Σελίδα 42 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 3240414243 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 411 έως 420 από 430

Θέμα: Γραμμή Θεσσαλονίκης-Κυκλάδων-Κρήτης (Thessaloniki-Cyclades-Crete route)

  1. #411
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μηνύματα
    189

    Προεπιλογή

    Κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 80 η ΑΝΕΚ είχε βάλει πλοίο στη γραμμή Ηράκλειο Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω που σταματούσε αλλά αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν το ΚΥΔΩΝ. Αυτό το λέω διότι θυμάμαι (8-9 χρονών εγώ) ότι πήγαμε στο λιμάνι να υποδεχτούμε την αδελφή της μητέρας μου που κατέβηκε με την οικογένειά της από Θεσσαλονίκη.

  2. #412
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    930

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από meco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 80 η ΑΝΕΚ είχε βάλει πλοίο στη γραμμή Ηράκλειο Θεσσαλονίκη. Δεν ξέρω που σταματούσε αλλά αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν το ΚΥΔΩΝ. Αυτό το λέω διότι θυμάμαι (8-9 χρονών εγώ) ότι πήγαμε στο λιμάνι να υποδεχτούμε την αδελφή της μητέρας μου που κατέβηκε με την οικογένειά της από Θεσσαλονίκη.
    Νομίζω ότι και το ΚΡΗΤΗ (το μετέπειτα SUPERNAIAS) πέρασε κάποιο διάστημα από τη γραμμή.

  3. #413
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από alkeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι και το ΚΡΗΤΗ (το μετέπειτα SUPERNAIAS) πέρασε κάποιο διάστημα από τη γραμμή.
    Σωστά θυμάσαι.

  4. #414
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Το ΚΎΔΩΝ ηταν το 87-88 και το ΚΡΗΤΗ έκανε μερικά ταξιδια το 89

  5. #415
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Σε χαμηλά επίπεδα η κίνηση του aqua
    https://www.syrostoday.gr/News/55503...plirotita.aspx

  6. #416
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε χαμηλά επίπεδα η κίνηση του aqua
    https://www.syrostoday.gr/News/55503...plirotita.aspx

    Για το ΆΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ, και τόσους που παίρνει, πάλι καλά να λέμε.
    Η αλήθεια όμως είναι αυτό που λέει μέσα. Τελευταία στιγμή δρομολογήθηκε και πάλι τη θεωρείς ικανοποιητική τη κίνηση που υπάρχει.
    Χώρια ο πόλεμος που δέχεται από διάφορους δημοσιογραφίσκους της πλάκας εδώ στη Θεσσαλονίκη.
    Όσο για το Super Speed
    κι αυτό ανακοινώθηκε τελευταία στιγμή, όταν πολλοί είχαν κλείσει ήδη μέσω Βόλου.
    Παρ'όλα αυτά όμως, διαπιστώνω ότι τα τουριστικά πρακτορεία έστω και στη μέση της Θερινής περιόδου κάνουν πάρα πολύ γενναίες προσφορές,
    τόσο με το Super Speed, όσο και με το ΆΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ...
    Ακόμα κι ένας που είχε πει ότι δε θα πάει διακοπές, ίσως να το ξανασκεφτεί και να πάει...

  7. #417
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Ν.ΜΑΚΡΗ-ΣΥΡΟ-ΤΗΝΟ
    Μηνύματα
    1.150

    Προεπιλογή

    Στο ανέβασμα από Ηράκλειο για Θεσσαλονίκη φέρνει κόσμο στην Τήνο γύρω στις 8:30 πμ που μετά με Superferry στις 12:00 ξαναφεύγουν για Ηράκλειο
    Γυαλίζει ο Σημ της μηχανής τα δυο ποδάρια.
    Ο Ρεκ λαδώνει στην ανάγκη το τιμόνι.

  8. #418
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Για το ΆΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ, και τόσους που παίρνει, πάλι καλά να λέμε.
    Η αλήθεια όμως είναι αυτό που λέει μέσα. Τελευταία στιγμή δρομολογήθηκε και πάλι τη θεωρείς ικανοποιητική τη κίνηση που υπάρχει.
    Χώρια ο πόλεμος που δέχεται από διάφορους δημοσιογραφίσκους της πλάκας εδώ στη Θεσσαλονίκη.
    Όσο για το Super Speed
    κι αυτό ανακοινώθηκε τελευταία στιγμή, όταν πολλοί είχαν κλείσει ήδη μέσω Βόλου.
    Παρ'όλα αυτά όμως, διαπιστώνω ότι τα τουριστικά πρακτορεία έστω και στη μέση της Θερινής περιόδου κάνουν πάρα πολύ γενναίες προσφορές,
    τόσο με το Super Speed, όσο και με το ΆΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ...
    Ακόμα κι ένας που είχε πει ότι δε θα πάει διακοπές, ίσως να το ξανασκεφτεί και να πάει...
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου...Για τελευταία στιγμή κ πάλι καλά να λέμε. Την προηγουμένη εβδομάδα ήμουν Σύρο κ στα δωμάτια που εμενα, ήταν διπλα ένα ζευγάρι από Θεσ/νίκη που ετοιμάζονταν Πέμπτη πρωί να επιστρέψει με το aqua blue στην πόλη τους (είχαν κατέβει με το αυτοκίνητο τους κ bs2), γιατί το δρομολόγιο της επιστροφής τους φαίνονταν (κ είναι πράγματι) πολύ ξεκούραστο.

  9. #419
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Για την ώρα το πλοίο ανταποκρίνεται καλά στις απαιτήσεις μιας γραμμής, που θέλει το χρόνο της. Όσα και αν έχουμε σύρει στην εταιρία, τα δρομολόγια βγαίνουν (όσο και αν μοιάζουν με ενδοκυκλαδικά), η ταχύτητα είναι ικανοποιητική (όχι εξαιρετική, αλλά ανεκτή) και το βαπόρι αποδεικνύεται αξιόπιστο. Καλή συνέχεια να έχει και μακάρι η γραμμή να εδραιωθεί με κάποιο τρόπο και πέρα της θερινής περιόδου.

  10. #420
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Thumbs up

    Σήμερα 31 Ιουλ. 2018, πήρε από Θεσσαλονίκη
    περίπου 350 επιβάτες,
    καμιά 25αριά φορτηγά,
    περίπου 35-40 αυτοκίνητα ασυνόδευτα και μη και
    περίπου 10 δίκυκλα.

    Όσο αφορά τις ταχύτητές του, πριν λίγο πάνω από τη Σκιάθο το βρήκα με 19,1 κόμβους. Το θεωρώ υπέρ-ικανοποιητικό!
    38136072_1995056953887340_6401889887036899328_o (2).jpg

    Και μία φωτογραφία του πλοίου, με φόντο το λιμάνι της Θεσσαλονίκης τη περασμένη Παρασκευή.
    DSC_0008AquaBlue08[1]PH-001 - ανέβασα Προφίλ Μου.jpg

Σελίδα 42 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 3240414243 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας