Σελίδα 43 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 33414243
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 421 έως 430 από 430

Θέμα: Γραμμή Θεσσαλονίκης-Κυκλάδων-Κρήτης (Thessaloniki-Cyclades-Crete route)

  1. #421
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου...Για τελευταία στιγμή κ πάλι καλά να λέμε. Την προηγουμένη εβδομάδα ήμουν Σύρο κ στα δωμάτια που εμενα, ήταν διπλα ένα ζευγάρι από Θεσ/νίκη που ετοιμάζονταν Πέμπτη πρωί να επιστρέψει με το aqua blue στην πόλη τους (είχαν κατέβει με το αυτοκίνητο τους κ bs2), γιατί το δρομολόγιο της επιστροφής τους φαίνονταν (κ είναι πράγματι) πολύ ξεκούραστο.
    Κι όμως αν κατέβαιναν από Θεσσαλονίκη με το ΆΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ, θα τους έβγαινε πολύ φθηνότερα.
    Βενζίνες + διόδια + εισιτήρια πλοίου = μετάβαση από Θεσσαλονίκη με το ΆΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ και πιο φθηνά!
    Στα εισιτήρια με επιστροφή και με ΆΜΕΣΗ έκδοση, η έκπτωση αγγίζει το 60%.

  2. #422
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να την "έκανε γυριστρούλα" το υπουργείο στην συγκεκριμμένη εταιρεία, βάσει και των όσων έχουμε δει...... δεν το βρίσκω και τόσο πιθανό !!! Εδώ για το AQUA (και δεν πίστευα !!!) BLUE, ξεθάψανε και επιδοτήσανε δικαίως ή αδίκως γραμμή για την οποία δεν υπήρχε κανένα ενδιαφέρον τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια.

    Η γραμμή δεν έπρεπε να σταματήσει καθόλου αυτά τα 10 χρόνια που λείπει πλοίο.
    Έπρεπε να υπάρχει ένα επιβατικό σε αυτή τη γραμμή.
    Όσο για του χρόνου......βλέπουμε.

  3. #423

    Προεπιλογή

    Μα γι αυτό ακριβώς έγραψα "δικαίως ή αδίκως". Για σένα ήταν σωστό ότι ξαναάνοιξε η γραμμή, για άλλους λάθος. Σεβαστή κάθε γνώμη.

  4. #424
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων

    Η γραμμή δεν έπρεπε να σταματήσει καθόλου αυτά τα 10 χρόνια που λείπει πλοίο.
    Έπρεπε να υπάρχει ένα επιβατικό σε αυτή τη γραμμή.
    Όσο για του χρόνου......βλέπουμε.
    Αυτό το "έπρεπε" δεν νομίζω οτι ευσταθεί. Αν η γραμμή μπορούσε να φέρει κέρδος σε κάποιο πλοίο τότε όλο και κάποιος θα είχε δρομολογήσει το όποιο καράβι του. Το να πληρώνουμε από τους φόρους μας την μικροκομματική -δήθεν κοινωνική- επιδότηση μιας γραμμής δεν νομίζω οτι "πρέπει". Ειδικά όταν καταφανώς υπάρχουν εναλλακτικές για τις οποίες δεν μας επιβαρύνει κανείς (π.χ. αεροπλάνο, πλοίο από άλλο λιμάνι). Αν δεν υπάρχει ενδιαφέρον για τη γραμμή αλλά κάποιοι τοπικοί παράγοντες (π.χ περιφέρεια, δήμος) θεωρούν οτι η ύπαρξη της θα φέρει έσοδα στην περιοχή τους, ας την πριμοδοτήσουν οι ίδιοι από τοπικούς πόρους.
    Διαφορετικά εγώ μπορεί να λέω οτι "πρέπει" να υπάρχει γραμμή Καλαμάτα-Καστέλι κάθε μέρα, ο άλλος Αγία Γαλήνη-Αλεξάνδρεια κάθε Σάββατο και μην ξεχάσουμε να κάνει ένα Superfast απευθείας Πειραιά-Ψέριμο. Αλλά γιατί να πληρώνει ο καθένας μας τις σκοπιμότητες που υποκρύπτονται πίσω από τα εκάστοτε "δίκαια και έγιναν πράξη";

  5. #425

    Προεπιλογή

    Respect φίλε Άρη, τα είπες όλα περιγραφικότατα !!! Τώρα, όσον αφορά το γιατί πρέπει "να πληρώνουμε από τους φόρους μας την μικροκομματική -δήθεν κοινωνική- επιδότηση μιας γραμμής", μα...... ο φίλος μας Akis Dionisis που γνωρίζει σαφώς καλύτερα από εμάς τα της συμπρωτεύουσας, μας το έχει εξηγήσει καθαρά σε προηγούμενο του ποστ. Γιατί έχουν προφανές οικονομικό όφελος οι ιδιωτικές μεταφορικές εταιρείες........... Λίγο είναι ???

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ferdinard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιοί <<παρακαλάνε>> να ξοδεύονται τα χρήματα των φορολογουμένων για επιδοτήσεις όταν όλοι οι προορισμοί που εξυπηρετεί το δρομολόγιο καλύπτονται άριστα συγκοινωνιακά από υπάρχοντα μέσα μεταφοράς; Εγώ σίγουρα δεν <<παρακαλάω>>. Ονομάστε σας παρακαλώ αυτούς που <<παρακαλάνε>>, αλλιώς να χρησιμοποιείτε ενικό σας παρακαλώ!
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μεταφορικές φυσικά.
    Ξέρεις τι πετρέλαια και διόδια γλυτώνουν μέχρι τον Πειραιά με τη δρομολόγηση πλοίου από Θεσσαλονίκη ;;
    Χώρια τα μεροκάματα στους οδηγούς!

  6. #426
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Εξηγείστε μου επίσης, γιατί πληρώνετε φόρους κτλ, για τον ΔΙΑΓΟΡΑ και το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ...
    που λόγω έλειψης πλοίου από τη Θεσσαλονίκη, τρέχει ο "λακαμάς" έλληνας φορολογούμενος Θεσσαλονικιός στη Καβάλα για να πάρει ένα από τα δύο επιδοτούμενα προαναφερθέντα πλοία....

  7. #427
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξηγείστε μου επίσης, γιατί πληρώνετε φόρους κτλ, για τον ΔΙΑΓΟΡΑ και το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ...
    που λόγω έλειψης πλοίου από τη Θεσσαλονίκη, τρέχει ο "λακαμάς" έλληνας φορολογούμενος Θεσσαλονικιός στη Καβάλα για να πάρει ένα από τα δύο επιδοτούμενα προαναφερθέντα πλοία....
    Τα δρομολόγια που αναφέρεις επιδοτούνται για να έχει η Λήμνος (και ο Αϊ Στράτης) σταθερή ακτοπλοϊκή σύνδεση με την ηπειρωτική χώρα και με άλλα νησιά του Βορείου Αιγαίου όπου ανήκει διοικητικά. Αν δεν υπήρχαν αυτά τα επιδοτούμενα, τα νησιά αυτά θα είχαν πρόβλημα επιβίωσης και αυτό είναι ένα εθνικό θέμα για ευνόητους λόγους. Δεν έχει δηλαδή να κάνει με τον τρόπο μετάβασης στα νησιά για τις διακοπές μας. Κοντολογίς με αυτά εξυπηρετούνται οι νησιώτες, ενώ με το AQUA BLUE εξυπηρετούνται κάτοικοι της ενδοχώρας που έχουν άλλες επιλογές να μετακινηθούν όπου θέλουν με τις οποίες δεν επιβαρύνουν τους φορολογούμενους.
    Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω το επιχείρημα... Δηλαδή ως Αθηναίος θα έπρεπε να παραπονιέμαι γιατί δεν έχω στον Πειραιά καράβι για να πάω στη Σαμοθράκη; και επειδή πρέπει να τρέχω στην Αλεξανδρούπολη;
    Πρέπει για κάθε προορισμό να έρχεται το καράβι στην "πόρτα" μας και αν δεν έρθει να θεωρούμαι τους εαυτούς μας αδικημένους;

  8. #428

    Προεπιλογή

    Ακόμα και το Καβάλα - νησιά ΒΑ Αιγαίου (ΔΙΑΓΟΡΑΣ και ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ) το καλοκαίρι κατά την γνώμη μου δεν έπρεπε να επιδοτείται. Η γραμμή έχει αρκετή κίνηση από τον Απρίλιο μέχρι τον Οκτώβριο. Τα σχεδόν 100,000 ευρώ την εβδομάδα (και για τα 3 δρομολόγια) είναι πεταμένα λεφτά από αυτούς που θα έπρεπε να κόπτονται για την οικονομική διαχείριση της χώρας μας.

  9. #429
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Akis Dionisis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξηγείστε μου επίσης, γιατί πληρώνετε φόρους κτλ, για τον ΔΙΑΓΟΡΑ και το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ...
    που λόγω έλειψης πλοίου από τη Θεσσαλονίκη, τρέχει ο "λακαμάς" έλληνας φορολογούμενος Θεσσαλονικιός στη Καβάλα για να πάρει ένα από τα δύο επιδοτούμενα προαναφερθέντα πλοία....
    Η απάντηση υπάρχει στο βιβλίο "κοινωνική και πολιτική αγωγή" που διδάσκεται στην Ε' Δημοτικού.... (ελεος ρε παιδιά, σαν να λέμε δηλαδή "αφου δε θα στειλω ποτε το παιδι μου σχολειο στην κάρπαθο γιατι να πληρωνω φορους να φτιαχτει στο νησι δημοτικό σχολείο"..... )

    (αλλα θα απαντήσω όπως αρμόζει - δηλαδή δια της ερωτήσεως "και γιατί να τρέχει ο κάθε λακαμας ελληνας φορολογούμενος Καβαλιώτης στη Θεσσαλονίκη...." )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos_249 : 27-08-2018 στις 22:24
    http://www.rafinavessels.webs.com

  10. #430
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη!!!
    Μηνύματα
    2.239

    Arrow

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giorgos_249 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η απάντηση υπάρχει στο βιβλίο "κοινωνική και πολιτική αγωγή" που διδάσκεται στην Ε' Δημοτικού.... (ελεος ρε παιδιά, σαν να λέμε δηλαδή "αφου δε θα στειλω ποτε το παιδι μου σχολειο στην κάρπαθο γιατι να πληρωνω φορους να φτιαχτει στο νησι δημοτικό σχολείο"..... )

    (αλλα θα απαντήσω όπως αρμόζει - δηλαδή δια της ερωτήσεως "και γιατί να τρέχει ο κάθε λακαμας ελληνας φορολογούμενος Καβαλιώτης στη Θεσσαλονίκη...." )
    Ποιος σου είπε εσένα ότι έτρεχαν οι Καβαλιώτες στη Θεσσαλονίκη για το ΒΑ Αιγαίο.
    Αφού παράλληλα ήταν και από Καβάλα και από Θεσσαλονίκη. Απλά τότε η Καβάλα δεν είχε τόση κίνηση για να δικαιολογεί τόσα πλοία για το ΒΑ Αιγαίο.
    Πολύ απλά, αφού δεν έχει πλοίο από Θεσσαλονίκη, τρέχουν όλοι στη Καβάλα. Γι'αυτό έχει τόση κίνηση.

    100.000 το δρομολόγιο νομίζω παίρνει το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ και όχι στα 3 δρομολόγια.


Σελίδα 43 από 43 ΠρώτηΠρώτη ... 33414243

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας