Σελίδα 5 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 344

Θέμα: Κάρυστος [Πόρτο Λάφια - Tracarrier, Karystos, Porto Lafia]

  1. #41

    Προεπιλογή

    Τέλη της δεκαετίας του '60, ένα πανέμορφο καινούργιο σκαρί έφθασε στη Ραφήνα, και έμελλε για τα επόμενα 32 χρόνια να γίνει το πλοίο ''σύμβολο''
    του Νότιου Ευβοικού.

    Το όνομα αυτού ''Πόρτο Λάφια'' για το πρώτο μισό της σταδιοδρομίας του και κατόπιν ''Κάρυστος'' για το υπόλοιπο μισό.

    Σαράντα χρόνια κλείνουνε εφέτος από την ''γέννηση'' του. Το πλοίο ''των ονείρων μου'' είναι ακόμα μαζί μας, αλλά αργοπεθαίνει στη ράδα του Περάματος.

    Η παρακάτω φωτογραφία-αφίσα είναι μια σύνθεση με φωτογραφίες άλλων φίλων καραβολατρών. Και είναι αφιερωμένη σε όλα τα μέλη του nautilia και
    σε όλους όσους το αγάπησαν, για την ''επέτειο'' των σαράντα χρόνων του.

    ''Ήταν ένα μικρό καράβι, ήταν ένα μικρό καράβι,
    που έμεινε α, α, αταξίδευτο, που έμεινε α, α, αταξίδευτο,
    οέ οέ, οέ οέ.......''


  2. #42
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ευγε!!!!!!!!!!!!!

  3. #43
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    ΕΓΡΑΨΕΣ!!!!!! !

  4. #44
    uddox Guest

    Προεπιλογή

    Γνωρίζετε γιατί πολλοί δεν αγοράζουν απο δεύτερο χέρι?
    Για να αποφύγουν κάτι όπως...
    Όλως παραδόξως το πετυχημένο και γούρικο Καρυστάκι, είναι πολύ κακότυχο στην μετά Μιλιλή εποχή. Μετά απο αρκετά χρόνια παροπλισμού στην Κάρυστο, το αγόρασε καπετάνιος Έλλην εξ Αιγύπτου, το ξαναζωντάνεψε έδωσε όλα τα λεφτά, και ξέμεινε απο δουλειά. Το πούλησε, το πήρε ο νυν, άρχισε και αυτός , ανοιξε δ/ξ αλλαγές ελάσματα, , αλλαγή η/νης, και πολλά άλλα που δεν είχε κάνει ο προηγούμενος και λόγω μακρινού ταξειδιού στην Δ.Α. Παράλληλα, είχαν αγοράσει και ένα δ/ξ, τα οποία θα πήγαιναν μαζί πακέτο, αλλά τελικά ξέμειναν πακέτο.

    Βέβαια, τώρα έχει αρκετές απαγορεύσεις απόπλου, αλλά το περίεργο είναι, οτι ο πλοιοκτήτης δεν δείχνει ενδιαφέρον για πώληση σε 2 τουλάχιστον ενδιαφερόμενους, και με σίγουρο μέλλον..

    Το ατού, της ηλικιωμένης κυρίας, είναι οι ΜΑΚμηχανάρες του, διότι χωρίς αυτές δεν θα είχε την συγκεκριμένη ιστορία του, και την μακρά παρουσία του
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη uddox : 19-04-2008 στις 21:34

  5. #45
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    At Sea
    Μηνύματα
    6.325

    Προεπιλογή

    Ξέρετε τι χρωστάει? Γιατι λογικά χρέη απο ΝΑΤ δέν έχει....

  6. #46

    Προεπιλογή

    Αφού πρώτα ευχαριστήσω τους φίλους Apostolos και mastrokostas για τους επαίνους τους, να ευχαριστήσω και τον φίλο uddox για τις πληροφορίες που μας έδωσε και κατόπιν να σχολιάσω τα πολύ ενδιαφέροντα που μας λέει.

    Να θυμήσω πρώτα βέβαια ότι το ''τέλος εποχής'' για το Κάρυστος ήρθε αμέσως μετά το ναυάγιο του Εξπρές Σαμίνα και ως συνέπεια αυτού.

    Το πλοίο δεν έμεινε για αρκετά χρόνια παροπλισμένο στην Κάρυστο όπως μας λέει ο φίλος μας uddox, αλλά δύο χρόνια ''σκάρτα'' (αν και μικρή σημασία έχει αυτό).

    Μου λύθηκε όμως μια απορία με την αναφορά του Έλληνα καπετάνιου εξ Αιγύπτου ως πρώτου αγοραστή γιατί όταν το πλοίο έφυγε οριστικά πια από την Κάρυστο μου είχαν πει ότι είχε πουληθεί κάπου στην Αφρική, ενώ εγώ ήξερα μόνο για τον δεύτερο (όπως αποδείχτηκε τελικά) και σημερινό ιδιοκτήτη ο οποίος είναι Ρουμάνος.

    Όσον αφορά τις εργασίες που έγιναν στο πλοίο μετά την πώληση του, έχει δίκιο ο φίλος uddox μιας και ήταν σε πολύ μεγάλο εύρος για πλοίο 35+ πιά ετών, και αυτό βέβαια είναι ένα αισιόδοξο στοιχείο όσον αφορά βέβαια το (όποιο) μέλλον του. Δεν θα ξεχάσω φωτογραφίες του πλοίου που είχα δει στο μόλο ΔΕΗ (Nick the Greek - shipfriends) στις οποίες ήταν κυριολεκτικά ''ξεκοιλιασμένο'' αφού αλλάζονταν πάρα πολλές λαμαρίνες στο σκάφος.

    Λαμβάνω ακόμα ως αισιόδοξο στοιχείο για το μέλλον του πλοίου και την αναφορά στο μήνυμα του uddox στο ότι ''ο σημερινός πλοιοκτήτης δεν δείχνει ενδιαφέρον για πώληση''. Μήπως έχει κάποια σχέδια για το πλοίο ???

    Το σίγουρο είναι πάντως ότι λίγοι γνωρίζουν ότι το πλοίο βρίσκεται ακόμα στο Πέραμα. Όταν πέρυσι το καλοκαίρι στην Κάρυστο είχα αναφέρει σε άνθρωπο που είχε κάνει καπετάνιος του για πολλά χρόνια ότι βρίσκεται ακόμα στα μέρη μας, είχε πέσει κυριολεκτικά από τα ''σύννεφα'' λέγοντας μου ότι όλοι στην Κάρυστο πιστεύανε ότι είχε φύγει πολλά χρόνια πριν για την Αφρική.

  7. #47
    uddox Guest

    Προεπιλογή

    Φίλε Ε.Β ο σημερινός πλοιοκτήτης είναι Ελληνας.
    Απ΄οτι φαίνεται δεν υπάρχουν σχέδια και για τα 2 που έχει στην ράδα, και μάλλον δεν είναι προσωπικό το θέμα αλλά εταιρικό, δηλαδή αυτός μάλλον τα διαχειριζόταν και άλλοι είχαν βάλει τους παράδες.
    Είναι ευχάριστη έκπληξη , ότι ο ίδιος έχει ήδη ένα φορτηγό, και ετοιμάζεται να αγοράσει και δεύτερο.

    Απο την τελευταία παράγραφο και μετά πιθανόν να αρχίζει και ράδιο κουζίνα, οπότε μέχρι εδώ είναι αρκετά.

    ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

  8. #48
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    104

    Smile

    Πολύ συγκινητικά αυτά που κάνεις φίλε ESPRESSO VENEZIA. Καμιά άλλη φωτό θα βάλει ο φίλος Μίλτος Χαλάς; Και για το ΚΑΣΤΡΙΑΝΗ ΚΕΑΣ αν έχει.

  9. #49
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Υπέροχη espere. Και καθαρή. Πώς ήταν χωρίς τα άπειρα τσαλακώματα όταν ακόμα ήταν καινούργιο!!! Μεγάλη ζημιά είχε πάθει το 1989 που κουτούλησε με ταχύτητα στο λιμάνι της Ραφήνας γιατί δε σταμάτησε. Το τσαλάκωμα έφτασε μέχρι τον καταπέλτη. Ξαναέφτιαξαν τη μισή πλώρη από τη μέση και κάτω.

  10. #50

    Προεπιλογή

    [quote=Espresso Venezia;75272]
    Τέλη της δεκαετίας του '60, ένα πανέμορφο καινούργιο σκαρί έφθασε στη Ραφήνα, και έμελλε για τα επόμενα 32 χρόνια να γίνει το πλοίο ''σύμβολο''
    του Νότιου Ευβοικού.

    Το όνομα αυτού ''Πόρτο Λάφια'' για το πρώτο μισό της σταδιοδρομίας του και κατόπιν ''Κάρυστος'' για το υπόλοιπο μισό.

    Σαράντα χρόνια κλείνουνε εφέτος από την ''γέννηση'' του. Το πλοίο ''των ονείρων μου'' είναι ακόμα μαζί μας, αλλά αργοπεθαίνει στη ράδα του Περάματος.

    Η παρακάτω φωτογραφία-αφίσα είναι μια σύνθεση με φωτογραφίες άλλων φίλων καραβολατρών. Και είναι αφιερωμένη σε όλα τα μέλη του nautilia και
    σε όλους όσους το αγάπησαν, για την ''επέτειο'' των σαράντα χρόνων του.

    ''Ήταν ένα μικρό καράβι, ήταν ένα μικρό καράβι,
    που έμεινε α, α, αταξίδευτο, που έμεινε α, α, αταξίδευτο,
    οέ οέ, οέ οέ.......''


    Μόλις το σχεδίασε ο πατέρας μου με ρώτησε αν μου αρέσει η γραμμή του πλοίου και φυσικά του είπα πάρα πολύ.
    Ο πατέρας μου και ναυπηγός που το σχεδίασε και έκανε την μελέτη του ηλεκτροϋδραυλικού συστήματος της πλώρης και του καταπέλτη ήταν ο Μιχαήλ Σωτηριάδης. Σύντομα θα ανεβάσω περισσότερα στοιχεία για αυτόν τον μεγάλο επιστήμονα!!!

Σελίδα 5 από 35 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας