Σελίδα 3 από 35 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 344

Θέμα: Κάρυστος [Πόρτο Λάφια - Tracarrier, Karystos, Porto Lafia]

  1. #21
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Athens, Syros-Tinos
    Μηνύματα
    9.162

    Προεπιλογή

    Για τον 'Αγιο Νικόλαο (κλειστή παντόφλα) εγώ θυμάμαι λίγα πράγματα. Αλλα εδώ είναι το Κάρυστος, που να γράψω?

  2. #22

    Προεπιλογή

    Μετα απο αιτημα ετερου καραβολατρη και φανατικου θαυμαστη του εν λογω πλοιου, παραθετω τρια screenshots απο τον εξομοιωτη πλοιων Virtual Sailor, οπου το Καρυστος αρμενιζει περηφανα και ενα με ανοιχτο το visor! Απολαυστε το εικονικα, γιατι το βλεπω χλωμο να το δουμε ξανα ζωντανα, δυστυχως...

    kar02.jpg

    kar05.jpg

    kar09.jpg

    kar22.jpg

  3. #23

    Προεπιλογή

    Υπέροχα φίλε ναυτικέ, τι άλλο να πει κανείς !!! Σε ευχαριστούμε.

    Και όπως δείχνουν τα πράγματα, έχεις δίκιο, πολύ δύσκολα θα το ξαναδούμε να αρμενίζει.

  4. #24
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ξέρει κανείς το λόγο που απο 2 εξαγωγές του κάνανε μία???

  5. #25

    Προεπιλογή

    Εχω την εντυπωση οτι οι εξαγωγες του πλοιου ειναι στα πλευρα του κοντα στη ισαλο και οι τσιμινιερες που ειχε μουσαντενιες! Σε συγκριση με την φωτο ως Πορτο Λαφια και ως εχει σημερα, διακρινεται οτι αφαιρεθηκε η μια απο τις 2 τσιμινιερες και η αλλη τοποθετηθηκε στο κεντρο. Αυτο ισως εγινε για να αυξηθει ο ηδη περιορισμενος χωρος επιβατων στο συγκεκριμενο ντεκ και να προσθεσουν παγκακια.

  6. #26
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Νάξο - Άνδρο
    Μηνύματα
    4.998

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντυπωση οτι οι εξαγωγες του πλοιου ειναι στα πλευρα του κοντα στη ισαλο και οι τσιμινιερες που ειχε μουσαντενιες! Σε συγκριση με την φωτο ως Πορτο Λαφια και ως εχει σημερα, διακρινεται οτι αφαιρεθηκε η μια απο τις 2 τσιμινιερες και η αλλη τοποθετηθηκε στο κεντρο. Αυτο ισως εγινε για να αυξηθει ο ηδη περιορισμενος χωρος επιβατων στο συγκεκριμενο ντεκ και να προσθεσουν παγκακια.
    και εγώ απο όσο το θυμάμαι στην Ραφήνα που είχα δεί το πλοίο ερκετές φορές, οι εξαγωγές του ήταν στα πλευρά του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Maroulis Nikos : 13-01-2008 στις 01:02

  7. #27

    Προεπιλογή

    Έχουν δίκιο και ο Νίκος και ο ναυτικός.

    Όπως μπορείτε να δείτε και στην πρώτη φωτογραφία στο μήνυμα που άνοιξε αυτό το thread, οι εξαγωγές του πλοίου ήταν στα πλάγια.

    Οι τσιμινιέρες του (δύο ως Πορτο Λάφια, και μία ως Κάρυστος μετά την μετασκευή του το 1983), ήταν διακοσμητικές.

  8. #28
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    1.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nautikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντυπωση οτι οι εξαγωγες του πλοιου ειναι στα πλευρα του κοντα στη ισαλο και οι τσιμινιερες που ειχε μουσαντενιες! Σε συγκριση με την φωτο ως Πορτο Λαφια και ως εχει σημερα, διακρινεται οτι αφαιρεθηκε η μια απο τις 2 τσιμινιερες και η αλλη τοποθετηθηκε στο κεντρο. Αυτο ισως εγινε για να αυξηθει ο ηδη περιορισμενος χωρος επιβατων στο συγκεκριμενο ντεκ και να προσθεσουν παγκακια.
    Σωστά! Είχε μια εξαγωγή στα πλευρά και η τσιμινιέρα ήταν μόνο για αισθητικούς λόγους.

  9. #29

    Προεπιλογή

    Mια σπάνια φωτογραφία του πανέμορφου πλοίου, ως Πόρτο Λάφια, το 1980 στο μέσα λιμάνι της Ραφήνας.

    Μια φωτογραφία, μια ολόκληρη εποχή...

    Ευχαριστώ πολύ τον φίλο capten4 στον οποίο ανήκει, και που πολύ ευγενικά μου επέτρεψε να την ανεβάσω.

    PORTO LAFIA_1980.jpg

  10. #30
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Απίστευτη!!!! Σε ευχαριστούμε πολύ για την φώτο capten 4!!!Και εσένα espresso!

Σελίδα 3 από 35 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας