Σελίδα 44 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 34424344
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 431 έως 434 από 434

Θέμα: Greek AIS Sites

  1. #431
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μία ενδιαφέρουσα (έως συναρπαστική !!!) παράμετρος στην αναζήτηση πλοίων προστέθηκε στην τελευταία (ίσως και σημερινή) αναβάθμιση στο marinetraffic.com.

    Πλέον, μπορείς να κάνεις αναζήτηση (και βέβαια να έχεις αποτελέσματα) και με προηγούμενο(α) όνομα(τα) πλοίων, όχι μόνο με το σημερινό. Για παράδειγμα, αν αναζητήσεις το όνομα ι OKIRROI (ΩΚΥΡΡΟΗ, πρώην αμφίπλωρο μας, νυν PATHAGON), βρίσκεις το πλοίο ως : OKIRROI -Ex Name (9627306).

    Μία πάρα πολύ χρήσιμη λειτουργία κατά την γνώμη μου, στις περιπτώσεις που ψάχνεις για παλαιότερα πλοία για τα οποία δεν γνωρίζεις ούτε το σημερινό τους όνομα, ούτε (πολύ περισσότερο) αριθμό ΙΜΟ.
    H αναζήτηση στο ΑΙS με τα πρώην ονόματα δεν είναι κάτι καινούργιο.Εδώ κ μιά 3ετία τουλάχιστον έχω βρει άπειρα καράβια κατά την ενασχόλησή μου με τά παλιά ποντοπόρα φορτηγά ή δεξαμενόπλοια,απλώς γνωρίζοντας ένα από τα ονόματα που είχαν στην ζωή τους.

  2. #432

    Προεπιλογή

    Φίλε μου ΒΙΚΤΩΡ πολύ ενδιαφέρον, ωστόσο προσωπικά για εμένα ήταν κάτι το καινούργιο, γι αυτό και το μοράστηκα μαζί σας.

    Γνωρίζω και εγώ ότι σε βάσεις δεδομένων (αν είσαι μέλος επί πληρωμή) μπορείς να κάνεις αναζητήσεις και με παλιά ονόματα, και σίγουρα αυτό γίνεται και σε κάποια άλλα AIS sites (με ή άνευ πληρωμής). Ωστόσο, στο marinetraffic.com, ως απλός επισκέπτης που είμαι εγώ, δεν μπορούσα μέχρι προχθές να κάνεις αναζήτηση με παλιά ονόματα, δεν προέκυπταν αποτελέσματα, ενώ τώρα με την παρούσα αναβάθμιση μπορώ.

    Και σε αυτό αποκλειστικά αναφέρθηκα, στο marinetraffic.com.

  3. #433
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου ΒΙΚΤΩΡ πολύ ενδιαφέρον, ωστόσο προσωπικά για εμένα ήταν κάτι το καινούργιο, γι αυτό και το μοράστηκα μαζί σας.

    Γνωρίζω και εγώ ότι σε βάσεις δεδομένων (αν είσαι μέλος επί πληρωμή) μπορείς να κάνεις αναζητήσεις και με παλιά ονόματα, και σίγουρα αυτό γίνεται και σε κάποια άλλα AIS sites (με ή άνευ πληρωμής). Ωστόσο, στο marinetraffic.com, ως απλός επισκέπτης που είμαι εγώ, δεν μπορούσα μέχρι προχθές να κάνεις αναζήτηση με παλιά ονόματα, δεν προέκυπταν αποτελέσματα, ενώ τώρα με την παρούσα αναβάθμιση μπορώ.

    Και σε αυτό αποκλειστικά αναφέρθηκα, στο marinetraffic.com.
    Φίλε EV καλά έκανες που το έγραψες κ εγώ απλός επισκέπτης είμαι.Στις έρευνες που έκανα,διεπίστωσα ότι έχει κ καράβια που έπαψαν να υπάρχουν προ διαδικτύου με εξαίρεση κάποια πολύ παλιά κυρίως κατασκευής δεκαετίας αρχών-μέσων δεκαετίας 50.Στις αναζητήσεις μου αποφεύγω να βάζω τετριμένα ονόματα-αν είχε-το χ πλοίο διότι μου βγάζει ένα κατεβατό.Αν είναι δυνατόν επιλέγω ονόματα που μπορεί να είναι μοναδικά ή εν πάση περιπτώσει να μην είναι πολύ διαδεδομένα κ έτσι βγάζω άκρη.

  4. #434

    Προεπιλογή

    Φίλε μου OfTheHighSeas, όταν έγραψα "νομίζω ότι .....ψειρίζουμε την μαιμού" εννοούσα σαφώς ότι καθόμαστε και ασχολούμαστε με ασήμαντες και ανούσιες λεπτομέρειες.

    Έγραψα αρχικά,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    .......
    Κάθε πλοίο που ξεκινάει ένα ταξίδι, εκπέμπει στο AIS λιμάνι - ημερομηνία και ώρα αναχώρησης (ATD) και λιμάνι - υπολογιζόμενη ημερομηνία και ώρα άφιξης (ETA).
    .........
    απάντησες την πρώτη φορά,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το AIS εκπέμπει μόνο λιμάνι και εκτιμώμενη ώρα αφίξεως.
    και την δεύτερη,

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από OfTheHighSeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ασφαλώς το marinetraffic και τα όμοια εμφανίζουν και την ώρα αναχωρήσεως, δεν την παίρνουν όμως από το AIS γιατί το AIS δεν εκπέμπει τέτοια πληροφορία.
    .........
    Δεν γνωρίζω πως συνάγει το marinetraffic το λιμάνι και την ώρα αναχωρήσεως, μια εύλογη υπόθεση είναι ότι προκύπτει από την πορεία του πλοίου.
    Το marinetraffic δεν "συνάγει" το λιμάνι και την ώρα αναχωρήσεως οποιουδήποτε πλοίου από την........ πορεία του, και σαφέστατα αυτές τις πληροφορίες τις παίρνει από το AIS. Όταν ένα πλοίο βρίσκεται σε ένα λιμάνι, εκπέμπει το σήμα του στο AIS, και όταν αναχωρήσει από εκεί φαίνεται στο σήμα του η ώρα αναχώρησης (ευελπιστώ ως εδώ να συμφωνούμε). Στο marinetraffic λοιπόν καταγράφονται αυτά τα στοιχεία, και καθ' όλη την διάρκεια του ταξιδιού του πλοίου, μέχρι δηλαδή και να καταπλεύσει στο λιμάνι προορισμού, αναφέρονται στην "καρτέλα" του (και τα βλέπουμε και εμείς) τα λιμάνια αναχώρησης και προορισμού και οι ανάλογες ημερομηνίες και ώρες (της αναχώρησης βέβαιες, του προορισμού εκτιμώμενες από το συνεχιζόμενο σήμα του πλοίου στο σύστημα). Σε κάθε περίπτωση λοιπόν, όλα τα στοιχεία προέρχονται από την συσκευή AIS του πλοίου, και όχι από κάποια ....μαντεψιά ή ....υπολογισμούς που κάνει το marinetraffic ή κάθε παρεμφερές site.

    Κατόπιν αυτών των ....επεξηγήσεων, και για να το λήξουμε (ελπίζω) το θέμα με την διαφωνία που άστοχα εξέφρασες, θα σε παραπέμψω να ξαναδιαβάσεις (προσεκτικότερα αυτήν την φορά) το πρώτο μου ποστ που ήταν η αιτία της συζήτησης που επακολούθησε. Για να σε βοηθήσω, είχα γράψει : "Κάθε πλοίο που ξεκινάει ένα ταξίδι, εκπέμπει στο AIS........." δεν είχα γράψει : "Κάθε πλοίο που ξεκινάει ένα ταξίδι και καθ' όλη την διάρκεια του, εκπέμπει στο AIS.........".

Σελίδα 44 από 44 ΠρώτηΠρώτη ... 34424344

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας