Σελίδα 13 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 121 έως 130 από 344

Θέμα: Κάρυστος [Πόρτο Λάφια - Tracarrier, Karystos, Porto Lafia]

  1. #121
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    10.510

    Προεπιλογή

    Είναι απίστευτο τελικά πόσους φίλους είχε αυτό το καράβι! Η φράση «"Χριστίνα" του Ευβοϊκού» τα λέει όλα...

  2. Προεπιλογή φερυ...κοτερο!!!!

    Ε βεβαια ,πως μπορει να το ξεχασει κανεις το λαφια ,ηταν κ ειναι ακομα αγαπητο ,το μονο βεβαια που δεν ειναι πλεον ανταγωνιστικο,λογω μεγεθους, κ ηλικιας αλλα παραμενει ενα σκαρι απαικτο .Τωρα βεβαια για μενα μετα την μετασκευη αλαξαν πολλα πραγματα κ φυσικο ηταν ,αλλα οπως ηταν στην αρχη που επεσε το 68 για μενα ηταν το κατι αλλο.Βεβαια ολα ειναι θεμα χρηματων αμα ριξεις χρημα ....κανεις παπαδες,και αμα δεν ριξεις ...απλως κανεις καποια μπαλωματα.Εγω φυσικα θα το προτιμουσα να υπαρχει ακομα στην γραμμη ραφηνα - μαρμαρι, κ να πηγαινω με αυτο απεναντι , αλλα τι να κανεις ?Ξερετε τι λεω δεν βαζουμε ολοι οι φαν κλαμπ απο κατι να το παρουμε κ να το φτιαξουμε ,εγω ειμαι Α μηχανικος θα αναλαβω τις μηχανες ,κ οι αλλοι αν εχουν σχεση με το ναυτικο επαγγελμα να αναλαβουν τα υπολοιπα ,.....
    Αυτα για σημερα κ σας χαιρετω ολους τους λατρεις του ωραιου!!!

  3. #123
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS MATSOUKAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε βεβαια ,πως μπορει να το ξεχασει κανεις το λαφια ,ηταν κ ειναι ακομα αγαπητο ,το μονο βεβαια που δεν ειναι πλεον ανταγωνιστικο,λογω μεγεθους, κ ηλικιας αλλα παραμενει ενα σκαρι απαικτο .Τωρα βεβαια για μενα μετα την μετασκευη αλαξαν πολλα πραγματα κ φυσικο ηταν ,αλλα οπως ηταν στην αρχη που επεσε το 68 για μενα ηταν το κατι αλλο.Βεβαια ολα ειναι θεμα χρηματων αμα ριξεις χρημα ....κανεις παπαδες,και αμα δεν ριξεις ...απλως κανεις καποια μπαλωματα.Εγω φυσικα θα το προτιμουσα να υπαρχει ακομα στην γραμμη ραφηνα - μαρμαρι, κ να πηγαινω με αυτο απεναντι , αλλα τι να κανεις ?Ξερετε τι λεω δεν βαζουμε ολοι οι φαν κλαμπ απο κατι να το παρουμε κ να το φτιαξουμε ,εγω ειμαι Α μηχανικος θα αναλαβω τις μηχανες ,κ οι αλλοι αν εχουν σχεση με το ναυτικο επαγγελμα να αναλαβουν τα υπολοιπα ,.....
    Αυτα για σημερα κ σας χαιρετω ολους τους λατρεις του ωραιου!!!
    Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Εμένα μου άρεσε και η ανακαίνιση στο σαλόνι το 1989. Έγινε υπερπολυτελές. Ντρεπόσουν να πατήσεις.

  4. Προεπιλογή kotero

    Ευχαριστω πολυ την παρεα σας, το θυμαμαι κ εγω με την ανακαινιση που εγινε ,πραγματι ηταν πολυ ωραιο ,με ωραιο σαλονι λουσατο μπορω να πω, περασμενα μεγαλεια,ετσι ειναι ολα τα ωραια εχουν κ ενα τελος!!!

  5. #125
    Εγγραφή
    Feb 2005
    Μηνύματα
    1.048

    Προεπιλογή

    ΜΕΣΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΤΟΥ 1970....ΤΟ ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ ΚΑΤΑΠΛΕΕΙ ΣΤΗΝ ΡΑΦΗΝΑ, ΕΝΑ ΠΡΩΙΝΟ ΜΕ ΑΡΚΕΤΟ "ΚΑΙΡΟ "...ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #126

    Προεπιλογή Wooden decks need some work

    Και εγώ μεσα ειμαι να τσοντάρουμε όλοι κατι και να το πάρουμε. Συμβολικά αγοράζω μια μετοχή (δε νομίζω να έχω και για παραπάνω) αλλα προσφέρομαι μια βδομαδα στην επισκευή σε οτι ποστο χρειαστεί (χαμαλίκι καθώς δεν έχω καμια σχετική εκπαίδευση).

    Δυστυχώς όμως φαίνεται να μας πρόλαβαν άλλοι, εκτός και αν ειναι τόσο παλια η σελίδα στην οποία εντελώς τυχαία έπεσα που μιλαει για την προηγούμενη πώληση του πλοιου. Ας προσέξουμε μια λεπτομέρια. Στην περιγραφή του πλοίου που κάνει ο broker αναφερει "Wooden decks need some work"..

    http://www.scandimar.se/ *


    Απ την Δανια με αγαπη
    Django

    *Αφου το λινκ δεν θελει να με παραπεμψει...
    1. Ανοιγουμε την Κεντρικη σελιδα
    2. Τοποθετουμε τον κερσορα στο Sale and Purchase
    3. Ανοιγουμε το Passenger Ships
    4. To Καρυστος ειναι το δευτερο απο το τελος.
    Ουφ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Django : 14-02-2009 στις 02:11 Αιτία: Το λινκ κανει τα δικα του ..
    [I] Δεν θα κοπούμε ποτέ κουφάλα σκραπατζή! [/I]

  7. Προεπιλογή LAFIA

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Espresso Venezia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν δίκιο και ο Νίκος και ο ναυτικός.

    Όπως μπορείτε να δείτε και στην πρώτη φωτογραφία στο μήνυμα που άνοιξε αυτό το thread, οι εξαγωγές του πλοίου ήταν στα πλάγια.

    Οι τσιμινιέρες του (δύο ως Πορτο Λάφια, και μία ως Κάρυστος μετά την μετασκευή του το 1983), ήταν διακοσμητικές.
    Χαιρετω τα παιδια κ θελω να κανω μια παρεμβαση για τις εξαγωγες,αμα
    προσεξετε τις τζιμινιερες στην ωραια ασπρομαυρη φωτο ανωτερω ο εξαγωγες
    εβγαιναν στο ντεκ,γιατι οταν ημουν μικρος κ ειχα περιεργια θυμαμαι τα muffler με την μονωση (αμιαντο) απο τα πορτακια στις τζιμινιερες που εμεναν
    ανοικτα κ απο εκει ακουγα τις μηχανες,...αραχτος στο ντεκ.
    βεβαια εν ετη 1969 ,πριν τις μετασκευες .
    Σας ευχαριστω πολυ!!!

  8. Προεπιλογή ΛΑΦΙΑ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Django Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ μεσα ειμαι να τσοντάρουμε όλοι κατι και να το πάρουμε. Συμβολικά αγοράζω μια μετοχή (δε νομίζω να έχω και για παραπάνω) αλλα προσφέρομαι μια βδομαδα στην επισκευή σε οτι ποστο χρειαστεί (χαμαλίκι καθώς δεν έχω καμια σχετική εκπαίδευση).


    Δυστυχώς όμως φαίνεται να μας πρόλαβαν άλλοι, εκτός και αν ειναι τόσο παλια η σελίδα στην οποία εντελώς τυχαία έπεσα που μιλαει για την προηγούμενη πώληση του πλοιου. Ας προσέξουμε μια λεπτομέρια. Στην περιγραφή του πλοίου που κάνει ο broker αναφερει "Wooden decks need some work"..



    Απ την Δανια με αγαπη
    Django

    *Αφου το λινκ δεν θελει να με παραπεμψει...
    1. Ανοιγουμε την Κεντρικη σελιδα
    2. Τοποθετουμε τον κερσορα στο Sale and Purchase
    3. Ανοιγουμε το Passenger Ships
    4. To Καρυστος ειναι το δευτερο απο το τελος.

    Ουφ
    Μπραβο φιλε απο την Δανια ,ειδες τι κανει η αγαπη για ενα πλοιο,μακαρι να γινοταν κατι ....και να το βλεπαμε να ζωντανευει παλι ,αν κ το βλεπω αδυνατο!!!λογω ηλικιας!!!

  9. #129

    Προεπιλογή

    Eιμαστε εδω με τον capten 4 και αναπολουμε το καρυστος και με επεισε να να βαλω αυτην τη φωτο της γεφυρας του!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #130
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από BEN BRUCE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eιμαστε εδω με τον capten 4 και αναπολουμε το καρυστος και με επεισε να να βαλω αυτην τη φωτο της γεφυρας του!
    Aκόμα και το τιμόνι είναι καλλιτεχνικό. Πάντως θυμάμαι που χρησιμοποιούσαν κάποιο μικρό μοχλό αντί για το τιμόνι αυτό.

Σελίδα 13 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 3111213141523 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας