Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 110

Θέμα: Korcula [Αρήτη]

  1. #11
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Μεγάλα οφέλη από αυτά τα ανοίγματα.
    1ον από πλευράς φωτισμού, πολύ λιγότερα φώτα αναμένα κατά τη διάρκεια της ημέρας
    2ον από πλευράς εξαερισμού, δεν απαιτούνται εγκαταστάσεις εξαερισμού (μεγάλο κόστος εγκατάστασης αλλά και λειτουργίας)

  2. #12
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Σε αντιδιαστολη με τα αριθμημενα ωφελη που εχεις ερμηνευσει

    1)Επιπλεον Συντηρηση στο Εσωτερικο του σκαφους.
    (Εχει και πολυ δυσκολα σημεια)
    2)Τα οχηματα που μεταφερονται "σκονιζονται" ακομα κ' με μπονατσα,λογω του χαμηλου υψους του επιπεδου του Γκαραζ.
    3)Μειωμενη εφεδρικη πλευστοτητα.
    Κατα τη διαρκεια του βραδινου πλου αυτο που εσυ δηλωνεις ωφελος
    δεν υπαρχει.
    ...απίστευτος ο κόσμος κι ο χαρακτήρας μας...

  3. #13
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ας σκεφτούμε ότι με αυτόν τον τρόπο το πλοίο θα μπορεί να λειτουργεί με λιγότερο πλήρωμα! Πιθανόν να είναι έχουν σκεφθεί μελοντικό extension για να γίνει πλήρως κλειστού τύπου!

  4. #14

    Προεπιλογή

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΟΙΟΥ? ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ?

  5. #15
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Προφανώς για να επιτρέψουν στο βαπορι ανοιγματα τόσο κοντά στο κύριο κατάστρωμα, θα έχει "χαρτιά" για δρομολόγια σε πολύ περιορισμένες θάλασσες. Οι κανονισμοί που θα υπακούει θα είναι πολύ κοντά σε αυτούς για ΕΓ/ΟΓ ανοικτού τύπου.Για το λόγο αυτό δε νομίζω να υφίσταται και θέμα εφδρικής πλευστότητας.

    Το όφελος το λέω για ημερήσιο και όχι για νυχτερινό ταξίδι. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο ύπάρχει "φωτισμός ημέρας" και "φωτισμός νύχτας".

    Θέμα συντήρησης δεν ξέρω αν υφίσταται. Απλά θα χρειαζεται πιο συχνό πλύσιμο (αν όχι καθημερινό).

    Θα συμφωνίσω μαζί σου Aegean Islands με το σκόνισμα που θα τρώνε τα οχήματα. Στο Θεολόγο 6 m από την επιφάνεια της θάλασσας τα αυτοκίνητα γεμίζουν αλάτι, φαντάσου σε αυτό τι θα γίνεται.

    Αλλά μπορεί να είναι τρόπος για να μειωθεί το πλήρωμα.

  6. #16
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_D Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς για να επιτρέψουν στο βαπορι ανοιγματα τόσο κοντά στο κύριο κατάστρωμα, θα έχει "χαρτιά" για δρομολόγια σε πολύ περιορισμένες θάλασσες. Οι κανονισμοί που θα υπακούει θα είναι πολύ κοντά σε αυτούς για ΕΓ/ΟΓ ανοικτού τύπου.Για το λόγο αυτό δε νομίζω να υφίσταται και θέμα εφδρικής πλευστότητας.

    Το όφελος το λέω για ημερήσιο και όχι για νυχτερινό ταξίδι. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο ύπάρχει "φωτισμός ημέρας" και "φωτισμός νύχτας".

    Θέμα συντήρησης δεν ξέρω αν υφίσταται. Απλά θα χρειαζεται πιο συχνό πλύσιμο (αν όχι καθημερινό).

    Θα συμφωνίσω μαζί σου Aegean Islands με το σκόνισμα που θα τρώνε τα οχήματα. Στο Θεολόγο 6 m από την επιφάνεια της θάλασσας τα αυτοκίνητα γεμίζουν αλάτι, φαντάσου σε αυτό τι θα γίνεται.

    Αλλά μπορεί να είναι τρόπος για να μειωθεί το πλήρωμα.
    Γιωργο,Γιωργακι ΝΤ.
    ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΗΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ?
    ΓΙΑΤΙ?
    Τι σχεση εχει η Συνθεση μετα ανοιγματα?

  7. #17

    Προεπιλογή

    φιλε GIORGO D
    Μετα απο καιρο θα συμφωνησω με τον molaola.

    Υπαρχει καποια σχεση με την συνθεση?

    Επισης σε ποιο πανω μυνημα αναφερεις
    ''από πλευράς φωτισμού, πολύ λιγότερα φώτα αναμένα κατά τη διάρκεια της ημέρας''

    παιζει ρολο αν εχει λιγοτερα φωτα αναμενα?

    Δεν νομιζω ουτε μεγαλες φθορες υπαρχουν σε λαμπες ουτε προβλημα με τον λογαριασμο θα εχουν

    Επισης δεν ξερω με σιγουρια αλλα μπορειτε να βοηθησετε....

    Τα ανοιγματα μηπως παιζουν ρολο με τι καιρο θα το αφηνουν να ταξιδευει?
    Μη πουλάς τρέλα . Μοίρασέ την

  8. #18
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Επιμένω για τα πλεονεκτήματα γιατί για κάποιο λόγο το έκαναν. Τα ανοίγματα έχουν κάποιο σκοπό, είτε τεχνικό, είτε οικονομικό, είτε από πλευράς κανονισμών.

    Αποκλείεται να ξύπνησαν ενα πρωινό και να είπαν...."Ας του κάνουμε τα ανοίγματα, μπορεί να έχει μειωνεκτήματα αλλά δε μας ενδιαφέρει..."

    Όσο για τα φώτα, fcuk εχεις δίκιο, αλλά για μπες εσυ στη σκεψη των εφοπλιστών... Εχω ακούσει διάφορα παράδοξα "για να γλυτώσουν έξοδα".

    ΥΓ: Κατά βάθος είμαι χαρούμενος γιατί κατάφερα κάτι σχεδόν αδύνατο.... να συμφωνησει ο fcuk με τον viramola!!!

  9. #19
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Πειραιας-Jinhae Κορέα
    Μηνύματα
    622

    Προεπιλογή

    Να συμπληρώσω παραπάνω (επεδή δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία) οτι ναι μεν δεν παίρνουν λογαριασμό, αλλά περισσότερα φώτα αναμένα σημαίνει μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος (μηδαμινή σε σχεση με την συνολική του πλοίου), άρα περισσότερα πετρέλαια.

    Ως πιο πιθανή αιτία ύπαρξης των ανοιγμάτων αυτών, θεωρώ την αποφυγή εγκατάστασης συστήματος εξαερισμού, κάτι που ίσως να τους οδήγησε ακόμα και στην τοποθέτηση ενός λιγότερου ηλεκτροπαραγωγικού ζεύγους.

  10. #20

    Προεπιλογή

    φιλε giorgo d

    Δεν νομιζω οτι καποια φωτα παραπανω και ενα συστημα εξαερισμου να παιζει ρολο στην τοποθετηση μιας γεννητριας επιπλεον.

    οπως επισης δεν κανουμε λογο για παραπανω καταναλωση πετρελαιου.

    Η γεννητρια δουλευει και βγαζει καποια συγκεκριμενη ταση και με καποια συγκεκριμενη καταναλωση πετρελαιου.

    σε αυτο μπορει να μας δωσει και πιο καλη απαντηση ενας μηχανικος.
    Μη πουλάς τρέλα . Μοίρασέ την

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας