Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 15 από 15

Θέμα: SuperStar II [Color Viking, Peder Paars, Stena Invicta]

  1. #11
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια πιθανή γραμμή είναι της Ραφήνας-Α-Τ-Μ σε αντικατάσταση του SF ΙΙ (sorry του SUPERSTAR) που είχε παλιότερα συζητηθεί να πάει στις Δυτικές Κυκλάδες. Αν βέβαια μπει από φέτος το ΑΝΕΜΟΣ στη γραμμή όπως ζητούν οι δήμαρχοι των νησιών, τότε δύσκολα θα χωρέσει και αυτό εκεί.
    Θεωρητικά θα μπορούσε και να διπλώσει το SUPERSTAR στη Ραφήνα, μιας και η Σητζετς έχει δηλώσει τέσσερα πλοία για τη φετινή σεζόν και το SUPERSTAR II θα μπορούσε να δηλωθεί ως αντικατάσταση ενός από αυτά.
    Συνημμένο Αρχείο 203013
    Μια άλλη περίπτωση θα ήταν από Πειραιά για Πάρο-Νάξο-Ιο-Θήρα όπου η εταιρία δεν έχει συμβατικό.
    Εχω ακούσει - και το μεταφέρω με πάσα επιφύλαξη-ότι το SUPERSTAR (ex-SFII) πιθανότατα θα αποχωρήσει από Ραφήνα. Και η εταιρεία θα έχει μόνο ταχύπλοο από το συγκεκριμένο λιμάνι φέτος το καλοκαίρι. Και εδώ που τα λέμε με την έλευση του Andros Queen νομίζω πως 6 συμβατικά θα παραήταν πολλά. Από την άλλη πλευρά, οι Δυτικές Κυκλάδες νομίζω πως με ΑΝΕΜΟΣ και ΣΟΛΩΜΟΣ καλύπτονται πράγματι επαρκέστατα όσον αφορά τα συμβατικά.
    Τώρα το Πάρος-Νάξος-Ιος-Θήρα, θα ήταν μια καλή σκέψη εάν είχε καλύτερη ταχύτητα, ή εάν είχε περισσότερες καμπίνες για ενδεχόμενη βραδινή δρομολόγηση από Πειραιά, η οποία θα βόλευε κάποιες μεταφορικές.
    Προσωπικά στην παρούσα φάση μόνο ως αντικαταστάτη του Aqua Blue θα μπορούσα να το δω ή στην διεκδίκηση κάποιας άλλης άγονης από του χρόνου πρώτα ο Θεός (ίσως από βόρεια Ελλάδα?). Ή ενδεχομένως Ραφήνα-Α-Τ-Μ με χαμηλότερο όμως εισιτήριο από τους άλλους και τον "πόλεμο" να χτυπάει "κόκκινο" όπως πριν λίγα χρόνια....

  2. #12
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.509

    Προεπιλογή

    «πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις» ήρθε η ημερησία του ΣΑΣ της Παρασκευής όπου εδώ βλέπουμε οτι η Σητζετς αιτείται το μεν ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ να πάει στις Δυτικές και το ΑΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ για Παρο-Ναξο-Ιο-Θήρα. Επειδή το ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ ΙΙ είναι σαφώς ανώτερο και το ΑΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ έχει βρει τα πατήματα του στη Λήμνο, θεωρώ οτι το Σ.Σ.ΙΙ είναι αυτό που θα μπει στις Κυκλάδες. Και αν εγκριθούν, τότε - όπως λες και εσύ - η Σητζετς θα μείνει Ραφήνα μόνο με ταχύπλοο.

  3. #13
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι/Αρτέμιδα
    Μηνύματα
    1.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    «πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις» ήρθε η ημερησία του ΣΑΣ της Παρασκευής όπου εδώ βλέπουμε οτι η Σητζετς αιτείται το μεν ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ να πάει στις Δυτικές και το ΑΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ για Παρο-Ναξο-Ιο-Θήρα. Επειδή το ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ ΙΙ είναι σαφώς ανώτερο και το ΑΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ έχει βρει τα πατήματα του στη Λήμνο, θεωρώ οτι το Σ.Σ.ΙΙ είναι αυτό που θα μπει στις Κυκλάδες. Και αν εγκριθούν, τότε - όπως λες και εσύ - η Σητζετς θα μείνει Ραφήνα μόνο με ταχύπλοο.
    Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ. Βέβαια κατά καιρούς έχει θεματακια το aqua Blue στον Αη Στράτη, αλλά και πάλι δεν μπορούμε να είμαστε κ σίγουροι ότι το color viking θα τα καταφέρει καλύτερα εκεί. Οπότε μάλλον για αρχή Παροναξία στην αιχμή του καλοκαιριού και ίσως μετά σκαντζα για την άγονη.
    Btw, βλέπω τις δυτικές Κυκλάδες με 3 συμβατικά το καλοκαίρι. Μεγαλεία!!!!

  4. #14
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Ellinis Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πλοίο εκπέμπει στο AIS με το όνομα SUPERSTAR II. Όπως διαβάζω εδώ η παράδοση στη Seajets θα έχει ολοκληρωθεί ως το τέλος του μήνα και μέχρι τις 15 Μαρτίου θα έχει καταπλεύσει στην Ελλάδα.
    Αφήσανε τα AQUA...Πολλή φαντασία στην ονοματοδοσία έχουν!

  5. #15
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    10.126

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από thanos75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.cruisemapper.com/ships/C...ing-ferry-2026

    Με βάση αυτό που βρήκα φαίνεται ότι έχει αρκετούς χώρους που το καθιστούν ιδανικό για ημερόπλοιο. Βέβαια έχει αναλογικά πολλά μαγαζιά και εστιατόρια, που δεν ξέρω πόσο μπορούν να χρησιμοποιηθούν στο Αιγαίο. Εκείνο που δεν μπόρεσα να βρω είναι το πόσες καμπίνες/κρεβάτια έχει.
    Δυνατότητα μεταφοράς 370 αυτοκινήτων και 33 φορτηγών αυτή τη στιγμή......Νομίζω ΟΚ για αρκετές γραμμές των Κυκλάδων, ενώ και οι διαστάσεις του μου φαίνονται ικανοποιητικές για τη συντριπτική πλειοψηφία των λιμανιών μας....
    Στα ευρωπαϊκά βαπόρια συνήθως εκτεταμένες μετασκευές δεν κάνουν Τα μαγαζιά κλπ όντως είναι άχρηστα στηγ Ελλάδα κ προσφέρονται γιά επιπλέον καμπίνες ή αεροπορικά
    Προφανώς το βιάζονται γιά φέτος κ πιστεύω να το βγάλουν,κάνοντας τα απολύτως αναγκαία

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας