Σελίδα 11 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 955

Θέμα: Γραμμή Ραφήνα - Άνδρος - Τήνος - Μύκονος [Rafina - Andros - Tinos - Myconos route]

  1. #101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apollonas
    to akoua fevgei 20/1 kai menei to pinelopi mono tou tha xanarthei 10/4 to souper ferry argei akoma peripou 11/2 lene

    Θα υπάρχει πλοίο που θα κάνει απογευματινά δρομολόγια μέχρι να έρθει το Superferry ????
    oxi mexri telos martiou alla vlepoume kati tha ginei mporei kai to mpam

  2. #102

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από NAXOS
    Aπολλωνάρα τί κάνεις???
    Ακόμα δέν αποφασισε ο κουμπάρος????
    autos apofasise alla kati perimenoume tha doume

  3. #103
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apollonas
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από apollonas
    to akoua fevgei 20/1 kai menei to pinelopi mono tou tha xanarthei 10/4 to souper ferry argei akoma peripou 11/2 lene

    Θα υπάρχει πλοίο που θα κάνει απογευματινά δρομολόγια μέχρι να έρθει το Superferry ????
    oxi mexri telos martiou alla vlepoume kati tha ginei mporei kai to mpam
    Με την Agapitos ή με άλλη ????

  4. #104
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Αρχικό σχέδιο είναι να φύγει το ΠΗΝΕΛΟΠΗ για την ετήσια στις 5 Φεβρουαρίου. Αυτά σύμφωνα με τις προβλέψεις του πληρώματος και με τη Blue Star που λέει ότι και το ΝΑΞΟΣ θα έχει τελειώσει με τη ζημιά αλλά και το ΠΑΡΟΣ θα έχει κάνει την ετήσια του που υπολογίζεται να είναι 20 μέρες περίπου. Ωστόσο έλεγαν πως το ΝΑΞΟΣ θα είναι έτοιμο σήμερα αλλά δεν το βλέπω. Οπότε μάλλον η ΠΟΠΗ θα τραβήξει λίγο ζόρι ακόμα.

  5. #105
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Θα θελα να παρατηρίσω τα εξής. Και το SF2 και η Πηνελόπη είναι αξιόλογα πλοία αλλα κατ'εμέ το AQUA είναι αυτό που κάνει την διαφορά. Το πέρασμα Ανδρού Πεταλιών και Τήνου Μυκόνου (όπου απαντάτε και ο περισσότερος άσχημος καιρός) είναι της τάξης του μισάωρου. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι ο σύνηθες καιρός του Αιγαίου είναι ο Βοριάς ο χρόνος όπου θα "ταλαιπωρίσει" τους επιβάτες του ίσως είναι λιγότερος του μισάωρου. Μήν ξεχνάμε πώς είναι ένα πλοίο τελευταίας τεχνολογίας με νέα μηχανίματα, σύγχρονο εξοπλισμό γέφυρας και ολοκαίνουργια σωστικά. Δέν μιλάμε φυσικά για το μέγεθος του Πλοιάρχου του! Πλοίαρχος δέν είναι μόνο αυτός που ποζάρει στην βαρδιόλα και προσπαθόντας να ξεπερνά συνέχεια τα όρια του εργαλείου του και του εαυτού του. Δέν λέω μου αρέσουν οι εντυπώσιακές μανούβρες αλλα ας ρωτίσει και τους Α΄Μηχανικούς τι τραβάνε για να κάνουν οι κάπταιν τα αεροπλανικά τους. Αυτούς δέν τους έχω δεί ποτέ να τους τραβάνε φώτο! Σαν συμπέρασμα λέω πως καλό θα ήταν να βλέπουμε και λίγο σφαιρικά τα πράματα και όχι μόνο φωτογραφικά!

  6. #106
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Απόστολε. Όλοι έχουμε τις προτιμήσεις μας, ή τους λόγους αν θες που είμαστε πιο επιεικείς και όχι τόσο αντικειμενικοί στην κρίση μας. Μένω σε αυτό που είπες: Ότι αυτός που δεν φωτογραφίζεται, ίσως και να μην το έχει ανάγκη στην τελική. Γιατί πάντα αυτά που φαίνονται είναι τα έργα, και όχι οι φωτογραφίες....(που ως γνωστόν δεν απεικονίζουν πάντα ήρωες.......)

    Υ.Γ. Συγχαρητήρια για το site σου. Μπήκα και περιηγήθηκα.

  7. #107

    Προεπιλογή

    Φιλε ΑΠΟΣΤΟΛΕ κατ αρχην καλως ηρθες στο naytilia.gr επισης και εγω εχω να σου πω οτι η σελιδα με τις φωτογραφιες ειναι αξιολογο και κοιταζοντας ειδα οτι ειμασταν μαζι στην σχολη της Συρου αρα χαιρομαι που τα λεμε μεσω του ΝΑΥΤΙΛΙΑ.

    Επισης διαβαζοντας το παραπανω μηνυμα σου θα σου απαντησω λεγοντας οτι ενα καραβι δεν το χαρακτηριζεις καλο μονο απο το αν εχει καλα μηχανιματα στην γεφυρα και οσο για τα σωστικα που ανεφερες δεν νομιζω οτι τα αλλα δυο υστερουν σε κατι.

    Οσο για το θεμα πλοιαρχου ειναι μια αλλη ιστορια που ισως να χρειαζεται ενα τοπικ μονο και μονο για αυτο και να πεφτουν αναλυσεις επι των αναλυσεων και ισως να μην ειμαστε ικανοι η' και να μην καταληγαμε σε κανενα συμπερασμα στο ποιος ειναι καλος και κακος πλοιαρχος.

    Ομως δεν νομιζω η μαλλον ειμαι σιγουρος οτι για να κανει καποιος μια καλη μανουβρα και συγχρονως εντυπωσιακη οτι σωνει και καλα σκιζει τον Α' μηχανικο,και αν θελεις μπορουμε και να το αναλυσουμε και να σου πω και συγκεκριμενα παραδειγματα.Επισης αυτοι που κανουν τα ''αεροπλανικα'' οπως τα χαρακτηριζεις ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα ισως και του ενος χεριου και δεν νομιζω οτι οι συγκεκριμενοι εχουν την αναγκη να ''ποζαρουν'' στην βαρδιολα και να δειχτουν το κανουν γιατι το εχουν μεσα τους για την παρτη τους και γιατι ετσι απλα ''γουσταρουν''.

    Τελος αυτο ακριβως λεω και εγω οτι τα πραγματα δεν πρεπει να τα βλεπουμε φωτογραφικα και πως φαινεται απο εξω ενα πλοιο αλλα πως ειναι πανω στην δουλεια γι αυτο και θα σου ελεγα να δεις και να συκρινεις τα παραπανω πλοια σε πολλους τομεις π.χ στην μανουβρα
    \'\'REVOLUCION\'\'

  8. #108

    Προεπιλογή

    Φιλη ΝΙΚΗ δεν νομιζω οτι ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ η' ακομα και ο ΒΕΛΛΑΛΟΠΟΥΛΟΣ μια και σε αυτους αναφερομαστε στα προηγουμενα μηνυματα οτι εχουν αναγκη τις φωτογραφιες για να δειχτουν!!!!Μην τρελαθουμε τωρα!!! οποιος εχει ελαχιστη γνωση απο πλοια και ακτοπλοοια και τους γνωριζει ειδικα τον πρωτο ξερει κι ολας την ιστορια του και καταλαβαινει οτι δεν εχει αναγκη τετοιου ειδους προβολη!!!

    Οσο για το πρωτο σκελος του μηνυματος σου ολοι εχουμε προτιμιμησεις η' και λογους να υποστηριζουμε καποιον αλλα αυτα δεν πρεπει να υπερνικανε την λογικη και να μην ειμαστε αντικειμενικοι.Εγω τουλαχιστον δεν το κανω.
    \'\'REVOLUCION\'\'

  9. #109
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχήν παιδιά έχουμε ξεφύγει τελείως από το θέμα!!!

    Από κει και πέρα για να πω κι εγώ τη γνώμη μου το AQUA σίγουρα κερδίζει τις εντυπώσεις στον ξενοδοχειακό του τομέα (μαζί με το ΦΕΡΡΥ) μιας και ολοκληρώθηκε το 2003 με αποτέλεσμα ακόμα μέσα όλα να "μυρίζουν" καινούριο. Επίσης συμφωνώ πως έχει προηγμένο εξοπλισμό. Από κει και πέρα όμως κι επειδή συμφωνώ με τον che ότι ένα πλοί δεν είναι μόνο τα σαλόνια του, μην ξεχνάμνε ότι το πλοίο αυτό ξεκίνησε να φτιάχνεται στα μέσα της δεκαετίας του 80 (το 86 αν θυμάμαι καλά παραγγέλθηκε ως NISSILIOS) και όχι σαν Εγ/Ογ αλλά ως κρουαζιερόπλοιο και για άλλη τελείως γραμμή από αυτή που είναι. Επισής λόγω κατάσχεσης παρέμενε μέχρι το 1998 παρατημένο. Λόγω λοιπόν αυτής της δομής του το πλοίο δεν είναι καλοτάξιδο κι επειδή ταξιδεύω συχνά πυκνά από Ραφήνα επιτρέψτε μου να πω πως εκεί που τα άλλα πλοία αρχίζουν να αισθάνονται τη θάλασσα, το AQUA γίνεται ανυπόφορο. Δεν έχει σημασία που ο Τσικνιάς και το Κάβο ντόρο είναι μόνο μισή ώρα το καθένα γιατί το συγκεκριμένο πλοίο από 5-6 μποφόρ αρχίζει να έχει πολύ ενοχλητικό ταξίδι και το χείριστο είναι ότι κουνάει και κοπανάει πολύ άσχημα με οποιονδήποτε καιρό. Εδώ η ΠΟΠΗ χωρίς να ψιλώσει καθόλου πήγαινε με 7άρι και ίσα ίσα που το καταλαβαίναμε. Όταν βέβαια άνοιξαν τα πτερύγια πλέον πήγαινε σαν σε μπουνάτσα. Την ίδια ώρα που το ΑΚΟΥΑ δεν μπορούσε καν να προσεγγίσει σε Τήνο και με τα χίλια ζόρια στη Μύκονο. Ταπεινή μου άποψη είναι πως αυτό το πλοίο θα ήταν για άλλες γραμμές όπως Σποράδες, Σαρωνικός ή κάτι τέτοιο...

  10. #110
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από che
    Φιλη ΝΙΚΗ δεν νομιζω οτι ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ η' ακομα και ο ΒΕΛΛΑΛΟΠΟΥΛΟΣ μια και σε αυτους αναφερομαστε στα προηγουμενα μηνυματα οτι εχουν αναγκη τις φωτογραφιες για να δειχτουν!!!!Μην τρελαθουμε τωρα!!! οποιος εχει ελαχιστη γνωση απο πλοια και ακτοπλοοια και τους γνωριζει ειδικα τον πρωτο ξερει κι ολας την ιστορια του και καταλαβαινει οτι δεν εχει αναγκη τετοιου ειδους προβολη!!!

    Οσο για το πρωτο σκελος του μηνυματος σου ολοι εχουμε προτιμιμησεις η' και λογους να υποστηριζουμε καποιον αλλα αυτα δεν πρεπει να υπερνικανε την λογικη και να μην ειμαστε αντικειμενικοι.Εγω τουλαχιστον δεν το κανω.
    Φίλε Γιώργο αν κατάλαβες τα όσα έγραψα και αν είχες διαβάσει τις δημοσκοπήσεις για καλύτερο πλοίο και πλοίαρχο, δεν θα σπαταλούσες τόσο χρόνο για να μου γράψεις το συνημμένο μήνυμα.
    Φιλικά
    Νίκη

    Υ.Γ. Οι μανούβρες δεν είναι αποκλειστικότητα Ραφήνας......

Σελίδα 11 από 96 ΠρώτηΠρώτη ... 9101112132161 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας