.

  10. #300
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    1.057

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί κάτι μου λέει ότι το αργότερο μέχρι το Πάσχα θα έχουμε εξελίξεις στη Γραμμή??
    οπως εχω αναφερει, σε προηγουμενο post μου, συντομα θα γινει ή απ' ευθειας αναθεση ή διαγωνισμος με ''παχουλη'' επιδοτηση....

Σελίδα 30 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 20282930313240 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας