Σελίδα 47 από 49 ΠρώτηΠρώτη ... 374546474849 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 461 έως 470 από 489

Θέμα: Αγιος Νεκτάριος Αίγινας [Agios Nektarios Aiginas, Παναγία Σκιάθου]

  1. #461
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.093

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Σαρωνικο ως η εναλλακτικη οικονομικη λυση παει μια χαρα εδω και 16 χρονια
    Η επιτυχημένη πορεία του πλοίου συνεχίζεται και τα τελευταία χρόνια μάλιστα με τον Cpt Απόστολο Λαζαρίδη στο τιμόνι.

    CPT.jpg

  2. #462
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Εκτός από το ψεύτικο φουγάρο του ΑΙΝΟΣ, "δανεική" είναι κ η καμπάνα του πλοίου στην οποία αναγράφεται Μ216 δλδ ανήκε σε κάποιο ναρκαλιευτικό του ΠΝ Κάτι άλλο;;;

    Σήμερα οι καμπάνες στα βαπόρια,όπου υπάρχουν,είναι διακοσμητικές.Έχω να δω από τα παιδικά μου χρόνια τον λοστρόμο να χτυπάει τα κλειδιά της άγκυρας.

  3. #463
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.093

    Προεπιλογή

    Σε αρκετά ταξίδια μου με το Άγιος Νεκτάριος Αίγινας έχω δει τον καπετάνιο σε περιπτώσεις που θέλει να δώσει μια άμεση εντολή για λάσκα ή αγάντα των αγκυρών και δεν μπορεί να ακουστεί απ' το πλήρωμα της πλώρης, έχει ένα μακρύ σχοινάκι απ' τη βαρδιόλα που είναι συνδεδεμένο με το καμπανάκι, όπου κουνώντας το δίνεται η ανάλογη προσοχή απ' το πλήρωμα.

    Τέλος, ενόψει της εορτής του Αγίου Νεκταρίου στις 9/11 το πλοίο θα εκτελέσει τα κάτωθι έκτακτα δρομολόγια:

    Πειραιάς - Αίγινα: 07:40, 11:30, 15:30 και Αίγινα - Πειραιάς: 09:20, 13:30, 17:30

  4. #464
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από karavofanatikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αρκετά ταξίδια μου με το Άγιος Νεκτάριος Αίγινας έχω δει τον καπετάνιο σε περιπτώσεις που θέλει να δώσει μια άμεση εντολή για λάσκα ή αγάντα των αγκυρών και δεν μπορεί να ακουστεί απ' το πλήρωμα της πλώρης, έχει ένα μακρύ σχοινάκι απ' τη βαρδιόλα που είναι συνδεδεμένο με το καμπανάκι, όπου κουνώντας το δίνεται η ανάλογη προσοχή απ' το πλήρωμα.
    Ευχάριστο που χρησιμοποιείται η καμπάνα έστω κ με αυτό τον τρόπο.
    Εγώ φίλε μου,θυμάμαι στο νησί μου τότε που πλαγιοδετούσαν,στο βίρα γιά να ξεκολλήσει το βαπόρι,χτυπούσαν πόσα κλειδιά έχει κάτω κ στο νέτα πολλές φορές κ γρήγορα την καμπάνα.Όλα αυτά με τα walkie-talkie κ με την ενδοσυνεννόηση έχουν περάσει στην ιστορία.

  5. #465

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα οι καμπάνες στα βαπόρια,όπου υπάρχουν,είναι διακοσμητικές
    Δεν ειναι καθολου διακοσμητικες, ειναι ακομη υποχρεωτικες να υπαρχουν ωστε να ικανοποιειται και ο COLREG και η κλαση του πλοιου.

  6. #466
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nauxa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειναι καθολου διακοσμητικες, ειναι ακομη υποχρεωτικες να υπαρχουν ωστε να ικανοποιειται και ο COLREG και η κλαση του πλοιου.
    Yποχρεωτικές είναι,αλλά πόσοι τις χρησιμοποιούν σήμερα.

  7. #467
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το ¶γιο Νεκτάριος Αίγινας έφυγε πριν λίγο από τον Πειραιά και πάει στο ΝΜΔ για την ακινησία του.

  8. #468
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Το ¶γιος Νεκτάριος Αίγινας σήμερα το πρωί επέστρεψε στα δρομολόγια του. Καλή συνέχεια.

  9. #469
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Εν πλω!
    Μηνύματα
    3.093

    Προεπιλογή

    Χριστός Ανέστη & Χρόνια Πολλά!

    Απόγευμα Δευτέρας του Πάσχα. Το Άγιος Νεκτάριος πρωτόκολλο σε επιβάτες και ΙΧ, λόγω της αυξημένης κίνησης απ' την επιστροφή των εκδρομέων, είχε ως αποτέλεσμα να αναχωρήσει με μικρή καθυστέρηση απ' την Αίγινα.

    Λίγα λεπτά αργότερα αναχώρησε και το Φοίβος, καταφέρνοντας να το προσπεράσει εν πλω και δένοντας πρώτο στο λιμάνι του Πειραιά.

    DSCN7126.jpg DSCN7143.jpg DSCN7147.jpg DSCN7150.jpg

  10. #470
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Τι έγινε με το ¶γιος Νεκτάριος Αίγινας και κάνει βόλτες ανοικτά από την Πέρανι - Σαλαμίνας?????????

Σελίδα 47 από 49 ΠρώτηΠρώτη ... 374546474849 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας