Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Natsios
Μια και αναφερθήκατε σε αυτό το πλοίο ( SUPERFERRY) και με αφορμή τη ψηφοφορία για το όριο ηλικίας των πλοίων, θα ήθελα να τονίσω οτι πλοία σαν το SUPERFERRY, είναι άδικο να φεύγουν λόγο ορίου ηλικίας. Ταξιδεύω πολύ συχνά με αυτό το πλοίο από τότε που μπήκε στη γραμμή μια και η καταγωγή μου είναι από Τήνο. Τουλάχιστον σε θέμα κοινόχροιστων χώρων, καθαριότητας κτλ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα καινούργια και η κατάστασή του κατά τη γνώμη μου είναι παρα πολύ καλή. Δεν ξέρω φυσικά τι γίνεται στο μηχανοστάσιο, λαμαρίνες και γενικά μηχανικά μέρη αλλα πιστεύω οτι και εκεί θα είναι τα ίδια. Αν κρίνω και από τον καπετάνιο του και την όλη εικόνα του πλοίου και αν το συγκρίνω με άλλα της ηλικίας του μπορώ όμως να καταλάβω. Πιστεύω οτι είναι ένα πλοίο που σε βάζει σε δίλλημα για να απαντήσεις σε θέματα ορίου ηλικίας.
Θα συμφωνήσω απόλυτα φίλε μαζί σου. Υπάρχουν πλοία που είναι μικρότερης ηλικίας και είναι εγκατελειμένα το πρόβλημα δεν είναι η απαραίτητα μόνο η ηλικία ενός πλοίου αλλά η συντήρηση του.
Θα θυμίσω ότι πέρσυ υπήρχε εταιρεία η οποία έκανε την ετήσια συντήρηση
των πλοίων της εν πλω .
Μακάρι να είχαμε πλοία σαν το Superferry .
Πάντως η HELLINIC SEA WAYS φέτος τα πλοία της δεν είχαν καμία σχέση με τα προηγούμενα χρόνια αισθητή διαφορά .