Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 13

Θέμα: Σύνδεσμος αλυσίδας άγκυρας

  1. #1
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή Σύνδεσμος αλυσίδας άγκυρας

    Έχω 30 μέτρα αλυσίδα στην άγκυρα μου (συν σχοινί) και θα ήθελα να αυξήσω την αλυσίδα σε 50 μέτρα (το σχοινί ίσως το κρατήσω αφού υπάρχει έτσι και αλλιώς). Είναι καλή λύση να προσθέσω τα επιπλέον 20 μέτρα με κάποιο σύνδεσμο αλυσίδας ή θα πρέπει να αλλάξω ολόκληρη την αλυσίδα;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω 30 μέτρα αλυσίδα στην άγκυρα μου (συν σχοινί) και θα ήθελα να αυξήσω την αλυσίδα σε 50 μέτρα (το σχοινί ίσως το κρατήσω αφού υπάρχει έτσι και αλλιώς). Είναι καλή λύση να προσθέσω τα επιπλέον 20 μέτρα με κάποιο σύνδεσμο αλυσίδας ή θα πρέπει να αλλάξω ολόκληρη την αλυσίδα;
    Ευχαριστώ
    Βαλε ένα ναυτικό κλειδί και μάτισε την .Μόνο να ποντάρεις το σπείρωμα για να μην σου λασκάρει με τον καιρό .

  3. #3
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Τι ναυτικό κλειδί;Η αλυσίδα θα περνά από τον εργάτη.

  4. #4
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω 30 μέτρα αλυσίδα στην άγκυρα μου (συν σχοινί) και θα ήθελα να αυξήσω την αλυσίδα σε 50 μέτρα (το σχοινί ίσως το κρατήσω αφού υπάρχει έτσι και αλλιώς). Είναι καλή λύση να προσθέσω τα επιπλέον 20 μέτρα με κάποιο σύνδεσμο αλυσίδας ή θα πρέπει να αλλάξω ολόκληρη την αλυσίδα;
    Ευχαριστώ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κουμπαρος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι ναυτικό κλειδί;Η αλυσίδα θα περνά από τον εργάτη.
    Καλά ρε Κουμπάρε μην βαράς !Δεν αναφέρεις πουθενά ότι έχεις εργάτη .

  5. #5
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Δεν βαράω!!!!! Είρηνη στο κόσμο.Χα,χα.

  6. #6
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    1.055

    Προεπιλογή

    Οτι και να βάλεις θα βρίσκει στον εργάτη σου, εκτός αν έχεις όρεξη να πας σε σιδερά για να σου κόψει τον πρώτο κρίκο και να στον κολλήσει κρίκο κάνοντας την ένωση.

    Κρίμα είναι να την αλλάξεις ολόκληρη.
    ...για να φέρουμε, εμείς οι νέοι, το κόσμο στα μέτρα μας, πρίν μας φέρει αυτός στα δίκα του...

  7. #7
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Περιοχή
    Παντα κοντα στην θαλασσα
    Μηνύματα
    4.510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Asterias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι και να βάλεις θα βρίσκει στον εργάτη σου, εκτός αν έχεις όρεξη να πας σε σιδερά για να σου κόψει τον πρώτο κρίκο και να στον κολλήσει κρίκο κάνοντας την ένωση.

    Κρίμα είναι να την αλλάξεις ολόκληρη.
    Ακόμα και αν το κολλήσει ,θα χρειαστεί και γαλβάνισμα , διότι αλλιώς θα σκουριάσει !

  8. #8

    Προεπιλογή

    Η κόλληση αλοιώνει τις ιδίοτητες του μετάλλου το κάνει πιο ψαθυρό (πρακτικά σπάει πιο εύκολα) εκτός αν έχει ειδική κατεργασία το μέταλλο που συνήθως δε γίνεται σε αλυσίδες.
    Οπότε πάρε μεγαλύτερη αλυσίδα και κράτα την παλιά για εφεδρική κατά τη γνώμη μου.

  9. #9
    Εγγραφή
    Oct 2007
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή συνδεσμος αλυσιδας αγγυρας

    να καλησπερησω τα παιδια του φορουμ.ειναι πρωτη φορα που γραφω αν και καιρο ψαχνω το τι γινεται μιας και οχι καλος χρηστης με την τεχνολογια.
    προς απαντηση στον κουμπαρο του λεω οτι υπαρχουν λυομενοι συνδεσμοι(αμματα),που εμεις τα λεμε κλειδια για να ματισουμε τις αλυσιδες,και ετσι μετραμε ποσα εχουμε φουνταρει(1,2,3...).
    ειναι συδεσμοι θητα(διαδετος συνδεσμος) και λυομενος,που θεωρω οτι ειναι και καλυτερος και τον βρισκεις και στο εμποριο.
    η αλυσιδα χωριζεται σε τμηματα μηκους 27, μετρων η'15 οργιες το καθενα ,που καλουνται αμματα,κλειδια στην γλωσσα μας.
    ελπιζω να βοηθησα.

  10. #10
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    34.55.020Ν, 33.37.470Ε
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Νομίζω πως τελικά θα πάω να πάρω μια καινούργια αλυσίδα 50 μέτρων για να χω το κεφάλι μου ήσυχο πως το πρωί που θα ξυπνήσω (μετά που θα φουντάρω σε κάνα κόλπο) θα είμαι ακόμη αρόδο και όχι κατασκήνωση σε καμιά παραλία (ή χειρότερα σε κάνα βράχο).
    Εξάλλου μπορώ να χρησιμοποιήσω και καμιά 10 μέτρα από την παλιά για την εφεδρική άγκυρα ίσως και ένα κομάτι 4-5 μέτρα σε περίπτωση που θέλω να ρίξω δύο άγκυρες στην σειρά.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας