Σελίδα 3 από 96 ΠρώτηΠρώτη 123451353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 955

Θέμα: Γραμμή Ραφήνα - Άνδρος - Τήνος - Μύκονος [Rafina - Andros - Tinos - Myconos route]

  1. #21
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Natsios
    Μια και αναφερθήκατε σε αυτό το πλοίο ( SUPERFERRY) και με αφορμή τη ψηφοφορία για το όριο ηλικίας των πλοίων, θα ήθελα να τονίσω οτι πλοία σαν το SUPERFERRY, είναι άδικο να φεύγουν λόγο ορίου ηλικίας. Ταξιδεύω πολύ συχνά με αυτό το πλοίο από τότε που μπήκε στη γραμμή μια και η καταγωγή μου είναι από Τήνο. Τουλάχιστον σε θέμα κοινόχροιστων χώρων, καθαριότητας κτλ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα καινούργια και η κατάστασή του κατά τη γνώμη μου είναι παρα πολύ καλή. Δεν ξέρω φυσικά τι γίνεται στο μηχανοστάσιο, λαμαρίνες και γενικά μηχανικά μέρη αλλα πιστεύω οτι και εκεί θα είναι τα ίδια. Αν κρίνω και από τον καπετάνιο του και την όλη εικόνα του πλοίου και αν το συγκρίνω με άλλα της ηλικίας του μπορώ όμως να καταλάβω. Πιστεύω οτι είναι ένα πλοίο που σε βάζει σε δίλλημα για να απαντήσεις σε θέματα ορίου ηλικίας.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα φίλε μαζί σου. Υπάρχουν πλοία που είναι μικρότερης ηλικίας και είναι εγκατελειμένα το πρόβλημα δεν είναι η απαραίτητα μόνο η ηλικία ενός πλοίου αλλά η συντήρηση του.
    Θα θυμίσω ότι πέρσυ υπήρχε εταιρεία η οποία έκανε την ετήσια συντήρηση
    των πλοίων της εν πλω .
    Μακάρι να είχαμε πλοία σαν το Superferry .
    Πάντως η HELLINIC SEA WAYS φέτος τα πλοία της δεν είχαν καμία σχέση με τα προηγούμενα χρόνια αισθητή διαφορά .

  2. #22
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Μηχονολογικά το πλοίο δεν είναι και στην καλύτερη δυστυχώς κατάσταση. Χαρακτηριστικό είναι ότι αμέσως μετά την τελευταία ετήσια συντήρησή του έβγαλε βλάβες. Συμφωνώ βέβαια ότι εσωτερικά λάμπει αλλά το ότι έχει βγει προς πώληση κάνει την εταιρία του να μην του δίνει την απαραίτητη σημασία.

  3. #23
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΥ όπως αναφέρθηκε και αλλού, από 21 Νοεμβρίου και για 2 μήνες περίπου πάει στη θέση του ΙΘΑΚΗ για Σύρο - Τήνο - Μύκονο από Πειραιά. Υπάρχουν πολλά σενάρια:

    1) Δρομολόγησή του εκ νέου στη γραμμή της Ραφήνας
    2) Δραμολόγησή του στη Ραφήνα μεν αλλά με τα σινιάλα του Μίμη Αγούδημου.
    3) Πώλησή του στο εξωτερικό.

    Έχουν ακουστεί και τα τρία πάρα πολύ και δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω γιατί δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

  4. #24
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Σημαντικές οι πληροφορίες σου φίλε George ουσιαστικά η Bluestar αποχωρεί απο την γραμμή αν ισχύσει το δευτερο και τρίτο σενάριο.

  5. #25
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Σπίτι μου
    Μηνύματα
    453

    Προεπιλογή

    Αυτά τα σενάρια ακούγονται και γράφονται πολύ. Δεν είναι δικές μου πληροφορίες. Υπάρχει και το Sea Jet από την Blue Star αλλά μην ξεχνάς ότι κάθε χρόνο ακούμε για αποχώρηση του ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ από τη Ραφήνα και κάθε χρόνο εδώ είναι.

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από George
    Αυτά τα σενάρια ακούγονται και γράφονται πολύ. Δεν είναι δικές μου πληροφορίες. Υπάρχει και το Sea Jet από την Blue Star αλλά μην ξεχνάς ότι κάθε χρόνο ακούμε για αποχώρηση του ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ από τη Ραφήνα και κάθε χρόνο εδώ είναι.
    Σωστά όντως κάθε χρόνο ακούγονται απλά πιστεύω ότι όλο και πιο κοντά είμαστε στην υλοποίηση αυτών. Δεν μένει να δούμε στην πράξη τι θα συμβεί.

  7. #27
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Δεν νομιζω να φύγει τοσο εύκολα η Βlue Star από τη γραμμή! Είναι πολύ καιρδοφόρα.

  8. #28
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Sorry! ! Κερδοφόρα έτσι;

  9. #29
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    μακάρι απλά δεν βλέπουμε διάθση να μπεί στην γραμμη με κάποιο πλοίο προς το παρόν τπυλάχιστον.
    Μήπως αφήνει την γραμμη για το Νήσος Μυκονος ???

  10. #30
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Athens - Tinos
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Το νήσος Μύκονος μπήκε σε μια γραμμή (Χιος-Μυτηλήνη) που αυτή την εποχή έχει πολλά προβλήματα. Και η ΝΕΛ νομίζω δεν είναι στα καλύτερά της. Έτσι ένα καινούργιο γρήγορο πλοίο μπορεί να χτυπήσει τώρα τη γραμμή αυτή που είναι πολύ δυνατή και από επιβάτες και φορτηγά κτλ. Από οτι άκουσα η Hellenic Seaways έκλεισε συμφωνία αρκετών ετών με τους πράκτορες. Θα δούμε όμως τι θα γίνει!

Σελίδα 3 από 96 ΠρώτηΠρώτη 123451353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας