Σελίδα 4 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 344

Θέμα: Κάρυστος [Πόρτο Λάφια - Tracarrier, Karystos, Porto Lafia]

  1. #31

    Προεπιλογή

    Ουφ !!! Δόξα τω θεώ, και πήρα μια λαχτάρα !!!

    Το πήρε ο αέρας το καραβάκι μου, και παρά λίγο να το χάναμε... Τέλος καλό όμως, όλα καλά, όσο καλά μπορεί να είναι βέβαια τα πράγματα, να το βλέπω παρατημένο να σκουριάζει στο Πέραμα.

    Προσάραξαν, μεσημεριανές ώρες σήμερα, στη θαλάσσια περιοχή Κυνοσούρας Σαλαμίνας τα αγκυροβολημένα σε ντάνα RO-RO «TRACARRIER» σημαίας Παναμά και Δ/Ξ «MELINA», σημαίας Β.Κορέας, παρασυρόμενα από τη Ράδα Περάματος λόγω των επικρατούντων στην περιοχή δυσμενών καιρικών συνθηκών (ΒΔ5 bf).
    ¶μεσα κινητοποιήθηκε το Ρ/Κ «ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ ΙΙΙ» Ν.Π. 2144, το οποίο αποκόλλησε και ρυμούλκησε τα ανωτέρω πλοία στο αρχικό σημείο αγκυροβολίας τους ασφαλώς.
    Από την προσάραξη δεν παρατηρήθηκε θαλάσσια ρύπανση, ούτε εισροή υδάτων στα δύο πλοία ενώ στην περιοχή έσπευσε αμέσως, προς παροχή τυχόν βοήθειαςπλωτό περιπολικό του Λιμενικού Σώματος.
    Στα ανωτέρω πλοία επέβαινε ένα άτομο - φύλακας των πλοίων λόγω κατάσχεσης, ο οποίος είναι καλά στην υγεία τους.
    Προανάκριση διενεργείται από την Λιμενική Αρχή Περάματος.
    Πηγή : YEN

  2. #32
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Κάρυστος"

    Στη Ραφήνα υπάρχουν ορισμένοι καραβολάτρες που έχουν απίστευτο υλικό για το λιμάνι της Ραφήνας. Ένας από αυτούς είναι ο Μίλτος Χαλάς. Τον παρακάλεσα, λοιπόν, να ανεβάσω στο FORUM κάποιες από τις καταπληκτικές φωτογραφίες που έχει τραβήξει. Δέχτηκε με χαρά.
    Από το αρχείο του Μίλτου Χαλά, βλέπουμε το "Κάρυστος" να φεύγει από τη Ραφήνα κάποιο απόγευμα. Το καλύτερο είναι να μπει ο ίδιος στο FORUM για να μπορέσει να ανταλλάξει απόψεις και σκέψεις για το λιμάνι αυτό με όποιον θέλει. Μέχρι τότε, νομίζω ότι θα άξιζε μια συνάντηση μαζί του στη Ραφήνα (για όποιον ενδιαφέρεται).
    Το "Κάρυστος" αφιερωμένο στον Espresso Venezia, ο οποίος θα πρέπει να επέμβει για να τη διορθώσει ελαφρά.

    Το Κάρυστος φεύγει.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Roi Baudoin : 02-02-2008 στις 16:27

  3. #33

    Προεπιλογή

    Από τις ομορφότερες (αντικειμενικά, και όχι επειδή είναι το αγαπημένο μου πλοίο) φωτογραφίες που έχω δει !!!

    Τα συγχαρητήρια μου στον φίλο Μίλτο Χαλά, και ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ !!!

  4. #34

    Προεπιλογή

    ¶λλη μία εξαιρετική φωτογραφία του Κάρυστος, από τον Μίλτο Χαλά.

    Θα μου επιτρέψετε να την αφιερώσω στον νεοφερμένο φίλο μας yannisa340 και να του ευχηθώ το ''ευ παρέστης'' !!!

    KARISTOS_7.jpg

  5. #35

    Προεπιλογή

    ¶λλη μία φωτογραφία του πλοίου των ''δικών μου ονείρων''.

    Το Κάρυστος, τέλη της δεκαετίας του '90, φτάνει στο λιμάνι της Καρύστου, περνώντας στα ανοιχτά της Αγίας Πελαγίας, ή ''Πελαγίτισσας'' όπως αποκαλούν οι Καρυστινοί το νησάκι λίγο έξω από το λιμάνι.

    Το ξωκλήσσι αυτό έχει την δικιά του ιστορία, μιας και το έχει κτίσει η οικογένεια των εφοπλιστών Τόγια που έχουν καταγωγή από την Κάρυστο, και στο οποίο συνήθιζαν να πηγαίνουν κάθε καινούργιο τους καράβι για να ''ευλογηθεί''.

    Σχετικό άρθρο είχε δημοσιεύσει πριν λίγο καιρό και το περιοδικό ΕΦΟΠΛΙΣΤΗΣ.

    Υπάρχει και μία σπάνια φωτογραφία με το πλοίο ''Κωνσταντίνος'', να αποβιβιβάζει προσκυνητές από την Κάρυστο στην Πελαγίτισσα, σε κάποια εορτή της Αγίας Πελαγίας, την οποία θα ανεβάσουμε κάποια άλλη στιγμή.

    Karistos_Pelagitisa.jpg

  6. #36

    Προεπιλογή

    Το Καρυστακι ειναι ενα ομορφο καραβακι που ταιριαζει απολυτα με ολο το επισης ωραιο σκηνικο και κανει την φωτογραφια σου πραγματικα ονειρικη!

  7. #37

    Προεπιλογή

    Με αφορμή ΑΥΤΟ το ποστ του καλού μου φίλου Roi Baudoin, (ευχαριστώ για την αφιέρωση ), και όντας σίγουρος ότι
    δεν θα έχει αντίρρηση, ανεβάζω την εξαιρετική του φώτο και στο thread του Κάρυστος, αφού θεωρώ ότι πρέπει να βρίσκεται και εδώ.

    Τώρα όσον αφορά την αναπόφευκτη σύγκριση (αυστηρά, μεγέθους και μόνο) ανάμεσα στα δύο πλοία, θα παραθέσω άνευ σχολίων,
    την παρακάτω παρατήρηση μίας καλής φίλης μου :

    ''Tελικά εσείς οι άντρες είστε πολύ κολλημένοι με το ...μέγεθος. Πίστεψε με φίλε μου, παίζει πολύ μικρό ρόλο.....'' :mrgreen:

    KARISTOS_ITHAKI.jpg

  8. #38
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Καρυστάκι

    Φίλε Espresso Venezia σε ευχαριστώ πολύ.
    Πράγματι , το Καρυστάκι μας είναι μια γλύκα, ανεξαρτήτου μεγέθους.
    Για μας η φωτογραφία ανεβαίνει για να φανεί για μία ακόμα φορά πόσο πιο ωραίο είναι το Καρυστάκι.
    Κάποιοι, βέβαια, μπορεί να διαφωνούν. Εμείς, όμως, επιμένουμε.

  9. #39
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Για τους φίλους στην Ραφήνα και όχι μόνο. Φώτο γνήσια από αγνά υλικά, μη επεξεργασμένη, απλά μόνον εμφανισμένη.

    PORTO LAFIA.jpg

  10. #40

    Προεπιλογή

    Φίλτατε έσπερε προσωπικά σε ευχαριστώ για την πράγματι καταπληκτική φωτογραφία του αγαπημένου μου πλοίου.

    Όσο για το σχόλιο που την ακολουθεί, αν και έχω γνώμη δεν θα την εκφράσω, μιας και σέβομαι απεριόριστα τις απόψεις σου.

Σελίδα 4 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας