Σελίδα 138 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 3888128136137138139140 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1.371 έως 1.380 από 1405

Θέμα: Δελτίο Πειραιά - ΟΛΠ (Piraeus - PPA report)

  1. #1371

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από threshtox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να είναι σύμπτωση, αλλά σήμερα το πρωί ήταν κλειστή και η Ε10 και η Ε9.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Orpheas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ συχνά γίνεται αυτό.
    Σωστά, η 9 και η 10 τις περισσότερες φορές είναι κλειστές, και όχι τώρα, εδώ και χρόνια. Και για να είμαστε αντικειμενικοί, πολύ καλά κάνουν και τις κλείνουν, όταν βέβαια δεν υπάρχουν προγραμματισμένες αφίξεις και αναχωρήσεις. Οι προβλήτες του λιμανιού δεν είναι για τσάρκες -που και εμένα πολύ μου αρέσουν, δεν το κρύβω- αλλά για να εξυπηρετούν πλοία οχήματα και επιβάτες.

  2. #1372
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Eπειδή από την 10 μπαίνω κάθε πρωί για τη βόλτα μου (και το ίδιο ισχύει και για την 9), η πόρτα είναι σχεδόν κλειστή τις περισσότερες φορές, αλλά πάντα περνάει πεζός ή μηχανή.

    Σήμερα και οι δύο ήταν τελείως κλειστές.

  3. #1373

    Προεπιλογή

    Άρα, αν καταλαβαίνω σωστά φίλε μου threstox, ο προβληματισμός σου (ή έστω συλλογισμός) είχε να κάνει με το ότι ενώ οι δύο πύλες είναι "σχεδόν κλειστές τις περισσότερες φορές", δηλαδή ας πούμε κατά 95% (μιλάμε για καγκελόπορτες κάπου δέκα μέτρων πλάτους), σήμερα, την ώρα που πέρασες, ήταν κλειστές κατά 100%.

    ........ΟΚ.

  4. #1374
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Ο προβληματισμός μου είναι ότι μου κόβουν τη βόλτα, όταν είναι 100% κλειστές, χα χα.. Όσο και αν ο κανονισμός είναι κανονισμός. Τέλος πάντων, αν ισχύει, ας τις κλείνουν όλες, να πέσουμε σε κατάθλιψη να τελειώνουμε... Αλλά να είναι κλειστή η 10 και να είναι εκατό αυτοκίνητα παρκαρισμένα από μέσα, ε..ε..

  5. #1375
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Πιστεύω ότι όπως είναι το λιμάνι είναι δύσκολο να το κλείσουν όλο.Στην Ελλάδα είμαστε.
    Αυτό το κομμάτι που λες,έχουν αρχίσει να το κλείνουν εδώ κ μερικά χρόνια όταν δεν έχει δρομολόγια ή να μην κάνουν εργασίες σε κάποιο βαπόρι.Τα αμάξια μπορεί να ανήκουν κ σε διάφορους που έχουν το...σχετικό μέσο.
    Νομίζω ότι ο λόγος που το κλείνουν,είναι η άμεση γειτνίαση με το λιμεναρχείο κ να φοβούνται μήπως τους "την πέσουν" τπτ ανάρχες όπως γίνεται με τα αστυνομικά τμήματα.Όμως ιδιαίτερα το καλοκαίρι με τις πολλές αφιξοαναχωρήσεις υπάρχουν φορές που οι πόρτες μένουν ( ξεχνιούνται; ) ανοιχτές ακόμα κ την νύχτα.

  6. #1376
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Σήμερα, πάντως, ήταν ανοιχτή η πόρτα ως τη μέση. Θα σας δίνω κάθε μέρα αναφορά. Κάποιες φορές επίσης, έχω μπει από το λιμεναρχείο, με ένα χαμόγελο και με ευγένεια, λέγοντας ότι πάω μέσα από το λιμάνι και μου το επιτρέπουν.

  7. #1377
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Γκαζάκια, κροτίδες και μπουκάλι με βενζίνη έξω από την περίφραξη της πύλης Ε-1 στο λιμάνι του Πειραιά




    Δημοσίευση: 12:34 μ.μ. | 11/11/18


    Τα ευρήματα παρελήφθησαν από το τμήμα εξουδετέρωσης εκρηκτικών μηχανισμών

    Σακούλα που περιείχε δύο γκαζάκια, τρείς κροτίδες κι ένα μπουκάλι βενζίνη, βρέθηκε το βράδυ του Σαββάτου έξω από την περίφραξη της πύλης Ε-1 στο λιμάνι του Πειραιά.

    Τα ευρήματα παρελήφθησαν από το τμήμα εξουδετέρωσης εκρηκτικών μηχανισμών, όπως αναφέρει το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων.

    Πηγή: https://www.greek-inews.gr/2018/11/g...#ixzz5WdE0Wha3


    Πηγή: https://www.greek-inews.gr/2018/11/g...#ixzz5WdDogWQW

  8. #1378
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.127

    Προεπιλογή

    Τέτοια να γίνονται κ θα αγριέψουν τα πράγματα στο λιμάνι.

  9. #1379
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Πειραιάς, Αντίπαρος, κλπ..
    Μηνύματα
    692

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τέτοια να γίνονται κ θα αγριέψουν τα πράγματα στο λιμάνι.

    Ναι..κάτι τέτοια μας έλειπαν..

  10. #1380
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    Μηνύματα
    21.605

    Προεπιλογή

    Λιμάνι Πειραιά: Παγώνει λόγω ΣτΕ ο διαγωνισμός επέκτασης του προβλήτα κρουαζιέρας



    Το Συμβούλιο της Επικρατείας (ΣτΕ) ανέστειλε προσωρινά την πρόοδο του διαγωνισμού για την επιλογή αναδόχου αναφορικά με την επέκταση του επιβατικού λιμένα (νότια ζώνη) του ΟΛΠ.

    Στο ΣτΕ έχουν προσφύγει οι εταιρείες «Τέρνα Ανώνυμος Τουριστική, Τεχνική και Ναυτιλιακή Εταιρεία» και «J&P-ΑΒΑΞ ΑΕ» και στρέφονται κατά της Αρχής Εξέτασης Προδικαστικών Προσφυγών και του ΟΛΠ.Αναλυτικότερα, οι εταιρείες ζητούσαν να ανασταλούν οι υπΆ αριθμ. 1 και 2/2018 αποφάσεις της επταμελούς σύνθεσης της Αρχής Εξέτασης Προδικαστικών Προσφυγών, όπως και να ανασταλεί η πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για την επιλογή αναδόχου κατασκευής του έργου επέκταση επιβατικού λιμένα του ΟΛΠ (Νότια Ζώνη, φάση ΑΆ), προϋπολογισμού 136.283.800 ευρώ (μη συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ).Οι εταιρείες έθεσαν το νομικό ζήτημα κατά πόσο ο ΟΛΠ όταν κάνει δημόσιους διαγωνισμούς πρέπει να τηρεί το ευρωπαϊκό δίκαιο ή όχι.Η πρόεδρος του ΔΆ Τμήματος Μαρία Καραμανώφ μετά από εισήγηση του συμβούλου Επικρατείας Ηλία Μάζου έκανε δεκτές τις αιτήσεις των δύο εταιρειών και ανέστειλε προσωρινά -σύμφωνα με το άρθρο 372 του νόμου 4412/2016- την εκτέλεση των επίμαχων δύο αποφάσεων της Αρχής Εξέτασης Προδικαστικών Προσφυγών.Η αναστολή ισχύει μέχρι να εκδοθούν οι οριστικές αποφάσεις του ΔΆ Τμήματος, οι οποίες θα κρίνουν εάν κατά τους διαγωνισμούς ο ΟΛΠ πρέπει να τηρεί ή όχι την ευρωπαϊκή νομοθεσία.Η επέκταση του επιβατικού λιμένα στη νότια ζώνη εντάσσεται στο πακετο των υποχρεωτικών επενδύσεων ύψους 293,8 εκατ που προβλέπει το master plan με ορίζοντα υλοποίησης το 2021.
    ΠΗΓΗ



Σελίδα 138 από 141 ΠρώτηΠρώτη ... 3888128136137138139140 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας