Σελίδα 12 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 111 έως 120 από 290

Θέμα: Ναυάγιο SEA DIAMOND

  1. #111

    Προεπιλογή

    Εμένα πάντως ένα πράγμα ρε παιδιά μου έχει κάνει εντύπωση .Τόσες μέρες τόσοι ιδικοί ,τόσοι μαϊντανοί ,ένας δεν είπε.. εντάξει ο καπετάνιος έκανε ένα λάθος και το οποίο θα του στοιχίσει την καριέρα του και είναι και νέος άνθρωπος ,αλλά για το υπόλοιπο πλήρωμα ένα μπράβο ρε γαμώτο ,μια λέξει, κάτι !!

    Σε αυτό αναφέρομε !!!

  2. #112
    Eleni Guest

    Προεπιλογή

    Παααααλι αυτο;
    ΚΟΙΤΑ ΘΑ ΑΓΡΙΕΨΩ!

    ΑΣΕ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ

    ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΥΣ ΗΣΥΧΟΥΣ

    (αυτοί που ξέρουν να σταματήσουν να γελάνε χαχαχαχα)

    ελα... πλάκα κάνω...
    έξω έχει έναν ήλιο ΝΑ μετα συγχωρήσεως και είναι Παρασκευή μεσημέρι...
    εμένα θα με συγχωρήσετε... πάω να περπατήσω σε κανένα αγρό να μαζέψω καμια μαργαρίτα.
    καλό σκ

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από adam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως ένα πράγμα ρε παιδιά μου έχει κάνει εντύπωση .Τόσες μέρες τόσοι ιδικοί ,τόσοι μαϊντανοί ,ένας δεν είπε.. εντάξει ο καπετάνιος έκανε ένα λάθος και το οποίο θα του στοιχίσει την καριέρα του και είναι και νέος άνθρωπος ,αλλά για το υπόλοιπο πλήρωμα ένα μπράβο ρε γαμώτο ,μια λέξει, κάτι !!

    Σε αυτό αναφέρομε !!!

  3. #113
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από adam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε mastrokosta δεν ξέρω για ποιους ιδικούς κ μαϊντανούς αναφέρεσαι αλλά στο FORUM αυτό έχει κάνει σχόλιο η Eleni k το συμπλήρωσα εγώ
    Επειδή σε βλέπω αγριεμένο να διευκρινίσω .
    Δεν αναφέρομε για το Forum ρε Adam για όνομα του Θεού .
    Εμείς όλοι, πιστεύω ,και διόρθωσε με αν κάνω λάθος ,είμαστε αυτοί που αγαπάμε καθετί υδάτινο και αλμυρό! Και λίγο πολύ ξέρουμε τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις .ΓιΆ αυτούς που αναλύουν το θέμα κάθε βράδυ στην Τ/V!
    Αυτή εδώ είναι μια πολύ ωραία παρέα !Ηρέμισε !
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 08-05-2007 στις 12:42

  4. #114

    Προεπιλογή

    καλο ΠΣΚ σε όλους καλά να περάσετε !!! έσκασε δρομολόγιο για Γερμανία

  5. #115

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Petros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλως ηρθες.

    Αυτη η ενοτητα ειναι για το ατυχημα.

    Αυτα που αναφερεις υπαρχουν σε αλλες ενοτητες, οπου μπορεις να θεσεις τους προβληματισμους σου και να παρεις απαντησεις (αν δεν υπαρχουν ηδη).

    Απο οτι θυμαμαι εχουμε συζητησει για αυτα τα θεματα που αναφερεις.

    Εχουμε πολλες ενοτητες (αμ πως)
    Ευχαριστώ. Δεν βρήκα κατι απο την αναζήτηση στο φορουμ, όχι για την συγκεκριμένη εταιρία αλλα και γενικότερα για ΝΑΤ. Δεν πειράζει Ζορρό δεν γίνομαι, αλλο ταμείο εχω κι εγώ αλλωστε. Αλλά το να χαϊδεύουμε τον καπιταλισμό με καταστροφή των ταμείων, είναι ΄παγκόσμια πρωτοπορια της Ελλάδας και ακρως εξοργιστικό και απευθυνόμενο σε ηλίθιους. Φαίνεται πως καλά έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να μην ακούγεται η φωνή τους ούτε κι εδώ μεσα.
    Χαιρετώ

  6. #116
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    http://forum.naytilia.gr/showthread.php?t=789

    Σου απαγορευσε κανεις να πεις τη γνωμη σου?

    Αν ειναι να ενημερωσεις τους admin να το ψαξουνε το θεμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 02-03-2008 στις 22:27

  7. #117

    Προεπιλογή Μήπως τελικά δεν ήταν αρβύλα ότι υπήρχαν καμπίνες κάτω από την ίσαλο;

    Ο Ριζοσπάστης της Πέμπτης 120407 αναφέρει ότι «σύμφωνα με εξακριβωμένες πληροφορίες του «Ρ», (…) σε χώρο στεγανής υποδιαίρεσης και κάτω από την ίσαλο γραμμή του πλοίου είχαν διαμορφωθεί καμπίνες! Χώρος ενδιαίτησης πληρώματος ή καμπίνες επιβατών απαγορεύονται σε αυτό το σημείο, καθώς είναι ο πρώτος χώρος που σε περίπτωση ρήγματος θα κατακλυστεί από νερό. Κάτι που έγινε με το SEA DIAMOND και το είδε όλος ο κόσμος».

    Η Ελευθεροτυπία της Παρασκευής 130407 και η Ναυτεμπορική της Παρασκευής 130407 αναφέρουν ότι σύμφωνα με την ΠΕΜΕΝ και τον Στέφενσων (Ενώσεις Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού), αποδείχτηκε ότι υπήρχαν καμπίνες επιβατών κάτω από την ίσαλο γραμμή.

    Ο Παναγιώτης υποστήριξε το προφανές, δηλαδή -αν κατανόησα και αν μεταφέρω ορθά τον συλλογισμό του- αφού στην κάτοψη του επίμαχου καταστρώματος και στις φωτογραφίες της μπροσούρας (και τα δύο έχουν αποσυρθεί από την ιστοσελίδα της εταιρίας) φαίνεται ότι οι καμπίνες είναι εξωτερικές με παράθυρο, άρα αυτονόητα είναι πάνω από την ίσαλο.

    Οχι ότι έχει σχέση με το θέμα, εντούτοις –το
    Photoshop να είναι καλά–, θα μπορούσε πλοίο να ποζάρει αυτάρεσκα σε μπροσούρα ως η νεοαποκτηθείσα ναυαρχίδα της Dogdrowner Lines, με τα σινιάλα και χρώματά της και με το όνομα Tortoise Express, ενώ την ίδια στιγμή, ως Teriyaki Maru ακόμα και με τα παλιά σινιάλα και χρώματα, σηκώνει υπερκατασκευές σε γιάρδα του Περάματος. (Θα μπορούσε είπα, δεν είπα ότι έγινε).

    Υπάρχει κάτι νεότερο για το ζήτημα;
    «Ενα καραβάνι δεν συμβολίζει ούτε ενσαρκώνει κάτι συγκεκριμένο. Το λάθος μας είναι ότι θεωρούμε πως κατευθύνεται κάπου και έρχεται από κάπου. Το καραβάνι εξαντλεί τον λόγο της ύπαρξής του στη μετακίνησή του και μόνο. Αυτό το γνωρίζουν οι καμήλες και το αγνοούν οι άνθρωποι που το απαρτίζουν. Πάντα έτσι ήταν».

    [FONT=Verdana]Αλβαρο Μούτις δια στόματος του [/FONT][FONT=Verdana]alter[/FONT][FONT=Verdana] ego[/FONT][FONT=Verdana] του Μακρόλ Γκαβιέρο, στο «Αμπντούλ Μπασούρ, ο ονειρευτής των καραβιών» (1991)[/FONT]

  8. #118

    Προεπιλογή

    Οι καμπίνες του deck 2, όπου και η εσωτερική πισίνα, είχαν φινιστρίνι και ήταν πάνω από την ίσαλο. Καμπίνες πληρώματος υπήρχαν στα deck 2 και 3 καθώς και των αξιωματικών στο deck 9.
    Ενδέχεται κάτω από την ίσαλο να υπήρχαν καμπίνες που να μην χρησιμοποιούνταν όμως. Τώρα αν απαγορεύρεται να υπάρχουν δε το ξέρω, αλλά απλά αναφέρω ότι καμπίνες κάτω από την ίσαλο έχουν και τα αδελφάκια Πηνελόπη Α.-Απόλλων Εξπρές- Αγ. Γεώργιος, Θεόφιλος αλλά και πολλά άλλα πλοία που ταξιδεύουν στη χώρα μας αλλά και άλλα παγκοσμίως.

  9. #119

    Προεπιλογή

    Τι να πώ! Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τίποτα! Τα [πλάνα των καταστρωμάτων υπάρχουν ακόμη σε αυτή τη σελίδα (http://www.dolphin-hellas.gr/Cruises...amond.htm#plan) Το είχα τσεκάρει πριν γράψω το post ότι έλεγε η εταιρεία ότι στο κατάστρωμα Zante είχε εξωτερικές καμπίνες με παράθυρο (θέση Β), και μπόρεσα να επαληθεύσω την είδηση ότι οι δύτες του Λιμενικού έσπασαν το παράθυρο και προσπάθησαν να δούν μέσα όσο το πλοίο ήταν στην επιφάνεια (όπως ακούστηκε και για το ρομπότ). Γίνεται ο τουρίστας να πλήρωνε εξωτερική και θα έμπαινε κάτω από την ίσαλο; (Θα μου πεις όλα γίνονται)
    Προσπάθησα να μετρήσω τα καταστρώματα και νομίζω (με κάθε επιφύλαξη) ότι το κύριο κατάστρωμα είναι ακριβώς πάνω από την μπλέ γραμμή οπότε το 2 κατάστρωμα πρέπει να είναι στις κυματιστές γραμμές (διακρίνονται κάποια παράθυρα εκεί).
    Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ακολούθησα τη λογική (όπως κατάλαβες από το συλλογισμό μου).
    Βέβαια αυτές τις μέρες έχει παρατηρηθεί ένας μηχανισμός παρόμοιος με τους περιαστικούς μύθους. Η φήμη επαναλαμβάνεται τόσες φορές που νομίζεται για αλήθεια, για παράδειγμα το περιβόητο μαζούτ, στις δεξαμενές του πλοίου. Το πλοίο είχε μηχανές ντήζελ που καίνε πετρέλαιο ντήζελ (σαν το πετρέλαιο κίνησης δηλαδή) αυτό το μαύρο υλικό που δείχνουν τα κανάλια πρέπει να είναι λάδια και στεντινόνερα. Το μαζούτ είναι βαρύτερο κλάσμα της απόσταξης του πετρελαίου από το ντήζελ, άρα άλλο πράγμα. Δυστυχώς και σοβαροί άνθρωποι λένε για την απάντηση του μαζούτ.
    Ας μου λύσει και μένα την απορία "είχε ταλικά καμπίνες κάτω από την ίσαλο;;;".

  10. #120

    Προεπιλογή

    Το deck 2 ήταν κάτω από την κυματιστή γραμμή, αμά δεις, παράθυρα διακρίνονται εκεί περίπου μέχρι το μέσο του πλοίου. Το κύριο κατάστρωμα, στο οποίο εισερχόσουν στο πλοίο από την σκάλα στα λιμάνια και όπου ήταν και η reception του πλοίου είναι ακριβώς πάνω στην μπλε γραμμή.
    Στο λέω από προσωπική εμπειρία.

Σελίδα 12 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 2101112131422 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας