Σελίδα 48 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 38464748495058 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 471 έως 480 από 955

Θέμα: Γραμμή Ραφήνα - Άνδρος - Τήνος - Μύκονος [Rafina - Andros - Tinos - Myconos route]

  1. #471
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Μηνύματα
    766

    Προεπιλογή

    το πιο σωστο το εγραψε πιο πανω ο Rocinante..το χειμωνα εχουν αυξηθει και αγριεψει οι νοτιαδες!για οσους ζουν σε νησια ξερουν πολυ καλα τι σημαινει 9αρι κ 10 αρι νοτιας....μην κοιταμε τι γινεται το καλοκαιρι μονο.οποτε σε συνδυασμο με τα πολυ πρακτικα λιμανια που εχουμε... οι εταιρειες προσεχουν 10 φορες παραπανω ποιο πλοιο θα βαλουν και που.

  2. #472
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Athens , Tinos
    Μηνύματα
    3.276

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Nick_Pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι ο Λέο τα λέει πολύ σωστά. Προς θλίψη όλων μας, όταν αποσυρθούν και οι 2 θρύλοι της Ραφήνας, θα τελειώσουν και τα... χορευτικά.
    Σωστος ο γειτονας. Οπως εχω ξαναπει "ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ"

  3. #473
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BULKERMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    και για την Ανδρο μην εισαι τοσο σιγουρος...
    Το μέσα της Τήνου είναι δυσκολότερο. Στο Γαύριο από διαστάσεις δεν έχει πρόβλημα, αλλά από βύθισμα;;; Εκεί το φοβάμαι!

  4. #474
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Αναφορικα με τον αντικαταστάτη του Superferry εχω την εντυπωση πως το Ιθάκη, αν και πολύ καλό και πετυχημένο βαπόρι, θα ειναι λίγο, μπροστα στην ανεση, τη φωτεινοτητα και τα ανοιχτά καταστρώματα του Superferry II.

    Αλλώστε, 2 χειμώνες που αντικατέστησε το Superferry II, δεν πηρε και τα καλύτερα σχόλια, κυριως απο τους Ανδριώτες. Το να εισαι στην Ανδρο σε 1.45' αντι για 2 ώρες δεν ειναι και σημαντικη διαφορα.

    Και στη σύγκριση καινουριο και στριμωγμένο ή παλιό και άνετο (το οποιο ομως σε ποιοτητα κοινοχρηστων χώρων εχει διατηρηθει σε επιπεδο καινούριου) ο τακτικος επιβάτης (και οι τακτικοι επιβατες ειναι αυτοι που συντηρούν τη γραμμή αυτή) θα προτιμησει το παλιο και ανετο.

    Οπότε κατά την άποψη μου η Βlue Star θα πρέπει να προσέξει πολυ τον αντικαταστάτη του βάπορα. Και δε θεωρώ τυχαιο πως ο Παναγόπουλος, με τετοια ικανοτητα και ευελιξία στα θέματα ακτοπλοΐας που τον διακατείχε, δεν αντικατέστησε το Superferry II, παραμένοντας τόσα χρόνια "παραφωνιά" στο σλογκαν της εταιριας, "ο νεώτερος στόλος".

    Βέβαια ούτε και τα καινούρια των 145 μέτρων (ανοιξη-δηλαδη αρχες καλοκαιριού-του 2011 το πρώτο) ειναι καταληλα για τη γραμμή, ούτε και καποιο από τα Πάρος-Νάξος. Και κατα την αποψη μου ιδανικο ειναι το μεγαλο ξαδερφακι του Ιθακη, που για αυτη τη γραμμή το ειχε παραγγείλει ο Στριντζης, και μάλιστα με όνομα "Superferry Mύκονος".

    Βεβαια δεν αποκλειεται η Βlue Star να καταφύγει στην αγορά πλοιου απο Ευρώπη ή Ιαπωνία, να το μετασκευάσει και να το βάλει στη γραμμη, κατι που μου φαινεται πιθανοτερο.
    [U]Μαστροπαναγο για σένα δουλεύουμε.....
    [/U]

  5. #475
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή SUPERFERRY/ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_D Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Και κατα την αποψη μου ιδανικο ειναι το μεγαλο ξαδερφακι του Ιθακη, που για αυτη τη γραμμή το ειχε παραγγείλει ο Στριντζης, και μάλιστα με όνομα "Superferry Mύκονος"....
    Μα νομίζω ότι αυτό που θα ονομαζόταν "Superferry Μύκονος" είναι το νυν "Νήσος Μύκονος" της HSW! Μετά την αγορά της Strintzis Lines από τις Επιχειρήσεις Αττικής ακυρώθηκε η παραγγελία των 2 υποναυπήγηση πλοίων με την με αφορμή την καθυστέρηση των εργασιών από τα ναυπηγεία. Ο Εφοπλιστής μάλλιστα και ειδικά στην στήλη Νώε Εξπρες αναφερόταν σ' αυτά ως Blue Κουφάρ (αφού μετά την εξαγορά της εταιρίας το Superferry θα γινόταν Blue).
    Οταν λοιπόν ο Γ. Στρίντζης ανέλαβε διευθ. σύμβουλος της HSW αγόρασε τα δύο... κουφάρια τα οποία ολοκληρώθηκαν και ονομάστηκαν Νήσος (όπως Superferry) Μύκονος και Χίος! Αρχικά μάλλιστα ακουγόταν ότι το Ν.Μ. θα έμπαινε και στην γραμμή για την οποία προοριζόταν όταν έγινε η αρχική παραγγελία (Ραφήνα-Ανδρο-Τήνο-Μύκονο)!

  6. #476
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από noulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα νομίζω ότι αυτό που θα ονομαζόταν "Superferry Μύκονος" είναι το νυν "Νήσος Μύκονος" της HSW!
    Ακριβώς αυτο το βαπόρι εννοώ...
    [U]Μαστροπαναγο για σένα δουλεύουμε.....
    [/U]

  7. #477
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτο το βαπόρι εννοώ...
    Ε και δεν το έλεγες από την αρχή να μην γράφω ολόκληρο κατεβατό!!!

  8. #478
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από noulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε και δεν το έλεγες από την αρχή να μην γράφω ολόκληρο κατεβατό!!!
    Καλά κανεις και τα γράφεις για να θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι...
    [U]Μαστροπαναγο για σένα δουλεύουμε.....
    [/U]

  9. #479
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    ΡΑΦΗΝΑ / ΒΟΛΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ....
    Μηνύματα
    1.996

    Προεπιλογή

    Ναι αλλά και το Νήσος Μύκονος δεν είναι λίγο μεγάλο??
    http://www.rafinavessels.webs.com

  10. #480
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Για την γραμμή αυτήν προοριζόταν!

Σελίδα 48 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 38464748495058 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας