Σελίδα 5 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 430

Θέμα: Γραμμή Θεσσαλονίκης-Κυκλάδων-Κρήτης (Thessaloniki-Cyclades-Crete route)

  1. #41
    moutsokwstas Guest

    Προεπιλογή

    υπολογιστε μονο τον πλυθησμο οχι μονο της θεσσαλονικης αλλα και της βορειας ελλαδας γενικα. καθε καλοκαιρι στριμωχνονται στα δυο ποδια της χαλκιδικης για διακοπες και μπανια στη θαλασσα. ποσες φορες εχει φωναξει ο κοσμος στη βορεια ελλαδα, να μπουν πλοια απο θεσσαλονικη, για να ταξιδεψουν σαμο, κω, ροδο, κυκλαδες και κρητη? φωναζουν αλλα κανεις δεν τους ακουει και θελουν να ταξιδεψουν, φανταστειτε! η γραμμη και κινηση θα εχει το καλοκαιρι αλλα και το χειμωνα με τα φορτηγα για βορειο ελλαδα και κατ επεκταση ρουμανια-βουλγαρια-τουρκια. με ενα φιλο μου που συζητουσαμε ειχαμε προτεινει να εμπαιναν οι κεντερηδες το καλοκαιρι απο β. ελλαδα για κυκλαδες και κω-ροδο η και κρητη ακομα, η καποιο αλλο ταχυπλοο αλλης εταιριας και στη χειροτερη περιπτωση καποιο συμβατικο για το καλοκαιρι, δινοντας μια λυση στην εκμεταλλευση καποιοων πλοιων που μενουν στα αζητητα, αλλα ενδιαφερεται κανενας?

  2. #42

    Προεπιλογή

    Θυμάμαι που μια εποχή (για καλοκαίρι μιλάμε)που είχε πλοίο για κυκλάδες-Σποράδες-Θεσ/νικη κάθε μέρα!!!Δεύτερα-Τετάρτη-Παρασκεύη τον βάπορο τον Δαίδαλο κ Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο το Μιλένα......Και όμως έβλεπες κ τα δυό καράβια να είναι τίνγκα!!!!
    Ο πατέρας μου έχει γνωστό με ντάλικα ο οποίος φεύγει κ έξω Βουλγαρία -Ρουμανία κ μας λεεί ότι τα έξοδα απο τότε που κόπηκε η γραμμή εχουν σχεδόν διαπλασσιαστεί κ επίσης τη περίοδο που το πετρέλαιο κίνησης ήταν στα ύψη σχέδον σε κάποιο δρομολόγιο τριπλασσιάζονταν...γιατι?Γιατί όταν ο τρακτοράς έμπαινε απο το λιμάνι Ηρακλείου κ έβγενε στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης δεν έτρωγε το πετρέλαιο που έτρωγε στο δρόμο για Θεσ/νικη...επίσης βάλε διόδια μέχρι να φτάσει κ πανω απο όλα την σωματική κούραση που έχει ο οδηγός.Εκει που είχε 5 ώρες για να φτάσει στην Σόφια απο Θεσ/νικη,τώρα έχουν τετραπλασσιαστεί οι ώρες μέσω Αθηνών.Ο οδηγός έβγαινε απο το πλοίο χορτασμένος απο ύπνο κ απο ξεκούραση κ είχε όρεξη κ δυνάμεις για οδήγηση κ συνάμα είχε κ καλύτερα αντανακλαστηκα σε περίπτωση που του τύχεναι κάτι στο δρόμο..Αυτά είχα να πω κ ελπίζω να τα διαβάζουν αυτά που γραφουμε καπιοί υπέυθηνοι κ να ανοίξουν πλέον τα μάτια τους!!!!

  3. #43
    moutsokwstas Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από artmios sintihakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμάμαι που μια εποχή (για καλοκαίρι μιλάμε)που είχε πλοίο για κυκλάδες-Σποράδες-Θεσ/νικη κάθε μέρα!!!Δεύτερα-Τετάρτη-Παρασκεύη τον βάπορο τον Δαίδαλο κ Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο το Μιλένα......Και όμως έβλεπες κ τα δυό καράβια να είναι τίνγκα!!!!
    Ο πατέρας μου έχει γνωστό με ντάλικα ο οποίος φεύγει κ έξω Βουλγαρία -Ρουμανία κ μας λεεί ότι τα έξοδα απο τότε που κόπηκε η γραμμή εχουν σχεδόν διαπλασσιαστεί κ επίσης τη περίοδο που το πετρέλαιο κίνησης ήταν στα ύψη σχέδον σε κάποιο δρομολόγιο τριπλασσιάζονταν...γιατι?Γιατί όταν ο τρακτοράς έμπαινε απο το λιμάνι Ηρακλείου κ έβγενε στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης δεν έτρωγε το πετρέλαιο που έτρωγε στο δρόμο για Θεσ/νικη...επίσης βάλε διόδια μέχρι να φτάσει κ πανω απο όλα την σωματική κούραση που έχει ο οδηγός.Εκει που είχε 5 ώρες για να φτάσει στην Σόφια απο Θεσ/νικη,τώρα έχουν τετραπλασσιαστεί οι ώρες μέσω Αθηνών.Ο οδηγός έβγαινε απο το πλοίο χορτασμένος απο ύπνο κ απο ξεκούραση κ είχε όρεξη κ δυνάμεις για οδήγηση κ συνάμα είχε κ καλύτερα αντανακλαστηκα σε περίπτωση που του τύχεναι κάτι στο δρόμο..Αυτά είχα να πω κ ελπίζω να τα διαβάζουν αυτά που γραφουμε καπιοί υπέυθηνοι κ να ανοίξουν πλέον τα μάτια τους!!!!
    συμφωνω σε αυτα που γραφεις, δεν θελει πολυ μυαλο να τα σκεφτει και να τα κανει πραξη κανεις. αλλα τα συμφεροντα και η ασχετοσυνη, δεν μας αφηνουν να παμε μπροστα. πρωτα απ ολα για τον τουρισμο μας και δευτερον για τις οδικες και θαλασσιες μεταφορες! αλλα μηπως και το σιδηροδρομικο δικτυο ειναι αξιοποιησιμο? εδω περικοπτουν δρομολογια γραμμων αμαξοστοιχιων, ενω στις αλλες χωρες του κοσμου οι ακτοπλοικες και σιδηροδρομικες συγκοινωνιες εχουν ιδιαιτερη σημασια και ρολο στην αναπτυξη των οικονομιων κι οχι μονο. εμεις εδω τα ξερουμε ολα!

  4. #44

    Προεπιλογή

    Ας πάρουμε για παράδειγμα την Blue Star Ferries,την οποία την ανέφερα κ παραπάνω για παράδειγμα,αυτή την στιγμή έχει δρομολογημένα στα Δωδεκάνησα 2 από τα καλύττερα πλοία της Ελληνικής ακτοπλοοίας κ έχει κ τρίτο πλοίο των Διαγόρα...για ποιό λόγο? Μήπως δεν τα καταφέρνουν τα άλλα δύο?Κατά την γνώμη μου πιστεύω ότι περισεύει στην γραμμή κ θα μπορούσε να δρομολογηθεί άνετα κάπου αλλού κ μάλιστα με μεγάλη επιτυχία..Αλλά ξέρεις τι κάνουν? Μαζέυονται 5 εταιρείες σε ένα συγκεκριμένο δρομολόγιο (βλ. Παροναξία) μπας και πάρουν μερίδιο από την συγκεκριμένη γραμμή..κ αφήνουν άλλες γραμμές ανεκμετάλλευτες,λόγου χάρη για αυτήν που μιλάμε τώρα,οι οποίες αυτές θα τους επέφεραν κέρδη κ θα μπορούσαν να γίνουν κ μονοπώλειο κ να είναι όλη η κίνηση δική τους αλλά......................και μην μου πείτε ότι βγαίνουν κ κερδισμένες απο αυτό που κάνουν,όταν δραστηροποιούνται σε γραμμές την στιγμή που υπάρχουν αλλες τόσες?

  5. #45
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΧΑΝΙΑ
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΑΝΕΚ ΜΕ ΤΟ KYDON ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ 25 ΩΡΕΣ , 1 ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΑΙ 1 ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ. ΜΕΤΑ ΒΑΛΑΝΕ ΤΟ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΡΗΤΗ 17 ΩΡΕΣ. ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΕ ΤΟ ΔΑΙΔΑΛΟΣ ΗΤΑΝΕ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΗ Η ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΠΙΔΟΤΗΤΑΙ.

  6. #46
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    To ένα δρομολόγιο που έκανε το καλοκαίρι φέτος η GA ήταν επιδοτούμενο.

  7. #47

    Προεπιλογή

    Άρα η GA FERRIES το καλοκαίρι παίρνει επιδότηση?Δεν έχω ακούσει ποτέ μου ότι αυτή η γραμμή ήταν επιδοτούμενη κ ούτε την επόχη που δραστηροποιούνταν οι Μινωικές...τ'οτε το θέμα αλλάζει.........Κατά την γνώμη μου δεν πιστεύω να θεωρείται άγονη η συγκεκριμένη γραμμή,ώστε να απαιτείτε επιδότηση!!!!!Διοτι ο κορμός του δρομολογίου περιέχει νησιά τα οποία δεν θεωρούνται άγονη κ με συμαντική επιβατική κίνηση! Να μου πεις εδώ βγάλανε άγονη την Ρέθυμνο-Πειραιά!Αυτή δεν θα βγάζανε?

  8. #48
    Εγγραφή
    May 2007
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Δρομολόγια γίνονται μόνο το καλοκαίρι από το ΜΙΛΕΝΑ και το ΝΤΑΛΙΑΝΑ. 2 είναι τα δρομολόγια που είναι επιδοτούμενα.

  9. #49
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    1.057

    Προεπιλογή

    Υπαρχει περιπτωση τη γραμμη να την παρει η saos με την Αρσινοη??

  10. #50
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από xidianakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει περιπτωση τη γραμμη να την παρει η saos με την Αρσινοη??
    Τι είναι αυτό που σε κάνει να το λές ?

Σελίδα 5 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας