Σελίδα 11 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 110 από 290

Θέμα: Ναυάγιο SEA DIAMOND

  1. #101
    Eleni Guest

    Προεπιλογή

    χαχα αυτό να σου πω δε με χαλάει

    αλλά πως τα λένε ρε παιδάκι μου έτσι! Εγώ αυτούς που ξέρω είναι τα καλύτερα παιδιά... (άγιοι χιχι). Καμία σχέση με το μέσο όρο των στεριανών... και λογικό είναι αν το σκεφτείς

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μην ξεχνάμε εκείνο το παρωμοιώδες που είχε λεχθεί, δηλαδή, πως "οι δράστες εντοπίσθηκαν και συνελήφθησαν σε μέρος όπου σύχναζαν ναυτικοί και άλλα κακοποιά στοιχεία" (!).

  2. #102
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Κοίταξε, οι ο φθόνος και η ζήλεια είναι ικανα για το χειρότερο.
    Πάντως οι ναυτικοί από την φύση της ζωής τους (διότι στην ουσία πρόκειται για τρόπο ζωής και όχι για ένα απλό επάγγελμα) μαθαίνουν να είναι άνθρωποι ευθείς, να ζητούν την ουσία των πραγμάτων και να φέρνουν αποτέλεσμα με γρήγoρες και ασφαλείς κινήσεις. Είναι αυτό που λέμε με ναυτικές κινήσεις ή αγγλιστί nautique way. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση και προκειμένου για την διάσωση των επιβαινόντων φαίνεται πως ενέργησαν και πάλι με τον ίδιο τρόπο.
    Αλλά οδείς προφήτης στον τόπο του...
    Εξάλλου αυτό που πολλοι δεν αντιλαμβάνωνται είναι πως ο Πλοίαρχός και το πλήρωμα δεν πρόκειται να κερδίσούν τίποτα από ένα ατύχημα και φυσικά δεν τους αναλογεί τίποτα από την όποια τυχόν αποζημίωση. Αυτά μπορεί να αφορούν ενδεχομένως τους πλοιοκτήτες (και βασικά σε παλαιότερες εποχές), άλλα όχι και τους ναυτικούς. Μόνο ζημία μπορούν να υποστούν οι ναυτικοί και μάλιστα μεγάλη και πολλές φορές από λάθη και παραλέιψεις άλλων που για τα δικά τους μικροπρεπή και ιδιοτελή συμφέροντα τα φορτώνουν όλα στο τέλος στον πιο αδύνατο (από υπερασπιτικής επάρκειας) κρίκο.
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  3. #103
    Eleni Guest

    Προεπιλογή

    Ξέρεις... το σκεφτόμουνα...
    λέω κρίμα για αυτούς τους ανθρώπους, καταστρέφονται οι καριέρες τους... από την άλλη πιστεύω πως η ζωή τα φέρνει έτσι ώστε να σου δώσει την ευκαιρία να δεις αλλιώς κάποια πράγματα, μήπως είναι δηλαδή και για καλό...

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε, οι ο φθόνος και η ζήλεια είναι ικανα για το χειρότερο.
    Πάντως οι ναυτικοί από την φύση της ζωής τους (διότι στην ουσία πρόκειται για τρόπο ζωής και όχι για ένα απλό επάγγελμα) μαθαίνουν να είναι άνθρωποι ευθείς, να ζητούν την ουσία των πραγμάτων και να φέρνουν αποτέλεσμα με γρήγoρες και ασφαλείς κινήσεις. Είναι αυτό που λέμε με ναυτικές κινήσεις ή αγγλιστί nautique way. Και στην συγκεκριμένη περίπτωση και προκειμένου για την διάσωση των επιβαινόντων φαίνεται πως ενέργησαν και πάλι με τον ίδιο τρόπο.
    Αλλά οδείς προφήτης στον τόπο του...
    Εξάλλου αυτό που πολλοι δεν αντιλαμβάνωνται είναι πως ο Πλοίαρχός και το πλήρωμα δεν πρόκειται να κερδίσούν τίποτα από ένα ατύχημα και φυσικά δεν τους αναλογεί τίποτα από την όποια τυχόν αποζημίωση. Αυτά μπορεί να αφορούν ενδεχομένως τους πλοιοκτήτες (και βασικά σε παλαιότερες εποχές), άλλα όχι και τους ναυτικούς. Μόνο ζημία μπορούν να υποστούν οι ναυτικοί και μάλιστα μεγάλη και πολλές φορές από λάθη και παραλέιψεις άλλων που για τα δικά τους μικροπρεπή και ιδιοτελή συμφέροντα τα φορτώνουν όλα στο τέλος στον πιο αδύνατο (από υπερασπιτικής επάρκειας) κρίκο.

  4. #104
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Καλό δεν είναι, ειδικά αν κάνεις και λίγη φυλακή και σου πάρουν και το σπίτι για να πληρώσεις πρόστιμα και τυχόν αστικές αποζημιώσεις απέναντι στους πλοιοκτήτες ή τους ασφαλιστές σε περίπτωση υποκάστασης. Αν και βέβαια όπως είχαμε αναλύσει πριν αρκετο καιρό σε άλλο τοπικ του φόρουμ οι φυλακισμένοι μάλλον καλύτερα περνάν από του ναυτικούς....
    Αν βέβαια εννοείς το ότι μπορέι να αναγκαστει πλέον να αλλάξει καριέρα και έτσι να είναι περισότερο καιρό κοντά στα πρόσωπα που τον αγαπούν το κατλαβαίνω, αλλά δεν είναι τοσό καλό και τόσο εύκολο όσο ακούγεται..
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  5. #105
    Eleni Guest

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά που λες μπορεί κάποιος να τα δει ή από τη θετική τους ή από την αρνητική τους πλευρά... ακόμα και τη φυλακή! όπως λες.
    Σκεφτόμουν κάτι πιο απλό, τα ίδια πράγματα να καταλήξεις να τα αντιμετωπίζεις με διαφορετική οπτική... άμα καταλάβεις ότι τίποτα δεν είναι μόνιμο ή σταθερό, ίσως εξετάσεις διαφορετικά αξίες όπως καριέρα υλικά αγαθά, ακόμα και τις διαπροσωπικές σου σχέσεις.

    Ανέβα! Πρωί είναι ακόμα!


    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Michael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό δεν είναι, ειδικά αν κάνεις και λίγη φυλακή και σου πάρουν και το σπίτι για να πληρώσεις πρόστιμα και τυχόν αστικές αποζημιώσεις απέναντι στους πλοιοκτήτες ή τους ασφαλιστές σε περίπτωση υποκάστασης. Αν και βέβαια όπως είχαμε αναλύσει πριν αρκετο καιρό σε άλλο τοπικ του φόρουμ οι φυλακισμένοι μάλλον καλύτερα περνάν από του ναυτικούς....
    Αν βέβαια εννοείς το ότι μπορέι να αναγκαστει πλέον να αλλάξει καριέρα και έτσι να είναι περισότερο καιρό κοντά στα πρόσωπα που τον αγαπούν το κατλαβαίνω, αλλά δεν είναι τοσό καλό και τόσο εύκολο όσο ακούγεται..

  6. #106
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Μηνύματα
    645

    Προεπιλογή

    Χα, χα! Μα γιάτι όλοι μου λέτε σήμερα να μην είμαι down και να ανέβω; Τόσο χάλια ακούγωμαι βρε παιδιά;
    Και απ' του τυφώνες και αν γλιτώσεις,
    στην στενομυαλία των στεριανών θε να πελαγώσεις...

  7. #107

    Προεπιλογή

    Καλως σας βρήκα κι εγώ. Εχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με την ναυτιλία, σε "βρεφική" ηλικια δουλευα σε ναυτιλιακή εταιρία στον Πειραια, παλιος ιστιοπλόος, νυν ρομαντικός κλπ κλπ. Χαρηκα πάρα πολύ όταν πριν λιγο καιρό εντόπισα το forum σας λοιπον, σε μία αναζήτηση για "τύπους πλοίων"

    Στο θεμα, θα ήθελα να ρωτήσω τους ποιο "ειδικούς" για την απόφαση του Υπουργείου να απαλλάξει τον εφοπλιστή απο την ασφάλιση των ναυτικών του. Αν θυμαμαι καλα, τετοιες ευκολίες και σε μικρότερο επίπεδο απαλλαγής, αφορούσαν πλοία της άγονης γραμμής και παρόμοιων συνθηκών κι όχι κρουαζιερόπλοια.
    Μπορείτε να με διαφωτίσετε παρακαλώ ?

    Και 2η ερώτηση: Το ΝΑΤ, τα χάλια του και η τύχη του δεν σας απασχολούν ? Ή απλά είναι πολλοί λίγοι οι ναυτικοί εδώ μεσα? (έιλικρινή και ευθεία ερώτηση, δεν κρύβει ειρωνία κι ας φαίνεται ετσι).
    -Υπόψην πως καμμία μα καμμία πολιτική πλευρά δεν πέρνω, καθόλου εριστικός δεν θέλω να φανω, απλά περίεργος και επειδή έχω συνηθήσει να "γκρινιάζω" στην αδικία, μου φαίνεται περίεργο πως τα "ηλεκτρονικα μέσα" φιμώνουν τον κόσμο.-
    Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια γι'αυτό και ξαναζητώ την γνώμη των ειδικότερων
    Ευχαριστώ

  8. #108

    Προεπιλογή

    Φίλε mastrokosta δεν ξέρω για ποιους ιδικούς κ μαϊντανούς αναφέρεσαι αλλά στο FORUM αυτό έχει κάνει σχόλιο η Eleni k το συμπλήρωσα εγώ

  9. #109
    Eleni Guest

    Προεπιλογή

    γιατί δεν καταλαβαίνω τι λες;


    πάντως ότι και να είναι... adam ισως ξέρεις κι εσύ πως όταν λες κάτι με κακή διάθεση, τελικά δεν μεταφέρεις την ουσία αλλά τη διάθεσή σου. Ο άλλος (έχεις δεν έχεις δίκιο) κλειδώνει και δεν σε ακούει, απαντάει μόνο στη διάθεση.
    Είμαι σίγουρη πως θέλεις να σε ακούνε και να σου απαντάνε σε αυτό που λες ε;



    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από adam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε mastrokosta δεν ξέρω για ποιους ιδικούς κ μαϊντανούς αναφέρεσαι αλλά στο FORUM αυτό έχει κάνει σχόλιο η Eleni k το συμπλήρωσα εγώ

  10. #110
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από nontas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλως σας βρήκα κι εγώ. Εχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με την ναυτιλία, σε "βρεφική" ηλικια δουλευα σε ναυτιλιακή εταιρία στον Πειραια, παλιος ιστιοπλόος, νυν ρομαντικός κλπ κλπ. Χαρηκα πάρα πολύ όταν πριν λιγο καιρό εντόπισα το forum σας λοιπον, σε μία αναζήτηση για "τύπους πλοίων"

    Στο θεμα, θα ήθελα να ρωτήσω τους ποιο "ειδικούς" για την απόφαση του Υπουργείου να απαλλάξει τον εφοπλιστή απο την ασφάλιση των ναυτικών του. Αν θυμαμαι καλα, τετοιες ευκολίες και σε μικρότερο επίπεδο απαλλαγής, αφορούσαν πλοία της άγονης γραμμής και παρόμοιων συνθηκών κι όχι κρουαζιερόπλοια.
    Μπορείτε να με διαφωτίσετε παρακαλώ ?

    Και 2η ερώτηση: Το ΝΑΤ, τα χάλια του και η τύχη του δεν σας απασχολούν ? Ή απλά είναι πολλοί λίγοι οι ναυτικοί εδώ μεσα? (έιλικρινή και ευθεία ερώτηση, δεν κρύβει ειρωνία κι ας φαίνεται ετσι).
    -Υπόψην πως καμμία μα καμμία πολιτική πλευρά δεν πέρνω, καθόλου εριστικός δεν θέλω να φανω, απλά περίεργος και επειδή έχω συνηθήσει να "γκρινιάζω" στην αδικία, μου φαίνεται περίεργο πως τα "ηλεκτρονικα μέσα" φιμώνουν τον κόσμο.-
    Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια γι'αυτό και ξαναζητώ την γνώμη των ειδικότερων
    Ευχαριστώ
    Καλως ηρθες.

    Αυτη η ενοτητα ειναι για το ατυχημα.

    Αυτα που αναφερεις υπαρχουν σε αλλες ενοτητες, οπου μπορεις να θεσεις τους προβληματισμους σου και να παρεις απαντησεις (αν δεν υπαρχουν ηδη).

    Απο οτι θυμαμαι εχουμε συζητησει για αυτα τα θεματα που αναφερεις.

    Εχουμε πολλες ενοτητες (αμ πως)

Σελίδα 11 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 91011121321 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας