Σελίδα 5 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 41 έως 50 από 290

Θέμα: Ναυάγιο SEA DIAMOND

  1. #41

    Προεπιλογή

    Πραγματικά εξακολουθείς να γράφεις ασυνάρτητα και δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω. Έγινε ένα τραγικό ατύχημα που θα στοιχήσει σε πάρα πολλούς. Αυτό είναι δεδομένο και δεν διαφωνεί κανένας.
    Εσύ όμως ισχυρίζεσαι, χωρίς κανένα στοιχείο και χωρίς να μπορείς να παρουσιάσεις ούτε ένα λογικό κίνητρο, πως η εταιρία έριξε το πλοίο στα βράχια επίτηδες. Και όλα αυτά όταν μέχρι χθες, οι πληροφορίες σου προερχόντουσαν από αυτά που έλεγαν τα κανάλια… Ας σοβαρευτούμε λίγο.

  2. #42

    Unhappy

    Υπάρχει περίπτωση να ανασύρουν το πλοίο ή θα μείνει στα νερά της Σαντορίνης στην αιωνιότητα?
    Τώρα θα λέμε ότι και η Σαντορίνη έχει ένα ναυάγιο, ποιος θα είναι ο επόμενος.
    Κρίμα πάντως και για τους αγνοούμενος αλλά και σαν καραβολάτρης δε μπορώ να μην εκφράσω τη 'βαθύτατη' λύπη μου για την απώλεια ενός τέτοιου πλοίου και μάλιστα χωρίς να έχει συμπληρώσει ένα χρόνο καν ταξιδιών στα ελληνικά νερά αλλά κυριώς γιατί είχε ένα άδοξο τέλος ενώ θα μπορούσε να προσαράξει κάπου εκεί κοντά.

  3. #43
    Eleni Guest

    Προεπιλογή

    Με ενδιαφέρει το θέμα...
    αλλά φαίνεται σαν να τσακώνεστε; Εγινε προσωπικό;
    Η ένταση με αναστατώνει και χάνω το νόημα...
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Paralia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας σοβαρευτούμε λίγο.

  4. #44

    Προεπιλογή

    Έστω ότι τα ακούω από την τν τι έχουνε πει ψέματα για πεσμού ??? ότι χαθήκανε κάποια εκ εύρο από την Roc (ποταμιανος) κλέη πολύς κόσμος για λεφτά του που έχασε άδικα ??? για την GOLDEN STAR CRUISES σταμάτησε πέρυσι άδικα ?? αν τα γνωρίζεις όλα αυτά που σου λέω την έπαθα κ στις δυο περιπτώσεις κ μου λες για το κύρος της εταιρίας ?? ότι το καράβι μπορούσε να σωθεί δεν το άκουσες εσύ ?? τόση ειδικοί το είπανε όχι εγώ βεβαια

  5. #45

    Προεπιλογή

    Έχουν (κατά πάσα πιθανότητα) πνιγεί δύο άνθρωποι! Το θέμα χρειάζεται σεβασμό και δεν προσφέρεται για προσωπικές αντιπαραθέσεις.

    Είμαστε σε ένα forum καθένας λέει την άποψή του με σκοπό να κριθεί μέσα από τη συζήτηση και να βγούν συμπεράσματα αν γίνεται, δεν είμαστε δικαστήριο ούτε επιτροπή διερεύνησης.

    Καθένας γράφει τις πληροφορίες που έχει και πιστέυειότι ενδιαφέρουν και τους υπόλοιπους και οι άλλοι μπορούν να σχολιάσουν τις πληροφορίες αυτές ή να τις συμπληρώσουν με δικά τους στοιχεία ή και να επιχειριματολογήσουν αν τις θεωρούν λανθασμένες ώστε να μπορούμε να βρούμε την αλήθεια (όσο γίνεται). Το ίδιο ισχύει και για τις προσωπικές εκτιμήσεις, για παράδειγμα εγώ εκτίμησα ότι υπάρχει η πιθανότητα να προσγιαλώθηκε μόνο η πλώρη με τη λογική "αφού έγινε το κακό, ας το αφήσουμε να βουλιάξει για να πάρουμε το Total Loss" (βασισμένος και σε ιστορίες που έχω ακούσει σχετικά), ο petros και ο chief έδειξαν ο πρώτος ότι μπορεί και να μην πάρει την αποζημίωση η εταιρεία αν υπάρχει κακός χειρισμός (βέβαια αν θέλουμε να το τραβήξουμε μπορούμε να πούμε ότι αυτό εξηγεί και την σπουδή της εταιρείας να δηλώσει ότι δεν ήταν επιλογή στελέχους της το συγκεκριμένο σημείο) και ο δέυτερος ότι στην προσγιάλωση γίνεται μέριμνα ώστε να είναι ελέυθερα τα πηδάλια και οι προπέλες και να μπορέι να αποκοληθεί. Μέσα από το διάλογο βγήκε κάτι. Αν βάζουμε τα στοιχεία που βρίσκουμε μπρεί κάποια στιγμή να βγάλουμε και συμπεράσματα και ίσως να γίνει και χρήσιμο σε μελοντικά στελάχη του ΕΝ για παρόμοιες καταστάσεις στο μέλλον (ό μη γένητο).

    Πάντως καλό είναι να "φιλτράρουμε" ότι ακούμε στα κανάλια γιατί δεν είναι πάντα ακριβές (βέβαι αυτό τον έλεγχο της είδησης έπρεπε να τον είχαν κάνει οι δημοσιογράφοι, αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα). Θυμίζω την καμπίνα κάτω από την ίσαλο "εξωτερική με παράθυρο", και το μαζούτ στις δεξαμενές ενός πλοίου με μηχανές ντηζελ, πληροφορίες που λένε και κάποιοι "ειδικοί" παρόλο που είναι λανθασμένες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παναγιώτης : 12-04-2007 στις 14:46

  6. #46
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Θέλω να πω μερικά πράματα ,σχετικά με το ναυάγιο του Sea Diamond.
    Πρώτον έχουν ακουστή του κόσμου οι ανακρίβειες αυτές τις μέρες ,και δυστυχώς διαβάζω ότι έχουν επηρεάσει και μερικούς από εμάς .
    1) Τα βαπόρια βουλιάζουν και καίγονται και αυτοί είναι δυο κίνδυνοι που εκπαιδεύεσαι σαν ναυτικός να αντιμετωπίσεις.
    2) Τις περισσότερες φορές αυτά συμβαίνουν από ανθρώπινο λάθος ,όχι όλες.
    3) Όσα χρόνια είμαι δεν ξέρω ούτε μια περίπτωση που βαπόρι να το βούλιαξε το πλήρωμα για να πάρει τα ασφάλιστρα η εταιρία .Φήμες πολλές ,αλλά φήμες.
    4) Ο συγκεκριμένος Πλοίαρχος ήταν καινούργιος και δυστυχώς ο άνθρωπος καταστράφηκε .
    5) Η εταιρεία δεν έχει κανένα κέρδος από το ναυάγιο ,μόνο ζημία .
    6) Βλέπεται κάθε μέρα ότι δεν έχει γίνει και ούτε μια αναφορά στο πλήρωμα αυτό του πλοίου ,που βοήθησε να βγουν άβρεχτοι 1200 επιβάτες .
    7) Αν δείτε τι συμβαίνει σε αλλά ατυχήματα διεθνώς θα καταλάβετε την διαφορά

    Τώρα για τους λεμβούχους σωτήρες και τα υπόλοιπα δυστυχώς διότι δεν γράφονται .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mastrokostas : 20-07-2009 στις 11:00

  7. #47
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Kalws irthes.

    Oi xeirismoi meta to atyxima telika itan swstoi? Exoume berdeytei apisteyta. Alloi lene oti leitourgise to plirwma swsta, alloi oti den egine tipota swsta ktl.

    I alitheia telika poia einai?

  8. #48

    Προεπιλογή

    Ασφαλισμένο για 50 εκατ.δολάρια το Sea Diamond
    12/4/2007
    Για 50 εκατομμύρια ευρώ είναι ασφαλισμένο το Sea Diamond σε ασφαλιστικούς οργανισμούς του Λονδίνου. Πρόκειται για την ασφάλιση του P&I Club που καλύπτει την πλοιοκτήτρια εταιρεία για απαιτήσεις τρίτων και την Hull and Machinery που αφορά την ασφάλιση του ίδιου του πλοίου. Το πλοίο στον Κωστάκη Λοϊζου στοίχισε 35 εκατομμύρια δολάρια και 10 εκατομμύρια οι μετασκευές. Για να αποκτήσεις έναν τέτοιο πλοίο με τις σημερινές τιμές της αγοράs θα πρέπει να δαπανήσεις 50 εκατομμύρια δολάρια Η καταβολή της ασφάλειας θα αρχίσει αμέσως μόλις βγουν τα πορίσματα και ολοκληρωθούν οι έρευνες. Η αποζημίωση θα καταβληθεί άσχετα αν φταίει ή όχι ο καπετάνιος αφού οι ασφαλίσεις γίνονται και για υπαιτιότητα του πληρώματος.
    Οι αποζημιώσεις υπέρ τρίτων από το P&I Club θα καταβληθούν σε όσους εγείρουν απαιτήσεις για αποζημιώσεις και θα αφορούν τιμαλφή απώλειες αποσκευών αλλά και για ψυχική οδύνη. Για τους δύο γάλλους αγνοούμενους το P&I Club θα καταβάλει αποζημίωση εφόσον διαπιστωθεί επίσημα ο θανατός τους.
    marinews




  9. #49

    Προεπιλογή

    PARALIA περιμένω της απαντήσεις σου. για την ROC . την GOLDEN . την ασφάλεια .κ για το καράβι. κ να μου πεις ποια είναι τα ασυνάρτητα που έγραψα γιατί μου την είπες χοντρά λες τα είπα για σένα ?? σκέψου να ήσουνα κ πρόεδρος δικαστηρίου ισόβια ισοβια !!!!!!!!!!!!

  10. #50
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    4.177

    Προεπιλογή ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

    Παλαιά και νέα μέλη εδώ έχουν την ίδια μεταχείριση και θέλω να ηρεμήσουν άπαντες.

    Το οτι τα δικαστήρια θα αποφασίσουν για τους ενόχους δεν νομίζω να μας αφαιρεί το δικαίωμα να συζητάμε και να εκφράζουμε την γνώμη μας για ότι μας ενδιαφέρει.

    Ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη για τα πράγματα και είναι πάντα δεκτή ασχέτως αν διαφωνούμε ή οχι.

    Και σίγουρα δεν είμαστε ανευθυνοι οι administrator, μην ξαναδώ τέτοια σχόλια σας παρακαλώ, θα το θεωρήσω προσβολή και θα καθαρίσω για όλους τους admin μαζί γιατί εδώ είμαστε όλοι μια παρέα admin και μή....

Σελίδα 5 από 29 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας