Σελίδα 41 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 313940414243 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 401 έως 410 από 430

Θέμα: Γραμμή Θεσσαλονίκης-Κυκλάδων-Κρήτης (Thessaloniki-Cyclades-Crete route)

  1. #401
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από eytyhis128 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα αυτοκίνητο για να πάει στην Αθήνα βενζίνη και διόδια θέλει ένα κατοστάρικο και 450 με 500 ευρώ το καράβι για Κρήτη για μια 4μελη οικογένεια, αν από Θεσσαλονίκη τα εισιτήρια κοστίζουν λιγότερο από 650 ευρώ γιατί να μην πάει απευθείας.
    Γιατί η Ε. Ο. είναι αεροδιαδρομος και σε 6 ώρες είσαι Αθήνα χαλαρά όπως λένε στην ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ μας και άλλες 8 ώρες εν πλω είσαι Ηράκλειο με άνεση ασφάλεια και ξέρεις ότι θα είναι 8 ώρες εν πλω! Με το κρουαζιερόπλοιο από την Θεσσαλονίκη κανε το σταυρό σου να κάνεις 25 ώρες γιατί με τόσα λιμάνια που θα πιάνει δεν θα ξέρεις τι ωρα θα φτάσεις!
    Άρα και 100 € παραπάνω θα τα πληρώσω γιατί μια φορά θα πάω το καλοκαίρι διακοπές και θέλω να είμαι ήσυχος ότι θα κάνω διακοπές στο νησί που θέλω!
    Και σκέψου και το άλλο. Θες να πας στη Σητεία με ποιο θα πας. Με το Πρεβελης που φεύγει μαζί με το παλας και φθάνει την άλλη μέρα το μεσημέρι στη Σητεία ή με το παλας και στης 9 το πρωί θα πίνεις καφέ στη Σητεία οδηγώντας 2 ώρες?

  2. #402
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Προεπιλογή

    Εγώ θα πω τη γνώμη μου και σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει, άλλοι μπορεί να τη βρείτε σωστή και άλλοι να τη βρείτε λάθος!

    ΘΕΩΡΏ λοιπόν, πως ΑΝ έπερνε η ΜΙΝΟΑΝ τη γραμμή, ΠΙΣΤΕΥΩ ότι θα μπορούσε να ξαναφέρει τους πελάτες της [μεταφορικές κυρίως] στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης
    όπως με τα ΕΛ ΓΚΡΈΚΟ και ΔΑΙΔΑΛΟΣ!

    Για φέτος λοιπόν, μετά από 12+ ;; χρόνια, έχουμε την επαναλειτουργία αυτής της θρυλικής - ιστορικής γραμμής με ένα πλοίο,
    που σύμφωνα με πολλές γνώμες και απόψεις που διαβάζω αλλά και που έχω ακούσει στο λιμάνι, υπάρχει μεγάλη αμφιβολία αν θα τα καταφέρει.
    Μας αρέσει δε μας αρέσει, είναι ένα γέρικο σκαρί, το οποίο θα δρομολογηθεί σε μία "δύσκολη" γραμμή!
    Το να επαναλειτουργείς μία τέτοια ιστορική γραμμή μετά από χρόνια με ένα γέρικο πλοίο, ε, ακούγεται "κάπως"...
    Αυτό που με ευχαριστεί και το εννοώ στη κυριολεξία, είναι ότι θα βρούνε δουλειά ναυτικοί που πιθανόν να τους έχει φάει αυτή η ριμάδα η ανεργία όπως όλοι μας έχουμε περάσει από ένα τέτοιο λούκι...!!!
    ΑΝ λοιπόν, ο "μακαρονάς" κος Γκριμάλντι "χτυπούσε" τη γραμμή, σίγουρα θα είχε πολύ μεγαλύτερη απήχηση από το κόσμο.
    Κάνει ΜΠΑΜ, φίλτατοι συμφορουμήτες, ότι ο ιταλός έχει και πιο γρήγορα πλοία, αλλά και πιο άνετα!!!!!!!!!!!
    Μπορούσε να μετ'ονομάσει ένα πλοίο του σε "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΑΛΛΑΣ" και να το κάνει!

    ΕΠΊΣΗΣ....
    ΑΝ πάνε καλά τα "Super Speed" και "Super Cat" [όταν δρομολογηθεί το δεύτερο] των αδελφών Στεφάνου,
    η επιθυμία που έχω προσωπικά σαν Άκης, είναι να αγοράσει τον ΔΑΙΔΑΛΟ που τον βλέπω από φωτογραφίες διάφορων φίλων και το λυπάται η ψυχή μου αυτό το πλοίο
    και να τον δρομολογήσουν στη γραμμή Θεσσαλονίκη - Σποράδες - Κυκλάδες - Κρήτη, με επιδότηση εννοείται!
    Σαφώς και είναι ανώτερο πλοίο από το Άκουα Μπλου[μ].
    Αυτό θα ήταν το καταλληλότερο σενάριο ΑΝ γινόταν φέτος και να βλέπω "κόντρα" στην ιστορική αυτή γραμμή μεταξύ Seajets και Golden Star Ferries
    όπως γίνεται και στη Ραφήνα με τα ταχύπλοα ή όπως γινόταν παλιά με τα πλοία του Αγούδημου κόντρα στα ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ και ΔΑΙΔΑΛΟΣ!

    Αυτά για την ώρα.
    Ξέρω ότι πιθανόν πολύ με θεωρείτε τρελλό ή ονειροπόλο και πιθανόν να μην είμαι αρεστός με τα αυτά που λέω, αλλά όπως προανέφερα στην αρχή λέω και εκφράζω τη γνώμη μου.
    Ίσως να λέω κάποιες πικρές αλήθειες...Συγγνώμη αλλά.....
    Φιλικά...


  3. #403
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.880

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα πω τη γνώμη μου και σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει, άλλοι μπορεί να τη βρείτε σωστή και άλλοι να τη βρείτε λάθος!

    ΘΕΩΡΏ λοιπόν, πως ΑΝ έπερνε η ΜΙΝΟΑΝ τη γραμμή, ΠΙΣΤΕΥΩ ότι θα μπορούσε να ξαναφέρει τους πελάτες της [μεταφορικές κυρίως] στο λιμάνι της Θεσσαλονίκης
    όπως με τα ΕΛ ΓΚΡΈΚΟ και ΔΑΙΔΑΛΟΣ!

    Για φέτος λοιπόν, μετά από 12+ ;; χρόνια, έχουμε την επαναλειτουργία αυτής της θρυλικής - ιστορικής γραμμής με ένα πλοίο,
    που σύμφωνα με πολλές γνώμες και απόψεις που διαβάζω αλλά και που έχω ακούσει στο λιμάνι, υπάρχει μεγάλη αμφιβολία αν θα τα καταφέρει.
    Μας αρέσει δε μας αρέσει, είναι ένα γέρικο σκαρί, το οποίο θα δρομολογηθεί σε μία "δύσκολη" γραμμή!
    Το να επαναλειτουργείς μία τέτοια ιστορική γραμμή μετά από χρόνια με ένα γέρικο πλοίο, ε, ακούγεται "κάπως"...
    Αυτό που με ευχαριστεί και το εννοώ στη κυριολεξία, είναι ότι θα βρούνε δουλειά ναυτικοί που πιθανόν να τους έχει φάει αυτή η ριμάδα η ανεργία όπως όλοι μας έχουμε περάσει από ένα τέτοιο λούκι...!!!
    ΑΝ λοιπόν, ο "μακαρονάς" κος Γκριμάλντι "χτυπούσε" τη γραμμή, σίγουρα θα είχε πολύ μεγαλύτερη απήχηση από το κόσμο.
    Κάνει ΜΠΑΜ, φίλτατοι συμφορουμήτες, ότι ο ιταλός έχει και πιο γρήγορα πλοία, αλλά και πιο άνετα!!!!!!!!!!!
    Μπορούσε να μετ'ονομάσει ένα πλοίο του σε "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΠΑΛΛΑΣ" και να το κάνει!

    ΕΠΊΣΗΣ....
    ΑΝ πάνε καλά τα "Super Speed" και "Super Cat" [όταν δρομολογηθεί το δεύτερο] των αδελφών Στεφάνου,
    η επιθυμία που έχω προσωπικά σαν Άκης, είναι να αγοράσει τον ΔΑΙΔΑΛΟ που τον βλέπω από φωτογραφίες διάφορων φίλων και το λυπάται η ψυχή μου αυτό το πλοίο
    και να τον δρομολογήσουν στη γραμμή Θεσσαλονίκη - Σποράδες - Κυκλάδες - Κρήτη, με επιδότηση εννοείται!
    Σαφώς και είναι ανώτερο πλοίο από το Άκουα Μπλου[μ].
    Αυτό θα ήταν το καταλληλότερο σενάριο ΑΝ γινόταν φέτος και να βλέπω "κόντρα" στην ιστορική αυτή γραμμή μεταξύ Seajets και Golden Star Ferries
    όπως γίνεται και στη Ραφήνα με τα ταχύπλοα ή όπως γινόταν παλιά με τα πλοία του Αγούδημου κόντρα στα ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ και ΔΑΙΔΑΛΟΣ!

    Αυτά για την ώρα.
    Ξέρω ότι πιθανόν πολύ με θεωρείτε τρελλό ή ονειροπόλο και πιθανόν να μην είμαι αρεστός με τα αυτά που λέω, αλλά όπως προανέφερα στην αρχή λέω και εκφράζω τη γνώμη μου.
    Ίσως να λέω κάποιες πικρές αλήθειες...Συγγνώμη αλλά.....
    Φιλικά...

    Εγώ θεωρώ φίλε μου ότι υπάρχουν kai σωστά στοιχεία στο συλλογισμό σου. Εάν ένα πλοίο επιπέδου έστω Mykonos Palace, που να μπορεί να έχει ένα δρόμο γύρω στα 22 με 23 μίλια αναλάμβανε τη γραμμή και μπορούσε με συνέπεια να είναι σε 18 με 20 το πολύ ώρες από Θεσ/νικη-Ηράκλειο και με μια νορμάλ τιμολογιακή πολιτική ίσως κάτι να γινόταν. Χωρίς να πιάνει σε τόσα πολλά κυκλαδονήσια, ένα δρομολόγιο του τύπου Θεσ/νικη-Σκιάθος-(Μύκονος)-Σύρος-Πάρος-Σαντορίνη-Ηράκλειο, το οποίο θα καλύπτονταν κάπου στις 18 με 20 πλεύσιμες ώρες συνολικά, θα μπορούσε (και σε έγκαιρες συνεννοήσεις και με τις μεταφορικές) να έχει μια καλή πορεία. Δεδομένου κιόλας πως ακόμα και τα ημερήσια από Πειραιά για Κρήτη κάνουν το δρομολόγιο πια σε σχεδόν 9 ώρες, ίσως κάτι να μπορούσε να γίνει. γενικά Χώρια που κάτι seajets και κάτι superferry στα ενδοκυκλαδικά σκέλη θα "έτρωγαν κυριολεκτικά τη σκόνη του" λόγω των καλύτερων υπηρεσιών και του μεγέθους που θα είχε ένα τέτοιο πλοίο (στη Μήλο π.χ. τα παλάτια φέτος θα σαρώσουν τις ημέρες που θα έχουν δρομολόγια προς το νησί)
    Όμως όλα αυτά θέλουν και σωστή έρευνα και μελέτη, και case studies στο χώρο της ακτοπλοιας γίνονται δυστυχώς πολύ σπάνια

  4. #404
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ancd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θες να πας στη Σητεία με ποιο θα πας. Με το Πρεβελης στη Σητεία ... οδηγώντας 2 ώρες?
    Όσο με αφορά, πιο κουραστικός δρόμος από το Ηράκλειο Σητεία δεν υπάρχει. Προτιμώ να βάλω το αυτοκίνητο στον Πρέβελη, και να είμαι σε 2.5 ώρες στη Σητεία!

  5. #405
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Μηνύματα
    736

    Προεπιλογή

    Σε εποχες που τα αεροπορικα ειναι φθηνα δεν υπαρχει κανενας λογος για μια οικογενεια απο Θεσσαλονικη να περασει ενα 24ωρο στο ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ για να παει Κρητη. Η επιδοτουμενη γραμμη ανοιξε μονο για να επιδοτηθει ο ημετερος Ηλιοπουλος..Τελευταιο του καλοκαιρι που θα εχει τοσο φιλικο προς αυτον υπουργειο αλλώστε...

  6. #406
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Αν το πάμε έτσι, τότε και η Καβάλα έχει αεροδρόμιο. Ποιος ο λόγος να πηγαίνουν κι εκεί τα πλοία ;;
    Αν είχε η Θεσσαλονίκη καράβι, σιγά μην είχε τόση κίνηση η Καβάλα... Δείτε το γεωγραφικά τι και πως εξυπηρετεί η Καβάλα και μετά το ξανασυζητάμε....
    Ο νοών νοήτο...

  7. #407

    Προεπιλογή Τα πλοία που ένωναν το Ηράκλειο με τη Θεσσαλονίκη


  8. #408

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρον αρθράκι με αρκετές όμως ανακρίβειες.

  9. #409
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Πειραιά - Νάξο - Σητεία
    Μηνύματα
    311

    Προεπιλογή

    Για την ιστορία σας επισυνάπτω από το αρχείο του κουμπαρου μου τα δρομολόγια του Ελ. Γκρέκο στην γραμμή το 1996! 21 ώρες περίπου Θεσσαλονίκη - Ηράκλειο με 3 νησιά στης Κυκλάδες! Και 3 κυκλικά δρομολόγια!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #410
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Εγώ έχω στη κατοχή μου και το βρήκα και στο διαδίκτυο και το ανεβάζω κι εδώ, το γνωστό καρτ ποστάλ...
    ElGreco03.jpg

Σελίδα 41 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 313940414243 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας