Σελίδα 3 από 43 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 430

Θέμα: Γραμμή Θεσσαλονίκης-Κυκλάδων-Κρήτης (Thessaloniki-Cyclades-Crete route)

  1. #21
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    531

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marioskef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνωντας εισητήρια για να ανέβω Θεσ/νική από Ηράκλειο κατέληξα σε ένα δρομολόγιο στις 11 Αυγουστου με το Νταλιάνα, όταν λοιπόν του δίνω τα δεδομένα μου θέλω καμπίνα Β4 μου δίνει διαθεσιμότητα. Όταν όμως κάνω ακριβώς την ίδια αναζήτηση αλλά με φοιτητικό τότε απλώς δεν παρουσιάζει κάποιο output (ούτε καν δείχνει οτι δεν υπάρχει διαθέσιμη θέση).
    Γιατί συμβαίνει αυτό?
    Ξέρουμε αν υπάρχει κατηγορία ναύλου "φοιτητικό" για τον Αύγουστο στη συγκεκριμένη γραμμή και αν ναι τι έκπτωση δίνει?
    MERIKES ETERIES DEN EXOY FITITIKA OLES TIS MERES ALA DEN PISTEBO... ASE POY PREPI NANE KAI EPIDOTOYMENO OPOTE OLO KAI KATI 8A BRIS AKOY EKI DEN SOYTO EKDIDI ME TIN EKTOSI POY DIKEOYSE APARADEXTO .. TI EINAI TAXYPLOO EDO KAI STA TAXYPLOA EXEIS KAPOIA EKTOSI KAI DEN 8A KANI H G A NTROPI!
    [COLOR=red][I][B]SUPERFAST V[/B][/I][/COLOR]

  2. #22
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    East Med
    Μηνύματα
    1.091

    Προεπιλογή

    Χωρίς να είμαι σίγουρος, πρέπει να είναι bug του συστήματος. Τουλάχιστον, μέχρι πέρσι, η GA εξέδιδε εισιτήρια με καμπίνα και την ανάλογη έκπτωση. Ίσως τα δεδομένα να άλλαξαν φέτος. Έχε υπόψη σου ότι ο πράκτορας, σε συγκριση με τους κοινούς θνητούς, έχει περισσότερα overrides και access μεσω crs.
    [B][COLOR="RoyalBlue"][I][U][URL="http://img132.imageshack.us/img132/6466/elliios1972sig.jpg"]Κυκλαδίτικο Ξαραθύμιο[/URL][/U][/I][/COLOR][/B]

  3. #23

    Προεπιλογή

    Τελικά το επισόδειο με το περίφημο εισητήριο έχει και συνέχεια, που για να είμαι ειλικρινής με προβλημάτισε...
    Αφου ψάχνω το site της GA, με παραπέμπει σε ένα συγκεκριμένο πρακτορείο (λογικά κεντρικός πράκτορας στην περιοχή εκείνη) οπότε και παίρνω τηλέφωνο...
    "Γεια σας ενδιαφέρομε να δω για ένα δρομολόγιο από Ηράκλειο για Θεσ/νικη στις 11 Αυγουστου", λεω εγώ...
    Αφού ψάχνει στο σύστημα μου λεει πως "υπάρχει τέτοιο δρομολόγιο με το Νταλιάνα".
    "Τέλεια, ενδιαφέρομαι να κάνω κράτηση για κρεβάτι σε καμπίνα."

    Ψάχνει λοιπόν και μου λέει, πως "υπάρχουν εισητήρια μόνο σε xxx (δεν είμαι σίγουρος τι κατηγορία ακριβώς μου είπε) καμπίνα με τιμή ¤124", περίπου.
    "Καλώς" λέω εγώ μη υποψιασμένος και θέλοντας να γίνει η κράτηση έστω κι έτσι... Αλλά καλού κακού ρωτάω, "επειδή εχω δει από το σύστημα οτι μέχρι χθες το βράδυ υπήρχε διαθεσιμότητα και σε τετράκλινη εσωτερική, μπορούμε με καποιο τρόπο να έχουμε υπ' όψην μας οτι με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη θέση και αν υπάρχει κάποια ακύρωση..."
    Και εκεί τρελαίνομαι...
    "Ε, μισώ λεπτό να δω τι υπάρχει..., α ωραία έχουμε θέσεις και σε αυτή τη κατηγορία με κόστος ¤79..."

    Εγω λοιπόν κάνω την κράτηση και ρωτώ εσας με ποια λογική στην αρχη με διαβεβαιώνει οτι έχουμε μόνο στην xxx κατηγορία και αμεσως μετά μόλις της λέω οτι το έχω ψάξει, κυριολεκτικά 10 δευτερολεπτα μετά, μου βρίσκει στην κατηγορία που θέλω... Μα τέτοια τύχη να έχει μόλι ακυρώσει κάποιος στο δρομολόγιο ακριβώς που με ενδιαφέρει... Να γράψω τζόκερ!!!

  4. #24
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σαντορινη-Ν.Σμυρνη
    Μηνύματα
    1.419

    Προεπιλογή

    A καλα ναι αυτες ειναι οι γνωστες πονηριες των πρακτορων.Για φοιτητικο παντως επειδη εψαχνα και εγω για μια φιλη μου που ηθελε να ερθει με το Ιεραπετρα,εβγαζε το ιδιο προβλημα μολις παταγα φοιτητικο.Συνεπως ειναι προβλημα του συστηματος.Ολες οι εταιριες κοβουν φοιτητικα.
    [B][I][COLOR=navy] RODANTHI[/COLOR][/I][/B]
    [SIGPIC][/SIGPIC] [COLOR=DarkGreen][/COLOR]

  5. #25
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο-Κρήτη
    Μηνύματα
    1.282

    Προεπιλογή

    Παντως φίλε marioskef στην Ελλάδα βρισκόμαστε!Σιγά μη σου έλεγαν πρώτα το πιο συμφέρον για σενα!!Μόνο αν τους πείς οτι το έχεις ψάξει το θέμα και τους πείς οτι ενδιαφέρεσαι για συγκεκριμένη κατηγορία σου λένε τι έχουν.Αλλιώς σου λενε τη πιό ακριβή και συμφέρουσα προς αυτούς λύση.
    Πάντως επειδή και εγώ πρόσφατα έψαχνα για φοιτητικά εισητίρια, σε όλες τις εταιρείες συγκινωνιών υπάρχουν φοιτητικές εκπτώσεις!Ακόμα και στα Κτελ!
    Αν δεν έχει η G.A. τι να πώ!!!Αμα προσπαθούν να βγάλουν και απο εμάς τους φοιτητές λεφτά, δε θέλω να κατονομάσω δημόσια τι είναι......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisk88 : 10-08-2008 στις 01:51
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com"]The shiplovers blog[/URL]>>Δρομολόγια 2010 προς/απο Ηράκλειο
    [URL="http://giannis.fotopic.net"]Gianni's gallery[/URL]
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com/"] [/URL]

  6. #26
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    1.977

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από marsant Εμφάνιση μηνυμάτων
    A καλα ναι αυτες ειναι οι γνωστες πονηριες των πρακτορων.Για φοιτητικο παντως επειδη εψαχνα και εγω για μια φιλη μου που ηθελε να ερθει με το Ιεραπετρα,εβγαζε το ιδιο προβλημα μολις παταγα φοιτητικο.Συνεπως ειναι προβλημα του συστηματος.Ολες οι εταιριες κοβουν φοιτητικα.
    Λοιπόν η φοιτητική έκπτωση ισχύει όλο το χρόνο, και την δικαιούσαστε σε οποιαδήποτε θέση. Αυτό το θέμα έχει απασχολήσει πάρα πολλές φορές τους φοιτητικούς συλλόγους και κυρίως της Κρητής όπου ήμουν και εγώ κάποτε μέλος εκεί... Όπου αυθέρετα μία εταιρεία της Κρήτης σταματούσε την ισχύ της όταν είμασταν στα μέσα του καλοκαιριού και οι σχολές ήταν κλειστές!
    Όσο για την ύπαρξει καμπίνας, ΗΡΑΚΛΕΙΟ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 124 ευρώ δεν πας και με αεροπλανάκι σε 1 ωρίτσα, έτσι θα απαντούσα στον πράκτορα εγώ... έχουν ξεφτηλίσει το θέμα οι ακτοπλόοι μας!
    [SIZE=3][B][SIZE=4][SIZE=3][SIZE=3][URL="http://meteorama.blogspot.com/"]Προγνώσεις ανέμων ελληνικών θαλασσών[/URL]

    [/SIZE]
    [/SIZE] [/SIZE] [/B][/SIZE]

  7. #27
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Κανονικα η φοιτητική έκπτωση διακόπτεται το καλοκαιρι, οταν ειναι κλειστες οι σχολές και αν δεν κανω λαθος η Μπλου Σταρ δεν έχει αυτο το χρονικό διάστημα. Παντως η GA ferries, για την οποία γίνεται συζήτηση έχει σιγουρα, αλλο αν ο πράκτορας δεν θέλει για διάφορους λόγους να βγαλει τετοια εισιτήρια.

  8. #28
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Σαντορινη-Ν.Σμυρνη
    Μηνύματα
    1.419

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικα η φοιτητική έκπτωση διακόπτεται το καλοκαιρι, οταν ειναι κλειστες οι σχολές και αν δεν κανω λαθος η Μπλου Σταρ δεν έχει αυτο το χρονικό διάστημα. Παντως η GA ferries, για την οποία γίνεται συζήτηση έχει σιγουρα, αλλο αν ο πράκτορας δεν θέλει για διάφορους λόγους να βγαλει τετοια εισιτήρια.
    Αυτο παλι δεν μπορω να το καταλαβω!Δηλαδη επειδη ειναι κλειστες οι σχολες το καλοκαιρι τι παει να πει?Παιρνει ξαφνικα ο φοιτητης το καλοκαιρι λεφτα η γινεται πλουσιος?Πρεπει δηλαδη να ταξιδευει μονο χειμωνα!Ελεος πια!Οπως γινεται με τους πολυτεκνους που εχουν εκπτωση μονο καθημενρινες(δεν πρεπει να ταξιδευουν Παρασκευη-Σαββατο-Κυριακη και να γυρνανε Δευτερα) γιατι δεν υπαρχει εκπτωση σε αυτους τους ανθρωπους,οπως κανει για παραδειγμα η HSW στα ταχυπλοα της.Δυστηχως αυτα γινονται αμα δεν υπαρχει κρατος.Α ρε Ελλαδα με τα μεγαλεια σου
    [B][I][COLOR=navy] RODANTHI[/COLOR][/I][/B]
    [SIGPIC][/SIGPIC] [COLOR=DarkGreen][/COLOR]

  9. #29
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    2.846

    Προεπιλογή

    Για να μην γινει παρεξηγηση οσον αφορα τη φοιτητικη εκπτωση, αυτη οπως και στους μαθητες χορηγειται για τη μεταβαση και επιστροφη απο τον τοπο διαμονης στο σχολειο/σχολη και οχι για ψυχαγωγία. Αλλοιμονο αν το κρατος αναλαμβανε να πληρωνει και τις διακοπες των φοιτητών !!!

  10. #30
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    Ηράκλειο-Κρήτη
    Μηνύματα
    1.282

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από despo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην γινει παρεξηγηση οσον αφορα τη φοιτητικη εκπτωση, αυτη οπως και στους μαθητες χορηγειται για τη μεταβαση και επιστροφη απο τον τοπο διαμονης στο σχολειο/σχολη και οχι για ψυχαγωγία. Αλλοιμονο αν το κρατος αναλαμβανε να πληρωνει και τις διακοπες των φοιτητών !!!
    Μα κάτσε φίλε μου!!!Αλλο οι εκτπώσεις για τους μαθητές και άλλο για τους φοιτητές!!!Καμία σχέση!!!
    Οι φοιτητικές εκτπώσεις γίνονται για να βοηθήσουν τους φοιτητές καθώς και τους γονείς μας οικονομικά!!!Ενας φοιτητής μπορεί να θέλει να πάει για κάποιο λόγο και το καλοκαίρι στη πόλη που σπουδάζει, πρέπει να κόψει κανονικό εισιτήρειο?? αν είναι ετσι το "πάσο" γιατί το έχουμε? για μόστρα? δε νομίζω!
    Και απο την άλλη αν ήταν έτσι γιατί στα Κτελ-σινεμά-μερικές εταιρείες πλοίων κτλ έχουμε ειδικές εκτπώσεις?? ένας φοιτητής είναι φοιτητής και έχει εκτπωσεις φοιτητικές ανεξάρτητα που σπουδάζει!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisk88 : 11-08-2008 στις 16:15
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com"]The shiplovers blog[/URL]>>Δρομολόγια 2010 προς/απο Ηράκλειο
    [URL="http://giannis.fotopic.net"]Gianni's gallery[/URL]
    [URL="http://giannisk88.wordpress.com/"] [/URL]

Σελίδα 3 από 43 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας