Σελίδα 1 από 35 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 344

Θέμα: Κάρυστος [Πόρτο Λάφια - Tracarrier, Karystos, Porto Lafia]

  1. #1

    Προεπιλογή Κάρυστος [Πόρτο Λάφια - Tracarrier, Karystos, Porto Lafia]

    Ένα πλοίο ''σύμβολο'' του Νότιου Ευβοικού, για πάνω από τρεις δεκαετίες.

    Υπηρέτησε πιστά τις γραμμές Ραφήνα-Μαρμάρι, Ραφήνα-Κάρυστο και παλαιότερα Ραφήνα-Στύρα, από το 1968, χρονιά που ''κτίστηκε'' στα ναυπηγεία Σωτηριάδη στο Πέραμα, μέχρι και αρχές του 2001, οπότε με αφορμή το ναυάγιο του Εξπρές Σάμινα, και το κλίμα που επικράτησε εναντίον των παλαιών πλοίων, παροπλίστηκε στο λιμάνι της Καρύστου.

    Το πλοίο σήμερα βρίσκεται παρατημένο στο Πέραμα, μετά την πτώχευση του νέου ιδιοκτήτη του, και αφού είχαν προηγηθεί εκτεταμένες εργασίες ανακαίνισης του.

    Τις δύο πρώτες φωτογραφίες του πλοίου που παραθέτω, μου τις παραχώρησε εκλεκτός μου φίλος καραβολάτρης και τον ευχαριστώ. Η τρίτη είναι δικιά μου.

    Άφιξη στην Ραφήνα.
    KARISTOS_1.jpg

    Η πρωτοποριακή (για την εποχή που φτιάχτηκε το πλοίο), και υπέροχη πλώρη του.
    KARISTOS_2.jpg

    Το πλοίο στην τωρινή του κατάσταση στο Πέραμα.
    KARISTOS_3.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 06-01-2008 στις 23:59

  2. #2
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Πολύ όμορφες φώτο

    Εγώ το είχα βγάλει πρίν καταλήξει στον παροπλισμό
    http://apostolossphotos.fotopic.net/c854800.html

    Κρίμα για το καραβάκι

  3. #3

    Προεπιλογή

    Nα πούμε και μερικά πράγματα για την ιστορία του Κάρυστος.

    Το Κάρυστος όπως αναφέρω και στο πρώτο μου μήνυμα, κατασκευάστηκε το 1968 στο ναυπηγείο Σωτηριάδη στο Πέραμα. Η σχεδιάση είχε γίνει από τον ναυπηγό κ. Γ. Σωτηριάδη, ενώ η μελέτη για την πρωτότυπη πλώρη του ανήκε στον ναυπηγό κ. Γ. Παπανδρόπουλο.Την ίδια εποχή από το ίδιο ναυπηγείο κατασκευάστηκε και η παντόφλα ''ΑΦΑΙΑ'', η οποία ήταν αδελφό πλοίο του Κάρυστος.

    Πράγματι λοιπόν το Κάρυστος είχε ξεκινήσει να χτίζεται για παντόφλα, αλλά στην συνέχεια άλλαξαν τα πλάνα του και κλείστηκε.
    Το όνομα που επρόκειτο αρχικά να του δοθεί ήταν ''Μαρμάρι'', μιας και αρχικά τουλάχιστον ανήκε σε κοινοπραξία Μαρμαριωτών, αλλά τελικά ονομάστηκε ''Πόρτο Λάφια'',μετά από συνεργασία λόγω οικονομικών προβλημάτων της κοινοπραξίας με τον κ. Χ. Γούση, οικοπεδούχου στον οικισμό Πόρτο Λάφια, και με αυτό το όνομα ταξίδεψε μέχρι και το 1984, οπότε και πέρασε στην GOUTOS LINES και μετά από μία αρκετά ευρεία μετασκευή, πήρε το όνομα Κάρυστος.

    Το Κάρυστος είχε (χτύπα ξύλο..., έχει ήθελα να πω !!!), δύο μηχανές MACH 1200 ίππων, και η μέγιστη ταχύτητα του ήταν γύρω στα 13 μίλια.

    Το 1995-96 πέρασε από τον κ. Γούτο στον κ. Γιάννη Μιλιλή (MILILIS LINES), ο οποίος ήταν μάλιστα και ο τελευταίος του κάπτεν, πριν παροπλιστεί όπως αναφέρω και πιο πάνω για δύο περίπου χρόνια στο λιμάνι της Καρύστου, και τελικά πουληθεί στον σημερινό ιδιοκτήτη του.

    Να πω ακόμα ότι εκτός του Γιάννη Μιλιλή (σήμερα καπετάνιος στο ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ), καπετάνιοι του είχαν διατελέσει ακόμα οι Α. Νόβας και Γ. Περουλάκης.

  4. #4
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή "Καρυστάκι"

    Είναι ένα από τα πιο αγαπημένα πλοία που πέρασαν από τη Ραφήνα και τις γραμμές της Νότιας Εύβοιας. Εκατοντάδες οι ιστορίες που υπάρχουν για αυτό, ενώ όλοι γενικά έχουν να πουν ένα καλό λόγο. Οι περισσότεροι από τους παλιούς το λένε ακόμα "Πόρτο Λάφια".

  5. #5

    Προεπιλογή

    Στο παρακάτω link μπορείτε να δείτε ένα όμορφο, και από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω μοναδικό, βίντεο του Κάρυστος 13 χρόνια πριν, καλοκαίρι του 1994, την ώρα που φθάνει στο λιμάνι της Καρύστου.

    http://www.youtube.com/watch?v=Og2rQb0FTqQ

  6. #6
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Καλά ε... Έγραψες!

  7. #7
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    φοβερό παλιές αξέχαστε εποχές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maroulis Nikos : 28-11-2007 στις 15:36

  8. #8

    Προεπιλογή

    Θα μου επιτρέψετε σας παρακαλώ να ανεβάσω δύο σημερινές (23-12-07) φωτογραφίες του αγαπημένου μου ''Πόρτο Λάφια'', του πλοίου που ήταν η αφορμή και η αιτία να αγαπήσω τόσο πολύ τα καράβια.

    Ήταν σήμερα η πρώτη φορά που το πέτυχα σε ιδανικές συνθήκες φωτογράφησης, και από θέμα φωτισμού αλλά και από θέμα γωνίας λήψης, μιας και όποτε πήγαινα Πέραμα το έβρισκα πάντα σε πολύ μακρινή απόσταση και με την πρύμη γυρισμένη σε μένα.

    KARISTOS_4.jpg

    KARISTOS_5.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 06-01-2008 στις 23:21

  9. #9
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Ραφήνα
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή Εξαιρετικές οι φωτογραφίες

    Εξαιρετικές, πραγματικά, οι φωτογραφίες. Ευχαριστούμε πολύ.

  10. #10

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς όσο και αν έχω ψάξει (εκτός μίας περιπτώσεως) δεν έχω βρει φωτογραφίες του πλοίου ως ΠΟΡΤΟ ΛΑΦΙΑ.

    Θα ήθελα να υπάρχει στο thread του, μία με τα χρώματα με τα οποία πρωτοταξίδεψε, έστω και ''φτιαγμένη'' σε πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας.

    Εδώ λοιπόν (έστω και με τα μάτια της φαντασίας) μπορείτε να δείτε το πλοίο να φτάνει κάποιο απόγευμα της δεκαετίας του ''70'',
    στο λιμάνι της Ραφήνας, ''φρέσκο-φρέσκο'' ακόμα, χωρίς γρατζουνιές, χτυπήματα, και τα σημάδια του χρόνου επάνω του.

    Η φώτο είναι αφιερωμένη ''εξαιρετικά'' στους φίλους Roi Baudoin, Ellinis, polykas.

    PORTO LAFIA.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Espresso Venezia : 05-01-2008 στις 00:52

Σελίδα 1 από 35 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας